„Sierota” (2009) – 27 ciekawostek z filmu

1

„Sierota” opis fabuły

„Sierota” – Młode małżeństwo przeżywa dramat po stracie nienarodzonego dziecka. Chcąc przywrócić życiu namiastkę normalności, decydują się na adopcję. W pobliskim sierocińcu zaprzyjaźniają się z dziewięcioletnią Ester. Jej pojawienie się daje początek niecodziennym zdarzeniom. Kate odkrywa niebezpieczeństwo i usiłuje zwrócić na nie uwagę innym. Niestety jej ostrzeżenia zostają wysłuchane w momencie, gdy dla wszystkich jest już za późno. Dziewięcioletnia Esther zmienia życie Kate i Johna w koszmar.

Ciekawostki

1. Isabelle Furhman wystąpiła na castingu do roli Esther ubrana w staromodną sukienkę i z wstążkami wokół nadgarstków i szyi.

2. W oryginalnym scenariuszu filmu „Sierota” Esther została opisana jako osoba o jasnej karnacji, delikatnych rysach i włosach w kolorze platynowego blondu. Isabelle Fuhrman nie za bardzo pasowała do tego opisu, jednak twórcy byli pod wielkim wrażeniem jej przesłuchania i ją obsadzili.

3. Aktorka Aryana Engineer, która w tym filmie gra Max, głuchą córkę Colemanów, w rzeczywistości jest prawie całkowicie głucha. Ma implanty ślimakowe, które zwiększają jej zdolność słyszenia.

4. Reżyser Jaume Collet-Serra pozwolił Isabelle Fuhrman nagrać scenę przeklinania (w której Esther informuje Kate, że jest świadoma, że ​​dorośli uprawiają seks) w jednym lub dwóch ujęciach, aby nie musiała jej za dużo razy powtarzać.

5. Scena uwodzenia między Johnem i Esther została pierwotnie napisana jako dłuższa i bardziej seksualna. Znaczna część treści i dialogów została wycięta.

Sierota Esther

6. Warner Bros. przerobiło zwiastun filmu tak, aby usunąć słowa Esther: „Trudno jest kochać adoptowane dziecko tak samo jak własne”, po otrzymaniu licznych skarg od rodziców adopcyjnych i organizacji zajmujących sie sierotami. Jednak w filmie ta część pozostała bez zmian.

7. Film został pierwotnie zaplanowany tak, aby wydarzenia miały miejsce jesienią, ponieważ jedna z większych scen miała mieć miejsce podczas imprezy Halloweenowej w szkole Daniela i Esther. Niestety ekipa zaczęła kręcić w grudniu, a w tym okresie w Toronto gdzie odbywały się zdjęcia, spadły rekordowe opady śniegu. To zmusiło twórców do zmiany pory roku w scenariuszu.

8. Według oryginalnego scenariusza wyraźnie sugerowano, że Esther lubiła krzywdzić i torturować zwierzęta. Napisano drobny wątek, w którym Esther zabiła i poćwiartowała domowego chomika rodziny Colemanów, ale nigdy nie została nakręcona.

Isabelle Fuhrman

9. Isabelle Fuhrman zainteresowała się robieniem na drutach, obserwując, jak Vera Farmiga często to robiła podczas przerw w filmowaniu.

10. Isabelle Fuhrman zdobyła nagrodę Fright Meter Award 2009 dla najlepszej aktorki za rolę w tym filmie.

11. We wcześniejszych wersjach scenariusza piosenką, którą Esther śpiewa i nuci przez cały czas, jest „Que Sera, Sera (What Will Be, Will Be)” autorstwa Doris Day. W filmie zamiast tego użyto piosenki „The Glory of Love”.

12. Sierociniec, z którego adoptowanoa Esther, to „Dom dla dziewcząt św. Mariany”. W wierze katolickiej św. Mariana z Quito to patronka tych, którzy zostali odrzuceni przez zakony i tych, którzy stracili oboje rodziców.

13. Kiedy Colemanowie zabierają Esther do domu, a siostra Abigail żegna się z nią w drzwiach sierocińca, wyraźnie widać, jak zakonnica krzyżuje palce za plecami.

14. Językiem, którym posługuje się recepcjonistka Instytutu Saarne, jest estoński. Mówi: „Instytut Saarne, w czym mogę pomóc?”.

Sierota Vera Farmiga

Vera Farmiga

15. Zarówno Peter Sarsgaard, jak i Vera Farmiga powiedzieli, że wzięli te role, ponieważ zaskoczył ich nagły zwrot akcji filmu. Ale hollywoodzcy znawcy szepczą, że to z powodu hollywoodzkiej supergwiazdy i gracza z listy A, Leonardo DiCaprio, który wyprodukował film i wywierał na nich presję, aby się zaangażowali w proponowane role.

16. Film trafił do kin pod fałszywym tytułem „Unfant Terror”.

17. Tabliczka przy wejściu do szkoły Daniela i Esther głosi: „Szkoła podstawowa RJ Gilberta”. To nawiązanie do kierownika produkcji Ronalda Gilberta.

18. Wszyscy w filmie „Sierota” mają imiona biblijne, z wyjątkiem Max.

Sierota

19. Wcześniejsze szkice scenariusza zawierały więcej informacji o przeszłości Esther i wyjaśniały, dlaczego próbuje uwieść swoich przybranych ojców. Przez lata molestowana przez ojca, który krzywdząc ją sprawił, że nigdy nie będzie mogła urodzić dziecka. Jej ojciec później znalazł sobie inną kochankę, mówiąc Esther, że z powodu jej stanu nigdy nie będzie prawdziwą kobietą. Dziewczyna zamordowała ich oboje i ostatecznie trafiła do szpitala psychiatrycznego Saarne. Po ucieczce z Saarne przez jakiś czas pracowała jako prostytutka w Estonii. Kiedy jest za to aresztowana, udaje dziecko, by nie trafić do więzienia i została wysłana do sierocińca. Esther widzi siebie jako uwięzioną w ciele dziecka i to ją brzydzi. Chce „dorosnąć” i być żoną oraz matką.

20. We wcześniejszych wersjach scenariusza Kate i John udają się do sierocińca nie po to, by zobaczyć jakie są tam dzieci, ale po to by przynieść prezenty dla Yolandy, siedmioletniej portorykańskiej dziewczynki, którą następnego dnia planują zabrać do domu. Tam spotykają Esther (ta scena rozgrywa się niemal dokładnie tak, jak w gotowym filmie). Choć imponuje im, a zwłaszcza Johnowi, dowiaduje się, że zaplanowali już adopcję Yolandy. Następnego ranka siostra Judith znajduje Yolandę martwą w szafie i zakłada, że zginęła podczas nieudanej dziecięcej zabawy. Jednak w głębi duszy wie, że za wszystkim stoi Esther. John później sugeruje Kate, aby zamiast tego adoptowali Esther.

21. Według wywiadu udzielonego telewizji FEARnet, Isabelle Fuhrman opierała się na rolach Glenn Close w „Niebezpiecznych związkach” (1988) oraz Anthony’ego Hopkinsa w „Milczeniu owiec” (1991), przygotowując się do zagrania Esther w filmie „Sierota”

Peter Sarsgaard

22. Alternatywne zakończenie tego filmu pojawia się na wersji DVD. Esther nie walczy w nim z Kate w stawie, ale zamiast tego jest w swoim pokoju, robiąc makijaż, i ponownie przyjmując rolę Esther, gdy w domu zjawia się policja.

23. We wcześniejszych wersjach scenariusza próba zabicia Daniela w szpitalu kończy się sukcesem.

24. We wcześniejszych wersjach scenariusza punkt kulminacyjny odbywa się w całości wewnątrz domu. Kate zabija Esther, strzelając jej w klatkę piersiową i (po tym, jak mówi: „Proszę, nie rób mi krzywdy, mamusiu”) między oczy.

25. We wcześniejszych wersjach scenariusza Estera nie dźga Johna na śmierć. Zamiast tego, wyskakuje spod pluszaków na swoim łóżku i dźga go w oko nożyczkami, spycha ze schodów (łamiąc mu nogę) oraz dusi go skakanką.

26. We wcześniejszych wersjach scenariusza, Esther przypisuje morderstwo siostry Abigail bezdomnemu mężczyźnie w parku, ukrywając torbę na zakupy zawierającą zakrwawiony młotek i rzeczy osobiste z samochodu Abigail wśród rzeczy mężczyzny.

Sierota thriller

1 thought on “„Sierota” (2009) – 27 ciekawostek z filmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *