„Kevin sam w domu” – 56 ciekawostek

Rodzina McCallisterów zamierza spędzić Święta Bożego Narodzenia we Francji. W dzień wyjazdu omal nie spóźniają się na samolot. W wyniku małego zamieszania zapominają ze sobą zabrać Kevina. Ośmioletni chłopiec zostaje sam w domu, od tej pory musi sam sobie radzić ze wszystkim, w czym do tej pory wyręczali go rodzice… łącznie z dwoma złodziejami, którzy tylko czyhają, by okraść dom McCallisterów.

56 ciekawostek z filmu „Kevin sam w domu”.

1. Joe Pesci celowo unikał Macaulaya Culkina na planie, ponieważ chciał, aby Culkin myślał, że jest podły.

2. Joe Pesci ciągle zapominał, że kręci film familijny podczas wybuchów swojej postaci na ekranie, więc reżyser Chris Columbus poradził mu, aby mówił „lodówka” zamiast słowa „fuck”.

3. Wiele ujęć, które skupiają się na Kevinie na początku filmu, jest kręconych nad jego głową, przez co wydaje się mały i bezradny. Pod koniec filmu Kevin jest głównie kręcony od dołu, przez co wydaje się wyższy i bardziej pewny siebie.

4. Film, który Kevin ogląda na taśmie wideo, nie jest prawdziwym filmem, ale specjalnie stworzonym materiałem filmowym.

5. Joe Pesci i Daniel Stern czuli się obojętni na potencjał filmu podczas kręcenia, więc celowo dawali przesadne występy, a żadne z nich nie wierzyło, że ten film odniesie ogromny sukces.

6. Wszyscy na planie byli zdumieni tym, jak dojrzały i profesjonalny był Macaulay Culkin. Joe Pesci powiedział w wywiadzie z Entertainment Weekly: „Mac nie jest jak dziewięciolatek. Jest jak zdecydowanie starszy człowiek”.

7. Linie Marva „Dlaczego do cholery jesteś ubrany jak kurczak?” i „Może popełnił samobójstwo” zostały improwizowane przez Daniela Sterna.

8. Strony magazynu Playboy, który przegląda Kevin, zostały sklejone, aby młody aktor nie widział żadnej nagości. Okładka pochodziła z numeru z lipca 1989 roku.

9. Kaskader Culkina, który pomagał w trudniejszych scenach był bardzo niskim 30-letnim mężczyzną.

10. „Kevin sam w domu” został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa komedia, zarabiając 477 milionów dolarów na całym świecie.

11. Ozdoby, po których stąpa Marv, były w rzeczywistości cukierkami.

12. Podczas próby do sceny, w której Harry próbuje odgryźć Kevinowi palec, Joe Pesci faktycznie ugryzł Macaulaya Culkina.

13. Film pierwotnie miał więcej scen rodzinnych w Paryżu, ale publiczność testowa chciała widzieć więcej Kevina.

14. Daniel Stern nosił gumowe buty imitujące stopy do scen bosych, podobnie jak Bruce Willis jako John McClane w „Szklanej pułapce”.

Macaulay Culkin zdobył ogromną popularność po występie w „Kevin sam w domu”

15. Kiedy dziewięcioletni Macaulay Culkin męczył się na planie, po prostu kładł się na ziemi i spał między ujęciami.

16. Największym strachem reżysera Chrisa Columbusa w dzieciństwie byli włamywacze. Po części dlatego chciał nakręcić ten film.

17. Chociaż główna rola została napisana specjalnie dla Macaulay Culkina przez Johna Hughesa, Chris Columbus przesłuchał do tej roli kilkuset innych chłopców. Według komentarza na DVD, Columbus wahał się, czy obsadzić Culkina, ponieważ Hughes niedawno obsadził go w „Wujaszku Bucku” i uważał, że będzie lepiej wprowadzić trochę świeżości. Dopiero po przesłuchaniu wszystkich innych młodych aktorów zdał sobie sprawę, że Culkin jest w rzeczywistości najlepszym wyborem do tej roli.

18. Scena, w której Kevin kupuje szczoteczkę do zębów, była pierwszą sceną nakręconą do filmu.

19. Macaulay Culkin mógł pracować na planie tylko pięć godzin dziennie z powodu przepisów dotyczących pracy dzieci.

20. Ostatnią nakręconą sceną była ta, w której Kevin biegnie po zalanej wodą piwnicy. Nakręcono ją na basenie miejscowego liceum.

