Jack Torrance – Filmowi Bohaterowie

Lśnienie książka kontra film

Jack Torrance, a dokładnie John Daniel Edward „Jack” Torrance jest głównym antagonistą horroru Stephena Kinga z 1977 roku „Lśnienie”. Jest także bohaterem jego filmowej adaptacji z 1980 roku, autorstwa Stanleya Kubricka oraz adaptacji telewizyjnej z 1997 roku. Jest także pośmiertnym nadrzędnym antagonistą sequela „Doktor Sen” z 2013 roku i jego adaptacji filmowej z 2019 roku.

„Lśnienie” (1980)

Jack Torrance

Jack był pisarzem, który przyjął posadę zimowego dozorcy hotelu Overlook. Mimo że został poinformowany o makabrycznej przeszłości budynku i reputacji przeklętego miejsca zlekceważył ostrzeżenia. Na miejsce nowej pracy zabrał ze sobą swoją żonę Wendy i syna Danny’ego. Jack zdecydował się na tę pracę sądząc, że klimat tego miejsca pomoże mu skupić się na pisaniu.

Jednak Jack dość szybko zaczyna popadać w szaleństwo, które nigdy nie zostało w pełni wyjaśnione; w zależności od opinii publiczności mógł albo doznać silnego załamania psychicznego, albo od początku był opętany przez duchy Hotelu Overlook. Cokolwiek naprawdę stało się z nieszczęsnym Jackiem, nigdy nie zostało potwierdzone. Wiele aspektów filmu wskazywało na pewien sposób opętania Jacka przez jakąś demoniczną istotę.

W każdym razie, Jack wkrótce całkowicie stracił rozum i stawał się coraz bardziej obraźliwy wobec Wendy i Danny’ego. Prowadził rozmowy z upiornym barmanem, którego najwyraźniej tylko on mógł zobaczyć. Miał też traumatyczne doświadczenie z upiorem w pokoju hotelowym, a ostatecznie popadł w psychozę, w której próbował zabić swoją rodzinę. Dokładnie tak jak poprzedni dozorca wiele lat temu.

Na szczęście Jack został przechytrzony przez swoich najbliższych i ostatecznie to on dokonał żywota pozostawiony w gigantycznym labiryncie przed hotelem. Film kończy się starą fotografią balu w hotelu z 4 lipca 1921 roku, która przedstawia Jacka na imprezie.

Różnice między powieścią a filmem z 1980 r.

Lśnienie Jack Torrance

W powieści wyraźnie zostało wyjaśnione, że Jack powoli ulegał wpływowi zła, który wydawał się być samym hotelem lub demonicznym bytem. Byt ten ​ przejął nad nim całkowitą kontrolę. Duch byłego barmana często objawiał się Jackowi i wyjaśniał, że zamordował swoją rodzinę na prośbę hotelu. Służył również jako rzecznik między Jackiem a hotelem, aby zmusić go do tego samego.

Pod koniec opowieści, kiedy Jack był całkowicie kontrolowany przez demoniczną istotę, narracja nie nazywała go już „Jackiem”, ale „stworzeniem” lub „potworem”. Wyraźnie stwierdzono, że nieszczęsny Jack przeszedł straszną metamorfozę i nie jest już cludzką istotą. „Jack” zaatakował swoją rodzinę młotkiem a nie toporem jak w filmie Kubricka, i został unicestwiony wraz z samym hotelem, który Danny, Wendy i Halloran zdołali zniszczyć, doprowadzając do eksplozji systemu grzewczego.

Opętanie Jacka zostało w pełni udowodnione podczas ostatecznej konfrontacji między Dannym a „stworzeniem”, kiedy chłopcu udało się obudzić ducha ojca swoim Lśnieniem. Jack następnie pożegnał się z Dannym i pozwolił mu uciec.

W filmie z 1980 roku Jack od samego początku jest groźną i niesympatyczną postacią. Ma niepokojącą postawę, nawet kiedy po prostu stara się o pracę jako dozorca w biurze Stuarta Ullmana. Na początku filmu ujawniono również, że złamał rękę Danny’emu, gdy ten był młodszy. Jednak teraz zachowuje się tak, jakby się to nigdy nie wydarzyło.

