53 ciekawostki z filmu „Matrix” (1999)

0

Neo (Keanu Reeves) jest genialnym hakerem. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz (Laurence Fishburne) – człowiek, który obiecuje przekazać mu wiedzę o rzeczywistości, w jakiej żyje. Prawdę o dwóch światach: prawdziwym i wygenerowanym, który ma tylko udawać rzeczywistość. Neo przystaje do grupy Morfeusza i zaczyna dostrzegać, że świat, w którym egzystował to fikcja, a jego życiem cały czas ktoś kierował. Kolejne stopnie wtajemniczenia stawiają przed Neo nowe pytania. Czym jest Matrix i komu służy? I jaką rolę w planie Morfeusza ma do spełnienia on sam?

W trakcie kręcenia filmu „Matrix” siostry Wachowskie były jeszcze braćmi i tak właśnie będą tytułowane w poniższym artykule.

1. Scena otwierająca film zajęła sześć miesięcy treningu i cztery dni na jej nakręcenie.

2. Aby przygotować się na scenę, w której Neo budzi się w kapsule, Keanu Reeves zrzucił 10 kilogramów i ogolił całe ciało, aby nadać swojej postaci wychudzony wygląd.

3. Legendarny koordynator kaskaderów z Hongkongu, Woo-Ping Yuen, początkowo odmówił pracy nad filmem. Nawet po otrzymaniu scenariusza, który mu się spodobał, miał nadzieję, że prosząc o wygórowaną opłatę, wyłączy braci Wachowskich z gry. Kiedy to się nie powiodło, złożył prośbę, którą uznał za niemożliwą do spełnienia: zgodziłby się tylko wtedy, gdyby miał pełną kontrolę nad walkami i mógł szkolić aktorów we własnym zespole cztery miesiące przed zdjęciami. Twórcy oczywiście przystali i na tę prośbę.

4. Wszystkie sceny rozgrywające się w Matrixie mają zielony odcień, jakby były oglądane przez monitor komputera. Sceny w prawdziwym świecie mają niebieski odcień, ponieważ reżyserzy uważali, że niebieski jest kolorem ze świata rzeczywistego pomimo tego że, jak na ironię, niebieski jest najrzadziej występującym kolorem w naturze. Scena walki Morfeusza z Neo, która nie odbywała się ani w prawdziwym świecie, ani w Matrixie, jest zabarwiona na żółto.

5. Po strzelaninie w lobby kamera cofa się, pokazując następstwa strzelaniny. Mija chwila i z jednego z filarów odpada spory kawałek gruzu. Nie było to zaplanowane, ale zostało w filmie, ponieważ idelanie pasowało.

6. Według projektantki kostiumów Kym Barrett kostium Trinity został wykonany z taniego PVC ze względu na niski budżet. Podobnie płaszcz Neo nie był w rzeczywistości bardzo drogim materiałem. Material na jego płaszcz został kupiony za 3 dolary za metr.

7. Na prośbę reżyserów aktorzy i aktorki musieli potrafić zrozumieć i wyjaśnić Matrix nie tylko jako film, ale i filozofię. „Symulakry i symulacja” autorstwa Jeana Baudrillarda były lekturą obowiązkową dla większości głównych aktorów i ekipy.

8. W 2012 roku Matrix został wybrany przez Bibliotekę Kongresu USA do zachowania w archiwach Narodowego Rejestru Filmów.

9. Laurence Fishburne stwierdził, że kiedy przeczytał scenariusz, nie zrozumiał, dlaczego inni uznali go za zagmatwany.

10. W mitologii greckiej Morfeusz jest bogiem snów. To ironia losu, biorąc pod uwagę, że rolą Morfeusza w filmie jest „przebudzenie” ludzi z ich „stanów snu” w Matrixie.

11. Kiedy Belinda McClory brała udział w przesłuchaniu do roli Switch, otrzymała tylko połowę roli; pierwotnie planowano, że jej postać miała być androgyniczna. W świecie rzeczywistym Switch byłby mężczyzną, a w Matrixie kobietą.

12. Datownik w programie śledzenia telefonu w scenie otwierającej wskazuje „19.02.98”. Znacznik daty w programie śledzenia telefonu w scenie końcowej wskazuje „18.09.99”. Oznacza to, że wydarzenia w filmie rozgrywają się dokładnie w ciągu dziewiętnastu miesięcy.

13. W scenie z „kobietą w czerwonej sukience” brało udział wiele rodzeństw bliźniaczych, aby stworzyć iluzję powtarzającego się programu treningowego wykonanego przy ograniczonych zasobach. Na przykład: wysoki mężczyzna z zaczesanymi do tyłu włosami i okularami przeciwsłonecznymi w pierwszym ujęciu, jest widziany kilka sekund później jako policjant wypisujący mandat za złe parkowanie.

14. Will Smith został zaproszony do zagrania Neo, ale odrzucił ofertę, aby zagrać w filmie „Bardzo Dziki Zachód” (1999). Później przyznał, że w tamtym czasie „nie był wystarczająco dojrzały jako aktor” i że gdyby dostał tę rolę, „zepsułby to”. Nie żałował, mówiąc, że „Keanu był genialny jako Neo”.

15. Kiedy Neo po raz pierwszy wsiada do samochodu z Trinity, Switch nazywa go „Coppertop”. Coppertop to slangowe określenie na markę baterii Duracell, która jest również baterią, którą Morpheus pokazuje Neo, kiedy wyjaśnia, w jaki sposób ludzkość stała się źródłem energii.

16. W przypadku scen Keanu Reevesa , które rozgrywają się w Matrixie na początku filmu, jego garderoba była celowo odrapana i źle dopasowana, co sugeruje, że Thomas Anderson nie do końca pasuje do świata w którym żyje.

17. W programie treningu bojowego, zanim Neo sparuje z Morfeuszem, pociera nos kciukiem i palcem, podobnie jak Bruce Lee, zanim atakował swoich przeciwników. Ruch został zaimprowizowany przez Reevesa.

18. Kultowe okulary przeciwsłoneczne noszone przez bohaterów Matrixa pochodzą od marki „Blinde”, która szczyci się produkcją ręcznie robionych okularów. Założyciel firmy, Richard Walker , musiał walczyć z dużymi firmami, takimi jak Ray-Ban i Arnette, aby wygrać kontrakt na okulary przeciwsłoneczne do filmu.

19. Wachowscy ukrywali swoją wizję przez pięć i pół roku, opracowując czternaście szkiców scenariusza. Chociaż większość kierowników studia, którzy czytali scenariusz, uwielbiała ich pomysły, mieli ogromne trudności z wyobrażeniem sobie, jak przełoży się to na ekran. Następnie Wachowscy zatrudnili czołowych ilustratorów Steve’a Skroce’a i Geofreya Darrowa , którzy stworzyli ponad 600 scenorysów.

20. Według Wachowskich wszystkie zwierzęta we wszechświecie Matrix są obrazami generowanymi komputerowo.

21. Hotel i numer pokoju, w którym Neo ma iść po bójce w metrze, są takie same, jak te, w których Trinity czeka na policję na początku filmu.

22. Kiedy Laurence Fishburne po raz pierwszy zobaczył film, powiedział, że Morfeusz był jak Obi-Wan Kenobi i Darth Vader w jednej postaci.

23. Przed rozpoczęciem zdjęć główni aktorzy i aktorki spędzili cztery miesiące (od października ’97 do marca ’98) z ekspertami sztuk walki, ucząc się choreografii. Aktorzy i aktorki początkowo myśleli, że zajmie to tylko kilka tygodni.

24. Wachowscy powiedzieli, że popularna japońska manga i film o tej samej nazwie, Kôkaku Kidôtai (1995), miały duży wpływ na rozwój filmu.

25. Wiele szczegółow o Neo możemy poznać z kryminalnej kartoteki Thomasa Andersona, na którą agent Smith zerka podczas przesłuchania: Ostatnia aktualizacja akt miała miejsce 22 lipca 1998 r. Miejsce i data urodzenia Andersona to „Lower Downtown, Capital City 11 marca 1962 r. Pełne nazwisko panieńskie matki Andersona to Michelle McGahey, a jego ojciec nazywał się John Anderson. Thomas uczęszczał do „Central West Junior High” i „Owen Paterson High” (nazwa pochodzi od nazwiska scenografa filmu). Kilka sekund później można zobaczyć kserokopię jego paszportu. Tam jego miejscem urodzenia jest Lower Downtown, Capital City, a data urodzenia to 13 września 1971 roku. Paszport został wydany 12 września 1991 r. i wygasł 11 września 2001 r., we wtorek, w niesławny dzień zamachów z 11 września na World Trade Center w Nowym Jorku.

26. Ze względu na kontuzję szyi Keanu Reevesa, niektóre sceny akcji musiały zostać przełożone, aby dostosować się do jego pełnego powrotu do zdrowia. W rezultacie kręcenie rozpoczęło się od scen, które nie wymagały dużego wysiłku fizycznego, takich jak scena w pokoju szefa Thomasa Andersona, pokoju przesłuchań lub przejażdżka samochodem, w której Neo zostaje zabrany na spotkanie z Wyrocznią.

27. Nazwa firmy, w której pracuje Thomas Anderson, to Metacortex. Korzenie tego słowa to meta-, co oznacza „wychodzenie poza lub wyżej, przekraczanie” oraz –cortex, czyli „zewnętrzna warstwa (granica) istoty szarej otaczającej mózg”. W ten sposób Metacortex „przekracza granice mózgu”, tak jak właśnie ma zrobić to Neo.

28. Nazwa statku Morfeusza, Nabuchodonozor, jest biblijnym odniesieniem do króla Babilonu Nabuchodonozora II, z Księgi Daniela. Król Nabuchodonozor Wielki słynął z podbojów Izraela w czasach biblijnych (w szczególności Judy i Jerozolimy). Zbudował także Wiszące Ogrody Babilonu (jeden z zaginionych Siedmiu Cudów Starożytnego Świata) dla swojej żony. Ma sen, którego nie potrafi zinterpretować, ale wciąż szuka odpowiedzi w księdze Daniela 2:1-49. Odzwierciedla to poszukiwanie odpowiedzi tych, którzy chcą uciec z Matrixa, i które Morfeusz i jego załoga próbują dostarczyć po uwolnieniu ich umysłów.

29. Według zbrojmistrza filmu, Johna Bowringa, broń trzymana przez Keanu Reevesa w sekwencjach holu i windy była w rzeczywistości plastikową, lekką bronią. Zrobili bardzo wierny odlew MP5K, który ważył około 150-200 gramów, aby Keanu mógł je nosić bez obaw o wagę.

30. We wczesnych etapach tworzenia tego, co miało stać się słynną sekwencją Bullet Time, kierownik ds. efektów wizualnych John Gaeta i reżyser zdjęć Bill Pope skonstruowali wiele gimbali i wózków w nadziei uzyskania efektu w staromodny sposób. Oryginalna platforma, którą stworzyli dla kamery, była prowadzona z ogromną prędkością wokół akcji, ale po wielu nieudanych testach i zepsutych wózkach zdecydowali się na grafikę komputerową, co oznaczało napisanie zupełnie nowego programu do efektu. Jednak sekwencja Bullet Time nadal wykorzystuje jedną bardzo staromodną technikę: nieruchomą fotografię.

31. Wielu dyrektorów hollywoodzkich studiów odrzuciło ten projekt, twierdząc, że science fiction w wirtualnej rzeczywistości to „zły interes”, podając jako przykłady niepowodzenie poprzednich podobnych filmów, takich jak Johnny Mnemonic (1995) (w którym również występuje Reeves).

32. Film składa ogromny hołd „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla, choć są też odniesienia do Karola Marksa , Franza Kafki , Zen i Odysei Homera. Jednym z głównych dzieł literackich prezentowanych jest „Symulakry i symulacja” francuskiego filozofa Jeana Baudrillauda. Książkę można zobaczyć otwartą w mieszkaniu Neo.

33. Pomysł na film powstał, gdy Wachowscy zastanawiali się nad nową historią do serii komiksów. Cały scenariusz napisali przed swoim pierwszym reżyserskim przedsięwzięciem, Brudne pieniądze (1996), i pracowali nad nim do czasu produkcji.

34. Pierwszy dzień zdjęć zajęłą scena, w której Neo odbiera telefon od Morfeusza w biurze i próbuje uciec przed Agentami.

35. Wszystkie odniesienia do rogów ulic (np. Wells i Lake) to prawdziwe skrzyżowania w Chicago, Illinois, rodzinnym mieście Wachowskich. Pociąg metra ma tablice z napisem „Loop”, co jest kolejnym odniesieniem do Chicago. Akcja filmu nie jest jednak wyraźnie osadzona w Chicago ani w żadnym innym prawdziwym mieście (chociaż kręcono go w Sydney).

36. Telefon w kopercie, który Neo otrzymuje od Morpheusa, to Nokia 8110, czyli Nokia „Banana Phone”. Był to pierwszy komercyjny telefon z funkcją Smart SMS.

37. Po przeczytaniu scenariusza Carrie-Anne Moss stwierdziła, że ​​na początku nie wierzyła, że ​​musi wykonywać ekstremalne akrobatyczne czynności opisane w scenariuszu. Wątpiła też, jak Wachowscy mogliby wyreżyserować film z tak dużym budżetem, ale po spędzeniu z nimi godziny na przeglądaniu scenorysów zrozumiała, dlaczego niektórzy ludzie im ufają. Podczas castingu przeszła trzygodzinny test fizyczny, więc wiedziała, czego się później spodziewać.

38. Neo często kojarzy się z numerem jeden. (Neo jest anagramem dla angielskiego słowa one, a głównym punktem fabuły jest to, czy jest „Jedynym”.) Tymczasem imię Cyphera oznacza zero (z arabskiego sifr). Razem zero i jeden reprezentują podstawę danych binarnych, a tym samym podstawę wszystkich współczesnych danych komputerowych. (Neo mieszka również w mieszkaniu 101, numer składający się w całości z tych dwóch cyfr.) Wreszcie imię Trinity oznacza „grupę trzech” i po raz pierwszy pojawia się w pokoju 303.

39. Kiedy idea Matrixa była w początkowej fazie rozwoju, na początku lat 90. bracia Wachowsy wybrali do roli Neo Brandona Lee, ale ten zmarł tragicznie na planie „Kruka” (1994).

40. Hugo Weaving musiał przejść operację biodra po kontuzji podczas treningu walki, co całkowicie zmieniło harmonogram kręcenia. W rezultacie sceny walki Weavinga zostały ukończone pod koniec produkcji, aby dać mu czas na wyzdrowienie.

41. Zginanie łyżek w mieszkaniu Wyroczni to ukłon w stronę psycho-popowej mody na telekinetyczne zginanie łyżek z lat 70. (udowodniono, że jest to prosta magia sceniczna), w szczególności autorstwa Uri Gellera.

42. Russell Crowe gdy odrzucił rolę Morfeusza, argumentował: „Po prostu tego nie zrozumiałem. Nie mogłem przejść przez stronę 42. Ten świat po prostu nie był dla mnie interesujący”.

43. Był to pierwszy film kręcony w nowo otwartym Fox Studios w Sydney.

44. Thomas Anderson aka Neo budzi się siedem razy w trakcie filmu.

45. Zielony kod tworzący Matrix został stworzony przez scenografa skanującego przepisy na sushi swojej żony z książki kucharskiej.

46. Wraz z wieloma innymi chrześcijańskimi odpowiednikami w tym filmie, postać Cypher jest odbiciem Judasza Iskarioty w Nowym Testamencie. Judasz był jednym z dwunastu apostołów, których Jezus wybrał do służby w Jego imieniu, ale w tragicznym obrocie wydarzeń Judasz zaprzeczył swojej doskonałej znajomości Zbawiciela, zdradzając Go w zamian za trzydzieści srebrników. Cypher podobnie zdradza Morfeusza i całą sprawę Syjonu.

47. Kiedy Neo odwiedza Wyrocznię, czekając, by ją zobaczyć, na ekranie telewizora puszczany jest klasyczny, tandetny horror Noc lepusa (1972).

48. Film ma kilka podobieństw do filmów „Terminator”: Akcja filmu toczy się w mrocznej, postapokaliptycznej przyszłości, w której maszyny zawładnęły światem. Morfeusz i grupa zbuntowanych wojowników walczą o uwolnienie ludzkości od maszyn i programu komputerowego Matrix. Uważa się, że Neo jest wybrańcem, który zniszczy Matrix i zakończy wojnę między człowiekiem a maszyną. Neo, Morfeusz i Trinity noszą okulary przeciwsłoneczne i skórzane stroje. W jednej scenie Trinity jeździ na motocyklu. Neo pracuje jako pracownik firmy komputerowej, a także jest hakerem komputerowym. Agent Smith, program organów ścigania, ma możliwość zmiany postaci w Matrixie, a jedną z broni, których Neo używa na Agentach, jest Minigun.

49. Czerwona pigułka to ukłon w stronę kolejnego filmu science fiction o sfabrykowanej rzeczywistości Pamięć absolutna (1990). W tym filmie, postać Arnolda Schwarzeneggera, Douglas Quaid, otrzymuje czerwoną pigułkę, która po połknięciu pozwoli mu opuścić fantazję tajnego agenta na Marsie, wrócić do rzeczywistości i obudzić się w prawdziwym świecie.

50. Zabytkowy telewizor widziany we wczesnej scenie filmu to model marki AWA (Amalgamated Wireless Australia). W scenie helikoptera w dalszej części filmu biała wieża na szczycie budynku widoczna w tle na kilku ujęciach to wieża radiowa AWA, kultowy punkt orientacyjny Sydney.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *