Zelda Goldman Pet Semetery

20 kultowych scen z popularnych horrorów

Horror jako gatunek doprowadził do wielu innowacji w historii filmu.

Twórcy horrorów, od Alfreda Hitchcocka po Wesa Cravena, wnieśli do kina więcej niż tylko strach; oni i inni reżyserzy, tacy jak oni, stworzyli kultowe sceny, które wywarły wpływ na popkulturę i główny nurt hollywoodzkiego kina.

Dziś pochylimy się nad 20 kultowymi scenami z horrorów, które z pewnością zna każdy fan. Ostrzegam przed możliwymi spojlerami, czytacie na własne ryzyko.

1. Scena pod prysznicem w „Psychozie” (1960)

Psychoza horror
Zrzut ekranu z filmu „Psychoza”

Ta scena, która trwa trzy minuty i obejmuje 50 szybkich cięć, jest podobno najczęściej oglądaną sceną nie tylko w horrorze, ale w całej historii filmu. Czarno-biała „krew” to syrop czekoladowy, a dźwięk noża wbijającego się w ludzkie ciało powstał dzięki dźgnięciu melona.

Marion Crane po okradnięciu swojego pracodawcy w Phoenix i ucieczce do Kalifornii zatrzymuje się w przerażającym małym motelu. Gdy bierze prysznic aby się odświeżyć i odstresować, widzimy anonimową postać wychodzącą zza rozmytej w mroku zasłony prysznicowej. Postać zrywa zasłonę i dźga Marion na śmierć, podczas gdy piskliwa kompozycja skrzypcowa Bernarda Herrmanna zatytułowana „Morderstwo” potęguje przerażenie. Scena ta w latach 60. została uznana za jedną z najstraszniejszych w historii kinematografii.

2. Idą po Ciebie Barbaro w horrorze „Noc żywych trupów” (1968)

Żywe trupy horror
Zrzut ekranu z filmu „Noc żywych trupów”

„Noc żywych trupów” zdecydowanie nie jest pierwszym filmem o zombie – prawdopodobnie był to „Białe Zombie” z 1932 roku – ale bez wątpienia jest ojcem chrzestnym mnóstwa filmów o zombie, które nastąpiły po nim. W scenie otwierającej rodzeństwo Barbara i John odwiedzają grób ojca na cmentarzu w Pensylwanii. Gdy rozpętuje się powoli burza, która przeraża Barbarę, jej brat zaczyna z niej szydzić, mówiąc „Idą po Ciebie” i wskazując na postać znajdującą się kilkadziesiąt metrów dalej.

Ku przerażeniu Johnny’ego osoba, na którą wskazał, to prawdziwy zombie, który atakuje jego siostrę, a następnie zabija Johnny’ego. Jest to naprawdę jedna z najbardziej zaskakujących i przerażających początkowych scen w historii kina.

3. Wielkie odkrycie w „Dziecku Rosemary” (1968)

horror rosemary
Zrzut ekranu z filmu „Dziecko Rosemary”

W przedostatniej scenie w „Dziecku Rosemary” (1968) tytułowa bohaterka w końcu widzi swoje dziecko po tym, jak powiedziano jej, że urodziło się martwe. Podczas gdy dziecko nigdy nie jest pokazywane publiczności, Rosemary jest przerażona. Krzyczy „co się stało z jego oczami?” Sąsiedzi zapewniają ją, że z dzieckiem nie dzieje się nic złego i że ma on oczy swojego ojca – ujawniając Rosemary, że jej mąż nie jest ojcem jej dziecka, ale jest nim sam Szatan.

Widzowie nie muszą dostać przerażającego obrazu – wystarczy, że aktorka potrafi go pokazać swoją mimiką i już wiemy, że dzieje się coś naprawdę okropnego.

4. Kręcenie głową w horrorze „Egzorcysta” (1973)

egzorcysta
Zrzut ekranu z filmu „Egzorcysta”

W filmie wypełnionym przerażającymi scenami ten, w którym głowa Regan kręci się w rytm przyprawiającego o mdłości odgłosu pękających kręgów szyjnych, jest bez wątpienia najbardziej przerażający i najbardziej znany. Dzieje się tak, gdy tytułowy bohater, ojciec Merrin, oblewa opętaną przez demona Regan wodą święconą i żąda, by Szatan opuścił jej ciało.


10 zakulisowych ciekawostek z filmu „Egzorcysta”.


5. Królowa Balu w horrorze „Carrie” (1976)

Carrie
Zrzut ekranu z filmu „Carrie”

Kiedy szkolne łobuzy wybierają Carry White jako Królowa Balu, tylko po to by zrobić jej okrutny żart, widzimy jak bohaterka stoi szczęśliwa na scenie. W pewnym momencie uczniowie chcąc ją upokorzyć wylewają na nią wiadra świńskiej krwi.

Carrie ogarnia szok a następnie ogromna wściekłość, gdy zdaje sobie sprawę, że to wszystko było ukartowane. Ta sytuacja uwalnia nowo odkryte zdolności telekinetyczne dziewczyny, które ta wykorzystuje do skarcenia obecnych na balu uczniów i nauczycieli.

6. Obcy wydobywający się z klatki piersiowej z „Obcy – 8. pasażer Nostromo” (1979)

Obcy
Zrzut ekranu z filmu „Obcy – 8. pasażer Nostromo”

Oryginalny film „Obcy” reżysera Ridleya Scotta zawiera jedną z najbardziej makabrycznych i odrażających scen z udziałem kosmitów w historii kina. W pewnym momencie podczas wspólnego posiłku astronautów na statku Nostromo, jeden z nich zaczyna się czuć nieco gorzej.

Gdy łapią go konwulsje, przyjaciele kładą go na stole i starają się zapanować nad jego szałem gdy nagle z jego ciała zaczyna wydobywać się mały kosmita. Nie mówcie, że po obejrzeniu tej sceny nie byliście sparaliżowani strachem przy każdym, delikatnym choćby bólu brzucha.

7. Scena w szafie z horroru „Halloween” (1978)

Halloween horror
Zrzut ekranu z filmu „Halloween”

Scena z oryginalnego Halloween (1978), w której Jamie Lee Curtis bezskutecznie ukrywa się przed Michaelem w szafie, jest jedną z najstraszniejszych scen z horrorów. Wydaje się być przesądzonym, że bohaterka nie ma najmniejszych szans i niechybnie pożegna się z życiem. Jedyną droga ucieczki jest zablokowana przez jej oprawcę. Na szczęście okazuje się, ze Jamie to nie w ciemię bita dziewczyna i na prędce ogarnia broń z drucianego wieszaka, która gwarantuje jej nieco więcej życia i jeszcze i węcej występów w sequelach.

8. Jack Torrance wchodzący do łazienki za pomocą topora w horrorze „Lśnienie” (1980)

lśnienie horror
Zrzut ekranu z filmu „Lśnienie”

Istnieje wiele kultowych scen w klasycznym horrorze Stanleya Kubricka z 1980 roku „Lśnienie”. Być może najbardziej kultowy jest moment, w którym Jack Nicholson wyłamuje drzwi do łazienki, za którymi chowa się przerażona Shelley Duvall. Jackowi udało się za pomocą topora stworzyć na tyle sporą dziurę, że mógł przez nią wsadzić głowę i powiedzieć wszystkim znane „Here’s Johny”.


12 Zakulisowych ciekawostek z filmu „Lśnienie”.


9. Transformacja w Wilkołaka w „Amerykańskim Wilkołaku w Londynie” (1981)

Wilkołak horror
Zrzut ekranu z filmu „Amerykański wilkołak w Londynie”

Scena w której David Kessler przemienia się w Wilkołaka była bardzo przełomowa w swoim czasie. To bardzo duża scena z wieloma efektami i doskonałą charakteryzacją, za którą film zgarnął Oscara. Oczywiście, w późniejszych latach może i pojawiały się lepsze jak te z filmu „Underworld”, ale jak na 1981 rok to była to naprawdę świetna scena. Realizmu wszystkiemu dodawała świetna gra aktorska Davida Naughtona, który przekazał widzom prawdziwy ból jaki przezywała jego postać.

10. Ostatnia scena w „Duchu” (1982)

Duch horror
Zrzut ekranu z filmu „Duch”

Podczas ostatniej nocy w domu nawiedzanym przez złowrogie duchy, rodzina Freelingów zaczyna pakować swoje rzeczy, chcąc się wynieść, ponieważ dom jest opętany i nie ma dla niego ratunku. Niestety w międzyczasie duchy przechodzą do kontrataku i nie chcą tak łatwo pozwolić rodzinie odejść. Mały Robbie zostaje zaatakowany przez lalkę klauna, Diane pływa w basenie z trupami a gdy już udaje im się nieco zebrać do kupy to spod ziemi zaczynają wydostawać się gnijące trumny i zwłoki.

