46 ciekawostek z filmu „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” (2014)

Profesor X, Wolverine, Magneto, Storm i Kitty Pryde spotykają się w klasztorze w Chinach, gdzie Xavier wyjaśnia, że niezwyciężeni Strażnicy zostali stworzeni przy użyciu DNA Mystique. Kobieta została schwytana w 1973 roku, kiedy próbowała zamordować doktora Bolivara Traska. Dzięki zdolnościom Pryde, Wolverine zostaje przeniesiony do przeszłości, aby przekonać Mystique do zmiany planów. Czy uda mu się uratować mutantów i ich ludzkich przyjaciół przed zagładą?

46 ciekawostek z filmu X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (2014)

1. Sir Patrick Stewart i Sir Ian McKellen występowali w objazdowej produkcji „Waiting for Godot”, kiedy Bryan Singer zwrócił się do nich o powtórzenie ról profesora X i Magneto. Według McKellena obaj mężczyźni byli całkowicie zszokowani, ponieważ myśleli, że przekazali swoje role Jamesowi McAvoyowi i Michaelowi Fassbenderowi i nigdy więcej nie zagrają tych postaci. Stewart i McKellen byli zachwyceni powrotem do dwóch swoich najpopularniejszych ról i pracą z młodszymi aktorami grającymi te same postacie.

2. Filmowcy wybrali fabułę „Przeszłość, która nadejdzie”, ponieważ pozwoliło to twórcom pogodzić wszelkie dysonanse ciągłości w ramach serii X-Men. Element podróży w czasie pozwolił także na wspólne pojawienie się w tym samym filmie aktorów i aktorek z trzech pierwszych filmów, a także z X-Men: Pierwsza klasa (2011).

3. Bryan Singer sfilmował sceny Quicksilvera w specjalnym formacie 3600 klatek na sekundę. Oznacza to, że Quicksilver poruszał się 150 razy szybciej niż normalnie. Kamera służyła do rejestrowania zbliżeń i ruchów Evana Petersa, a także pokonanych przez niego strażników.

4. Według Bryana Singera, mógł rozpocząć prace nad filmem tylko wtedy, gdy Hugh Jackman, Sir Patrick Stewart i Sir Ian McKellen zgodzili się powrócić.

5. W oryginalnej komiksowej fabule bohaterowie Marvela inni niż X-Men zostają zniszczeni przez Strażników, takich jak Spider-Man, Ghost Rider, Daredevil, Iron Man, Hulk, Fantastyczna Czwórka i ktoś, kto wygląda jak Srebrny Surfer, ale jest bardziej prawdopodobne, że to Bobby Drake (Iceman).

6. Sir Patrickowi Stewartowi spodobał się beztroski występ Jamesa McAvoya w roli Charlesa Xaviera w X-Men: Pierwsza klasa (2011) i chciał spróbować podobnego spektaklu z Xavierem, zamiast trzymać go poważnie i trzeźwo. Z tym filmem spełnił swoje życzenie: w odmienionej przyszłości jego Xavier jest trochę bardziej wesoły.

7. Sir Patrick Stewart i sir Ian McKellen nałożyli makijaż, żeby wyglądać o dwadzieścia lat starzej niż w rzeczywistości. Wcześniej w X-Men: Ostatni bastion (2006) stosowali makijaż cyfrowy, żeby wyglądać o dwadzieścia lat młodziej.

8. Początkowo Josh Helman miał zostać obsadzony jako młody Cain Marko, znany również jako Juggernaut. Ale Juggernaut został wypisany z filmu, a Helmanowi zaproponowano rolę młodego Williama Strykera.

9. Rola Halle Berry jako Storm musiała zostać znacznie zmniejszona z powodu jej ciąży.

10. Chociaż ich bohaterami są ojciec i syn (choć nigdy nie zostało to wyraźnie określone w tym filmie, ale zostało to potwierdzone w X-Men: Apocalypse (2016)), Michael Fassbender i Evan Peters różnią się wiekiem tylko dziesięć lat.

