Klasyczny horror z 1976 roku 'Carrie’, opowiadający o kłopotliwej i samotnej licealistce, która jest bezlitośnie zastraszana przez innych uczniów, był przełomowym sukcesem reżysera Briana De Palmy. Film oparty na powieści Stephena Kinga zdobył uznanie i do dziś jest w czołówce ekranizacji jego książek.
Film wydaje się być szczególnie poruszający, ponieważ jest jednym z pierwszych w historii Hollywood, które zwracają uwagę na rzeczywistość zastraszania w szkołach średnich, i przedstawia ewentualny wybuch przemocy ofiary jako konieczny i sprawiedliwy czyn.
Okrutne zawiłości życia towarzyskiego w szkole średniej wpłynęły na prawie wszystkich w jakiś negatywny sposób, więc widzowie byli w stanie wczuć się w trudną sytuację Carrie i entuzjastycznie klaskali, gdy w końcu dziewczyna postanowiła wziąć odwet na swoich oprawcach.
WIĘCEJ O UNIWERSUM – STEPHENA KINGA
1. Stephen King wpadł na pomysł Carrie pracując w pralni przemysłowej. Część postaci znanych z książki jest inspirowana ludźmi, z którymi tam pracował.
2. Postać Carrie White została oparta na połączeniu dwóch dziewczyn, które King znał w szkole podstawowej i liceum. O jednej z nich King powiedział, że była bardzo osobliwą dziewczyną, pochodzącą z bardzo osobliwej rodziny. Jej matka nie była świrem religijnym jak matka w Carrie; ale była świrem od gier, wariatką od loterii, która prenumerowała czasopisma dla ludzi, którzy brali udział w konkursach. Dziewczyna miała jeden komplet ubrań przez cały rok szkolny, a wszystkie inne dzieciaki się z niej wyśmiewały.
3. Mistrz grozy przyznał również, że część historii jest oparta na jego własnych przeżyciach z dzieciństwa, gdy inne dzieciaki mu dokuczały.
4. King pierwotnie nazwał swoją historię „Cavalier” od nazwy hotelu, w którym Chris i Billy ukrywali się, podczas gdy Carrie ich ścigała, a także od nastawienia, jakie mają prześladowcy, gdy dręczą swoje ofiary.
5. Początkowo King był niechętny, aby wysłać „Carrie” do wydawcy, ponieważ nie sądził, że jest to historia rynkowa. Nie uważał swojego dzieła za wybitne i gdy tylko skończył je pisać, schował do szuflady aby od razu zająć się kolejną powieścią.
6. Przez lata King nie tylko mówił, że De Palma wykonał świetną robotę z „Carrie”, ale również wielokrotnie powtarzał, że film jest lepszy niż jego książka: „Podejście De Palmy do materiału było lżejsze i bardziej zręczne niż moje — i dużo bardziej artystyczne. Książka wydaje się dość jasna i wystarczająco prawdziwa, jeśli chodzi o postacie i ich działania, ale brakuje jej stylu filmu De Palmy”.
7. „Carrie” to debiutancka powieść Kinga, i w momencie ekranizacji nie był jeszcze znanym pisarzem. Przez to w zwiastunie filmu możemy znaleźć błąd w pisowni jego imienia.
8. W książce Carrie używa swoich psychicznych mocy, aby spalić całe miasto. Oceniono, że jest to zbyt kosztowne, aby to sfilmować, dlatego rozegrano to bardziej kameralnie.
9. Powieść opowiada historię Carrie z perspektywy czasu — jest to kompilacja transkrypcji wywiadów z osobami, które przeżyły bal maturalny, wycinków z gazet, fragmentów z czasopism itp. Ale scenarzysta Lawrence D. Cohen odrzucił to wszystko na rzecz linearnego podejścia narracyjnego.
10. W filmie Carrie umiera w domu po zamordowaniu swojej matki. W powieści upada i umiera na polu przy drodze po wysadzeniu samochodu z Billym i Chrisem.
11. W filmie dyrektor Morton zostaje zabity na balu po zapomnieniu imienia Carrie. W książce przeżywa bal.
12. W wywiadzie 2004, Stephen King wspomina, że zabrał swoją żonę na premierę filmu. Przyznał, ze reakcja publiczności podczas jednej ze scen utwierdziła go w przekonaniu, że film odniesie sukces.
13. Odtwórczyni roli Carrie powiedziała, że chodziła do kin w Nowym Jorku, kiedy film wyszedł tylko po to, by zobaczyć reakcję publiczności na scenę cmentarną: „Kiedy byłam w Nowym Jorku i „Carrie” akurat miała premierę, chodziłam do kin tylko dla ostatnich pięciu minut filmu, aby zobaczyć, jak wszyscy wyskakują z krzeseł”, mówiła aktorka.
14. Sissy Spacek, która wcielała się w Carrie w prawdziwym życiu została wybrana na królową balu maturalnego w swojej szkole średniej w 1968 roku.