21. Film uważany jest za tradycyjny film bożonarodzeniowy w Polsce. Od 1990 roku jest emitowany w ogólnopolskiej telewizji w okresie największej oglądalności. W 2011 roku film został wyemitowany 23 grudnia, przy ponad pięciomilionowej widowni, co czyni go najpopularniejszym programem emitowanym w okresie Bożego Narodzenia w Polsce.

22. Aby promować silniejszy świąteczny nastrój, czerwony i zielony są głównymi, powtarzającymi się kolorami w całym filmie, pojawiającymi się dość wyraźnie w prawie każdej scenie. Obejmuje to meble, odzież, pojemniki na żywność i wszystkie tapety.

23. Obraz z plakatu i kasety wideo przedstawiający Kevina z rękami na twarzy i krzyku został zaimprowizowany przez Culkina. Zapomniał odsunąć ręce, kiedy krzyczał. To stało się najsłynniejszym ujęciem filmu.

24. Pomimo tego, że Kevin jest sam w domu, nigdy nie widuje się go we własnym pokoju.

25. Kiedy Kevin skacze w górę i w dół na łóżku rodziców, jedząc popcorn, kilku członków załogi leżało na podłodze po obu stronach i w nogach łóżka. Polecono im leżeć tam i być gotowymi do schwytania aktora na wypadek, gdyby przypadkowo spadł z łóżka.

26. W maju 2011 roku dom w stanie Illinois wykorzystany w tym filmie został wystawiony na sprzedaż za 2,4 miliona dolarów. Sprzedano go w marcu 2012 roku za 1,585 miliona dolarów. Nowy właściciel wykorzystuje go jako atrakcję turystyczną.

Dom rodzinny Kevina w którym został sam, stał się atrakcją turystyczną po premierze filmu

27. W pierwszym scenariuszu nie było postaci starca Marleya.

28. W grudniu 2018 roku Macauley Culkin powtórzył swoją rolę i niektóre sceny z tego filmu w telewizyjnej reklamie produktu „Asystent Google”.

29. Śnieg z wosku i plastiku użyty w tym filmie został przekazany Chicagowskiej operze po zakończeniu zdjęć. Od tego czasu był używany w wielu produkcjach operowych.

30. Wygląd Marva i Harry’ego był wzorowany na Faginie, złodzieju w filmie „Oliver Twist”.

31. Wkrótce po tym filmie Hillary Wolf, która wcielała się w Meagan, rzuciła aktorstwo i została członkiem amerykańskiej drużyny olimpijskiej judo.

32. W scenie z lampą lutowniczą została użyta fałszywa głowa. Chris Columbus nadal ma ją w swoim biurze.

33. Wielki sukces tego filmu i „Kevina samego w Nowym Jorku” pozwolił Chrisowi Columbusowi przejść do innych, bardziej udanych projektów, takich jak Pani Doubtfire” (1993) i pierwsze dwa filmy o „Harrym Potterze”.

34. Kiedy Devin Ratray został zapytany, co stało się z Buzzem w późniejszym życiu, powiedział, że prawdopodobnie trafił do więzienia.

35. Jeffrey Wiseman, który grał dociekliwego sąsiada, Mitcha Murphy’ego, był przesłuchiwany do roli Kevina McCallistera.

36. Istniała teoria, że Elvis Presley (zmarły w 1977) zagrał epizod w tym filmie. Wielu z tych, którzy wierzą, że Elvis wciąż żyje, twierdziło, że brodaty mężczyzna stojący w tle sceny, w której pani McCallister krzyczy na recepcjonistę (tuż przed spotkaniem z Johnem Candy) to Elvis. Przez lata twierdzili, że mężczyzna jest w odpowiednim przedziale wiekowym (Elvis miałby wtedy około 55 lat), wykonuje ruch głową, który Elvis często wykonywał podczas koncertów, i że nigdy nie znaleziono żadnych zapisów dotyczących udziału tego konkretnego aktora w film. Teoria ta została ostatecznie obalona w 2018 roku, kiedy dziennikarze śledczy zidentyfikowali statystę jako Gary’ego Richarda Grotta, który zmarł na atak serca w lutym 2016 roku. Rodzina Grotta była w stanie potwierdzić, że to on był w filmie, a także ujawnili, że regularnie pracował jako statysta przy kilku filmach Chrisa Kolumba, chociaż „Kevin sam w domu” był pierwszym, w którym się pojawił.

