12 szczegółów, które przegapiłeś w bajce „Mulan” (1998)

Pełna życia, wesoła Mulan nie bardzo potrafi sprostać wymogom tradycji. Gdy jej chory ojciec dostaje rozkaz wstąpienia do wojska i obrony kraju przed najazdem dzikich Hunów, Mulan decyduje się go zastąpić. Pod osłoną nocy, w męskim przebraniu wymyka się z domu. Jej niezwykły postępek sprawia, że do życia budzą się duchy przodków oraz maleńki smok Muszu. Przodkowie powierzają mu zadanie sprowadzenia Mulan do domu… Na polu walki Mulan okrywa się sławą bohatera, a gdy zostaje zagrożone życie cesarza, obmyśla brawurowy plan i rusza na ratunek

12 szczegółów, które przegapiłeś w bajce „Mulan” (1998)

1. Mulan nie ma paznokci, ale jej przodkowie mają.

Między Mulan a jej przodkami można zauważyć ciekawą różnicę w animacji. Mulan nie ma paznokci, ale jej przodkowie mają. To dość zauważalna różnica, która nie ma żadnego wyjaśnienia ani żadnego oczywistego znaczenia. Inne postacie w „Mulan”, takie jak Li Shang i ojciec Mulan, również nie mają paznokci – ale wszyscy przodkowie mają.

2. W scenie z przodkami jest nawiązanie do słynnego obrazu.

W tym filmie są inne specyficzne dla Disneya odniesienia, ale „Mulan” odnosi się w jednej ze scen do bardzo znanego obrazu z prawdziwego świata: „American Gothic” Granta Wooda. Obraz Wooda był przywoływany również w wielu innych produkcjach, takich jak „The Rocky Horror Picture Show”.

3. Cień Mushu ma przezroczyste oczy.

Kiedy Mushu używa liścia do rozniecania ognia, aby stworzyć onieśmielający cień, kiedy po raz pierwszy rozmawia z Mulan, w jego odbiciu jest coś nie tak. Jego oczy są przezroczyste, co oczywiście nie ma żadnego sensu, ale daje znacznie lepszy obraz.

4. Chi-Fu ma obraz siebie i cesarza, do któego pozowanie musiało być męczące.

Kiedy Mushu zakrada się do namiotu Chi-Fu, aby napisać fałszywy list, zauważa oprawione zdjęcie doradcy ściskającego dłoń cesarzowi. Ale biorąc pod uwagę, że to zdjęcie zostałoby namalowane ręcznie, dwaj mężczyźni musieli pozować przez cholernie długi czas w tej samej pozycji.

5. Na koniu Li Shang są dwie ukryte Myszki Miki.

W filmach Disneya zawsze udaje się przemycić gdzieś ukrytego Mikiego lub dwóch, a „Mulan” nie pozostaje wyjątkiem. Szyja i zad konia Li Shang otrzymują zaszczyt bycia kolejnymi miejscami, gdzie twórcy ukryli odniesienie do słynnego gryzonia .

6. Mulan pisze lewą ręką, ale walczy prawą, co oznacza, że ​​prawdopodobnie jest oburęczna.

Mulan pod koniec filmu jest dość utalentowanym wojownikiem i inteligentną, zdeterminowaną postacią przez cały czas. Ale tak naprawdę ma jeszcze jedną umiejętność do dodania do swojej kolekcji — wydaje się być oburęczna. Pisze lewą ręką, lewą strzela z łuku, ale walczy z mieczem w prawej. Nie wiadomo, czy była to celowa decyzja twórców, czy tylko przeoczenie.

7. Mulan często dotyka swoich włosów, ponieważ aktorka, Ming-Na Wen, robiła to podczas podkładania jej głosu.

Aktorka głosowa Ming-Na Wen rzeczywiście miała wpływ na charakterystykę Mulan. Podczas nagrywania jej kwestii reżyserzy zauważyli, że Wen często dotyka jej włosów, co doprowadziło do tego, że postać Mulan również często dotyka jej włosów.

8. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz Chien-Po od niechcenia pijącego zupę w tle potyczki żołnierskiej.

Po tym, jak przebrana za mężczyznę Mulan (Ping) wchodzi do obozu wojskowego, nieumyślnie rozpoczyna bójkę w całym obozie. W tę sprawę angażują się przyszli przyjaciele Mulan, Yao i Ling, ale w tle można zauważyć Chien-Po jedzącego miskę zupy. Tak naprawdę nie jest wojownikiem i uwielbia swoje jedzenie. Tymczasem inny żołnierz przynosi do walki arbuza.

9. Medyk, który ratuje Mulan, ale ujawnia jej płeć, pochodzi znikąd.

Po bohaterskich dokonaniach Mulan, ratując całą armię i jednocześnie pokonując Shan Yu i jego żołnierzy, zostaje ciężko ranna. Na szczęście medyk jest pod ręką, aby ją naprawić (i ujawnić Li Shang i spółce, że w rzeczywistości jest kobietą).

Ale skąd, u diabła, wziął się ten medyk? Nigdy nie był z armią, kiedy podróżowali, a oni znajdują się na ośnieżonym pustkowiu bez śladu cywilizacji w pobliżu. Wydaje się, że pojawia się znikąd dla wygody fabuły, ale to dobra wiadomośc dla Mulan, że to zrobił.

10. Armia Shanga kurczy się całkowicie w marszu do pałacu cesarza.

Kiedy armia Li Shanga maszeruje po schodach do pałacu cesarza, za nim podąża smok a za nim znaczna kolejka żołnierzy. Ale po tym, jak sokół Shan Yu wyrywa miecz z uścisku Li Shanga, ponownie widzimy idących ludzi, ale za smokiem jest tylko trzech żołnierzy — Chien-Po, Yao i Ling. Pozostali znikają.

11. Postać małego brata jest ukłonem w stronę oryginalnej legendy, w której Mulan miała brata.

Imię psa Mulan, Little Brother, jest właściwie ukłonem w stronę jednej z wersji oryginalnej ballady, w której Mulan rzeczywiście miała brata. Ta postać została wycięta z filmu animowanego, ale pies został dodany jako miłe odniesienie.

12. „Mulan” w rzeczywistości oznacza „magnolia”, stąd motyw magnolii używany w całym filmie.

W podziale, Mulan oznacza „drewnianą orchideę”, przy czym „mu” oznacza „drewno”, a „lan” oznacza orchideę. Tymczasem „Hua” oznacza „kwiat”. Ale Mulan jest również powszechnie tłumaczone jako „magnolia”, nabierając bardziej poetyckiego znaczenia, z którego korzysta animowany film.

W całym filmie kwiat magnolii jest używany jako motyw dla Mulan. Jej ojciec zauważa magnolię, która jeszcze nie zakwitła, ale mówi córce, że „kiedy zakwitnie, będzie najpiękniejsza ze wszystkich”.

źródło: insider.com