10 zakulisowych ciekawostek z filmu „Split”.

1

Film „Split” należy do trylogii znanej jako „Eastrail 177 Trylogy” w skład której wchodzą również filmy „Niezniszczalny” z 2000 roku oraz „Glass” z 2019. Film koncentruje się na Kevinie, który cierpi z powodu osobowości mnogiej, która sprawia, że potrafi w jednej chwili zmienić się w zupełnie inną osobę. Jeżeli jeszcze nie oglądaliście tego wybitnego dzieła, to zachęcam do nadrobienia. A tymczasem przygotowałem 10 zakulisowych ciekawostek.

Cierpiący na rozdwojenie jaźni Kevin, uczęszcza do psychiatry, dr Fletcher, która pomaga mu w walce z chorobą. Pacjent posiada 23 różne osobowości, które potrafi opanować, lecz kiedy pojawia się kolejna, dominująca, traci kontrole. Wkrótce porywa trzy nastolatki i więzi je w piwnicy. Zdesperowane dziewczyny muszą odkryć, która osobowość może pomóc im w ucieczce, a która spróbuje je powstrzymać.

1. Postać Kevina jest oparta na prawdziwej osobie.

Kevin może wydawać się bardzo dobrze zrobioną postacią z komiksu i/lub horroru, którą ktoś wymyślił. Jednak mało kto wie, że w rzeczywistości postać Kevina zainspirowała prawdziwa osoba.

Billy Milligan cierpiał na to, co jest obecnie znane jako zaburzenie tożsamości dysocjacyjnej (DID), zwane również „osobowością mnogą”. Po przyjęciu do ośrodka zdrowia psychicznego w Ohio zdiagnozowano u Billy’ego 24 osobowości.

Brzmi znajomo? Nie jest tajemnicą, że Kevin ze Splitu zainspirował się Billy Milliganem, a dokładniej książką Daniela Keyesa „The Minds of Billy Milligan”.

2. Sterling K. Brown został wycięty z filmu.

W 2021 roku Sterling K. Brown jest powszechnie znanym nazwiskiem i pełnoprawną gwiazdą Hollywood. Aktor pojawił się w serialu telewizyjnym „American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona” i „Tacy jesteśmy”, oraz w wysokobudżetowych produkcjach kinowych, takich jak Czarna Pantera.

Jednak przed wszystkimi tymi rolami Sterling K. Brown kręcił sceny do Splitu , gdzie miał zagrać Shawa, sąsiada doktora Fletchera. Ostatecznie M. Night Shyamalan uznał, że sceny z Shawem są niepotrzebne dla ogólnej narracji filmu i postanowił je wyciąć.

3. Jaquin Phoenix miał wcielić się w rolę Kevina.

Początkowo Kevin miał zostać zagrany przez Joaquina Phoenixa. Mówiąc o sprawie, M. Night Shyamalan powiedział, że w czasie, gdy miał rozpocząć zdjęcia do Split, Phoenix był niedostępny. Jak na ironię, James McAvoy również nie był wtedy w stanie nakręcić wtedy tego filmu.

Wydaje się jednak, że McAvoy nagle stał się dostępny, ponieważ „przesunął zobowiązania wobec innych reżyserów i innych filmów”. Shyamalan ujawnił również, że po raz pierwszy spotkał McAvoya na Comic-Conie, co uświadomiło mu, że jest idealny do roli Kevina.

Należy zauważyć, że w 2016 roku, kiedy wyszedł Split , Joaquin Phoenix nie wypuścił filmu. Z drugiej strony James McAvoy wystąpił w tym roku zarówno Split, jak i X-Men Apocalypse.

4. Pierwotna wersja filmu trwała 3 godziny.

Split to rodzaj filmu, który obejmuje wiele tematów, a jednocześnie pozostawia widzom liczne pytania dotyczące występujących w nim postaci. Cóż, z pewnością wydaje się, że 117 minut filmu pozostawia pewne tajemnice nierozwiązane, zwłaszcza gdy zdajesz sobie sprawę, że pierwotnie film trwał około trzech godzin.

Pomimo tego, że reżyser nie jest szczególnie znany z preferowania bardzo długich filmów – z których słyną na przykłąd Zack Snyder czy Martin Scorsese – bez wątpienia wydawał się bardzo zainteresowany opowiedzeniem historii Kevina i musiał podejmować trudne decyzje dotyczące tego, co pozostało w finalnej wersji.

5. Połączenie między Kevinem a Profesorem Xavierem.

Jedynymi filmami, które należą do uniwersum Splitu, są Niezniszczalny i Glass. Istnieje jednak bardzo interesujące powiązanie z prawdziwego życia, które można znaleźć między Kevinem a profesorem X z X-Men.

Po pierwsze, obu gra aktor James McAvoy i obaj byli widziani na dużym ekranie w 2016 roku (rok wydania Splitu i X-Men: Apocalypse).

Jest jednak jeszcze jedna ciekawostka: profesor X ma syna, który podobnie jak Kevin cierpi na osobowość mnogą. Legion, który jest synem Charlesa Xaviera, wyraźnie walczy z problemem w taki sam sposób, jak Kevin.

W telewizyjnym serialu Legion fani mogą zobaczyć, jak postać boryka się z zupełnie innymi problemami niż Kevin w Splicie, ale ich stan psychiczny ma wiele podobieństw.

6. Kevin miał się pojawić w filmie „Niezniszczalny”.

Shyamalan długo opowiadał o tym, jak wpadł na pomysł Kevina w czasie, kiedy pracował nad Niezniszczalny. Cóż, to nie przypadek bo właściwie Kevin miał wystąpić w tej produkcji.

Ostatecznie jego sceny zostały wycięte ze scenariusza, aby skupić się bardziej na Davidzie Dunnie i Mr. Glassie. Zamiast tego Shyamalan uznał, że Kevin zasługuje na pełne opowiedzenie swojej historii, i tak wiele lat później powstał Split.

W pewnym sensie Split był filmem tworzonym przez 16 lat, co jest okresem czasu, jaki upłynął między Niezniszczalnym a Splitem. Wraz z premierą Mr. Glassa w 2019 roku, franczyza będzie była tworzona przez prawie dwie dekady.

7. James McAvoy został ranny podczas kręcenia.

Często zdarza się, że aktorzy doznają kontuzji podczas kręcenia filmu, szczególnie gdy ich role wymagają wielu fizycznie wymagających scen. Nic więc dziwnego, że James McAvoy doznał kontuzji podczas kręcenia Splitu.

Mówiąc o tej sprawie, aktor powiedział: „Miałem uderzyć w drzwi. Były to metalowe drzwi, ale miały kwadratowy kawałek, który był miękki, a ja, oczywiście, przegapiłem miękki kawałek i uderzyłem w twardą część przez co złamałem rękę.

8. Jedna z osobowości Kevina nawiązuje do innego z filmów Shyamalana.

„Znaki” nie są częścią wspólnego uniwersum Eastrail 177 Trilogy, ale to nie znaczy, że M. Night Shyamalan nie mógł skorzystać z okazji, by wcisnąć odniesienie do jednego ze swoich poprzednich filmów.

W Splicie Kevin ma 24 osobowości, z których wielu nigdy nie spotykamy. Jednak w scenie, w której Kevin kataloguje swoje osobowości na swoim komputerze, widzowie mogą wyraźnie zobaczyć, że jedna z nich nazywa się Mr. Pritchard. Brzmi znajomo?

Lionel Pritchard, inaczej znany jako Mr. Pritchard, był bardzo ważną postacią w „Znakach”, wydanych dwa lata po Niezniszczalnym.

9. Ostatnia data jaką pamięta Kevin to ważne wydarzenie z prawdziwego życia.

W Splicie Kevin ujawnia, że ​​jego ostatnie wspomnienie pochodzi z 18 września 2014 r. Wydaje się, że to bardzo konkretna data, która która jednak nigdy więcej nie jest wspominana w Splicie. Więc dlaczego się ona pojawia?

Cóż, w prawdziwym świecie 18 września 2014 roku był bardzo ważnym dniem dla Szkocji. Tego dnia Szkocja przegłosowała decyzję, czy „oddzieli się” od Wielkiej Brytanii. Ostatecznie Szkocja zagłosowała przeciw (55% wobec 44% głosów). James McAvoy jest szkotem. Aktor nigdy nie zajął publicznie stanowiska w tym wydarzeniu.

10. Ostatnia scena z Brucem Willisem została pierwotnie usunięta.

Ostatnia scena Splitu , w której pojawia się w restauracji David Dunn z Unbreakable, była utrzymywana w tajemnicy tak długo, jak tylko sie dało. W rzeczywistości reżyser posunął się nawet do usunięcia ostatniej sceny, kiedy pokazał film dla publiczności testowej.

Podczas wywiadu dla The Hollywood Reporter Shyamalan wyraźnie powiedział, że Bruce Willis „był tajemnicą przed wszystkimi”.

Tak więc pomimo tego, że plakat Splitu miał już duże podobieństwo do plakatu „Niezniszczalny”, łatwo zauważyć, że widzowie niekoniecznie dostrzegali, jaki związek może istnieć między tymi dwoma filmami.

1 thought on “10 zakulisowych ciekawostek z filmu „Split”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *