32 ciekawostki z filmu „Pamięć absolutna” (1990)

Przerażający, fantastyczny świat pojawiający się w nocnych koszmarach okazuje się prawdziwy. Arnold Schwarzenegger wciela się w rolę agenta dyktatorskiego rządu na Marsie, który odkrywa niecne zamiary swoich pracodawców. Jako że wiedza, którą posiada, jest zagrożeniem dla tyranów, poddają go procesowi totalnej zmiany tożsamości, kreując dla niego całkowicie nowe, ziemskie życie z nową żoną Sharon Stone, nową pracą i nowymi wspomnieniami. Pamięć jednak powoli powraca.

32 ciekawostki z filmu „Pamięć absolutna”

1. Po zobaczeniu Sharon Stone jako Lori w tym filmie, reżyser Paul Verhoeven obsadził ją w filmie Nagi instynkt (1992) ze względu na jej zdolność do grania postaci, która może zmienić się z niepozornej, nieśmiałej kobiety w bardzo silną, pewną siebie i z powrotem. Stwierdził również, że taka jest właśnie Sharon Stone w prawdziwym życiu.

2. Kiedy Ronald Shusett i Dan O’Bannon po raz pierwszy rozpoczęli pracę nad scenariuszem do tego filmu w latach 70., zdali sobie sprawę, że film byłby prawdopodobnie zbyt drogi i trudny do wykonania jak na ówczesne standardy efektów specjalnych i budżet. Opóźnili pracę nad historią i zamiast tego pracowali nad pomysłem O’Bannona dotyczącym kosmicznego potwora terroryzującego załogę statku kosmicznego – tak właśnie powstał „Obcy – 8 pasażer Nostromo” z 1979 roku.

3. Arnold Schwarzenegger zauważył, że między ujęciami Michael Ironside ciągle rozmawia przez telefon. Kiedy poruszył ten temat z aktorem, ten odpowiedział mu, że dzwoni do swojej siostry, która zmaga się z nowotworem. Arnold natychmiast zabrał Michaela do swojej przyczepy i odbyli godzinną, rozmowę z siostrą Ironside o tym, jakie ćwiczenia powinna wykonywać i jaką dietę stosować aby nieco lepiej się czuć.

4. Arnold Schwarzenegger był pod takim wrażeniem, jak wiele poświęcenia Sharon Stone dała z siebie podczas szkolenia do roli postaci, że nazwał ją „Kobietą Terminatorem”. Aktorka po tym filmie została członkiem honorowym stowarzyszenia kaskaderów.

5. Arnold Schwarzenegger miał pierwotnie zagrać tytułową rolę w „RoboCopie” (1987), ale problemy z kostiumem spowodowały, że producenci porzucili ten pomysł. Po tym, jak Schwarzenegger zobaczył „RoboCopa”, powiedział, że kocha ten film i chce pracować z reżyserem Paulem Verhoevenem. Trzy lata później spotkali sie na planie „Pamięci absolutnej”.

6. W okolicach premiery filmu Sharon Stone pozowała nago dla magazynu „Playboy”, pokazując szczupłe ciało, które wypracowała w ramach przygotowań do filmu. Sharon dużo ćwiczyła na siłowni oraz nauczyła się Tae Kwon Do.

7. Cała załoga zachorowała z powodu zatrucia pokarmowego podczas produkcji, z wyjątkiem Arnolda Schwarzeneggera. Schwarzenegger nie chorował, ponieważ dostawał osobisty catering. Stało się tak dlatego, że trzy lata wcześniej zachorował z powodu picia wody z kranu w Meksyku podczas produkcji „Predatora” (1987).

8. Paul Verhoeven podpisał kontrakt na film jesienią 1988 roku. Zdjęcia rozpoczęły się w Mexico City ze względu na futurystyczną architekturę miasta. Nad filmem pracowało pięćset osób; zbudowano 45 różnych scenerii, oraz osiem scen dźwiękowych. W momencie premiery „Pamięć absolutna” była drugim najdroższym filmem w historii obok Rambo 3 z 1988.

9. Oprogramowanie, które miało być używane do pełnej komputerowej animacji sekwencji rentgenowskich, nie działało, więc animatorzy nie mieli innego wyboru, jak tylko wykonać animację ręcznie, używając jako odniesienia sekwencji nakręconych na żywo.

10. Coca-Cola to jedyny reklamowany napój bezalkoholowy na Ziemi; na Marsie widzimy tylko reklamy Pepsi.

11. Miniatury wykorzystane do ujęć ukazujących geografię Marsa powstały na podstawie marsjańskich fotografii.

12. Kompozytor Jerry Goldsmith uznał swoją pracę dla „Pamięci absolutnej” za jedną ze swoich najlepszych ścieżek dźwiękowych do filmów.

13. Około trzy tygodnie przed planowaną premierą kinową, według przeprowadzonych badań tylko 43% społeczeństwa wiedziało o zbliżającym się filmie, co Arnold Schwarzenegger określił jako „absolutnie katastrofalny wynik”. Udało mu się przekonać producenta Mario Kassara i resztę Carolco – firmy produkcyjnej – do wpompowania większej ilości pieniędzy na reklamę.

14. Scenarzysta Dan O’Bannon pokłócił się z reżyserem Paulem Verhoevenem, kiedy Verhoeven zastąpił satyryczny humor ekstremalną przemocą. W oryginalnym scenariuszu dużo bardziej dominował czarny humor, ale kiedy na pokład wszedł Arnold Schwarzenegger, Verhoeven dostrzegł konieczność dostosowania scenariusza do talentów Schwarzeneggera.

15. Wszyscy mężczyźni wcielający się w strażników na Marsie to marines z bazy marynarki wojennej w San Diego, bazy rekrutacyjnej Korpusu Piechoty Morskiej i bazy lotniczej Korpusu Morskiego Miramar.

16. Opowiadanie, na którym został oparty film, zostało wydane w 1974 roku.

17. W filmie „Imagining 'Total Recall'” z 2001 roku scenograf William Sandell opowiada o brutalnych warunkach, w jakich kręcono zdjęcia w Meksyku. Oprócz większości obsady i ekipy cierpiących na zatrucie pokarmowe, Sandell mówi o złej jakości powietrza w Mexico City, porównując warunki oddychania do palenia dwóch paczek papierosów dziennie. Wspomina również, że w pewnym momencie jakość powietrza była tak zła, że ​​producent Elliot Schick musiał zostać przetransportowany helikopterem do do pobliskiego szpitala.

18. Paul Verhoeven i kierownik ds. efektów specjalnych Rob Bottin nieustannie się kłócili podczas kręcenia „RoboCopa”, więc wydawało się mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będą jeszcze razem pracować. Jednak gdy zobaczyli, jak dobry okazał się „RoboCop”, zmienili zdanie i Verhoeven dał Bottinowi pełną swobodę tworzenia własnych projektów marsjańskich stworzeń.

19. Nakręcenie tego filmu zainspirowało Arnolda Schwarzeneggera i Paula Verhoevena do kolejnego epickiego projektu filmowego, w którym planowali nakręcić film o krucjatach na Bliskim Wschodzie. Projekt podobno dotarł aż do ukończonego scenariusza, scenografii, rekwizytów i kostiumów i prawie wszedł do produkcji. Niestety producent Mario Kassar i jego studio Carolco popadli w poważne problemy finansowe. Nie stać ich było na dwa wielkie projekty jednocześnie, a w produkcji była już „Wyspa piratów”, która została wydana w 1995 roku. Niestety komercyjna porażka „Wyspy piratów” doprowadziła do bankructwa studia, niwecząc tym samym szanse na stworzenie filmu o krucjatach.

20. Skrypty do „Pamięci absolutnej” krążyły po Hollywood tak długo, że ludzie myśleli, że projekt jest przeklęty. Dino De Laurentiis był właścicielem praw do filmu i dwukrotnie próbował uruchomić projekt w Rzymie i Australii. Początkowo był mniej brutalny i bardziej dotyczył fantazji o podróży na Marsa. Gdy De Laurentiis wpadł w kłopoty finansowe Arnold Schwarzenegger przekonał szefostwo studia Carolco, żeby odkupili od niego film.

21. Scena pościgu za schodami ruchomymi została nakręcona na stacji metra „Chabacano” w Meksyku. Jedyne wprowadzone zmiany to znaki drogowe w języku angielskim i zastąpione nazwy stacji. Twórcy filmu zmienili także kolor wagonów metra z pomarańczowego na srebrny i dodali do nich telewizory.

22. Tuż przed zaśnięciem Quaid udziela technikom Rekall instrukcji co do cech swojej wymarzonej dziewczyny. Na ekranie pojawia się zdjęcie Meliny z istniejących już archiwów Rekall.

23. Na wykresie, który pokazuje Quaid w Rekall, wydaje się, że podróżowanie promem kosmicznym z biegiem czasu staje się coraz bardziej niebezpieczne!

24. Jeff Bridges, Matthew Broderick, Richard Dreyfuss, Mark Harmon i Tom Selleck byli brani pod uwage przy obsadzaniu roli Quaida.

25. W metalowej teczce Quaida znajdują się następujące przedmioty: dowód osobisty pracownika kopalni piramid na Marsie na nazwisko „Steve Leonetti”, prawo jazdy na nazwisko „James D. Brubaker”, kilka innych różnych dowodów osobistych, duża ilość różoweych marsjańskich banknotów, niezwykłe urządzenie medyczne (później użyte do wydobycia robaka z wnętrza głowy Quaida), przenośny generator hologramów noszony na nadgarstku, urządzenie do komunikacji wideo podobne do laptopa, różne ubrania i karteczka z nazwiskiem „HOFFMAN”, której znaczenie nie zostało nigdy ujawnione.

26. Lalki Arnolda Schwarzeneggera, Rachel Ticotin i Ronny’ego Coxa zostały stworzone i wykorzystane w scenach, w których Quaid, Rachel i Cohaagen umierają z powodu wybuchu.

27. Na premierze filmu Arnold Schwarzenegger stwierdził w wywiadzie dla Entertainment Tonight, że „Pamięć absolutna” była skrzyżowaniem Gwiezdnych wojnen, Poszukiwaczy zaginionej Arki i Batmana.

28. Kiedy Quaid po raz pierwszy przybywa na Marsa, przez chwilę można zobaczyć kalkulator Casio FX-115W przyklejony do ramienia strażnika.

29. W filmie słowo „Fuck” wypowiadane jest 23 razy.

30. W „Szklanej pułapce” z 1988 John McClane przybywa do Nakatomi Tower i za pomocą skomputeryzowanego ekranu dotykowego odnajduje żonę; kiedy Quaid po raz pierwszy przybywa do budynku Rekall, używa skomputeryzowanego katalogu z ekranem dotykowym, aby znaleźć pana McClane’a.

31. Richard Rush został początkowo zatrudniony przez Dino De Laurentiisa do kierowania projektem, ale odszedł, gdy nie mogli dojść do porozumienia w sprawie scenariusza. Rush został zastąpiony przez Bruce’a Beresforda.

Znasz więcej ciekawostek z filmu „Pamięć absolutna”? Sekcja komentarzy jest do Twojej dyspozycji.