Mały Luke  razem z babcią  przebywa w nadmorskim hotelu w Kornawalii. Odbywa się tam zjazd Stowarzyszenia Zapobiegania Okrucieństwu wobec dzieci, któremu przewodniczy panna Ernst. Luke, przypadkowo zamknięty w sali konferencyjnej jest świadkiem obrad członkiń stowarzyszenia. Szacowne damy okazują się czarownicami przybyłymi z całego świata na proroczy sabat.

20 ciekawostek z filmu Wiedźmy (1990)

1. Wiele czarownic na spotkaniu to mężczyźni w kobiecych strojach.

2. Podczas produkcji aktor Rowan Atkinson spowodował katastrofę godną jego komediowego bohatera, Jasia Fasoli. Atkinson położył się do łóżka, podczas gdy w jego pokoju wciąż odkręcone były krany, powodując wyciek, który uszkodził sprzęt elektryczny załogi znajdujący się piętro niżej.

3. W książce na któej oparto produkcję chłopiec nie ma imienia. W filmie nazywa się Luke.

4. Anjelica Huston potrzebowała ośmiu godzin na makijaż, aby przekształcić się w „Wielką Wiedźmę”.

5. Film został wydany w Wielkiej Brytanii 25 maja 1990 roku, ponad tydzień po śmierci producenta wykonawczego Jima Hensona, który zmarł 16 maja 1990 roku.

6. Pomimo napisów stwierdzających, że był to pierwszy film Jasena Fishera, po raz pierwszy pojawił się w Parenthood (1989) rok wcześniej. Może to być spowodowane tym, że wcześniej nakręcił Czarownice (1990), ale zostało to odłożone na półkę i wydane dopiero w 1990 roku.

7. Rowan Atkinson wzorował się na swoim występie jako Mr Stringer na podstawie Basila Fawltego w Hotelu Zacisze (1975). John Cleese, który grał Basila Fawlty’ego w tym sitcomie, był idolem Rowana Atkinsona.

8. Jedna z ostatnich ról aktorskich Mai Zetterling przed śmiercią 17 marca 1994 roku.

9. Budynek używany w filmie jako Hotel Excelsior to Headland Hotel, hotel położony w Newquay w Anglii.

10. W książce babcia jest emerytowaną łowczynią czarownic, która straciła lewy kciuk podczas spotkania z czarownicą. W filmie babcia mówi Luke’owi, że przeszukiwała świat w poszukiwaniu Wielkiej Wiedźmy i w przeciwieństwie do książki, babcia straciła lewy mały palec, a nie lewy kciuk.

11. Zarówno w powieści, jak i w filmie niewyjaśnione jest, dlaczego czarownice nienawidzą i wiktymizują dzieci oraz dlaczego Wielka Wiedźma chce, aby każde dziecko w Anglii zostało unicestwione.

12. W filmie jedna z wiedźm oferuje Luke’owi tabliczkę czekolady. Później Wielka Czarownica i jej zwolennicy planują przekształcić wszystkie brytyjskie dzieci w myszy, wkładając magiczną miksturę do tabliczek czekolady. Autor książki, Roald Dahl słynie również z napisania klasycznej powieści dla dzieci „Charlie i fabryka czekolady”, która została zaadaptowana na dwa filmy.

13. W filmie Wielka Czarownica wzywa swojego czarnego kota „Liebchen”, co po niemiecku oznacza „kochany” lub „kochanie”.

14. W tym samym roku co film miał premierę sitcom Rowana Atkinsona Jaś Fasola (1990). Premiera odbyła się w Wielkiej Brytanii 2 kwietnia 1990 roku, na miesiąc przed premierą filmu w brytyjskich kinach.

15. Kufer Louis Vuitton, którego Wielka Wysoka Czarownica używa do przechowywania swoich pieniędzy, sam w sobie jest wart prawie 45 000 dolarów.

16. Panny Irvine nie było w książce i została stworzona do filmu.

17. W książce Luke jest Brytyjczykiem. W filmie jest Amerykaninem.