„Leon zawodowiec” – 20 ciekawostek z filmu

1

W 1994 roku reżyser Luc Besson pokazał swój najnowszy film „Leon zawodowiec”, w którym mogliśmy śledzić losy płatnego mordercy, którego losy krzyżują się z 12 letnią dziewczynką. W filmie zagrali znany francuski aktor Jean Reno i młoda nowicjuszka: 12-letnia Natalie Portman, dla której był to filmowy debiut. Z początku film reklamowano jako thriller akcji, ale wniósł on o wiele więcej do świata kina niż tylko kolejne zabójstwa w dobrej oprawie.

Dziś „Leon zawodowiec” jest tak samo dobry jak ponad dwadzieścia lat temu i z każdym rokiem zyskuje nowych fanów. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądały zakulisowe prace nad tym dziełem? Poniżej przedstawiam 20 ciekawych faktów o których dotychczas nie wiedzieliście.

1. Obsada filmu „Leon zawodowiec”

Leon w Nowym Jorku
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Luc Besson stwierdził, że rola Léona zawsze była przeznaczona dla Jeana Reno. Ale „Fact Track” na DVD Deluxe Edition ujawnia, że Mel Gibson i Keanu Reeves byli bardzo zainteresowani tą rolą.

2. Odkrycie Natalie Portman i jej debiut w „Leon zawodowiec”

Debiut Natalie Portman
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

„Leon Zawodowiec” to filmowy debiut późniejszej zdobywczyni Oscara Natalie Portman. Została obsadzona z grupy ponad 2000 dziewcząt w wieku 11 lat. Portman została pierwotnie odrzucona przez reżysera castingu Todda Thalera, ponieważ była za młoda, ale zaproszono ją na kolejne przesłuchanie, gdy poszukiwania się rozszerzyły. Zagrała scenę, w której Matylda rozpacza po stracie brata. Besson był pod takim wrażeniem że dał jej tę rolę.

3. Palenie papierosów w „Leon zawodowiec”

Papierosy
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Rodzice Portman martwili się scenami palenia w filmie. Zanim pozwolili córce podpisać kontrakt, opracowali z Bessonem umowę, która miała surowe nakazy dotyczące scen palenia młodej Natalie. Mogło być ich tylko pięć; Nie można było pokazać Matyldy wdychającej lub wydychającej dym; oraz musiała rzucić palenie w trakcie filmu.

Wszystkich tych nakazów oczywiście skrupulatnie przestrzegano. Jeśli uważnie obejrzeliście film, mogliście zauważyć, że Matylda ma tylko pięć scen w których pali, nigdy nie widać żeby się zaciągała lub wydychała dym, a w pewnym momencie gdy Leon prosi ją by rzuciła palenie i przestała przeklinać, dziewczynka zupełnie przestaje psuć sobie zdrowie nikotyną.

4. Inna kandydatka do roli Matyldy

Liv Tyler

Pierwotnie twórcy filmu chcieli obsadzić w roli Matyldy Liv Tyler, ale ta miała już 15 lat i wiekowo nie pasowała do postaci opisanej w scenariuszu.

5. Kontrowersje wokół filmu „Leon zawodowiec”

Reno i Portman Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

W pierwotnej koncepcji Matylda i Leon mieli zostać kochankami. Besson podobno zmienił scenariusz, aby usunąć ten aspekt historii (prawdopodobnie z powodu presji rodziców Portman). Początkowy fragment filmu zawierał więcej scen z „niezręcznym napięciem seksualnym” między Matyldą i Leonem.

Kiedy film przedstawiono po raz pierwszy widowni testowej, zawierał krótką scenę w której Matylda prosi Leona aby został jej kochankiem. Jednak publiczność poczuła się wyjątkowo nieswojo i zaczęła się nerwowo śmiać, rujnując ton filmu. Z tego powodu film otrzymał fatalne wyniki testów, a Besson i producent Patrice Ledoux postanowili usunąć tę scenę.

6. Dziecięca natura Leona

Leon zawodowiec Jean Reno
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Według Reno, postanowił on przedstawić Léona jako nieco spowolnionego umysłowo i emocjonalnie stłumionego. Czuł, że zachęci to publiczność do uświadomienia sobie, że nie jest kimś, kto wykorzystałby bezbronną młodą dziewczynę. Reno twierdził, że dla Léona możliwość fizycznego związku z Matyldą jest nawet nie do pomyślenia i podczas sekwencji, w których omawiany jest taki związek, Reno pozwalał Natalie Portman kontrolować sceny emocjonalnie.

7. Powiązania z filmem „Nikita”

Nikita Leon zawodowiec

Luc Besson wpadł na pomysł „Leona zawodowca” pracując nad swoim wcześniejszym filmem, „Nikita” w 1990 roku. W trzecim akcie tego filmu Victor „Czyściciel” (grany przez Reno) wydaje się radzić sobie z konsekwencjami nieudanej misji Nikity.

Zdając sobie sprawę, że postać nie została wykorzystana w filmie jak należy, Besson stworzył historię skupiającą się na działaniach takiego człowieka. Zarówno Victor, jak i Léon pojawiają się ubrani w długi wełniany płaszcz, okulary przeciwsłoneczne i dzianinową czapkę. Roboczy tytuł „Zawodowca” brzmiał „Czyściciel”.

8. Pisanie scenariusza „Leon zawodowiec”

Luc Besson Leon zawodowiec

Według Ledoux’a, Besson zaplanował „Léona” jako projekt wypełniający. W tym czasie reżyser pracował już nad „Piątym elementem” (również z Oldmanem), ale produkcja została opóźniona z powodu harmonogramu głównego aktora Bruce’a Willisa. Zamiast zwolnić zespół produkcyjny i stracić twórczy impet, Besson napisał „Léona”. Pisanie zajęło mu 30 dni, a zdjęcia trwały niespełna trzy miesiące.

9. Filmowi statyści „dokonali” prawdziwego aresztowania

Natalie Portman Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Podczas sceny z wieloma samochodami policyjnymi na ulicy, pewien mężczyzna wybiegł ze sklepu, który właśnie obrabował. Kiedy przypadkowo natknął się na plan filmowy, zobaczył „policję” i oddał się w ręce umundurowanych statystów.

10. Dobra organizacja ekipy na planie „Leon zawodowiec”

Jean Reno Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Drugie ujęcie (to, które jechało ulicą Nowego Jorku) można było wykonać tylko po dokładnym przestudiowaniu wzoru sygnalizacji drogowej, aby upewnić się, że ciężarówka z kamerą nie napotka żadnych czerwonych świateł.

11. Beethoven

Policjant Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Scena, w której Stansfield opowiadał ojcu Matyldy o tym jak docenia Beethovena, została całkowicie zaimprowizowana przez Oldmana.12. Oraz inne improwizacje Gary’ego Oldmana

Przesłuchanie Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Podczas sceny, w której Stansfield przesłuchuje ojca Matyldy, obwąchuje go i mocno przybliża swoją głowę do jego twarzy. Badalucco nie miał pojęcia, że Oldman to zrobi, a jego wyraz dyskomfortu podczas sceny jest całkowicie prawdziwy. Czuł się zdecydowanie onieśmielony przez Oldmana, a fizyczna bliskość między nimi bardzo go denerwowała.

13. I jeszcze jedna

Gary Oldman Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

W wywiadzie dla Playboya z 2014 r. Oldman opowiedział, o wykrzyczeniu o kultowej już linii „Bring me EVERYONE!”. Aktor wyjaśnił, że improwizował, aby rozśmieszyć Bessona, co doskonale mu się udało.

„W poprzednich ujęciach po prostu mówiłem „Przyprowadźcie mi wszystkich” zwykłym głosem. Ale potem dałem znać dźwiękowcowi, żeby zdjął słuchawki i krzyknąłem tak głośno, jak tylko mogłem”. Reżyserowi tak się to spodobało, że postanowił umieścić ten fragment w filmie.

14. „MacGuffin”

Matylda z Leonem
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Matylda zameldowała siebie i Leona w hotelu pod nazwiskiem „MacGuffin”. Miłośnicy filmów doskonale zdają sobie sprawę, że termin ten wymyślił Alfreda Hitchcock jako skrót, aby wyjaśnić trywialny element fabuły, który nie służy żadnemu innemu celowi, jak tylko popchnięcie akcji filmu do przodu.

15. Punktualność

Zły porucznik Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

W pewnym momencie Stansfield mówi, że on i jego zbiry pojawią się w samo południe. W mieszkaniu Leona zegar wskazuje 11:58. Poniższa sekwencja zajmuje dokładnie dwie minuty, dzięki czemu Stansfield jest dość punktualny.16. „Leona zawodowca” kręcono zarówno w Nowym Jorku i Paryżu

Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Wszystkie wnętrza mieszkań w filmie zostały nakręcone w Paryżu, natomiast wszystkie ujęcia zewnętrznego korytarza zostały nakręcone sześć tygodni wcześniej w Nowym Jorku, co pomaga wyjaśnić wyjątkową wizję Nowego Jorku Bessona, a jeśli niektóre części przypominają Paryż, to dlatego, że tak jest.

17. Inspiracja „Światem Wayne’a”

Matylda Marylin Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Portman powiedziała, że scena, w której przebiera się za Marilyn Monroe, inspirowała się czymś, co widziała w „Świecie Wayne’a”. Przyznała, że w tamtym czasie nigdy nie oglądała żądnego filmu z Monroe.

18. Burning Spear

Rastaman Leon zawodowiec
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Kiedy złoczyńcy wywracają dom Matyldy do góry nogami, złodziej z dredami znajduje w kolekcji płyt album reggae, który postanawia zatrzymać. Płyta, którą trzyma i nazywa „fajną”, to „Marcus Children” Winstona Rodneya (aka Burning Spear).

19. Wspólne uniwersum „Leona zawodowca” i „Nikity”?

Leon i Matylda
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Muzyka w amerykańskim zwiastunie to motyw z „Nikity” „The Dark Side of Time” Erica Serry. Film który został również napisany i wyreżyserowany przez Luca Bessona, opowiada o kobiecie, która uczy się fachu płatnego zabójcy.

20. Roślina

 Matylda i kwiatek
Kadr z filmu „Leon zawodowiec”

Roślina doniczkowa, którą pielęgnuje Léon i pod koniec filmu przejmuje Matylda, to Aglaonema, czyli „Biała szminka”.

źródło: zimbio

1 thought on “„Leon zawodowiec” – 20 ciekawostek z filmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *