51 ciekawostek z filmu „Powrót Batmana” (1992)

Miasteczko Gotham opanowały groźne stwory: dziwaczny i zarazem przerażający Pingwin, (w tej roli Danny DeVito, mistrz diabolicznego humoru) oraz zwinna i tajemnicza Kobieta-Kot (piękna Michelle Pfeiffer). To właśnie tę parę musi pokonać Batman (Michael Keaton). Zadanie jest tym trudniejsze, iż nie sposób oprzeć się zniewalającemu urokowi Kobiety-Kota, a Pingwin wprowadza w czyn swe niecne plany.

51 ciekawostek z filmu „Powrót Batmana” (1992)

1. Co najmniej pięćdziesiąt procent budżetu pochłonęło stworzenie Gotham City.

2. W wywiadzie dla telewizji Stan Winston opowiedział małą anegdotę o tym, jak jego ekipa zbierała mechaniczne pingwiny po całodniowej sesji zdjęciowej i odkryła, że ​​jeden z żywych pingwinów śpi przytulony do mechanicznego.

3. Danny DeVito otrzymał radę od przyjaciela Jacka Nicholsona, świadomego własnego sukcesu finansowego z Batmanem (1989), aby wcielić się w rolę Pingwina.

4. Twórcy chcieli wykorzystać Pingwiny królewskie, ale jedyne oswojone w niewoli znajdowały się w ptasim rezerwacie w Cotswolds, w Anglii. Więc ptaki przewieziono do Stanów w specjalnej chłodni stworzonej na pokładzie samolotu. Dostały własną chłodnię i basen, oraz codziennie dostawały świeże ryby prosto z doków. Ptaki miały też całodobowego ochroniarza. Pingwinom wyraźnie podobało się to doświadczenie, ponieważ po pobycie w Hollywood większość z nich łączyła się w pary i produkowała jaja, co jest znakiem, że pingwiny są szczęśliwe.

5. Ogromne zestawy Gotham City zostały skonstruowane tak, aby były mobilne i często były przenoszone z miejsca na miejsce. Michelle Pfeiffer codziennie gubiła się w drodze na plan zdjęciowy.

6. Danny DeVito odmówił udziału w scenie, w której pingwin zostaje obrzucony zgniłym jedzeniem przez wściekły tłum.

7. Załodze trudno było zrobić zdjęcie, w którym małpa dostarcza list od Batmana do Pingwina. Najwyraźniej makijaż Danny’ego DeVito przeraził zwierzę.

8. Michael Keaton miał zarobić 11 milionów dolarów za ponowne wcielenie się w rolę Batmana. Kierownictwo Warner Bros. było tym bardzo zaniepokojone. Jednak reżyser Tim Burton stwierdził, że osobiście wierzy, że Keaton na to zasłużył.

9. Według reżyserki obsady Marion Dougherty, Tim Burton podobno czuł się niekomfortowo z obsadzeniem Christophera Walkena w roli Maxa Shrecka. Kiedy zapytała go dlaczego, odpowiedział: „Ponieważ ten człowiek cholernie mnie przeraża”.

10. W kostiumie Batmana wprowadzono kilka modyfikacji, w tym kolorystykę i logo na napierśniku. Na prośbę Michaela Keatona do spodni dodano również zamek błyskawiczny.

11. Warner Bros. musiał stale przesyłać nowe plakaty Catwoman dla różnych miast, ponieważ wiele reklam z przystanków autobusowych zostało skradzionych. Było tak źle, że policjanci musieli patrolować przystanki autobusowe, aby złapać sprawców, którzy rozbijali plastikowe witryny i wykradali plakaty.

12. Michelle Pfeiffer przyznała że kiedy po raz pierwszy uczyła się posługiwać batem, przypadkowo przecięła nim twarz swojego trenera.

13. Danny DeVito, któremu makijaż pingwina trzeba było nakładać codziennie rano trzy godziny, wyjął jedną z szafek w przyczepie do makijażu i włożył telewizor z odtwarzaczem VHS. Kiedy go malowano, on oglądał swoje ulubione filmy.

