Robocop

42 ciekawostki z filmu „RoboCop” (1987)

Detroit w niedalekiej przyszłości. Skala przestępczości sięga już poziomu krytycznego. Regularne oddziały policji nie radzą sobie w walce ze znacznie lepiej zorganizowanymi i uzbrojonymi bandytami. W takich okolicznościach poznajemy głównego bohatera – Alexa Murphy’ego (Peter Weller). Ten wzorowy funkcjonariusz, ale także przykładny mąż i ojciec, zostaje przeniesiony do pracy na posterunku Metro West. Wraz z nową partnerką Anne Lewis (Nancy Allen) wyrusza na swój pierwszy i jak się później okazuje, ostatni patrol. Alex ginie bowiem po niebezpiecznym pościgu z rąk bezwzględnego gangu Clarence’a Boddickera (Kurtwood Smith). Jednak dzięki eksperymentalnemu programowi korporacji OCP, będzie mu dane powrócić do życia. Już jako RoboCop, cybernetyczny policjant, jeszcze raz zmierzy się ze swoimi oprawcami.

42 ciekawostki z filmu „RoboCop” (1987)

1. Większość ujęć Robocopa i radiowozu pokazuje, jak bohater wysiada lub przygotowuje się do wejścia. Peter Weller nie mieścił się do radiowozu w pełnym kostiumie. Kiedy musiał być w samochodzie, zakładał górną część kostiumu i siedział w bieliźnie.

2. Scenariusz został odrzucony przez praktycznie każdego wielkiego reżysera w Hollywood, zanim dotarł do Paula Verhoevena. Ten odrzucił go po przeczytaniu pierwszych stron, przekonany, że to tylko głupi film akcji. Jego żona, Martine, przeczytała go do końca i przekonała reżysera, że historia jest pokryta wieloma elementami satyrycznymi i alegorycznymi, co skłoniło Verhoevena do wyreżyserowania filmu.

3. W Sacramento w Kalifornii podejrzany o napad mężczyzna uciekł do kina, aby zgubić policję. Trafił akurat na seans RoboCopa i był tak pochłonięty filmem, który leciał na ekranie, że nie zauważył, że policja zaczęła przeszukiwac salę. Kiedy zapaliły się światła, oszołomiony mężczyzna został aresztowany.

4. Paul Verhoeven i Rob Bottin wielokrotnie ścierali się przed i podczas produkcji o projekt i charakteryzację postaci RoboCopa. Najbardziej spierali się o scenę, w której Murphy zdejmuje hełm. Bottin chciał, aby scena została nakręcona w zaciemnionym miejscu, obawiając się, że ostre światło ujawni zbyt wiele efektów makijażu; Verhoeven chciał, aby scena została sfilmowana w tak mocnym oświetleniu, jak to możliwe, powołując się na reżysera zdjęć Josta Vacano, który byłby w stanie go odpowiednio oświetlić, nie ujawniając żadnych detali.

5. Zdając sobie sprawę, że film był opóźniony i przekroczył budżet, reżyser Paul Verhoeven i producent Jon Davison celowo nie nakręcili jednej kluczowej sceny: śmierci oficera Murphy’ego. Po zakończeniu produkcji wrócili do Los Angeles i ponuro poinformowali kierownictwo, że śmierć Murphy’ego nie została sfilmowana. Po obejrzeniu materiału, który nakręcili, dyrektorzy byli tak zdumieni estetyką i występami, że dali filmowcom więcej pieniędzy i nakręcili scenę w odnowionym magazynie w Los Angeles.

6. Postać Boba Mortona została pierwotnie napisana jako stereotypowy dyrektor korporacji, arogancki, nieprzyjemny i nie dający się lubić. Jednak kiedy Miguel Ferrer podpisał kontrakt i odegrał swoją rolę jako sympatyczna i charyzmatyczna osoba, Edward Neumeier i Paul Verhoeven zdali sobie sprawę, że publiczność prawdopodobnie zacznie sympatyzować z postacią, a Bob Morton został przepisany, aby stać się (nieco) przyjemniejszą osobą.

