Black Adam (2022) – 8 faktów o Doktorze Fate.

Nadchodzący  film Black Adam będzie miał swoją premierę w lipcu 2022 roku, dając fanom długo oczekiwany debiut Dwayne’a Johnsona jako tytułowego antybohatera. Wśród obsady jest aktor grający niegdyś Jamesa Bonda, Pierce Brosnan, który wcieli się w mistycznego i tajemniczego Doktora Fate’a.

Podobnie jak wiele innych postaci z komiksów, przez lata istniało kilka wersji Doktora Fate’a. Brosnan zagra pierwszą wersję postaci, Kenta Nelsona, czyli najsłynniejszą wersję Fate’a. I chociaż widzowie z pewnością dowiedzą się wielu rzeczy o postaci w filmie, fani komiksów już dużo wiedzą o tym weteranie. Dlatego dziś przybliżę Wam 8 faktów o Doktorze Fate.

1. Początki

Kent Nelson był jedną z najlepszych postaci, które zadebiutowały podczas Złotego Wieku komiksów . Jego ojciec był archeologiem o nazwisku Sven Nelson. Często wyruszali razem na wykopaliska, zacieśniając więzi. W 1920 roku obaj byli w Mezopotamii badając Dolinę Ur, kiedy odkryli podziemną piramidę.

Badając ją, odkryli Nabu, nieśmiertelnego z planety Cilia, którego Mezopotamczycy czcili jak bóstwo. Kent uwolnił Nabu, przypadkowo aktywując pułapkę z trującym gazem, która zabiła Svena. Nabu zaproponował, że będzie szkolić i prowadzić osierocone dziecko. Późniejsze historie ujawniły, że Nabu zorganizował spotkanie, w tym śmierć Svena, aby zyskać nowego gospodarza.

2. Szkolenie pod Nabu

Nabu usunął smutek Kenta, ostatecznie indoktrynując go na idealnego ucznia. Podczas treningu Sven służył jako agent Lords of Order, jednej z wielu drużyn, które jeszcze nie zadebiutowały w DCEU.

Gdy Nabu uznał, że Kent jest gotowy, dostarczył mu hełm, płaszcz i amulet, kończąc transformację Kenta w Doktora Fate’a. W swoich początkach Kent zakładał hełm i walczył jako mistrz, kierowany duchem Nabu.

3. Romans Z Inzą Cramer

Podczas podróży przez Aleksandrię Kent poznał i zakochał się w pięknej studentce Inzie Cramer. Oboje stali się parą, czyniąc ją celem dla jego wrogów, zwłaszcza złoczyńcy Wotana. Oboje w końcu pobrali się i przenieśli do Wieży Losu.

Relacja Inzy i Kenta pogorszyła się z czasem, zwłaszcza po tym, jak zmęczyła się samotnością w Wieży, podczas gdy Kent zaczął działać jako Doktor Fate. W końcu miała romans i opuszciła Kenta, ale separacja była krótkotrwała i oboje się pogodzili. Po śmierci i powrocie do życia Inza zostaje na jakiś czas nowym gospodarzem Nabu. Para dowiaduje się, jak dzielić się mocą Nabu i oboje stają się Doktorem Fate.

4. Znani przeciwnicy

W przeciwieństwie do innych superbohaterów, Doctor Fate nie ma ogromnej galerii łotrzyków. Rzeczywiście, jego przeciwnicy są często jednorazowymi lub drobnymi, powracającymi antagonistami. Mimo to niektórzy z jego wrogów są bardzo intrygujący i zaliczani do grona złoczyńców DC o największym potencjale filmowym .

Mister Who jest jednym z najczęściej powracających złoczyńców Fate’a podczas Złotego Wieku, obok Wotana i złego mistrza Karkulla. Fate starł się także z szalonym egipskim kapłanem Khalisem.

5. Związek Z Hełmem

Z biegiem lat związek Kenta i Nabu staje się coraz bardziej niezrównoważony. Podczas swojej pracy w JSA, Kent zdaje sobie sprawę, że hełm staje się coraz bardziej zaborczy. W ten sposób rozwija „półhełm”, który eksponuje dolną część jego twarzy.

Nowy hełm poważnie podcina jego zdolności, ale pozostawia mu moc latania i nadludzką siłę. Po zniknięciu Widma Kent wraca do kompletnego hełmu i znajduje swojego kolegę z drużyny pod kontrolą Kulaka. Po wyczerpującej bitwie Widmo pokonuje Fate’a, a Hełm Nabu ginie gdzieś w otchłani. Po dziesięcioleciach rozdzielenia Kent odzyskuje hełm w latach 60. i powraca do roli Doktora Fate’a.

6. Kali Yuga

W miarę upływu lat członkowie JSA Kenta postarzali się lub umierali. Będąc nieśmiertelnym, Kent dołącza do nowo utworzonej Ligi Sprawiedliwości, użyczając zespołowi całego swojego doświadczenia. Jednak porządek i chaos osiągnęły punkt przełomowy w latach 80., w czasie znanym jako Kali Yuga, czyli ostatni wiek człowieka.

Napięcie panujące w chaosie powoduje, że Inza załamuje się, i umiera przez samobójstwo, pozostawiając Kenta, by sam dźwigał ciężar Nabu. Nabu nie pozwala umrzeć Kentowi, dopóki nie zdobędzie nowego gospodarza. Po chwili poszukiwań Kent znajduje dziesięcioletniego Erica Straussa i jego macochę Lindę. Uznając ich za odpowiednich gospodarzy, Nabu opuszcza Kenta, pozwalając mu w końcu umrzeć.

7. Życie po życiu

Bez ich wiedzy dusze Kenta i Inzy nie poruszają się po śmierci i zamiast tego pozostają uwięzione w amulecie Anubisa. Ignorując swój stan, Kent i Inza prowadzą całe „życie” w Amulecie, nawet mając i wychowując dziecko, Kent Jr.

Jednak Eric umiera po tym, jak Nabu używa magii, aby go postarzyć. Linda następnie umiera z powodu ran odniesionych w bitwie, pozostawiając Nabu bez gospodarza. Po pewnym przekonaniu Kent i Inza wracają na Ziemię i zgadzają się ponownie zostać Doktorem Fate’em, pod jednym warunkiem: kontrolują Nabu, a nie odwrotnie.

8. Godzina zero

Podczas wydarzenia 'Godzina Zero’ Fate i nowo zreformowany JSA walczą z Extantem i  Parallaxem, jednym z najpotężniejszych potworów DC . Zostają pokonani, a hełm i amulet giną, co prowadzi Kenta i Inzę do poszukiwania ich. Po wykonaniu tej czynności przedmioty odrzucają ich i muszą znaleźć nowego gospodarza dla Nabu.

Przedmioty znajdują się pod kontrolą najemnika Jareda Stevensa. Ku ich zaskoczeniu hełm wydaje się uznawać Stevensa za godnego, a Nelsonowie ogłaszają go nowym Doktorem Fate. Kent i Inza giną ponownie podczas walki z królestwem demonów, a ich dusze wracają do amuletu Fate’a.