„Squid Game” – wyjaśnienie, spojlery, zakończenie.

UWAGA! Poniższy artykuł zawiera spojlery oraz wyjaśnienie zakończenia serialu „Squid Game”. Jeżeli nie chcesz odkrywać fabuły produkcji przed obejrzeniem, zaleca się opuścić tą stronę.

 

Istotą każdej gry jest dobra zabawa. Ale w konkurencyjnym świecie wszystko sprowadza się do wygrywania lub przegrywania. A zabawa to jedyny brakujący element. Dla większości ludzi dzieciństwo było jedyną fazą, w której cieszyli się grą, nie martwiąc się o jej konsekwencje. Jako dorośli zrobimy wszystko, aby odzyskać to uczucie. Wszystko. Południowokoreański serial Netflixa „Squid Game” śledzi granice ludzkiego szaleństwa i niemoralności w pogoni za rozrywką.

Stworzony przez Hwang Dong-hyuka serial telewizyjny „Squid Game” (po koreańsku Ojingeo Geim) przyciąga zadłużonych finansowo ludzi do rywalizacji w serii przeprojektowanych gier dla dzieci. Tradycyjne gry są splecione z zabójczymi zwrotami akcji, a ostatni gracz, który pozostanie przy życiu, zarobi pokaźną sumę pieniędzy, która zmieni jego przyszłość. Pytanie brzmi, czy są gotowi zaryzykować swoją teraźniejszość na niepewną przyszłość?

Podsumowanie fabuły „Squid Game”.

47-letni mężczyzna, Seong Gi-hun, jest uzależniony od hazardu, i utrzymuje się z dochodów chorej matki. Ze względu na swoje nawyki hazardowe i wyluzowaną postawę, nabawił sie sporych długów i stracił prawo do opieki nad swoją dziesięcioletnią córką Ga-yeong. W urodziny córki matka Gi-hun daje mu pieniądze na urodzinowy obiad dla Ga-yeong. Ale chciwy Gi-hun stawia całe pieniądze na wyścigi konne. Mając sz częście w nieszczęściu, udaje mu się wygrać pokaźną sumę, która pozwoli mu zorganizować urodziny, jednak zaraz po euforii wraca na ziemię, ponieważ pojawiają się jego windykatorzy.

Seong Gi-hun uciekając przed nimi traci wszystkie swoje pieniądze z wygranej, ponieważ zostaje okradziony przez Kang Sae-byeok. Gdy napastnicy w końcu go doganiają, spuszczają mu łomot i grożą wycięciem nerki, jeśli pieniądze nie znajdą sie do przyszłego miesiąca.

Na stacji metra załamany Gi-hun spotyka niezwykłego mężczyznę. Dobrze ubrany sprzedawca zaprasza Gi-huna do gry survivalowej „Squid Game”, dzięki której zarobi wystarczająco dużo pieniędzy, by rozwiązać wszystkie swoje problemy. Postanawia wejść do gry, gdy dowiaduje się, że Ga-yeong przeprowadza się do USA z matką i ojczymem. Squid Game jest ostatnią nadzieją Gi-huna na zdobycie wiarygodności finansowej, a co za tym idzie na opiekę nad córką.

Zgodnie z tym schematem 456 obciążonych finansowo osób trafia do dziwnego magazynu. Wszyscy mają numery wydrukowane na swoich ubraniach. Grupa zamaskowanych mężczyzn z bronią opowiada o zasadach gry. Każdy gracz weźmie udział w sześciu różnych grach w ciągu sześciu dni. Ci, którzy wygrają wszystkie sześć gier, otrzymają olbrzymią nagrodę pieniężną.

Gracze od niechcenia wchodzą do pierwszej gry „Red Light, Green Light”, szukając sposobu na zdobycie gotówki. Jednak wraz z rozpoczęciem gry zamaskowany zarząd zaczyna strzelać do wyeliminowanych graczy. Ci, którzy pozostali na boisku, przekraczają linię, by ratować życie. Czy pozostali przy życiu gracze będą mogli ukończyć pozostałe gry?

Czym jest Squid Game, czyli Gra w kalmara?

Większość gier z tej serii to przeprojektowane gry dla dzieci, które mają śmiertelną niespodziankę. W tym samym tonie Lider wyjaśnia VIP-om, że Gra w kalmara to tradycyjna gra dziecięca w Korei, w którą grano wiele lat temu. Nazywa się „Kalmar”, ponieważ gra się na korcie w kształcie kalmara. Dzieci dzielą się na dwie grupy, atak i obronę. Po rozpoczęciu gry obrona może biegać na dwóch nogach w obrębie granicy. Ale atak, poza boiskiem, może skakać tylko na jednej nodze, dopóki atakujący nie przekroczy talii kalmara i nie przejdzie przez obronę. Po tym mogą biegać na obu nogach.

Według Lidera gra w kalmara była najbardziej fizyczną i brutalną grą dla dzieci. Dlatego wybrali ją jako swoją ostateczną grę w drodze do zdobycia pieniędzy. W grze dozwolona jest wszelka przemoc, co jeszcze bardziej intryguje licytujących VIP-ów.

Kim był Lider?

Wszyscy koordynatorzy Squid Game nosili maski, aby zapewnić uczciwą rozgrywkę i poufność. Podczas gdy zarząd był ubrany w czerwone dresy, Lider był widziany w całkowicie czarnym stroju i nosił czarną maskę bez żadnego wzoru.

Po drugim wejściu bohaterów do gry koreański policjant, detektyw Hwang Jun-ho, podążył za Gi-hunem i wkradł się do obiektu Squid Game. Detektyw Hwang miał starszego brata, który zaginął, a podczas przeszukiwania jego pokoju Hwang znalazł podobną kartę z zaproszeniem, którą widział u Gi-huna. Detektyw Hwang przeniknął do placówki, aby dowiedzieć się czegoś o jego zaginionym bracie. Przebrał się za jednego ze strażników i powoli poznawał ozwyczaje panujące wewnątrz obiektu.

Musiał jednak spalić swoją przykrywkę, aby rozbić skorumpowany gang strażników sprzedających organy zmarłych graczy. Jeden ze strażników poinformował detektywa Hwanga o archiwum w pokoju Lidera, gdzie znajdzie listę wszystkich graczy, którzy kiedykolwiek brali udział w grze. Hwang Jun-ho przeszukał archiwa i znalazł wyniki z lat 1988-2020. Na liście zwycięzców odkrył, że jego brat, Hwang In-Ho (gracz z numerem 132), wygrał 28. Squid Game w 2015 roku. Skoro Hwang In-Ho wygrał grę i zdobył nagrodę pieniężną, to dlaczego zniknął?

Tajemnica została ujawniona, gdy Lider i jego ludzie ścigali detektywa Hwanga na odosobnioną wyspę. Na klifie Lider zdjął maskę i pokazał swoją twarz. Okazało się, że to nikt inny jak starszy brat Hwanga, Hwang In-Ho, którego szukał przez cały czas. Prawdopodobnie In-Ho uzależnił się od gry i dlatego został Liderem, aby zaspokoić swoją obsesję.

Kto wygrał Squid Game 2020?

Tylko trzech graczy przeżyło piątą grę. W rundzie finałowej Seong Gi-hun musiał zmierzyć się ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Cho Sang-woo i złodziejką, która nigdyś go okradła, Kang Sae-byeok. Jednak przed rozpoczęciem szóstego meczu Gi-hun zauważył, że Sae-byeok mocno krwawi. Szukał pomocy u strażników, ale w międzyczasie Sang-woo dobił konającą Sae-byeok.

W ostatniej grze, czyli Grze w Kalmara, przyjaciele z dzieciństwa, Sang-woo i Gi-hun, rywalizują ze sobą, zamierzając zabić jeden drugiego, aby wygrać pieniądze. Jak na ironię, gra, w którą kiedyś grali dla zabawy, ma teraz dla nich inne znaczenie. Jednak po brutalnej bójce Gi-hun zmienił zdanie. Oszczędził życie Sang-woo i odmówił zakończenia gry. Zażądał głosowania za odwołaniem gry, ale Sang-woo wiedział, że Gi-hun chce pieniędzy, jak wszyscy inni, którzy brali udział w grze. Aby pomóc potrzebującemu przyjacielowi, Sang-woo przebił swoją szyję nożem. W ten sposób sam siebie wyeliminował.

Seong Gi-hun (gracz 456) wygrał grę, ale nigdy tak naprawdę nie podniósł się po traumie która go spotkałą. W poczuciu winy i żalu odmówił przyjęcia pieniędzy i mimo posiadania ich na koncie, nie korzystał z nich przez rok.

„Squid Game” sezon 1: Wyjaśnienie zakończenia.

Gi-huna łączyła specjalna więź z graczem numer 1, Il-namem, starcem, któremu nie pozostało wiele życia z powodu śmiertelnego guza. Myślał, że dziadek zmarł w czwartej grze, kiedy to poświęcił swoje życie, by uratować Gi-huna. Jednak wtedy jeszcze nie wiedział, że to właśnie Il-nam jest gospodarzem i mózgiem całej gry.