7. Ponieważ ręce kombinezonu RoboCopa były wykonane z gumy piankowej, kluczyki do samochodu odbijały się od dłoni Petera Wellera za każdym razem, gdy próbował je złapać. Produkcja zajęła do 50 ujęć i cały dzień filmowania, zanim w końcu udało się nakręcić właściwe ujęcie.

8. W scenie z zakładnikiem, gdy RoboCop idzie w kierunku pokoju, w którym były radny przetrzymuje burmistrza jako zakładnika, tryb termowizyjny w podczerwieni został wykonany przy użyciu fluorescencyjnej farby do ciała na (nagich) aktorach i czarnego światła. Wszystko z powodu ograniczonego budżetu, ponieważ ta technika była o wiele tańsza niż zakup rzeczywistej kamery spektrometru na podczerwień.

9. Desert Eagle Magnum, który znajduje się w sali posiedzeń OCP, pierwotnie miał być pistoletem RoboCopa. Istnieją nawet zakulisowe zdjęcia i nagrania Petera Wellera ćwiczącego z Desert Eagle; Jednak kiedy dali Wellerowi broń, zauważyli, że nawet tak masywny pistolet był zbyt mały w rękach RoboCopa, więc kierownik od rekwizytów, Randy E. Moore, przywiózł automatyczny pistolet Berretta, do którego zastosowano kompensator i ozdobną obudowę.

10. Efekty specjalne zostały wygenerowane za pomocą komputera Commodore Amiga.

11. Edward Neumeier wpadł na pomysł RoboCopa po tym, jak pomagał na planie Łowca androidów (1982), który opowiadał o gliniarzach polujących na roboty, które w przyszłości wyglądały jak ludzie. Zaintrygowany Neumeier zmienił scenariusz w przyszłość, w której gliniarz wyglądający jak robot będzie polował na ludzkich przestępców.

12. Scenarzyści i producenci obawiali się, że gliniarze będą urażeni ich rolą w filmie. Wręcz przeciwnie, pokochali to jaki był RoboCop. Szczególnie podobała im się scena, w której RoboCop rzuca Boddickerem przez trzy szyby, jednocześnie czytając mu skróconą wersję jego praw.

13. Na DVD Ray Wise wyjaśnia, że ​​on i Kurtwood Smith znaleźli się zbyt blisko eksplozji, która spowodowała wbicie się kawałków szkła w twarz Raya. Otrzymał dodatkową wypłatę za ten wypadek.

14. Młody pracownik stacji benzynowej z okularami i podręcznikiem do geometrii jest odniesieniem do samego młodego Paula Verhoevena , który nosił okulary i studiował matematykę w Holandii.

15. Żona Kurwooda Smitha, Joan Pirkle, odgrywa niewielką rolę jako sekretarka Dicka Jonesa, Barbara, z którą on flirtuje przed spotkaniem.

16. Wszystkie ujęcia POV, kiedy RoboCop po raz pierwszy budzi się z pracującymi nad nim technikami (w tym scena imprezy i moment, w którym RoboCop zostaje odsłonięty) zostały nakręcone w fabryce Mary Kay Cosmetics w Dallas.

17. Innym problemem ze skafandrem RoboCop było to, że odbijał zbyt dużo światła, gdy był oświetlony tak, jak zwykle aktor. Ostatecznie problem został rozwiązany przez oświetlenie go jak samochód.

18. Kolec RoboCopa, który wyłania się z jego kostek, i kabura na broń były w rzeczywistości dwoma samodzielnymi oddzielnymi częściami, które nigdy nie zostały zintegrowane z kostiumem.

19. Złodziej, który okrada sklep monopolowy, przechodzi obok stojaka z komiksami i podnosi numer Iron Mana. Podobnie jak RoboCop, Iron Man opowiada o mężczyźnie, który nosi metalowy kombinezon.