Okazuje się, że pierwsze oznaki szaleństwa pojawiają się około miesiąca po złożeniu podania, kiedy słownie obraża swoją żonę za „odciąganie” go od pracy.

Urazy Danny’ego

Gdy Danny pokazuje swojej matce uraz szyi, którego doznał po spotkaniu starej kobiety w pokoju 237 , Shelly oskarża o to Jacka . Torrance jest tym zaskoczony i zdezorientowany i z goryczą schodzi na dół do opuszczonego hotelowego pubu, by pomyśleć w samotności. Idąc szepcze do siebie, że sprzedałby swoją „przeklętą duszę” za butelkę piwa.

Niedługo potem w tajemniczy sposób pojawia sie barman Lloyd i oferuje Jackowi spory wybór alkoholu. Jack wybiera burbona, przerywając swoją abstynencję, w któej trwał przez ostatnich kilka mieisęcy. Lloyd i Jack zachowują się tak, jakby znali się od lat. Jack ostatni mówi Lloydowi, że nie jest zadowolony zarówno ze swojej rodziny, jak i życia. Twierdzi, że trzy lata temu zranił Danny’ego w ramię, podczas gdy Wendy twierdziła, że ​​to było niespełna pięć miesięcy temu.

Kiedy Jack wraca na górę, Wendy natychmiast przeprasza za oskarżenie go i natychmiast mówi mu o kobiecie z pokoju 237. Ten jednak obraża ją i nazywa szaloną, zamiast przyjąć przeprosiny. Następnie sprawdza pokój, w którym znajduje w wannie piękną kobietę. Ze złowrogim uśmiechem na twarzy, pożądliwie obejmuje kobietę, która go uwodzi i zaczynają się całować, zanim odkryje, że ta piękna kobieta jest w rzeczywistości duchem okropnie zdeformowanej starszej pani.

Jack wracając do swojej rodziny kłamie, że nie znalazł niczego dziwnego w rzekomo nawiedzonym pokoju. Gdy Shelly błaga go o opuszczenie hotelu, ten reaguje agresją i udaje się znów do hotelowego baru. Tym razem pojawia się tam o wiele więcej duchów. W pewnym momencie kelner oblewa go drinkiem, i przepraszając go odprowadza do łazienki aby się tam wytarł.

Jack Torrance Overlook

Delbert Grady

Tam odbywają przyjazną rozmowę, a Jack rozpoznaje w kelnerze Delberta Grady’ego, poprzedniego dozorcę Hotelu Overlook. Grady opowiada mu jak udało mu sie „poprawić” swoją rodzinę i że Jack musi zrobić to samo. Jack w filmie ochoczo zgadza się zabić swoją rodzinę w przeciwieństwie do powieści. W książkowej wersji duchy poddały go praniu mózgu wbrew jego woli.

Po tym, jak Jack próbuje zamordować Wendy, ta zamyka go w spiżarni dla bezpieczeństwa swojego i syna. Szybko jednak wypuszczają go stamtąd duchy i próbuje zabić swoją rodzinę siekierą. Kiedy Dick Holloran przybywa z pomocą, Jack morduje go. W powieści Jack poważnie zranił Dicka swoim młotkiem, ale temu udało się przeżyć.

Ostatnia różnica polega na tym, że Jack miał w książce wątek odkupienia. Zyskuje w nim chwilowo kontrolę nad sobą i przytula Danny’ego.

Mówi wtedy synowi, że go kocha i daje mu oraz swojej żonie i Holloranowi czas na ucieczkę. Następnie zabija się, aby uniemożliwić duchom ponowne opętanie go i pozwala, aby hotel eksplodował.

W filmie maniakalnie ściga Danny’ego z toporem przez śnieżny labirynt, dopóki syn nie przechytrzy go, pozostawiając fałszywy ślad. Dzięki temu zdołał uciec, a jego ojciec zginął zamarzając w labiryncie.

Koniecznie odwiedź nasz Instagram!