15 zakulisowych ciekawostek z filmów „Rocky”.

Seria filmów z Rockym porywała niegdyś widzów w świat bokserów i z pewnością dla wielu była inspiracją do rozpoczęcia przygody z tym sportem. Produkcje o życiu Rocky’ego zebrały pokaźną widownie i cieszą się uznaniem do dzisiejszych czasów. Ale czy znacie zakulisowe ciekawostki z tego filmu? Jeśli nie, to zapraszam na poniższą listę 15 ciekawostek z serii „Rocky”.

1. Kiedy Stallone napisał „Rocky”, miał w banku 106 dolarów.

W dzisiejszych czasach ludzie postrzegają Sylvestra Stallone’a jako jednego z najbardziej utytułowanych aktorów wszechczasów. Był twarzą odnoszących ogromne sukcesy franczyz, takich jak Rocky i Rambo, i nadal pokonuje ludzi, którzy mogą być jego wnukami w szalenie rozrywkowych filmach z serii „Niezniszczalni”.

Ale tak jest teraz. W 1975 roku Stallone miał na swoim koncie bankowym 106 dolarów i bieda praktycznie zaglądała mu w oczy, więc przysiadł do swojej maszyny do pisania i stworzył scenariusz, który później zdobył nominacje do Oscara.

2. Stallone napisał cały scenariusz w nie całe cztery dni.

Mając tylko 106 dolarów w banku, Stallone chciał natychmiast skorzystać ze swojego dzieła. Scenariusz do Rocky’ego napisał w 3,5 dnia, co wyjaśnia, dlaczego przeróbki filmu były tak obszerne.

Stallone szacuje, że studio zachowało tylko około 10% tego, co pierwotnie napisał. Oryginalny scenariusz byłby nie do poznania nawet dla najbardziej zagorzałych fanów filmu, ponieważ między pierwszym szkicem a tym, co widzimy na ekranie, zaszły monumentalne zmiany. Mimo to 10% wystarczyło, aby Stallone znalazł się tam, gdzie jest dzisiaj.

3. Mickey był pierwotnie rasistą, a Apollo Creed miał być Jamajczykiem.

Kiedy Sylvester Stallone napisał oryginalny scenariusz do Rocky’ego, chciał, aby niektóre postacie były bardziej podłe i mniej ujmujące. Być może Stallone chciał przedstawić problemy powszechne w społeczeństwie, zamiast priorytetowo traktować inspirujące cechy. Tak czy inaczej, pierwsza wersja Mickeya przedstawiała go jako rozdrażnionego rasistę.

Był też plan, aby Apollo Creed był jamajczykiem, co dodałoby ciekawego aspektu postaci Creeda.

4. Stallone chciał „Another One Bites The Dust” od Queen, ale zamiast tego dostał „Eye Of The Tiger”.

Podczas edycji Rocky III Sylvester Stallone chciał użyć podczas intro utworu „Another One Bites the Dust”. Podobało mu się, jak tekst pasuje do rozwoju postaci Rocky’ego. Niestety, Queen nie pozwoliła mu na użycie tej piosenki.

Tak więc Stallone skontaktował się z zespołem Survivor i poprosił ich o napisanie czegoś podobnego do „Another One Bites the Dust”. Gitarzysta grupy podłączył mały wzmacniacz, obejrzał fragment filmu i próbował dopasować uderzenia akordów do dynamiki scen. I tak narodziło się „Oko tygrysa”.

5. Producenci zaoferowali darmowego kurczaka każdemu, kto przyszedł na finałową walkę.

Budżet Rocky’ego nie był wysoki, więc czasami producenci filmu musieli wykazać się kreatywnością. Nie mieli pieniędzy, żeby wynająć dużej grupy statystów, więc zamiast tego rozmieścili reklamę darmowego obiadu dla każdego, kto chciałby znaleźć się w tłumie podczas finałowej walki. Wszystko udało sie doskonale – 4000 osób pojawiło się, aby zjeść darmowego kurczaka, obejrzeć fałszywy mecz bokserski i pomóc w tworzeniu filmowej historii.

6. Oryginalne zakończenie sprawiło, że Rocky rzucił boks i otworzył sklep zoologiczny.

Gdyby studio zachowało oryginalny scenariusz Sylvestra Stallone’a, prawdopodobnie nie byłoby kolejnego filmu Rocky’ego – nie dlatego, że ten scenariusz był okropny, ale dlatego, że Rocky wycofałby się z boksu pod koniec filmu. Nie tylko przegrywa walkę, jak w końcowym skrypcie, ale przegrywa ją celowo, aby mógł zarobić dodatkową gotówkę.

Po co mu dodatkowa gotówka? Żeby mógł zapłacić za otwarcie sklepu zoologicznego dla Adrianny.

7. Trening biegowy w „Rocky II” byłby dłuższy niż 50 kilometrów.

Montaż treningowy jest jedną z najbardziej pamiętnych części każdego filmu z Rockym. Twórcy mają tendencję do prezentowania go w akompaniamencie dynamicznych piosenek i prawie przekonują widzów, by sami wstali z kanapy. Sekwencja biegowa w Rocky II wyróżnia się jako jedna z najlepszych. Rocky biega ulicami Filadelfii, wywołując wiwaty u gapiów, a nawet inspirując dzieci do biegania razem z nim.

Bystrzy dziennikarze zauważyli, że aby Rocky przebiegł obok wszystkich punktów orientacyjnych w montażu, musiałby przebiec ponad 50 kilometrów.

8. „Rocky” został wyprodukowany za mniej niż 1 mln USD, a zarobił 225 mln USD.

Najbardziej udane filmy w dzisiejszych czasach wymagają ogromnych kosztów początkowych. Na przykład przeciętny film Marvela kosztuje około 200 milionów dolarów za film. Całkowity budżet Rocky’ego wynosił mniej niż 1 milion dolarów.

Dlatego tak zaskakujące było to, że film zarobił ponad 225 milionów dolarów. Publiczności nie obchodziło, że film nie wyglądał tak ostro, jak niektóre inne w tamtym czasie; zainspirowała ich historia bohatera i tłumnie szturmowali kina.

9. Stallone zgarnął 10% zarobku brutto pierwszego filmu.

Największym zwycięzcą sukcesu kasowego Rocky’ego był sam Sylvester Stallone. Pomimo tego, że był scenarzystą i gwiazdą filmu, Stallone otrzymał tylko 20 000 USD z góry i około 350 USD dziennie podczas kręcenia. Ale oprócz tej niskiej początkowej wypłaty dostał również 10% z całkowitego zysku brutto z filmu, czyli około 22 milionów dolarów.

10. Dolph Lundgren i Sly Stallone naprawdę walczyli – i prawie skończyło się to tragedią.

W całej serii Sylvester Stallone został kilkakrotnie ranny na planie. A największe szkody wyrządzone ciału Stallone’a miały miejsce podczas kręcenia Rocky IV. Stallone pomyślał, że bardziej realistyczne byłoby, gdyby Dolph Lundgren (który grał Ivana Drago) walczył z nim na poważnie. Aktor powiedział Lundgrenowi, że powinien czuć się swobodnie, i uderzać naprawdę. Dokładnie to zrobił Lundgren.

Po trzecim ujęciu Stallone poczuł pieczenie w klatce piersiowej, które zignorował – aż do późnej nocy, kiedy obudził się niezdolny do oddychania, a jego ciśnienie krwi wzrosło do ponad 200 . Został przewieziony na izbę przyjęć i przebywał na oddziale intensywnej terapii przez osiem dni.

11. Inspiracje do postaci Rocky’ego pochodziły od prawdziwych pięściarzy.

Chociaż Sylvester Stallone może chcieć, aby widzowie myśleli, że Rocky jest całkowicie oryginalną postacią, jest całkiem jasne, że zapożyczył duże elementy historii Rocky’ego od dwóch prawdziwych bokserów: Joe Fraziera i Chucka Wepnera.

Frazier trenował , uderzając w mięso i wbiegając po schodach Filadelfijskiego Muzeum Sztuki. Ale jedyną rzeczą, za którą zapłacił mu Stallone, było małe kameo.

Podobnie Chuck Wepner był kiedyś bokserem, który walczył z Muhammadem Alim. Był tak zdenerwowany Rockym, że ostatecznie pozwał Stallone’a; sprawę rozstrzygnięto pozasądowo.

12. „You’re the Best Around” został napisany do filmu „Rocky III”, ale Stallone odrzucił utwór.

Jeden z najważniejszych kawałków lat 80., „You’re the Best Around” Joe Esposito, miał znaleźć się w Rocky III. Podobnie jak „Eye of the tiger” zespołu Survivor, kawałek Esposito został napisany na potrzeby filmu.

Ale Stallone ostatecznie zdecydował, że nie chce tego numeru w swoim filmie, więc piosenka wylądowała w „Karate Kid”, stając się natychmiastowym klasykiem.

13. Studio chciało aby kto inny wcielił się w Rocky’ego.

Mimo że Sylvester Stallone był scenarzystą Rocky’ego, nikt nie chciał, żeby zagrał w filmie. W rzeczywistości United Artists zaoferowało Stallonowi 340 000 dolarów, jeśli sprzedałby scenariusz bez udziału w nim. W końcu budżet filmu spadł tak nisko, że nie mogli już sobie pozwolić na tę cenę, więc zmienili zdanie i pozwolili Stallone’owi zagrać.

Przed Stallonem studio rozważało Jamesa Caana, Burta Reynoldsa i Ryana O’Neala , którzy byli wówczas znacznie większymi gwiazdami.

14. Rocky miał nie przeżyć filmu „Rocky V”.

Do czasu, gdy pojawił się „Rocky V”, seria istniała już od prawie 15 lat. Sylvester Stallone starzał się i pomyślał, że może w końcu nadszedł czas, aby przejść na emeryturę – a dokładniej zabić postać, którą tak długo pisał i portretował.

Stallone był tak emocjonalny pisząc film, że płakał podczas sceny śmierci Rocky’ego. Niestety, te łzy były na nic, ponieważ kierownik studia powiedział mu, że Rocky, podobnie jak Batman, nigdy nie może opuścić świata żywych. Więc Stallone utrzymał go przy życiu i ostatecznie napisał jeden z najgorszych filmów z serii, który zdołał pogrzebać franczyzę na następne 16 lat.

 

15. Rocky biegał wokół lodowiska, ponieważ Stallone nie potrafił jeździć na łyżwach.

Pierwszy szkic scenariusza zawierał scenę randkową na tętniącym życiem lodowisku, ale producenci obawiali się, że dodatki sprawią, że scena będzie zbyt droga . Aby to obejść, postanowili napisac ten fragment jako randkę tylko we dwoje. Niestety nadal był poważny problem: Sylvester Stallone nie potrafił jeździć na łyżwach.

Aby mieć pewność, że film zmieści się w budżecie, korzystali z lodowiska po godzinach pracy. Aby upewnić się, że Stallone się nie poturbuje, kazali mu biegać po lodzie, co wyglądało przynajmniej dziwnie.