16 ciekawostek z filmu „Matylda” (1996)

0

Państwo Wormwood i ich synek Michael mieszkają w miłym miasteczku, w miłym domu, sami nie są jednak zbyt mili. Ale pewnego dnia powracają ze szpitala z ich nowo narodzoną córeczką Matyldą i wszystko zaczyna się zmieniać. Już od pierwszych chwil jej życia okazuje się, że Matylda jest dzieckiem wyjątkowym.

Zapominają bowiem zabrać ją do domu z samochodu, a mimo to ona nie popada w rozpacz. Jako roczne niemowlę potrafiła napisać swoje imię, w wieku trzech lat samodzielnie ubrać się i zadbać o siebie, w wieku pięciu lat – już czytała. Pewnego ranka tata idzie do pracy sprzedać używany samochód po zbyt wysokiej cenie, mama wybiera się na partyjkę bingo, a Michael do szkoły – Matylda w sekrecie przed wszystkimi rozpoczyna poszukiwania biblioteki, w tej rodzinie bowiem króluje telewizor, zamiast dobrej książki. Odtąd dziewczynka całe dnie spędza wśród książek.

Po przeczytaniu wszystkich lektur dla dzieci, czyta literaturę dla dorosłych. W końcu szczęśliwa Matylda zostaje wysłana do szkoły, gdzie poznaje diaboliczną dyrektor pannę Tranchbull, ale też wspaniałą młodą nauczycielkę, pannę Honey. W szkole spotyka też nowych przyjaciół i odkrywa, że posiada nadprzyrodzone moce, dzięki którym potrafi zmienić nie tylko swoje życie.

„Matylda” (1996) ciekawostki z filmu

1. Matka Mary Wilson, Suzie Shapiro Wilson, zmarła na raka piersi podczas kręcenia filmu. Mara uhonorowała mamę, dzielnie kończąc „Matyldę”, której zadedykowała film.

2. W przeciwieństwie do swoich postaci, Danny DeVito i Rhea Perlman zbliżyli się do Mary Wilson podczas produkcji. Według aktorki, DeVito i Perlman często pozwalali jej zostać w swoim domu i zapewniali jej rozrywkę, gdy jej ojciec pracował, a matka przebywała w szpitalu z powodu nowotworu.

3. Kiedy Matylda kradnie lalkę z powrotem i chowa się za oknem, panna Trunchbull przykłada twarz do okna i zaparowuje okno nosem. To ukłon w stronę Velociraptorów polujących na dzieci w Parku Jurajskim, które pojawiły się 3 lata wcześniej.

Matylda (1996) Panna Trunchbull

4. Panna Trunchbull jest dyrektorką szkoły o zimnym sercu, która gardzi dziećmi. Pam Ferris, która ją gra, gra również panią Bevan, serdeczną dyrektorkę szkoły, która bardzo troszczy się o swoich uczniów w „Ale szopka!” (2009)

5. Rola jednego z agentów FBI początkowo miała być epizodyczną rolą przyjaciela Danny’ego DeVito, Arnolda Schwarzeneggera, ale odrzucił ją, ponieważ był zajęty pracą nad „Egzekutorem” (1996)

6. Danny DeVito i Rhea Perlman są małżeństwem w prawdziwym życiu.

7. Zarówno pod koniec filmu jak i książki Matylda opowiada pannie Jennifer o szybkości bijącego serca myszy. To subtelne nawiązanie do innej książki Roalda Dahla, Czarownice, w której bohater i jego babcia toczą tę samą dyskusję. To także bezpośredni cytat z oryginalnego tekstu.

Matylda (1996)

8. Mara Wilson wyraziła aprobatę dla muzycznej adaptacji filmu, której premiera zaplanowana jest na 2022 rok.

9. Poza panną Jennifer, panną Trunchbull i Cookie i kucharką ze stołówki, w filmie nie pokazano żadnych innych nauczycieli ani pracowników Crunchem Hall.

10. Danny DeVito był zarówno narratorem, jak i reżyserem filmu.

11. Reżyser Danny DeVito pierwotnie chciał, aby w tytułowej roli Matyldy wystąpiły Mary-Kate i Ashley Olsen, ponieważ jego dzieci były ich wielkimi fanami z „Pełnej chaty” (1987), a jego żona Rhea Perlman współpracowała z nimi przy „Jedziemy do babci” (1992). Ale dziewczynki były niedostępne, bo zajęte były pracą nad „Czy to ty, czy to ja?” (1995).

12. W ramach promocji filmu, firma Horsman wydała niezwykłe 8- i 16-calowe wersje „Lalki Matyldy, Wandy”. Lalki te mają niedopasowane kończyny, plastikowe ramiona, płócienne ciała i sztywne wstążki do włosów, z łatami (w tym „99¢”, „Nowy Jork” i sercem z napisem „WZW”) nadrukowanymi bezpośrednio na tkaninie.

13. Film zdecydowanie miał posmak Tima Burtona, najprawdopodobniej ze względu na bliskie powiązania reżysera Danny’ego Devito z Burtonem przy kilku innych projektach.

Matylda (1996) ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *