„Sin City: Miasto grzechu” (2005) – 19 ciekawostek z filmu

Ekranizacja trzech komiksów Franka Millera z serii „Sin City” – „Sin City”, „Krwawa jatka” i „Ten żółty drań”. Akcja filmu rozgrywa się w Basin City, zwanym Miastem Grzechu, które jest siedliskiem prostytutek, przestępców i wszelkiego rodzaju szumowin. Przedstawione są trzy zazębiające się historie. Głównym wątkiem filmu jest historia Marva, twardziela, który stara się odnaleźć zabójców swojej kochanki, Goldie. Równolegle ukazane są historie Dwighta, który chroni znajome prostytutki z Old Town przed skorumpowanym gliną, zwanym Jackie Boy, oraz emerytowanego policjanta, Hartigana, który stara się chronić striptizerkę Nancy przed psychopatą zwanym Juniorem lub Żółtym draniem.

19 ciekawostek z filmu Sin City: Miasto grzechu. (2005)

1. Ze względu na sposób, w jaki film został nakręcony, Mickey Rourke (Marv) i Elijah Wood (Kevin) nigdy się nie spotkali na planie.

2. Miecze używane przez Miho w tym filmie są tymi samymi, których używali niektórzy z Crazy 88 w Kill Bill (2003).

3. Pomimo pojawienia się we wszystkich trzech głównych historiach, Brittany Murphy nakręciła wszystkie swoje sceny w jeden dzień.

4. Charakterystyczna biała krew okazała się trudna do uzyskania na ekranie. Zwykła krew filmowa nie mogła zapewnić surowego wyglądu. Załoga musiała użyć fluorescencyjnego czerwonego płynu i kąpać go w czarnym świetle. W postprodukcji ciecz zmieniła kolor na biały.

5. Chociaż większość filmu kręcono na zielonym ekranie, powstały cztery praktyczne scenografie: – bar Kadie – mieszkanie Shellie – cela więzienna Hartigana i szpital w epilogu.

6. Leonardo DiCaprio początkowo był gotowy do roli Roarka, Jr., ale ostatecznie odrzucił tę rolę, która trafiła do Nicka Stahla .

7. Reżyserzy Robert Rodriguez i Frank Miller zaplanowali każde ujęcie w filmie, używając paneli z oryginalnej książki jako storyboardu.

8. W pewnym momencie Hartigan sprzeciwia się zalotom Nancy, mówiąc: „Jestem wystarczająco stary, by być twoim dziadkiem”. Podczas gdy Hartigan (68) jest na tyle stary, by być dziadkiem Nancy (19), w prawdziwym życiu Bruca Willisa i Jessice Albe dzieli tylko dwadzieścia sześć lat.

9. Jedna z prostytutek na Starym Mieście jest ubrana jak Wonder Woman. Jest widziana z tyłu, ubrana w skąpane w gwiazdy spodnie i ze złotym lassem u boku. Pojawiła się również w oryginalnym komiksie, w niemal identycznym ujęciu.

10. Chociaż akcja dzieje się w fikcyjnym Basin City, w tle widać replikę nowojorskiego Chrysler Building, gdy Marv biegnie po dachach.

11. Adrien Brody wziął udział w przesłuchaniu do roli Jackie Boya.

12. Jednym z pistoletów używanych przez Hartigana jest Beretta M93R, zmodyfikowana broń, wcześniej użyta w filmowej serii RoboCop. Frank Miller był współautorem scenariuszy do RoboCop 2 (1990) i RoboCop 3 (1993).

13. W jednej scenie Gail (Rosario Dawson) odnosi się do Dwighta (Clive Owen) jako „Lancelota”, rycerza okrągłego stołu króla Artura. Owen zagrał główną rolę w Królu Arturze (2004).

14. Marley Shelton pojawiła się w Miasteczku Pleasantville (1998), które podobnie jak ten film wykorzystywało technikę wizualną polegającą na ukazaniu wszystkiego w czerni i bieli, z okazjonalną jedynie osobą, obiektem lub sceną w kolorze.

15. Seria komiksów „Sin City” Franka Millera trwała od 1991 do 2000 roku.

16. Frank Miller współreżyser i twórca oryginalnego serialu komiksowego, występuje w filmie jako ksiądz.

Znacie więcej ciekawostek z filmu Sin City: Miasto grzechu. ? Podzielcie się nimi w komentarzach.

One thought on “„Sin City: Miasto grzechu” (2005) – 19 ciekawostek z filmu

Comments are closed.