20. Komputer, na którym RoboCop sprawdza rejestry kryminalne, jest w rzeczywistości centralą telefoniczną Northern Telecom.

21. Strajk związku policyjnego, który ma miejsce pod koniec filmu, dostarcza realnego wyjaśnienia, dlaczego Dick Jones nie wysłał drugiej misji policjantów przeciwko RoboCopowi (po strzelaninie w OCP Tower). Widząc, że skończyły mu się opcje, Dick Jones uciekł się do swojego ostatniego sojusznika: Clarence’a Boddickera i jego bandy zbirów.

22. Rzadko wyświetlany rozszerzony spot telewizyjny, a także reklama filmu na VHS z 1988 roku, dowodzą, że akcja filmu toczy się w 1991 roku.

23. Film był nominowany do trzech Oscarów, w tym za najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku i najlepszy montaż filmu. Film zdobył Oscara za najlepszy montaż dźwięku.

24. Kultowy tekst RoboCopa „Martwy lub żywy, idziesz ze mną” jest w filmie wypowiedziany tylko dwa razy.

25. Będąc aktorem metodycznym, Peter Weller nalegał, aby na planie nazywać się tylko Murphy lub RoboCop. Paul Verhoeven powiedział mu, że jest głupi, Miguel Ferrer robił wszystko, by nazywać go prawdziwym imieniem, a Kurtwood Smith go zignorował.

26. Wygląd RoboCop został zainspirowany japońskim komiksem The 8 Man.

27. Kiedy Emil zatrzymuje się po benzynę do swojego motocykla, cena benzyny na tej stacji wynosi 5 799 dolarów za galon.

28. Antagonistyczny styl Paula Verhoevena nie spodobał się jego obsadzie i ekipie. Peter Weller powiedział później, że to pierwszy raz, kiedy rozważał walkę na pięści ze swoim reżyserem

29. Alex Murphy początkowo nazywał się Robert w oryginalnym scenariuszu. Producenci czuli, że ludzie będą nazywać go RobertCop. Zostało to więc zmienione w ostatniej chwili.

30. Pomimo tego, że był nowicjuszem w Hollywood, Paul Verhoeven bez skrupułów powiedział nominowanemu do Oscara projektantowi makijażu Robowi Bottinowi, że jego pierwsze projekty dla RoboCop były gówniane.

31. Miguel Ferrer stwierdził, że kręcenie tego filmu było najlepszym okresem w jego życiu.

32. Film miał budżet 13 milionów dolarów. W samych Stanach Zjednoczonych zdołął zarobić 54 miliony.

33. Większość plenerów filmu została nakręcona w Dallas, ponieważ ekipa produkcyjna uważała, że ​​miasto wygląda futurystycznie.

34. Naukowcy w filmie noszą imiona prezydentów USA. Policjanci natomiast noszą imiona seryjnych morderców.

35. Po premierze filmu i będąc pod wrażeniem futurystycznych konceptualizacji w filmie, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zatrudniły Edwarda Neumeiera jako konsultanta ds. futurystycznych koncepcji.

36. Film był kręcony w ciągu czterech miesięcy. Filmowanie rozpoczęło się 6 sierpnia 1986 r., a zakończyło 8 listopada 1986 r.

37. Zawarte wśród „1001 filmów, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz”, zredagowanych przez Stevena Schneidera .

38. Scenariusz filmu pierwotnie nosił tytuł „RoboCop: Przyszłość egzekwowania prawa”.

39. Peter Weller został wybrany z listy wielu aktorów, nie tylko dlatego, że zespół produkcyjny uznał, że jest najlepszym aktorem do tej roli, ale dlatego, że potrzebowali szczupłego aktora, który zmieściłby się w obszernym kostiumie, nie wyglądając komicznie.

Może Ci się spodobać:

3Comments

Add yours

Comments are closed.