15. Reżyser Brian de Palma początkowo przewidywał Amy Irving do roli Carrie White. Sissy Spacek była uważana za zbyt ładną, by odgrywać rolę szarej myszki. Jednak mąż aktorki, dyrektor artystyczny Jack Fisk, przekonał De Palmę, by dał jej szansę zaprezentowania się podczas castingu.
16. Spacek, sfrustrowana faktem, że De Palma wyraźnie chciał, aby inna aktorka zagrała Carrie, usiadła i przeczytała całą powieść „Carrie” jednego wieczoru. Nie spała, nie myła zębów, posmarowała włosy wazeliną i pojawiła się na przesłuchaniu w podartej marynarskiej sukience, którą jej matka zrobiła dla niej w siódmej klasie.
17. Podczas kręcenia filmu główna aktorka wezwała całą obsadę i oznajmiła im, że będzie ich unikała tak bardzo jak to tylko możliwe. Wszystko to w celu stworzenia atmosfery wyobcowania i nie przywiązywania sie do żadnego z innych aktorów. Odizolowując się od reszty obsady, Spacek ozdobiła swoją przyczepę symboliką religijną i studiowała ilustrowaną Biblię Gustava Dore’a, „zwłaszcza język ciała ludzi kamienowanych za grzechy”.
18. Sissy Spacek ma na swoim koncie pracę lektorską przy audiobooku „Carrie”.
19. Ręka, którą widzisz wznoszącą się z grobu, by chwycić nogę Sue Snell w końcowej scenie, to w rzeczywistości ręka Sissy Spacek. Chociaż producenci myśleli, że łatwiej będzie sfilmować rękę jakiegoś statysty, aktorka nalegała, że chce wykonać całą swoja pracę samodzielnie.
20. Kiedy wcieliła się w rolę Carrie White, Sissy Spacek nie miała pojęcia, jak kultowa stanie się ta rola. Kiedy James Lipton przeprowadził z nią wywiad i zapytał, czy była zaskoczona, że Carrie wciąż jest uważana za klasykę, powiedziała: „Nie mogę uwierzyć, że ktokolwiek wciąż wie, kim jest Carrie!” Pomimo zdobycia Oscara za rolę piosenkarki country Loretty Lynn w filmie „Córka górnika”, Spacek nadal jest kojarzona najbardziej z rolą Carrie White.
21. Telekineza to zdolność poruszania umysłem obiektów nieożywionych. Carrie White jest jedną z wielu postaci w dorobku Kinga, które mają takie zdolności umysłowe – inne możemy poznać w takich książkach jak „Podpalaczka”, „Lśnienie” czy „Doktor Sen”.
22. 'Carrie’ odniosła taki sukces, że szybko zainspirowała falę filmów o problemach nastolatków z telekinezą. Należą do nich „Jennifer” z 1978, której slogan brzmiał: „W porównaniu z tym Carrie była aniołem” czy „Wtajemniczenie Sary” z 1978, film telewizyjny z Kay Lenz w roli zastraszanej studentki, która używa telekinezy, by zemścić się na swoich oprawcach.
23. Chociaż Carrie White miała 17 lat w powieści Stephena Kinga, Sissy Spacek miała 25 lat w czasie kręcenia filmu.
24. Stephen King wysoko ocenił rolę Travolty przedstawiającą Billy’ego Nolana: „Sissy Spacek była doskonała, ale tuż za nią był John Travolta. Zagrał rolę Billy’ego Nolana w sposób, w jaki chciałbym to napisać, na wpół zabawny, na wpół szalony”.
25. Rola Margaret White granej przez Pipper Laurie ożywiła jej karierę i przyniosła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
26. Carrie White uczęszcza do Bates High School, co jest nawiązaniem do Normana Batesa, głównej postaci z filmu ’Psychoza’.
27. Legendarny hollywoodzki kompozytor Bernard Herrmann, który skomponował muzykę do „Psychozy”, został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu „Carrie”, ale zmarł przed zakończeniem produkcji.
28. Niesławna scena balu była kręcona ponad dwa tygodnie i wymagała 35 ujęć.
29. Dla zachowania ciągłości, Sissy Spacek spała w swoich zakrwawionych ubraniach przez trzy dni bez prysznica, podczas gdy kręcono scenę balu.
30. W scenie, w której panna Collins obraża dziewczyny na siłowni, Brian De Palma stanął za Amy Irving i szepnął jej do ucha okrutne i obraźliwe rzeczy, aby uzyskać autentyczny wyraz wstydu na jej twarzy.
31. Scena, w której matka Carrie, Margaret White, została przebita nożami, została nakręcona w odwrotnej kolejności. Noże zostały przymocowane sznurkami i wyciągnięte z ciała Margaret
32. W scenie, w której Carrie ciągnie swoją zamordowaną matkę do szafy, widać poruszające się stopy Margaret.
33. Pełne imię Carrie to „Carietta”, tak nazywa ją jej matka w pewnym momencie na początku filmu.
34. Na początku lat 70. „Carrie” było popularnym imieniem dla dziewczynek. Jednak po tym, jak film przekształcił „Carrie” w osobę niestabilną i podatną na przemoc, popularność tej nazwy gwałtownie spadła.
+ There are no comments
Add yours