Po tym, jak Gi-hun przeżył grę i wrócił do swojego domu, znalazł swoją matkę martwą w mieszkaniu. Pogrążony w żalu Gi-hun nie tknął nagrody pieniężnej i prowadził ubogie życie. Rok później, 24 grudnia, otrzymał kolejne zaproszenie, tym razem nie do gry, a na 7. piętro Sky Building. Zaciekawiony Gi-hun poszedł we wskazane miejsce i znalazł Il-nama podłączonego do aparatury medycznej w dużym pomieszczeniu.

Na łożu śmierci Il-nam wyjaśnił, że w swoim bogatym życiu zrozumiał prosty fakt. Ludzie, którzy są albo obrzydliwie bogaci, albo tragicznie biedni, nie bawią się w swoim życiu. Jeśli ktoś ma za dużo pieniędzy, to po pewnym czasie wszystkie wydatki stają się dla niego nudne. Wymyślił więc grę w któej stawką będzie ludzkie życie, gdzie bogaci będą mogli wydawać dla frajdy a biedni otrzymają szansę zarobku, który odmieni ich życie.

Gi-hun był wściekły na pomysł, aby stawiać ludzi w sytuacjach zagrażających życiu dla rozrywki. Ale Il-nam twierdził, że nigdy nie zmuszał nikogo do udziału w grze. Mężczyźni i kobiety zgodzili się wejść do gry i mieli do tego własne motywy, tak jak wszyscy inni. Tak działa biznes.

Niemniej jednak Il-nam i jego bogate VIP-y mieli swoje motywy, aby sfinansować grę, ale Il-nam wkrótce zrozumiał, że oglądanie ludzi grających nie jest wcale zabawne. Dlatego wszedł do gry i spotkał Gi-huna. Zabawa z nimi sprawiła, że znów poczuł się jak dziecko i miał z tego mnóstwo satysfakcji. Przez całą grę Il-nam cieszył się zabawą, ponieważ nie miał nic do stracenia. Wiedział, że umrze na guza mózgu, a kiedy mężczyzna pozbywa się strachu przed śmiercią, staje się niezwyciężony.

Podsumowując temat, gra była rozrywką dla bogatych, którą zrobili, aby znów poczuć dziecięcą radość. Mieli uporządkowane motywy. Nie stracili swoich bliskich i dlatego żadne z nich nie czuło się winne.

Seong Gi-hun wykorzystał pieniądze, aby wypełnić luki pozostawione przez ludzi, którzy stracili życie w grze. Odwiedził dziesięcioletniego brata Sae-byeok, Cheola, i zabrał go z sierocińca. Gi-hun przekazał opiekę nad dzieckiem matce Cho Sang-woo, która przez Squid Game straciła syna. Przekazał także część nagrody pieniężnej Sang-woo za jej dobro i wychowanie Cheola. W końcu Gi-hun postanowił odwiedzić swoją córkę w Stanach.

„Squid Game” Sezon 2 – oczekiwania, data premiery.

Gi-Hun gotowy do drogi do USA na spotkanie z własną córką ponownie zobaczył dziwnego mężczyznę na lotnisku, oszukującego kolejnego niewinnego człowieka i próbującego go wciągnąć do gry. Mężczyzna uciekł, a rozwścieczony Gi-hun wyrwał nowemu graczowi zaproszenie. Zadzwonił pod ten numer i podczas rozmowy Lider zagroził Gi-hunowi, żeby porzucił swoją daremną bitwę, albo źle to się dla niego skończy.

Gi-hun wyjaśnił mu, że ludzie nie są końmi na wyścigach. Nie mogą być marionetkami dla paskudnej rozrywki bogatych. Mężczyzna postanowił raz na zawsze zakończyć grę w kalmara. Nie wsiadł do samolotu i zawrócił, by dokonać zemsty.

Sezon 2 „Squid Game” będzie śledził dążenia Seong Gi-huna do wykorzenienia gry i zmierzenia się z Liderem.

Nie wiadomo jeszcze na sto procent, czy drugi sezon Squid Game powstanie. Głos w sprawie zabrał reżyser. – Nie opracowałem dobrze planów na drugi sezon. To trochę męczące, ale jeśli miałbym go stworzyć, to na pewno nie sam. Rozważyłbym zatrudnienie grup scenarzystów i chciałbym mieć wielu doświadczonych reżyserów – zdradził w wywiadzie dla serwisu Variety. Oznacza to, że scenariusz drugiego sezonu nie został jeszcze napisany, a więc na ewentualną kontynuację trzeba będzie sporo poczekać.

2 thoughts on “„Squid Game” – wyjaśnienie, spojlery, zakończenie.

Comments are closed.