„Braveheart. Waleczne serce” – 36 ciekawostek

„Braveheart. Waleczne serce”. Pod koniec XIII wieku Szkocja dostaje się pod panowanie angielskiego króla, Edwarda I. Przejęcie władzy odbywa się w wyjątkowo krwawych okolicznościach. Jednym ze świadków gwałtów i morderstw jest kilkunastoletni chłopak, William Wallace. Po latach spędzonych pod opieką wuja dorosły William wraca do rodzinnej wioski. Jedną z pierwszych osób, które spotyka, jest Murron – przyjaciółka z lat dzieciństwa. Dawne uczucie przeradza się w wielką i szczerą miłość. Niestety wkrótce dziewczyna ginie z rąk angielskich żołnierzy. Wydarzenie to staje się to momentem przełomowym w życiu młodego Szkota. William decyduje się bowiem na straceńczą walkę z okupantem i po brawurowym ataku zdobywa warownię wroga. Dzięki ogromnej odwadze zostaje wykreowany na przywódcę powstania przeciw angielskiej tyranii.

36 ciekawostek z filmu „Braveheart. Waleczne serce”

1. Mel Gibson początkowo odrzucił rolę Williama Wallace’a, ponieważ uważał, że jest do niej za stary. Jednak Paramount Pictures zakomunikowała, że sfinansuje film tylko wtedy gdy właśnie ten aktor wcieli się w główną rolę. To pomogło.

2. W październiku 2009 roku w wywiadzie dla „The Daily Mail”, Mel Gibson przyznał, że film był mocno fikcyjny, ale twierdził, że zmiany zostały wprowadzone aby dodać nieco dramatu do produkcji.

3. Dwaj najbardziej zaufani kapitanowie Wallace’a w całym filmie to Hamish, który jest Szkotem, i Stephen, który jest Irlandczykiem. Hamisha zagrał irlandzki aktor Brendan Gleeson, a Stephena szkocki aktor David O’Hara.

4. Kilka ważniejszych scen bitewnych musiało zostać nakręconych ponownie, ponieważ statyści nosili okulary przeciwsłoneczne i zegarki na rękę.

5. Oprócz kilku scen w Szkockich górach, większość filmu została nakręcona w Irlandii.

6. Za każdym razem, gdy Mel Gibson wykrzykiwał swoje kwestie, jego koń uciekał. Utrudniało to kręcenie scen, ale zwiększało ich intensywność.

braveheart Catherine McCormack

Braveheart. Waleczne serce

7. Prawdziwa żona Wallace’a nazywała się Marian. Uważa się jednak, że nazwa została zmieniona na „Murron”, aby uniknąć pomyłki z postacią z filmu „Robin Hooda”.

8. Randall Wallace, scenarzysta filmu, odwiedził Edynburg w 1983 roku, aby dowiedzieć się coś więcej o swoim dziedzictwie, kiedy natknął się na pomnik Williama Wallace’a przed zamkiem w Edynburgu. Nigdy nie słyszał o tej czternastowiecznej postaci, z którą dzielił nazwisko, ale był wystarczająco zaintrygowany opowieściami o „największym bohaterze Szkocji”, aby jak najlepiej zbadać tę historię.

9. Po kilku miesiącach kręcenia scen bitewnych najgorszą kontuzją doznaną na planie był złamany nos.

10. Mechaniczne konie zaprojektowane do sekwencji bitewnych ważyły ​​około 100 kilogramów i były napędzane butlami z azotem.

11. Książę Edward (późniejszy król Edward II) był rzeczywiście pierwszym angielskim księciem, który nosił tytuł księcia Walii. Poślubił księżniczkę Izabelę dopiero w 1308 roku, po śmierci Wallace’a i Edwarda I.

12. Akcja filmu toczy się w latach 1280-1314.

13. Filmowanie bitwy pod Stirling zajęło sześć tygodni. Do sekwencji nakręcono około 90 godzin filmu.

braveheart donal gibson

Mel Gibson

14. Mel Gibson powiedział, że da 5 dolarów każdemu, kto dostrzeże fałszywe konie w skończonym filmie. Nie musiał wydać ani dolara.

15. Kiedy członkowie klanu MacGregor próbują przyłączyć się do buntu Wallace’a przeciwko Anglikom, wódz MacGregorów delikatnie obraża Wallace’a i jego ludzi, nazywając ich „Amadanami”. „Amadan” to zarówno szkockie, jak i irlandzkie słowo oznaczający „głupca” lub „idiotę”. Tak więc wódz MacGregorów nazywa Wallace’a i jego ludźmi głupcami, zarówno za opór Anglikom, jak i za to, że nie zapraszają MacGregorów do udziału w buncie.

16. W bitwie pod Falkirk (22 lipca 1298) armią angielską była osobiście dowodził król Edward I, który zdecydowanie pokonał Szkotów. Prawdziwy król Edward I był geniuszem wojskowym, który nauczył się taktyki bojowej podczas walki z Mamelukami – muzułmańską kastą wojskową – na Bliskim Wschodzie podczas ósmej i dziewiątej wyprawy krzyżowej.

17. Zamiast używać efektów cyfrowych, Mel Gibson postanowił sfilmować prawdziwe strzały lecące w powietrzu.

18. Sir Sean Connery odrzucił rolę króla Edwarda I, ponieważ pracował w tym czasie nad filmem „W słusznej sprawie” (1995).

19. Księżniczka Izabela nie postawiła stopy w Anglii aż do 1308 roku, dlatego nie mogła być w Anglii, aby ostrzec Wallace’a przed nadchodzącą bitwą pod Falkirk.

20. Cienkie warstwy lateksu użyto do przymocowania elementów zestawu do ruin zamku Trim w Irlandii, aby nadać mu wygląd bardziej odpowiadający jego średniowiecznym początkom, jednocześnie umożliwiając usunięcie dodatków bez uszkodzeń.

21. Wkrótce po pasowaniu Wallace’a na rycerza, starszy członek klanu Balliol (w tej roli Bernard Horsfall) pyta Wallace’a o roszczenia Balliolów do tronu Szkocji. W prawdziwym życiu John Balliol został królem Szkocji w 1292 roku, ale został obalony przez króla Anglii Edwarda I w 1296 roku. Prawdziwy William Wallace przysiągł lojalność królowi Johnowi Balliolowi, nawet po tym, jak Balliol został uwięziony w Anglii.

Braveheart mel gibson

Catherine McCormack

22. Nikt nie wie, czy prawdziwy William Wallace rzeczywiście rozmawiał ze Szkotami przed wielką bitwą. Mimo że nie ma na to żadnych dowodów, porywająca mowa, a zwłaszcza wers „Mogą odebrać nam życie, ale nigdy nie odbiorą nam wolności”, stała się jedną z najczęściej cytowanych w historii kina.

23. Większość aktorów i statystów w tym filmie to w rzeczywistości Irlandczycy – członkowie irlandzkiej armii – w filmie wcielali się w rycerzy Szkockich i Angielskich.

24. Wiszący mężczyźni to prawdziwi aktorzy. Musieli wisieć na uprzęży cały dzień aby nagrać scenę.

25. Kraina, w której urodził się i później powrócił William Wallace, to niziny zachodniej Szkocji. Urodził się w Elderslie i posiadał tam ziemie.

Sprawdź swoja wiedzę w naszych QUIZACH

26. Mel Gibson wymienia „Spartakusa” (1960) jako jedną z inspiracji dla filmu. Historia Wallace’a przypomina historię Spartakusa, ponieważ obaj mężczyźni walczyli z obcymi władcami. Inspiracją był także „Biały kanion” (1958).

27. Młodego Williama, oczekującego powrotu ojca i brata z bitwy, budzi dudnienie wozu ciągniętego przez dwa duże woły o długich rogach. Te dwa zwierzaki pozyskano z Cotswold Farm Park, filii Heath Farm w Oxfordzie w Anglii. Nazywają się „Edward” i „Phillip”, a każdy z nich ważył prawie 1 tonę. Wysłano je do miejsca filmowania w dolinie Glen Nevis w Szkocji, gdzie odtworzono dom i wioskę Wallace’a.

28. Aby skupić się na reżyserowaniu, Mel Gibson rzadko spędzał czas przed kamerą. Większość jego scen nakręcono w dwóch lub trzech ujęciach.

29. Dwa tygodnie przed odebraniem dwóch Oscarów dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera, Mel Gibson przebywał w szpitalu poddawany nagłej operacji wyrostka robaczkowego.

30. Blizna Tommy’ego Flanagana jest prawdziwa. Jest znany jako Glasgow Smile lub Glasgow Grin.

31. Chociaż w filmie wcielają się w ojca i syna, Jamesa Cosmo i Brendana Gleesona dzieli tylko siedem lat.

32. Wielu Szkotów obraziło się jak w filmie sportretowano Roberta Bruce’a, uważanego za bohatera narodowego Szkocji.

33. Końcowej sekwencji w której Hamish wyrzucił miecz Wallace’a nie planowano

Może Ci się spodobać:

+ There are no comments

Add yours