TOP 10 pułapek w serii „Piła”

Mimo iż seria filmów „Piła” na przestrzeni wielu lat gościła wielu znakomitych aktorów, to jednak największymi gwiazdami są tam zawsze wymyślne pułapki. Te śmiercionośne urządzenia, którym często towarzyszą przerażające wiadomości dźwiękowe dostarczane przez makabryczną kukiełkę, są dostępne w różnych stylach, z których każdy ma unikalny zestaw zasad. Istnieją standardowe pułapki, które zamykają pojedynczą ofiarę w morderczym urządzeniu, oraz pułapki grupowe, w których wiele ofiar rywalizuje w jakimś niepokojącym konkursie.

TOP 10 pułapek w serii „Piła”

1. Pułapka w garażu. „Piła 3D”.

Jedna z najbardziej złożonych pułapek w serii „Piła”, która obejmuje cztery ofiary w brudnym garażu samochodowym. Jedna ofiara jest przyklejona do siedzenia kierowcy w samochodzie, a druga jest przypięta drutem kolczastym do metalowej płyty pod podniesioną tylną oponą samochodu. Trzecia ofiara zostaje przebita hakami i przykuta łańcuchem do tylnego zderzaka samochodu, a czwarta jest przypięta kłódką do ściany bezpośrednio przed pojazdem. Jeśli ofiara na siedzeniu kierowcy zdoła się uwolnić i pociągnąć pobliską dźwignię w mniej niż 30 sekund, cała czwórka przeżyje. Jeśli mu się nie uda, samochód zabije ich wszystkich jednocześnie.

Oczywiście cała zabawa kończy się krwawą rozwałką, ale emocje targają widzem naprawdę długo.

2. Pudełko z antidotum. „Piła 2”.

To pułapka, która jest genialna w swojej prostocie. Ofiara zostaje zatruta śmiercionośnym gazem paraliżującym, który ją zabije, chyba że wstrzyknie sobie antidotum, które jest umieszczone w małym szklanym pudełku zwisającym z sufitu. Problem polega na tym, że kiedy już sięga po rękę do pudełka, odkrywa – zbyt późno – że krawędzie otworu są w rzeczywistości brzytwami. Instynktownie sięga drugą ręką do kolejnego, wyłożonego brzytwą otworu, i zostaje dosłownie złapana w pudło, nie mogąc odzyskać antidotum.

Osobiście do dziś nie rozumiem po co ona tam pchała tą drugą rękę. Nawet jeżeli nie miała szans tego rozegrać w pozytywny dla siebie sposób, to chociaż mogła poświęcić chwilę na obejrzenie pułapek, a po wpadnięciu jedną ręką, wykluczyć natychmiast pchanie do środka drugiej.

3. Pułapka w łazience. „Piła”.

Pierwsza pułapka z pierwszego filmu, która dodatkowo nadaje nazwę całej serii. Nie mamy tu do czynienia z wymyślnym urządzeniem, a raczej pułapką sytuacyjną. Widzimy tutaj dwie ofiary w brudnej łazience, przykute łańcuchem za kostki do metalowych rur po przeciwnych stronach pomieszczenia. Między nimi jest coś, co wydaje się być martwym ciałem. Obie ofiary otrzymują zardzewiałe piły do metalu i muszą zdecydować, czy odciąć sobie stopy i uciec, czy też pozostać w pokoju, aż umrą z głodu.

Jest to kultowa pułapka jak i lokalizacja, ponieważ kilka kontynuacji wraca do niej i pozwala fanom serii nacieszyć wzrok znajomym miejscem. Dodatkowo pamiętam jak byłem zaskoczony, gdy okazało się, że ciało leżące pomiędzy ofiarami nie jest martwe. To były czasy.

4. Pułapka z igłami. „Piła 2”.

Wyobraź sobie, że wpadasz do dołu wypełnionego tysiącami brudnych zużytych strzykawek a z każdym małym ruchem wbijają się w ciebie kolejne igły. To właśnie dzieje się z Amandą Young, która zostaje wrzucona do ogromnej dziury w ziemi, która jest przepełniona setkami strzykawek a gdzieś pod nimi znajduje się maleńki kluczyk, którego odnalezienie może uratować jej życie.

Oglądanie, jak Amanda desperacko przedziera się przez igły, które wielokrotnie dźgają jej ręce i ciało, sprawia, że jest to zdecydowanie jedna z najbardziej rozdzierających pułapek w całej serii.