37. Chłopiec, który grał kuzyna Kevina, Fullera, to brat Macaulaya Culkina, Kieran.

38. Statua przed domem została uderzona czterokrotnie. Dwa razy przez dostawcę pizzy, raz przez autobus na lotnisko i raz przez policjanta.

39. Powieść, napisana przez Todda Strassera, ujawnia pewne szczegóły, których nie ujawniono w filmie, w szczególności imię tarantuli Buzza które brzmi „Axl”. W powieści Peter jest przedstawiony jako odnoszący sukcesy biznesmen, a Kate jest projektantką mody, co nieco wyjaśnia manekiny w piwnicy, oraz dwie maszyny do szycia.

40. Chris Columbus chciał nagrać kilka scen, w których Kevin miałby sny, w których dom budzi się do życia. Jednym z nich był złowrogi piec w piwnicy, który ożywa i goni go po schodach, a drugi, miał przedstawiać kilka ożywionych zabawek. Sceny były jednak zbyt drogie, i pomysły zostały porzucone.

41. Kilku członków rodziny Chrisa Columbusa wystąpiło w tym filmie: Jego teściowa i córka Eleanor Columbus były pasażerkami samolotu. Jego żona Monica Devereux-Columbus była stewardessą, a jego teść grał policjanta, który mówi: „Powiedz im, żeby znowu policzyli swoje dzieci”.

42. W 2015 roku Macaulay Culkin ponownie wcielił się w swoją kultową rolę Kevina McCallistera, w pierwszym odcinku internetowego serialu komediowego „DRYVRS”. W tym serialu Kevin dorósł i stał się długowłosym, pokręconym, wulgarnym, zgorzkniałym i niestabilnym psychicznie psychopatą, który opowiada Jackowi o wydarzeniach z „Kevin sam w domu”, a następnie porywa złodzieja, który próbuje ukraść jego samochód, wiąże go i torturuje. Odcinek kończy się zakrwawioną twarzą Kevina, który krzyczy na złodzieja.

43. Na początku filmu brat Kevina, Jeff, wkłada do kieszeni szczoteczkę do zębów. Podczas słynnej sceny z krzykiem po goleniu Kevin twierdzi, że nie może znaleźć swojej szczoteczki do zębów. Może to silnie sugerować, że szczoteczka do zębów, którą wziął Jeff, należała do Kevina, a nie do niego.

44. Little Nero’s Pizza to parodia Little Caesar’s Pizza. Cezar i Nero to znane nazwiska w historii Rzymu.

45. Reżyser Chris Columbus ujawnił w wywiadzie z listopada 2020 r., że John Candy, który był wówczas wielką gwiazdą, oddał swój występ na lotnisku jako przysługę dla producenta i scenarzysty filmu, Johna Hughesa, i improwizował wszystkie swoje kwestie.

46. Podobno w oryginalnym szkicu scenariusza, wujek Frank zostaje ujawniony jako prawdziwy złoczyńca i że Harry i Marv pracują dla niego, i że wynajął ich, by obrabowali dom McCallisterów i inne domy w sąsiedztwie.

47. Al Pacino otrzymał propozycję zagrania Harry’ego lub Petera McCallistera, ale odrzucił obie role z powodu konfliktów w harmonogramie.

48. Podczas montażu sceny „Sprawiłem, że moja rodzina zniknęła”, Kevin wyobraża sobie, że kilku członków jego rodziny mówi mu okropne rzeczy. Wszystkie jego wspomnienia pojawiają się jako sceny w tym filmie, z wyjątkiem jego brata Buzza, który grozi, że nakarmi nim tarantulę, czego nie widać w standardowej edycji filmu.

49. Rowan Atkinson wziął udział w przesłuchaniu do roli Harry’ego.

50. Podczas sceny obiadowej, kiedy tata Kevina przewraca napój, przypadkowo wyrzuca bilet lotniczy Kevina do kosza. Więc nawet gdyby był z rodziną, nie byłby w stanie wejść na pokład samolotu, ponieważ nie miałby karty pokładowej.

51. Buzz został uznany za drugiego największego łobuza wszechczasów przez Entertainment Weekly.

52. W tym filmie jest tekturowa wycinanka przedstawiająca Michaela Jordana. Jordan był ulubionym koszykarzem Macaulaya Culkina.

53. Oprócz włamania, Harry na początku filmu popełnia inne przestępstwo: podszywa się pod policjanta.

Lubisz Horrory? Sprawdź kanał STREFA GROZY

Może Ci się spodobać:

1 Comment

Add yours

Comments are closed.