11. Według Bryana Singera odbył on dwugodzinną dyskusję z Jamesem Cameronem o tym, jak uczynić koncepcję podróży w czasie wykonalną w filmie. Koncepcje, o których dyskutowano, obejmowały fizykę kwantową, alternatywne wszechświaty i teorię strun.

12. To już szósty raz, kiedy Sir Patrick Stewart pojawił się w filmie X-Men. Stewart pojawił się niewymieniony w napisach w X-Men geneza: Wolverine (2009) i pojawił się na scenie kredytów Wolverine (2013). Jedynym filmem X-Men, w którym nie brał udziału, aż do tego filmu, był X-Men: Pierwsza klasa (2011).

13. To pierwszy film X-Men, który został nominowany do Oscara (najlepsze efekty wizualne).

14. W roli Mystique Jennifer Lawrence nosiła specjalne body. Wcześniej nosiła protezy całego ciała w X-Men: Pierwsza klasa (2011), ale uznała to za zbyt niewygodne.

15. W komiksie „Days of Future Past” to Kitty Pryde cofnęła się w czasie. W dwuczęściowym odcinku serialu animowanego o tym samym tytule to właśnie Bishop w tym filmie odsyła Kitty, a na końcu Wolverine’a. Według scenarzysty Simona Kinberga Kitty miała być podróżnikiem w czasie, ale nie wyszło: „Kitty w erze młodego Magneto i Xaviera miałaby 20 lat. Odruchową reakcją na to była postać która się nie starzeje. Wolverine jest jedyną postacią, która w 1973 roku wyglądałaby tak samo jak i w przyszłości”. W ten sposób Wolverine został wybrany jako ponadczasowa nieśmiertelna postać, która łączy przeszłość i przyszłość.’

16. Wydanie zwiastuna do tego filmu wywołało takie zainteresowanie, że Bryan Singer wykonał bezprecedensowy ruch, nagrywając utwór z komentarzem następnego dnia, wyjaśniając znaczenie niektórych scen i oferując więcej wglądu w to, czego można się spodziewać po filmie.

17. Rozprawa, z której czytał Bolivar Trask podczas przesłuchania w komisji senackiej, która wskazuje, że pojawienie się Homo Sapiens doprowadziło do wyginięcia mniej rozwiniętych przodków neandertalczyków, została napisana przez Charlesa Xaviera i została częściowo przeczytana przez Raven w X-Men: Pierwsza klasa.

18. Podczas walki ze Strażnikami Colossus wykonuje swój atak Super Dive z gier wideo „Marvel vs. Capcom”.

19. Hank McCoy opracowuje serum, które tłumi mutacje poprzez przytępienie emocji, które dostarcza Xavierowi i sobie. To hołd dla jego debiutanckiego występu w X-Men: Ewolucja (2000), gdzie często zażywa serum, by stłumić wściekłość, a tym samym jego bestialską mutację.

20. Podczas walki Magneto ze strażnikami prezydenckimi znajduje się za nim obraz. Ten obraz to „Wolność prowadząca lud” Eugene’a Delacroix, stworzony dla upamiętnienia rewolucji francuskiej z 1830 r. i symbol buntu.

21. Bryan Singer jest wielkim fanem Petera Dinklage i jego show Gra o tron (2011). Rola Dinklage, Tyriona Lannistera, zainspirowała Singera do obsadzenia Dinklage jako Traska.

22. Dla Trask Industries powstała prawdziwa strona internetowa dostępna pod adresem www.trask-industries.com. Na stronie ujawniane są szczegóły dotyczące programu Sentinel, a nawet można złożyć podanie o pracę w firmie.

23. Sir Patrick Stewart, James McAvoy, Sir Ian McKellen i Michael Fassbender, którzy grają przyszłe i przeszłe wersje profesora Xaviera i Magneto, zagrali tytułową rolę w filmowych adaptacjach „Makbeta”.

24. Akcja filmu toczy się w 2023 i styczniu 1973 roku.

25. Jest to czwarta adaptacja komiksu Chrisa Claremonta „Przeszłość która nadzejdzie”. Został on wcześniej zaadaptowany dla X-Men (1992), Wolverine and the X-Men (2008) oraz Super Hero Squad (2009).