5. Zamrażarka. „Piła 3”.

W tej mroźnej pułapce naga kobieta jest przykuta łańcuchami w zamrażarce opuszczonej pakowni mięsa i jest wielokrotnie spryskiwana lodowatą wodą, która zamarza na jej odsłoniętej skórze, zamieniając ją w mrożonkę. Jako nieszczęsna ofiara pułapki, aktorka Debra McCabe wykonuje niezwykłą robotę, ukazując czystą agonię i przerażenie, przez które przechodzi jej postać. Jej występ winduje tę scenę na o wiele wyższy poziom niż mogłoby się wydawać przy mało wyszukanej formie pozbawienia życia.

6. Karuzela strzelb. „Piła VI”.

Sześć pechowych ofiar jest przykutych do obracającej się karuzeli na placu zabaw. Gdy karuzela się obraca, każda ofiara zostaje na chwilę umieszczona przed załadowaną strzelbą. Siódma osoba jest wtedy zmuszona zdecydować, kto żyje, a kto umrze. Ta dziwaczna pułapka ma przerażający, karnawałowy posmak. W pewnym sensie to jak gra w rosyjską ruletkę, z tą różnicą, że to ofiary się obracają, a nie kule w komorze pistoletu. Fakt, że każda ofiara ma chwilę na konfrontację z osobą, która trzyma ich życie w swoich rękach wzbudza spory niepokój, oraz ukazuje ludzka naturę, która potrafi się diametralnie zmienić w obliczu niebezpieczeństwa.

7. Pułapka w metrze. „Spirala: Nowy rozdział serii piła”.

Mimo mieszanych opinii co do najnowszej części z serii „Piła”, nie sposób nie wyróżnić pierwszej pułapki. Widzimy tutaj detektywa zawieszonego za język w środku tunelu metra. Gdy pociąg pędzi w jego stronę, jest zmuszony zdecydować, czy zeskoczyć z peronu, na którym stoi, wyrywając sobie w ten sposób język z ust, czy też zawisnąć w powietrzu i dać się zmiażdżyć nadjeżdżającemu pociągowi metra.

Dużą uwagę zbiera drżący jeszcze wyrwany język ofiary, którego dostajemy okrutne zbliżenie.

8. Odwrócona pułapka na niedźwiedzie. „Piła”, „Piła VI” i „PIła 3D”.

No i przyszła pora również na chyba najpopularniejszą pułapkę z całej serii, która tak spodobała sie fanom, że powracała jeszcze w dwóch filmach, a pierwszy raz pojawiła się w pierwszej Pile z 2004 roku. Odwrócona pułapka na niedźwiedzie jest zaprojektowana tak, aby się otwierać, a nie zamykać. W efekcie, po uruchomieniu, dosłownie otwiera głowę ofiary zaczynając od ust.

Z pułapką ta jest związana ciekawostka, która poruszałem już na Instagramie. Mianowicie gdy w filmie jeszcze nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za bestialskie zabójstwa, to John Kramer w szpitalu ma swojej notatki oraz szkicownik, w którym możemy dostrzec projekt odwróconej pułapki na niedźwiedzie.

9. Stojak. „Piła 3”

Ofiara tej pułapki jest zamknięta w pionowym urządzeniu przypominającym krucyfiks z obracającymi się częściami. Po aktywacji, seria kół zębatych zaczyna się powoli obracać, a ręce i nogi ofiary zaczynają się skręcać, aż jego kości pękną. W końcu cała głowa ofiary jest zmuszona do obracania się w pełnym 360-stopniowym łuku, aż do złamania szyi. To upiorne urządzenie, które jest podobne do prawdziwego średniowiecznego narzędzia tortur, które dosłownie łamało swoje ofiary na pół.

10. Publiczna pułapka. „Piła 3D”

Większość pułapek w filmach Piła rozgrywa się w odosobnionych miejscach, z dala od wścibskich oczu. Ale pułapka, która otwiera „Piłę 3D”, dzieje się w biały dzień, w środku miasta. W tej scenie dwóch mężczyzn jest przykutych do przeciwległych końców długiego stołu roboczego, a każdy z nich ma wirującą piłę tarczową umieszczoną bezpośrednio przed sobą. Tymczasem ich wspólna dziewczyna jest zawieszona nad ich głowami, z obrotową piłą umieszczoną bezpośrednio pod jej odsłoniętym brzuchem. Gdy zegar tyka, mężczyźni muszą zdecydować, czy zabić się nawzajem, czy pozwolić, aby ich dziewczyna została przepiłowana na pół. Próbowałem, ale nie udało mi się znaleźć bardziej krwawego trójkąta miłosnego w filmach grozy.

 

2 thoughts on “TOP 10 pułapek w serii „Piła”

Comments are closed.