14. Ani Tim Burton, ani Michael Keaton nie planowali brania udziału w tym filmie, po tym jak pojawili sie w poprzedniej części. Burton zgodził sie na powrót dopiero po tym, jak scenariusz spełnił wszystkie jego wymagania (nie był całkowicie zadowolony ze scenariusza Batmana (1989), podczas gdy Keaton zgodził się nakręcić drugi film dopiero po sporej podwyżce wynagrodzenia.

15. Ochronafilmu była tak ścisła, że ​​nawet Kevin Costner nie dostał pozwolenia na odwiedzenie planu. Warner Bros. zatrudnił prywatną firmę detektywistyczną, gdy kilka ujęć Danny’ego DeVito w kostiumie Pingwina trafiło do tabloidów.

16. Pierwotnie Annette Bening została obsadzona jako Catwoman, ale została zastąpiona przez Michelle Pfeiffer, gdy zaszła w ciążę. Wynagrodzenie Pfeiffer w wysokości 3 milionów dolarów było o 2 miliony wyższe niż to zaoferowane Bening.

17. Był to pierwszy z filmów o Batmanie, w którym wykorzystano generowane komputerowo efekty wizualne: tarczę na Batmobilu, oraz zdalnie sterowany Batarang.

18. Podczas jednej sceny Michelle Pfeiffer musiała włożyć do ust żywego ptaka. Na planie mieli ptasie lalki, ale Pfeiffer uważała, że wszystkie wyglądają bardzo sztucznie.

19. Kombinezon był tak ciasny na Michelle Pfeiffer, że często miała problem ze słyszeniem własnego głosu. Tim Burton musiał ją upominać, żeby obniżyła głos, ponieważ często wykrzykiwała swoje dialogi zamiast po prostu je wypowiadać.

20. Danny DeVito powiedział, że przeczytał w gazecie, że był rozważany do roli Pingwina ponad rok przed tym gdy zaproponowano mu tę rolę.

21. Tim Burton i Michael Keaton wolą ten film od pierwszego. Keaton powiedział, że sequel bardziej do niego przemawia i że bardzo podobało mu się filmowanie.

22. Figurka Pingwina oparta na jego komiksowym odpowiedniku została wydana jako część linii figurek opartych na filmie, ponieważ wizerunek postaci Danny’ego DeVito został uznany za zbyt przerażający dla dzieci.

23. Kostium Batmana ważył dwadzieścia pięć kilogramów.

24. Pierwsza adaptacja Batmana, w której użyto prawdziwych imion Pingwina i Kobiety-Kota, znanych z komiksów (Oswald Cobblepot i Selina Kyle).

25. Według wczesnego szkicu scenariusza Billy Dee Williams miał ponownie zagrać Harveya Denta. Ta postać została później przemianowana na Maxa Shrecka, a wszystkie kwestie Denta zostały mu przekazane, natomiast wszelkie elementy związane z Two Face’em zostały po prostu usunięte.

26. Aby koty otoczyły Selinę, gdy jest znokautowana, filmowcy umieścili kawałki tuńczyka na jej kostiumie.

27. Jedno ze zdjęć w gabinecie Maxa Schrecka przedstawia go z Arnoldem Schwarzeneggerem, który później zagrał Mr. Freeze’a w Batman i Robin z 1997.

28. Plan zrujnowanej podziemnej kryjówki Pingwina w opuszczonym zoo w Gotham City był wypełniony 500 000 galonów wody i symulowaną wyspą kry lodowej.

29. „Powrót Batmana” ustanowił nowy rekord dla filmu w weekend otwarcia, aż do następnego roku, kiedy Park Jurajski (1993) zdołał pobić ten rekord.

30. Michael Keaton (Bruce Wayne / Batman), Michael Gough (Alfred Pennyworth) i Pat Hingle (komisarz James Gordon) są jedynymi aktorami, którzy powtórzyli swoje role z Batmana (1989).

31. W drugiej scenie między Seliną Kyle i Brucem Wayne’em, kiedy rozmawiają o oświetleniu drzewa, Selina sarkastycznie mówi: „Dziś w zimnym mieście będzie gorący czas”. Jest to subtelne nawiązanie do wersu, który Joker powiedział w Batmanie (1989), kiedy poraził prądem Antona Rotelli.