26. Kiedy widzimy Xaviera siedzącego w swoim samolocie i pocierającego nogę, odbicie na powierzchni stołu przypomina jego starsze ja.

27. Kiedy Mystique organizuje ratunek dla mutantów w bazie w Wietnamie, robi to w przebraniu pułkownika o imieniu Sanders. Pułkownik Harland Sanders był założycielem Kentucky Fried Chicken.

28. W oryginalnych komiksach Quicksilver nazywał się Pietro Maximoff. W tym filmie jego imię zostało zmienione na Peter, nie tylko po to, by uczynić go bardziej amerykańskim, ale także po to, by bardziej odróżnić go od wersji postaci z Marvel Cinematic Universe.

29. Program telewizyjny widziany na ekranie telewizora Hanka McCoya to Star Trek (1966), a konkretnie sezon pierwszy, odcinek czwarty, „The Naked Time”. Ten odcinek przedstawia Enterprise odrywający się od planety i odsyłający ich z powrotem o siedemdziesiąt jeden godzin w czasie.

30. Mimo że występuje w napisach końcowych, Halle Berry ma tylko dwadzieścia dwie minuty czasu ekranowego.

31. W X-Men 2 (2003) William Stryker, grany przez Briana Coxa, wspomniał, że walczył w Wietnamie. W tym filmie William Stryker, grany przez Josha Helmana, był jednym z żołnierzy w Wietnamie.

32. Peter Maximoff nigdy w filmie nie jest nazywany Quicksilverem. Zawsze przedstawia się go jako Petera.

33. Wszystkie sceny Anny Paquin jako Rogue zostały wycięte z tego filmu. Usunięte sceny zostały przywrócone na DVD i Blu-ray X-Men: Days of Future Past Extended Edition (The Rogue Cut).

34. Rebecca Romijn była jedyną aktorką z pierwszych trzech filmów, która nie wróciła do tego filmu. Jennifer Lawrence zastąpiła ją w roli Mystique.

35. Wiele streszczeń filmu (szczególnie tych napisanych przed premierą) twierdzi, że w fabule X-Men cofali się w czasie i łączyli siły z dawnymi postaciami. W tym filmie nic takiego się nie dzieje. Tylko Wolverine cofa się w czasie i zachowuje swoje ciało z 1973 roku, więc nie ma możliwości spotkania się z „ja z przeszłości”.

36. Warpath nosi w tym filmie dwa noże. W komiksach są wykonane z vibranium, ale vibranium należy do Marvela, a adamantium do Twentieth Century Fox. Jest więc prawdopodobne, że Warpath używa noży z adamantium.

37. Choć nie jest to wyraźnie wyjaśnione w tym filmie, w jaki sposób Magneto odzyskał swoje moce po utracie ich w X-Men: Ostatni bastion (2006), moce te zaczęły do niego wracać pod koniec filmu.

38. Jamie Campbell Bower i Nico Tortorella wzięli udział w przesłuchaniach do roli Quicksilvera.

39. W komiksach jest właściwie trzech braci Summers: Scott, Alex i Gabriel Summers, brat, który się zbuntował i jest znany jako Vulcan.

40. Alkoholizm młodego Xaviera jest prawdopodobnie odniesieniem do tego, że jego matka Sharon zaczęła nadużywać alkoholu niedługo po śmierci swojego pierwszego męża w komiksie.

41. Kiedy Trask znajduje się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Nixonem, na jednym z ekranów telewizyjnych wyświetla się zdjęcie Davida Frosta, który przeprowadził słynny wywiad z Richardem Nixonem w 1977 roku.

42. W adaptacji „Days of Future Past” z 1993 roku z animowanego serialu X-Men (1992) to Bishop zostaje cofnięty w czasie, a nie Wolverine.

43. Trzech aktorów w tym filmie ma urodziny tego samego dnia. Evan Peters (Quicksilver), Omar Sy (Bishop) i Daniel Cudmore (Colossus) urodzili się 20 stycznia.

2 thoughts on “46 ciekawostek z filmu „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” (2014)

Comments are closed.