Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021).

Simu Liu wciela się w Shang-Chi, który musi zmierzyć się z przeszłością po tym, jak zostaje wciągnięty w sieć tajemniczej organizacji Dziesięciu Pierścieni.  Najnowszy film z uniwersum Marvel Cinematic Universe, poznaj na jego temat kilkanaście wspaniałych ciekawostek.

19 ciekawostek z filmu Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni (2021).

1. Tony Chiu-Wai Leung szkolił się do roli Mandaryna, chociaż Destin Daniel Cretton powiedział, że nie musi tego robić, ponieważ większość akcji będzie obejmowałą obrazy generowane komputerowo.

2. Simu Liu napisał na Twitterze w grudniu 2018 r., że poprosił Marvela o tę rolę. Później przesłał ponownie ten oryginalny tweet 20 lipca 2019 r., dziękując im za to, że go obsadzili.

3. Meng’er Zhang poznała projektanta scen akcji Yung Lee podczas kręcenia filmu. Oboje zaczęli się spotykać i do czasu zakończenia filmu pobrali się. Aby to uczcić, Simu Liu zabrał wszystkich do Disneylandu

4. W mieszkaniu Shang Chi znajduje się plakat filmowy Kung Fu Szał (2004). Wah Yuen, który gra Mistrza Guang Bo, pojawił się w tym filmie jako Landlord.

5. Pierwszy tekst po angielsku jest wypowiadany dopiero po około 10 minutach filmu.

6. Mandaryn w komiksach (i różnych animowanych programach telewizyjnych) nosi na palcach dziesięć pierścieni. W filmie pierścienie zostały zmienione na żelazne pierścienie Hung Gar noszone na przedramionach (po pięć na każdym ramieniu). Pierścienie te są tradycyjnie używane w treningu sztuk walki w celu wzmocnienia ramion/pięści.

7. To dwudziesty piąty film Marvel Cinematic Universe.

8. Siostra Shang-Chi, Xialing, prowadzi klub Golden Daggers w Makau. W komiksie Złote Sztylety były organizacją przestępczą kierowaną przez siostrę Shang-Chi (w komiksie nazywaną Zheng Bao Yu), która ustanowiła je jako imperium rywalizujące z imperium jej ojca.

9. W scenie w autobusie aktor, który filmuje walkę, jest tym samym aktorem, który rozmawia z Peterem na stoisku z hot dogami w Spider-man: Homecoming (2017).

10. Czerwono-czarny garnitur, który Shang Chi nabywa w Ta Lo, jest hołdem dla garnituru, który nosił w komiksie Jonathana Hickmana „Avengers”.

11. Shang-Chi to pierwszy film o superbohaterach z azjatyckim głównym bohaterem od MCU.

12. Wiele scen zostało zainspirowanych wizualnie popularną mangą i anime Akiry Toriyamy Dragon Ball (1986), której fanem jest Destin Daniel Cretton . O fali energii „Kamehameha” wspomina również Katy w filmie.

13. Death Dealer opiera się na postaci o tym samym imieniu (agent ojca Shang-Chi, który nosił ciemne ubranie i maskę z czaszką), ale także opiera się na Cho Lin, kapłanie, który trenował Shang-Chi.

14. Ten film miał zostać nakręcony przez Paramount Pictures, zanim Disney kupił Marvela.

15. Twierdza Wenwu znajduje się w górskiej prowincji Hunan w Chinach. Jest to oparte na domu Fu Manchu w „Special Marvel Edition” nr 15, który rzeczywiście znajdował się w Hunan.

16. W pokoju Xialing wisi plakat AC/DC sugerujący, że jest fanką zespołu. Piosenki AC/DC są dobrze znane z tego, że są częścią ścieżki dźwiękowej Iron Mana (2008).