29 ciekawostek z filmu „Szósty zmysł” (1999)

Do domu mieszkającego w Filadelfii psychiatry, dr. Malcolma Crowe  i jego żony Anny  włamuje się niezrównoważony psychicznie pacjent Vincent Gray, który oskarża doktora o to, że nie potrafił udzielić mu pomocy. Strzela do niego, po czym odbiera sobie życie… Malcolm powoli dochodzi do siebie po zamachu na jego życie. Jego uwagę zwraca przypadek Cole’a Seara, dziewięcioletniego syna samotnie wychowywanego przez matkę, Lynn. Cole jest niezwykle jak na swój wiek rozwinięty, ma obsesję na punkcie żołnierzyków i cierpi z powodu rozwodu rodziców. Ku swemu zdumieniu Malcolm odkrywa, że chłopiec posiadł tzw. „szósty zmysł”, potrafi wyobrazić sobie, co zdarzyło się w danym miejscu przed wielu laty, a także widzi i słyszy umarłych.

29 ciekawostek z filmu Szósty zmysł (1999)

1. Podobno Haley Joel Osment dostał rolę Cole’a Seara z jednego z trzech powodów. Po pierwsze, był do tego najlepszy. Po drugie, był jedynym chłopcem na przesłuchaniach, który nosił krawat. Po trzecie, reżyser M. Night Shyamalan był zaskoczony, gdy zapytał Osmenta, czy przeczytał swoją rolę. Osment odpowiedział: „Przeczytałem to trzy razy zeszłej nocy”. Shyamalan był pod wrażeniem, mówiąc: „Wow, przeczytałeś swoją część trzy razy?” Na co Osment odpowiedział: „Nie, przeczytałem scenariusz trzy razy”.

2. M. Night Shyamalan napisał rolę Malcolma Crowe z myślą o Bruce’u Willisie.

3. Wielu członków rodziny M. Night Shyamalana to lekarze. To jest powód, dla którego pojawił się jako lekarz w swoim cameo.

4. W 2007 roku Amerykański Instytut Filmowy uznał „Szósty zmysł” za najlepszy film wszechczasów nr 89. Był to jeden z najnowszych wpisów na liście z filmów, które ukazały się w latach 1997-2005.

5. We wczesnych szkicach scenariusza M. Night Shyamalana postać Bruce’a Willisa była fotografem kryminalnym, a nie psychologiem dziecięcym.

6. Cole i Vincent mają kępkę siwych/białych włosów, obaj po prawej stronie głowy. U Vincenta jest z boku, a u Cole’a za uchem.

7. Użycie koloru czerwonego do wskazania obecności czegoś złowieszczego pojawia się również w innym filmie M. Nighta Shyamalana, Osadzie (2004).

8. Scenariusz został sprzedany pierwszego dnia, w którym został wystawiony na sprzedaż przez producenta Barry’ego Mendla.

9. Łacińska fraza, którą Cole wypowiada w kościele, kiedy po raz pierwszy spotyka Malcolma, „De profundis clamo ad te domine”, tłumaczy się jako „Z głębin wołam do Ciebie, o Panie”.

10. David Vogel, ówczesny prezes produkcji Walt Disney Studios, przeczytał scenariusz M. Night Shyamalana i od razu go pokochał. Bez uzyskania zgody korporacji Vogel kupił prawa do scenariusza, pomimo wysokiej ceny 3 milionów dolarów i zastrzeżenia, że ​​Shyamalan może wyreżyserować film.

11. Szósty zmysł został wydany na VHS i DVD przez Hollywood Pictures Home Video 28 marca 2000 roku. Stał się najlepiej sprzedającym się DVD 2000 roku, z ponad 2,5 milionami sprzedanych egzemplarzy, a także najpopularniejszym tytułem do wypożyczania wideo.

12. Na początku filmu Anna mówi Malcolmowi, że brzmi jak dr Seuss. Podobnie jak Malcolm, dr Seuss poświęcił swoje życie dzieciom, nigdy nie mając własnego.

13. Szósty zmysł był drugim najbardziej dochodowym filmem roku 1999 (za Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo (1999)), przynosząc około 293 mln dolarów w USA i 379 mln dolarów na innych rynkach.

14. Marisa Tomei i Claire Forlani były wśród aktorek, które odmówiły zagrania roli Anny Crowe.

15. Chociaż Cole ma mieć dziewięć lat, Haley Joel Osment miał w rzeczywistości 11 lat.

16. Film ugruntował pozycję M. Nighta Shyamalana jako pisarza i reżysera, a także przybliżył publiczności kinowej jego cechy, w szczególności jego zamiłowanie do zaskakujących zakończeń.

17. Malcolm Crowe (Bruce Willis) nosi ten sam zestaw ubrań – choć z niewielkimi zmianami, aby dać wrażenie, że coś nie jest do końca w porządku – przez cały film, tak jak nosił w dniu swojej śmierci.

18. Bruce Willis jest leworęczny, ale musiał nauczyć się pisać prawą ręką, aby widzowie nie zauważyli, że nie nosi już obrączki na lewej ręce.

19. W pewnym momencie filmu słyszymy głos na taśmie mówiący po hiszpańsku podczas sesji Vincenta. Głos mówi: „Proszę, nie chcę umrzeć Panie, ratuj mnie, ratuj mnie”.

20. Toni Collette mówi, że podczas kręcenia zaczęły jej się dziać dziwne rzeczy: „W pokoju hotelowym, w którym mieszkałem w Filadelfii, zacząłem dużo medytować, a potem budziłem się w nocy, przewracałem się i patrzyłem na zegar i zawsze była to powtarzająca się liczba — 1:11, 3:33, 4:44. To zaczęło mnie naprawdę przerażać”.

21. Szósty zmysł  był jednym z pięciu horrorów nominowanych do Oscara za najlepszy film. Pozostałe to  Szczęki, Egzorcysta, Milczenie owiec  i  Czarny łabędź.  Był to również jedyny z tych filmów, który nie zdobył żadnych Oscarów.

22. Szósty zmysł  został wydany w 29. urodziny M. Nighta Shyamalana, 6 sierpnia 1999 r.

23. W scenie, w której matka Cole’a obserwuje go z okien, gdy idzie do szkoły ze swoim przyjacielem Tommym, cyfrę „6” można zobaczyć na zasłonie przy jej ręce.

24. Reżyser M. Night Shyamalan pochodzi z Filadelfii. Większość zdjęć do filmu Szósty zmysł  została nakręcona  w Filadelfii. Film zawiera również drobne wskazówki dotyczące lokalizacji, takie jak kieliszek Penn Maid Sour Cream, który jest dostępny tylko w rejonie Filadelfii, a także nowe logo Philadelphia Eagles i 76ers z 1996 i 1997 roku.

25. Termin „szósty zmysł” powstał w XIX wieku, aby opisać paranormalne doznania, których nie można wyjaśnić za pomocą pięciu zmysłów.

26. Film został ocenzurowany we Włoszech.

27. Pomimo ogromnego sukcesu filmu, dyrektor Disneya, który kupił scenariusz, David Vogel, został zwolniony, ponieważ nie skonsultował się ze swoimi przełożonymi przed zakupem scenariusza.