32. Wizażyści, którzy stworzyli wygląd Pingwina, postanowili odejść od wcześniejszych przedstawień postaci. Zamiast po prostu dać Danny’emu DeVito spiczasty nos, stworzyli makijaż protetyczny, aby jego twarz wyglądała bardziej „ptasio”.

33. Dłonie przypominające płetwy Pingwina sugerują syndaktylię, stan, w którym dwie lub więcej palców jest zrośniętych ze sobą.

34. Meryl Streep była krótko rozważana w roli Catwoman, ale Tim Burton odrzucił ją, ponieważ uznano ją za za starą na tę rolę.

35. Christopher Walken, pamiętając film, który obejrzał wcześniej, poprosił Tima Burtona o spinki do mankietów z ludzkich zębów trzonowych dla swojego bohatera, Maxa Shrecka. Chodzi o film „Wielki Gatsby”, w którym przyjaciel tytułowego bohatera, nosi parę trzonowych zębów jako spinki do mankietów.

36. Kiedy Pingwin jest przekonywany do kandydowania na burmistrza, Josh, jeden z zatrudnionych przez Shrecka konsultantów od wizerunku, wkłada mu do ust lufkę, którą natychmiast wypluwa. Służy to nie tylko jako odniesienie do poprzednich wcieleń Pingwina zarówno z filmu Batman (1966), jak i komiksu, ale także, wraz z odpowiednią linijką „Odzyskaj swoje przyrodzone prawo.”, wskazuje na to, co jest wyraźniej ujawnione w fabule: Tucker Cobblepot, ojciec Pingwina, zajmował kiedyś biuro polityczne wysokiego szczebla w Gotham City. Tucker jest również widziany, jak pali papierosa w lufce na początku filmu.

37. Michelle Pfeiffer przyznała w wywiadzie z 2017 roku, że jako młoda dziewczyna miała obsesję na punkcie Catwoman. Aktorka ujawniła w tej samej rozmowie, że kiedy usłyszała, że Tim Burton kręci Batmana, a Catwoman została już obsadzona, była zdruzgotana. Wtedy była to Annette Bening. Potem zaszła w ciążę, a reszta to już historia.

38. Aby zachować tajemnicę dotyczącą postaci Pingwina, Danny’emu DeVito zabroniono opisywania makijażu nikomu spoza produkcji, w tym członkom rodziny – chociaż zdjęcia aktora w jego przebraniu Pingwina i tak pojawiły się w tabloidzie po rozpoczęciu produkcji. Pomimo przecieku makijaż miał swój zamierzony wpływ na publiczność, a nawet na innych członków obsady podczas kręcenia. Jak przyznał Tim Burton – Nikt nie rozmawiał z Dannym na planie, ponieważ wszystkich przerażał.

39. W punkcie kulminacyjnym, kiedy armia pingwinów maszeruje na Gotham, użyto dwunastu pingwinów królewskich i dwudziestu czterech pingwinów przylądkowych. Pingwiny zostały zwielokrotnione optycznie, aby wyglądało na to, że jest ich znacznie więcej. Pingwiny nosiły lekkie uprzęże z rakietami z gumowymi końcówkami. Trenerzy używali ryb, aby skłonić zwierzęta do ruchu.

40. Scenograf Anton Furst, który pracował przy Batmanie z 1989 i zdobył Oscara, chciał wrócić do tego filmu, ale z powodu zobowiązań umownych z Columbia Pictures nie był w stanie tego zrobić.

41. Postać Christophera Walkena nosi imię niemieckiego aktora grającego w horrorach – Maxa Schrecka, najbardziej znanego z roli hrabiego Orlocka w „Nosferatu – symfonia grozy” z 1922 roku.

42. Oswald Cobblepot (dziecko, które wyrośnie na Pingwina) wdaje się w bójkę z kotem w jednej z początkowych scen filmu, zapowiadając jego późniejszy wrogi związek z Catwoman.

48. Jeśli przyjrzysz się naprawdę uważnie biuru Shrecka, zauważysz, że ma zdjęcia z Frankiem Sinatrą , Deanem Martinem i Sammym Davisem Jr.

Może Ci się spodobać:

2Comments

Add yours

Comments are closed.