Czarny Zodiak – Poznajcie 13 duchów.

Film “13 Duchów” (2001) już bardzo dawno zniknął z kin, choć dla prawdziwych fanów horrorów na pewno jest jednym z ważniejszych filmów gatunku. I chociaż jest remakiem “13 Duchów” z 1960 roku, to zapewne będziemy pamiętać dokładniej jego drugą wersję z 2001 roku z całkiem niezłymi kreacjami duchów. Nie będę robić tu żadnej recenzji tego filmu, bo od premiery minęło już 10 lat. Chcę natomiast napisać o tym, co nam w tym filmie zawsze najbardziej umykało, czyli o Czarnym Zodiaku. Ci, którzy mieli pełną wersję DVD, mogli z pewnością dowiedzieć się czegoś więcej o duchach gnębiących Artura i jego rodzinę. Jeśli nie, teraz jest ku temu okazja.

Znany nam zodiak ma pojęcie astronomiczne i wiąże się z podziałem nieba na części. Dlatego właśnie dziś posługujemy się w astrologii 12 znakami zodiaku (a od niedawna 13 znakami). Czarny Zodiak został wymyślony przez producentów na potrzeby filmu “13 Duchów” i nie ma on nic wspólnego z astrologią. Jest to zbiór 13 znaków, a poszczególne z nich symbolizowane są przez kolejne duchy. Wuj Cyrus – okultysta i “łapacz” dusz na podstawie tajemniczej księgi Bazyleusa zbudował maszynę, która napędzana jest siłą duchowych istot. Brakowało tylko jednego ostatniego trzynastego ducha. Dlatego też sprowadził do swego domu swoją daleką rodzinę i pozostawił jej w spadku cały dom. Łącznie ze znajdującymi się w piwnicach domu duszami. To właśnie duchy Cyrus’a stanowią Czarny Zodiak, a z każdym z nich wiąże się odrębna przerażająca historia:

1. Syn Pierworodny

Syn Pierworodny (The First Born Son) – jest duchem chłopca Billy’ego Michaels’a, który bardzo lubił filmy o kowbojach. Pewnego dnia jego kolega sąsiad znalazł w szafie rodziców prawdziwy łuk i strzały i wyzwał Billy’ego na pojedynek, przy czym Billy miał ze sobą tylko pistolet-zabawkę. Billy nie miał więc żadnych szans. Zmarł, kiedy sąsiad strzelił do niego z łuku i strzała wbiła mu się w tył głowy. Billy-duch ma na sobie kostium kowboja i tomahawk, a z jego czaszki wciąż wystaje strzała. Duch szepcze: “I want to play” (“Chcę się pobawić”) albo “Play with me” (“Pobaw się ze mną”).

2. Tułów

Tułów (The Torso) – to duch hazardzisty Jimmy’ego “The Gambler” Gambino. Pewnego dnia obstawił na wysoką kwotę walkę bokserską i przegrał. Próbował odwołać zakład i wymknął się z miasta, czym przypieczętował swój los. Wierzyciele dorwali go w końcu, pocięli jego ciało na kilka kawałków, zawinęli w folię i wrzucili do oceanu. Duch Gambino to sam tułów, który stara się chodzić opierając się na rękach. Jego głowa krzyczy, choć znajduje się nadal w folii.

3. Spętana kobieta

Spętana Kobieta (The Bound Woman) – jest duchem cheerleaderki Susan LeGrow, która była stworzona do tego, by uwodzić i porzucać zauroczonych w niej mężczyzn. Kiedy o jej niemoralnych poczynaniach dowiedział się jej chłopak, udusił ją i zabił mężczyznę, z którym była. Jej ciało pochował pod boiskiem do piłki nożnej. Duch Susan ma na sobie balową sukienkę i wisi na pasie, którym została uduszona. Jej ręce są związane za plecami. Zanim powieszono mordercę, wypowiedział on ostatnie słowa, które brzmiały: “Suka złamała mi serce, więc złamałem jej kark”.

4. Zwiędła kochanka

Zwiędła Kochanka (The Withered Lover) – jest duchem Jean Kriticos – żony Artura, bohatera filmu. Próbowała uratować całą swoją rodzinę przed pożarem i doznała rozległych poparzeń. Zmarła wskutek odniesionych ran w szpitalu. Jej duch początkowo pojawia się w ubraniu szpitalnym, podłączony do kroplówek, z rozległymi oparzeniami twarzy. W przeciwieństwie do innych duchów ten nie jest mściwy i pojawia się, aby pomóc swojej rodzinie.

5. Rozszarpany książe

Rozszarpany Książę (The Torn Prince) – jest duchem Royce’a Clayton’a, utalentowanej gwiazdy baseball’u, cierpiącego na manię wyższości. W 1957 roku został wyzwany na wyścig, ale jego samochód wypadł z toru i Royce zginął. Przyczyną wypadku była przecięta linka hamulcowa. Jego duch ma w rękach kij do baseball’u, a część jego ciała jest rozerwana na strzępy, co jest pamiątką po jego tragicznym wypadku.

6. Gniewna księżniczka

Gniewna Księżniczka (The Angry Princess) – jest duchem Dany Newman, która nigdy nie wierzyła w swoje naturalne piękno. Spotykała się z niewłaściwymi mężczyznami, co jeszcze bardziej potęgowało jej poczucie niskiej wartości. Dlatego pragnęła upiększyć swoją twarz i ciało operacjami plastycznymi. Dostała pracę jako asystentka chirurga plastycznego, który miał jej płacić w zabiegach zamiast gotówki. Kiedy pewnej nocy była sama w szpitalu, próbowała sama na sobie wykonać operację plastyczną. Oślepiła się na jedno oko i oszpeciła swoją twarz. Popełniła samobójstwo w wannie, tnąc swoje całe ciało rzeźnickim nożem. Jej duch jest nagi, wciąż trzyma nóż, którym popełniła samobójstwo, a wanna i zasłony ociekają jej krwią.

7. Kobieta pielgrzymująca

Kobieta pielgrzymująca (The Pilgrimess) – jest duchem Angielki Isabelli Smith, która w czasach kolonialnych podróżowała przez Atlantyk i osiedliła się w Nowej Anglii. W swoim nowym mieście czuła się jak wyrzutek i nie była uważana za część lokalnego społeczeństwa. Ludzie znaleźli w niej kozła ofiarnego, kiedy zaczęły tajemniczo ginąć zwierzęta w miasteczku. Została schwytana, zaprowadzona do stodoły, a budynek podpalono. Ku zaskoczeniu mieszkańców Isabella wyszła z płonącej stodoły bez żadnych śladów na ciele czy ubraniu. Po tym wydarzeniu została skazana na areszt bez wody i jedzenia. Zmarła z odwodnienia i głodu. Jako duch wciąż jest odcięta od podstawowych zasobów.

8. i 9. Wielkie Dziecko i Zrozpaczona Matka

Wielkie Dziecko i Zrozpaczona Matka (The Great Child and The Dire Mother) – Zrozpaczona Matka jest duchem Margaret Shelburne, która stała się atrakcją cyrku dzięki swemu niewielkiemu wzrostowi (trzy stopy). Została ona zgwałcona przez innego dziwaka z cyrku – Tall Man’a (Wysokiego Człowieka). W wyniku tego gwałtu urodził jej się syn Harold (Wielkie Dziecko). Harold ważył ponad 300 funtów (136 kg). Był wychowywany całe życie przez matkę. Dlatego był bardzo zepsutym i rozpieszczonym dzieckiem. Wskutek tego przez cały czas nosił pieluchy jak małe dziecko. Pewnego razu pracownicy cyrku postanowili zrobić kawał Haroldowi i porwali jego matkę. Harold wpadł w psychopatyczny szał, wyruszył szukać matki, niszcząc wszystko na swojej drodze. Kiedy jednak dogonił sprawców porwania, okazało się, że jego matka została przypadkiem uduszona w worku, w którym porywacze ją przetrzymywali. Harold wpadł w szał i zabił porywaczy siekierą. Zachował ich szczątki i pokazywał klientom cyrku za pieniądze. Kiedy właściciel cyrku dowiedział się, co Harold zrobił, kazał tłumowi rozedrzeć Harolda na strzępy. Duchy Wielkiego Dziecka i Zrozpaczonej Matki są zawsze razem. Harold nadal dzierży w dłoni siekierę, ma poplamione jedzeniem spodnie, a jego matka nadal go karmi.

Jest też alternatywna historia tych dwojga, opowiedziana w komentarzu na DVD – Wielkie Dziecko spowodowało śmierć Zrozpaczonej Matki, przewracając się na nią podczas snu i dusząc ją. Harold cierpiał potem na depresję, czuł się winny za śmierć matki, w końcu nie miał kto go karmić i umarł śmiercią głodową.

10. Młot

Młot (The Hammer) – jest duchem kowala George’a Markley’a, który mieszkał w małym miasteczku w roku 1890. Został niesłusznie oskarżony o kradzież i zagrożono mu wygnaniem z miasta, jednak odmówił. W rewanżu gang jego oskarżycieli powiesił i spalił jego żonę i dzieci. George zabił sprawców mordu młotem kowalskim. Po tym wydarzeniu mieszkańcy miasta wymierzyli mu okrutną karę. Został przywiązany do drzewa, a w jego ciało wbijano gwoździe jego własnym młotem. Na koniec obcięto mu rękę i przytwierdzono do niej młot. Jego duch pojawia się z wystającymi gwoździami z ciała i młotem zamiast lewej ręki.

11. Szakal

Szakal (The Jackal) – jest duchem Ryan’a Kuhn’a, urodzonego w 1887 roku. Kuhn miał obsesję na punkcie kobiet, gwałtów i prostytutek. Zdecydował się nawet na leczenie w Borehamwood Asylum, ale zaatakował jedną z pielęgniarek i został zakuty w kaftan bezpieczeństwa i umieszczony w pokoju bez klamek. Po latach w zamknięciu Kuhn całkowicie oszalał. Ściany pełne były głębokich zadrapań, a jego paznokcie zdarte niemalże do zera. Lekarze tak mocno związywali jego kaftan, że kończyny Kuhn’a były okropnie wykrzywione. Ryan wciąż walczył, aby się uwolnić, gryzł kaftan i wszystko dokoła, aż w końcu lekarze zamontowali mu głowę w metalowej klatce, a samego Kuhn’a umieścili w odległej piwnicy. Tam wzrastała jego nienawiść do ludzi, krzyczał jak opętany. Kiedy w ośrodku wybuchł pożar, Kuhn postanowił zostać i stanąć twarzą w twarz z ogniem. Jako duch Kuhn ma już nieskrępowane ręce, a kratka z klatki na głowie jest częściowo rozerwana.

12. Siłacz

Siłacz (The Juggernaut) – jest duchem seryjnego mordercy Horacego “Breaker” Mahoney’a. Był wyśmiewany od dzieciństwa z powodu swojego ogromnego wzrostu (siedem stóp) i groteskowego wyglądu. Jego matka porzuciła go zaraz po urodzeniu, więc wychowywał go ojciec, zatrudniając jednocześnie na złomowisku przy złomowaniu starych samochodów. Po śmierci ojca Horacy pozostał sam. Oszalał. Zabierał autostopowiczki na swoje złomowisko, a potem rozrywał je gołymi rękoma i karmił szczątkami swoje psy. Pewnego dnia podwoził policjantkę (nie wiedząc o tym, że pracuje w policji). Ta wezwała na pomoc oddział SWAT, który otoczył złomowisko. Bezpośrednia walka z potworem była niemożliwa, ale policja otoczyła giganta i aresztowała go . Horacy uwolnił się jednak z kajdanek i zabił trzech oficerów. Pięciu pozostałych oficerów ostrzelało Horacego gradem kul. Kiedy w końcu upadł, policjanci strzelali nadal, dla pewności, że nie żyje. Jego duch jest cały podziurawiony kulami, a na czole ma ślad od kuli, która ostatecznie pozbawiła go życia.

13. Złamane serce

Złamane Serce (The Broken Heart) – trzynastym duchem miał być sam Artur Kriticos, główny bohater filmu, który dostał spadek. Ma być żywą ofiarą poświęconą w Piekielnym Oku (“Eye of the Devil”) i umrzeć, aby ocalić swoją rodzinę.

Historie duchów są bardzo ciekawe. Jednak nie pojawiają się w filmie. Wiemy, że duchów jest 12, że są (oprócz “Zwiędłej Kochanki”) złe i chcą odegrać się na Cyrusie i każdemu, kto wejdzie im w drogę za to, że zostały uwięzione i przez tyle długich lat nie mogły zaznać spokoju. Nie mogą przeniknąć przez ściany pełne łacińskich zaklęć odstraszających, boją się flar, ale mimo to, gdy już się wydostaną, zabijają wszystkich, którzy wejdą im w drogę. Nie wiemy, na jakiej podstawie Cyrus wybierał dusze do swej kolekcji. Ale z pewnością są to dusze złoczyńców, nieszczęśliwych ludzi borykających się za życia z poważnymi problemami, bardzo często natury psychicznej, ludzi niesłusznie pokrzywdzonych, szaleńców i odmieńców.