Ponieważ dom absolutnie pęka w szwach od zjawisk paranormalnych, Freelingowie uciekają w swoim kombi, oglądając zniszczenie swojego domu w samochodowym lusterku. Ostatnie ujęcie pokazuje ich oszołomionych i poobijanych, gdy meldują się w swoim nowym domu – pokoju w motelu w Holiday Inn.

11. Chora siostra w horrorze „Smętarz dla zwierzaków” (1989)

Smętarz dla zwierzaków
Zrzut ekranu z filmu „Smętarz dla zwierzaków”

No i jesteśmy w scenie, która jest dla mnie tą najmocniejszą. Do dziś pamiętam jak mnie przeraziła gdy jeszcze nie powinienem oglądać horrorów. Ale też i od tego filmu i od „Dyniogłowego” wzięła się moja miłość do gatunku.

W retrospekcji, która zapada w pamięć wielu fanów horrorów, Rachel Creed wspomina, jak jako dziecko opiekowała się swoją chorowitą siostrą. Gdy jej siostra została oszpecona z powodu zapalenia opon mózgowo, Rachel i jej rodzina zaczęli wręcz żałować, że nadal żyje. Ta uderzająca scena pokazuje strach i obrzydzenie młodej Rachel w stosunku do swojej siostry w makabrycznych szczegółach. A ciało Zeldy, wychudzone, odkrywające kości pod skórą robi okropne wrażenie.

12. Złamanie nogi Paula w horrorze „Misery” (1990)

Misery horror
Zrzut ekranu z filmu „Misery”

Ekranizacja powieści Stephena Kinga jest pełna scen opartych na powolnych torturach. Ale jedna z nich jest szczegółnie wstrząsająca. Nie ma w niej krwi czy jakiejś graficznej przemocy. To raczej niepokojący moment, w którym Annie Wilkes unieruchamia swojego ulubionego pisarza, aby nie mógł uciec z jej domu.

Chociaż ta przemoc na ekranie prześladuje nawet najbardziej zagorzałych fanów horrorów, książkowa wersja jest jeszcze gorsza. W powieści Annie odcina stopę swojej ofierze siekierą. Później odcina mu również kciuk, gdy Paul narzeka na maszynę do pisania. Chyba żaden twórca nie chciałby takiej fanki.

13. Rozmowa telefoniczna w „Krzyku” (1996)

Krzyk
Zrzut ekranu z filmu „Krzyk”

Krzyk Wesa Cravena jest prawdopodobnie najsłynniejszym slasherem wszech czasów. Scena otwierająca film jest jednak zdecydowanie najbardziej kultowym otwarciem horroru i najczęściej cytowanym w historii. Postać Drew Barrymore jest sama w swoim domu i robi popcorn, gdy odbiera telefon od obcego mężczyzny, który pyta ją, czy lubi straszne filmy. Sekwencja szybko przechodzi w skrajnie makabryczną scenę śmierci.

14. Tajemniczy mężczyzna w horrorze „Zagubiona autostrada” (1997)

Autostrada
Zrzut ekranu z filmu „Zagubiona autostrada”

W horrorze Davida Lyncha występują takie gwiazdy jak Patricia Arquette czy Bill Pullman, ale to postać tajemniczego mężczyzny kradnie show, gdy jego przerażająca obecność zajmuje ekran.

Początkowo jest przedstawiany jako postać w snach głównego bohatera, aż pewnego dnia pojawia się w prawdziwym życiu, wywołując przerażenie i panikę wśród swoich ofiar. Jego nadprzyrodzona obecność wydaje się nie z tego świata, ale niestety jego maniakalne zachowanie jest aż nazbyt realne.

15. Mike stojący w kącie w horrorze „Blair Witch Project” (1999)

BWP
Zrzut ekranu z filmu „Blair Witch Project”

W filmie trzech studentów filmowych udaje się do lasu w pobliżu Burkittsville w stanie Maryland, aby nakręcić film o lokalnej legendzie, wiedźmie Blair. Po zgubieniu się w lesie i nieprzyjemnych przeżyciach, trio znajduje opuszczony dom.

W piwnicy domu ich kamery są rozrzucone na ziemi, dając nam tylko przebłysk ich losu: jeden z nich stoi spokojnie w kącie, zanim film się wyłączy. Pełna niepokoju scena, która nie rozwiewa żadnych wątpliwości widza i pozostawia go w rozdarciu jeszcze na długo po seansie.


23 ciekawostki z filmu „Blair Witch Project” (1999)


16. Scena z kaplicy w horrorze „28 dni później” (2002)

28 dni horror
Zrzut ekranu z filmu „28 dni później”

Założeniem „28 dni później” jest to, że główny bohater, Jim, budzi się ze śpiączki w opuszczonym szpitalu po tym, jak Wielka Brytania została zaatakowana przez wirus zombie. Zdezorientowany Jim wpada do kaplicy i odkrywa stosy martwych ciał.

Po tym, jak krzyknie „cześć” zostaje zaatakowany przez szybko poruszającego się kapłana zombie i po raz pierwszy musi walczyć o życie. Przy bardzo spokojnym początku ta nagła zmiana akcji na walkę o życie zapada w pamięć.

17. Scena otwierająca horror „Statek widmo” (2002)

statek widmo
Zrzut ekranu z filmu „Statek widmo”

Fantastyczna. Scena otwierająca „Statek widmo” jest tak niesamowita i przerażająca, że jest najbardziej pamiętną częścią całego filmu. Podczas potańcówki na statku wycieczkowym mała dziewczynka tańczy z kapitanem.

Nagle przez tłum przebija się ostry drut, obcinając mu głowy, wypruwając wnętrzności, rozczłonkowując i w inny sposób zabijając każdą osobę na pokładzie poza małą dziewczynką, która była zbyt niska, by drut mógł ją zranić.

18. Ręka Hansona w „Strasznym filmie 2” (2002)

Straszny film
Zrzut ekranu z filmu „Straszny film II”

Rozluźnijmy trochę atmosferę i rzućmy okiem na bardziej komedię niż horror. Lokaj Hanson w „Strasznym Filmie 2”, grany przez aktora komediowego Chrisa Elliota, wykonuje jedną z najbardziej pamiętnych scen, kiedy używa swojej zniekształconej ręki do robienia puree ziemniaczanego i deseru dla grupy studentów przebywających w Hell House.

To ordynarny humor, ale niezapomniany. I chyba każdy fan horrorów ma za sobą seanse „Strasznych filmów”, więc z pewnością znacie tę scenę.

19. Strzykawki w horrorze „Piła II” (2005)

Piła
Zrzut ekranu z filmu „Piła II”

To bezkrwawa scena, ale wyjątkowo makabryczna. W drugiej odsłony „Piły” jedna z ofiar Jigsawa ma dwie minuty na przekopanie się przez stos strzykawek w celu odzyskania klucza.

Każdy jeden ruch wprawia bohaterkę w ogromne cierpienie, które widzowie są sobie w stanie wyobrazić i przeżywać wraz z nią. Do tej sceny wykorzystano ponad 120 000 strzykawek ze sztucznymi igłami.

20. Scena w wannie w horrorze „Ciche miejsce” (2018)

Ciche miejsce horror
Zrzut ekranu z filmu „Ciche miejsce”

Horror „Ciche miejsce” opowiada o rodzinie, która musi nauczyć się żyć w zupełnej ciszy, ponieważ ziemię opanowały potwory czułe na dźwięk i zabijające każdego człowieka, którego napotkają. Niesławna „scena w wannie” pokazuje matkę rodziny Evelyn, płacząca w ciszy, gdy w pełni ubrana wchodzi do pustej wanny.

Potem widzimy strumień krwi wypływający spomiędzy nóg ciężarnej kobiety. I właśnie wtedy gdy kobieta jest na ostatniej prostej do urodzenia dziecka widzimy za jej plecami okropną rękę z przerażającymi pazurami, należącą do jednego z obcych. Z jednej strony poród, przyjście na świat dziecka, które z pewnością wyda z siebie dźwięk a z drugiej strony oprawca, który tylko nasłuchuje gdzie ma zaatakować. Jedna z najbardziej trzymających w napięciu scen ever.

Może Ci się spodobać:

2Comments

Add yours

+ Leave a Comment