„Mumia” (1999) – 33 ciekawostki z filmu

Opis filmu

„Mumia” – Przed tysiącami lat egipski kapłan Imhotep dopuścił się straszliwej zbrodni – z miłości do pięknej nałożnicy faraona, zabił go i został za to skazany na pogrzebanie żywcem. W 1923 roku przeczesująca egipskie ruiny grupa poszukiwaczy skarbów natrafia na ślad zaginionego miasta Hamunaptra. W skład ekspedycji wchodzą: awanturnik Rick O’Connell, piękna bibliotekarka i archeolożka amatorka, Evelyn , oraz jej starszy brat, Jonathan. Kobieta przypadkowo ożywia mumię, która ma tylko jeden cel – zemstę.

32 ciekawostki z filmu „Mumia” (1999)

"Mumia" 1999 Patricia Velasquez Anck Su Namun
Patricia Velasquez jako Anck Su Namun

1. Biała koszula nocna, którą Evelyn nosiła, gdy statek został zaatakowany, stała się przezroczysta, gdy zmokła i musiała zostać pomalowana cyfrowo na biało podczas post produkcji, aby film mógł zachować ocenę PG-13.

2. W jednej ze scen Beni jest pokazany z workiem pełnym złota, który próbuje załadować na wielbłąda. Beni ciągnie wielbłąda za wodze, ale wielbłąd się nie rusza. Podobno wszystkie wielbłądy biorące udział w filmie z jakiegoś powodu nie lubiły Kevina J. O’Connora.

3. Na plan sprowadzono egiptologa, aby pomagał aktorom w kwestiach fonetycznych.

4. Medjai pierwotnie miał być wytatuowany od stóp do głów, ale Stephen Sommers zawetował to, ponieważ uważał, że Oded Fehr był „zbyt przystojny”, aby go ukrywać pod tatuażami.

5. Katastrofa biblioteki została nagrana w jednym ujęciu za pierwszym podejściem. Gdyby popełniono błąd, ponowne poskładanie wszystkiego zajęłoby cały dzień.

6. Ekipa odkryła przypadkowo, że płaszcz wypożyczony z brytyjskiej wypożyczalni kostiumów Angels i noszony przez statystę w tym filmie został pierwotnie wykonany dla Aleca Guinnessa, do roli Obi Wana Kenobiego w „Gwiezdnych wojnach” z 1977 roku. Nie wiadomo jak się znalazł w wypożyczalni.

7. Imhotep to prawdziwa postać historyczna, ale nie był on arcykapłanem faraona; był architektem, który opracował pierwsze piramidy w starożytnym Egipcie, w szczególności piramidę faraona Dżesera w Sakkarze około 2600 roku p.n.e. Dzięki jego zdolnościom ludzie mówili, że pochodził od bogów. Jego imię oznacza „ten, który przychodzi w pokoju”.

Mumia ciekawostki
Brendan Fraser przeżył chwile grozy na planie filmu „Mumia”
ciekawostki
Twórcy musieli ukryć wdzięki Evelyn aby film zachował ocenę PG-13

8. Według reżysera Stephena Sommersa, ludzie z wytwórni Universal zadzwonili do niego rano po premierze filmu i powiedzieli, że potrzebują kolejnej części.

9. Ekipa nie mogła filmować w Egipcie ze względu na niestabilną sytuację polityczną w tym kraju.

10. Rachel Weisz nie była wielką fanką horrorów, ale nie widziała tego filmu jako takiego. Jak powiedziała w jednym z wywiadów świat przedstawiony w filmie bardziej kojarzył jej się z komiksami.

11. Scena Jonathana Hyde’a podczas której obsiada go rój szarańczy musiała być powtarzana kilkukrotnie, ponieważ aktor nie mógł zachować powagi.

12. Produkcja miała oficjalne wsparcie armii marokańskiej, a członkowie obsady mieli wykupione ubezpieczenie od porwania, o czym Stephen Sommers poinformował ich dopiero po zakończeniu zdjęć.

13. Scena więzienna została nakręcona w całości w kompleksie mieszkalnym w Marakeszu.

14. Podczas kręcenia John Hannah zwichnął nadgarstek i musiał nosić na nim ortezę, która pojawia się w jego ostatnich scenach.

15. Aby uniknąć odwodnienia w palącym upale Sahary, zespół medyczny produkcji stworzył napój, który obsada i ekipa musieli spożywać co dwie godziny. Burze piaskowe były codziennymi niedogodnościami. Węże, pająki i skorpiony stanowiły poważny problem, a wielu członków załogi musiało zostać przetransportowanych drogą powietrzną do szpitala po ugryzieniu.

KOCHASZ HORRORY? SPRAWDŹ KANAŁ YOUTUBE STREFA GROZY!

16. Aby stworzyć Mumię, John Andrew Berton Jr. wykorzystał kombinację żywej akcji i grafiki komputerowej. Następnie podczas kręcenia dopasował cyfrowe elementy protetyczne na twarzy Arnolda Vosloo.

17. Podczas kręcenia sceny, w której grad i ogień spadają na Kair, wysuszoną karmę dla psów pomalowano na biało i wykorzystano jako kule gradowe.

Mumia ciekawostki i fakty z filmu
Mumia ciekawostki z filmu

18. Podczas gdy film szeroko wykorzystywał obrazy generowane komputerowo, wiele scen, w tym te, w których aktorzy byli pokryci szczurami i szarańczą, było prawdziwych, z użyciem żywych zwierząt.

19. Stephen Dunham wziął udział w przesłuchaniu do roli Ricka O’Connella. Został odrzucony, ale Stephenowi Sommersowi spodobało się jego aktorstwo tak bardzo, że wymyślił dla niego postać pana Hendersona.

20. Jednym z nieprzewidzianych problemów podczas kręcenia na pustyni było to, że piasek powodował zacinanie się wszystkich broni. Efekty wystrzału zostały później dodane w post produkcji.

21. Biały kot widziany w mieszkaniu Evelyn nie ma imienia w filmie, ale w powieści okazuje się, że imię kota to Cleo.

22. Rick mówi Evelyn, że jego garnizon wojskowy dotarł do Hamunaptry w 1923 roku, maszerując przez Libię. Nazwa Libia jest historycznie nieprawdziwa. W 1923 (i w 1926, kiedy Rick rozmawiał z Evelyn), terytorium to było znane jako Włoska Afryka Północna. Rząd włoski nadał jej nazwę „Libia” dopiero w 1934 roku.

23. Postać Ardeth Bay miała pierwotnie umrzeć pod koniec filmu. Zostało to zmienione przez reżysera, ponieważ uważał, że postać jest „zbyt heroiczna, by ją zabić”. W efekcie Bay pojawia się także w sequelu „Mumia powraca” (2001).

24. Scena, w której O’Connell ratuje Evelyn z płyty ofiarnej, została nakręcona z Brendanem Fraserem walczącym z niewidzialnymi mumiami. Skrupulatnie ułożył choreografię każdego swojego ruchu, a wszystkie mumie zostały później dodane do ujęcia z wygenerowanymi komputerowo obrazami, pasującymi do jego ruchów.

25. Stephen Sommers powiedział, że „Mumia” z 1932 roku był jedynym filmem, który go przestraszył w dzieciństwie. Miał zaledwie osiem lat kiedy go zobaczył i chciał na większą skale odtworzyć to co najbardziej mu się w nim podobało.

Mumia ciekawostki
Mumia Jonathan Hyde

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *