„Obcy – 8. pasażer Nostromo” – 42 Ciekawostki z filmu.

2
Obcy – 8. pasażer Nostromo”

Horror Ridleya Scotta z 1979 roku o tytule “Obcy – 8. pasażer Nostromo” powstał przy śmiesznie niskim budżecie jak na produkcję o obcych. Całkowity nakład wyniósł jedynie 11 milionów dolarów, przy czym zarobił w kasie aż 100 milionów. Nie dziwi więc, że film zrodził wiele sequeli oraz crossoverów z innym świetnym filmem o obcych istotach – Predatorem.

Jak jednak się dowiecie z dzisiejszego odcinka, film mógł nie powstać, ponieważ twórcy zderzyli się z brakiem zainteresowania ze strony producentów. Sytuacja zmieniła się po ogromnym sukcesie kasowym Gwiezdnych Wojen w 1977 roku. Dzięki produkcji George’a Lucasa, „Obcy” otrzymał zielone światło i tak otrzymaliśmy jeden z bardziej wpływowych horrorów wszechczasów.

„Obcy – 8. pasażer Nostromo” – 42 Ciekawostki z filmu.

Obcy - 8. pasażer Nostromo Ripley
Zrzut ekranu z filmu „Obcy – 8. pasażer Nostromo”.

1. Film miał dosyć mocny wpływ na widownię, która zdecydowała się obejrzeć “Obcego” w kinach tuż po premierze. Szokiem reagowali na niego nawet aktorzy, którzy w nim grali. Musimy pamiętać, że premiera filmu odbywała się w 1979 roku. W naszych czasach jesteśmy nieco bardziej przyzwyczajeni do odrażających obrazów płynących z ekranu, ponieważ jesteśmy takowymi bombardowani z każdej strony dzięki dostępowi do Internetu.

2. Według aktora Toma Skerritta, właściciel jednego z kin w Teksasie powiedział mu, że scena z wychodzącym obcym z klatki piersiowej doprowadziła do tego, że widzowie wybiegali do toalety i wymiotowali. Mężczyzna musiał wyłączyć toaletę z użytku, ponieważ tak wiele osób nie wytrzymywało nerwowo i musiało zwymiotować.

3. W innym kinie, tym razem w Londynie, scena w której Ash jest pozbawiony głowy spowodowała, że jeden z pracowników zemdlał podczas seansu a duża część widzów zajmujących pierwsze rzędy zdecydowała się przesiąść nieco dalej od ekranu.

4. Aktor Yaphet Kotto, który wcielał się w filmie w Parkera, był tak poruszony sceną z wyłaniającym się obcym z klatki piersiowej innego astronauty, że przez pół dnia siedział w swoim pokoju i nie rozmawiał nawet z żoną.

5. Podczas jednej z premier filmowych fanatycy religijni podpalili model Obcego, twierdząc, że jest demoniczny. 

6. To nie jedyny film z tamtego okresu, który zszokował widzów. Teraz odkryję przed Wami kilka sekretów speców od efektów specjalnych, ponieważ film dysponował niskim budżetem to ekipa musiała się nagimnastykować.

7. Przede Wszystkim przed premierą filmu żadne zdjęcia reklamowe przedstawiające Obcego nie zostały nigdy przekazane prasie, a sam Obcy nigdy nie pojawił się w zwiastunach ani w innych materiałach promocyjnych. Producenci chcieli zaszokować publiczność.

8. Niebieskie światła laserowe widoczne w komorze jaj obcych statku zostały pożyczone od brytyjskiego zespołu rockowego ‘The Who’, który ćwiczył swój pokaz świetlny przed zbliżającą się trasą koncertową w sąsiednim studiu.

9. Model głowy Obcego wykorzystany do zbliżeń w całym filmie wykorzystał odlew ludzkiej czaszki, aby określić jej kształt. Natomiast ścięgna w szczękach Obcych zostały stworzone z rozdrobnionych prezerwatyw.

10. Wysoce żrąca, kwaśna krew Obcego, która jest w stanie przeżreć kadłub statku, jest innowacyjnym rozwiązaniem prostego problemu narracyjnego: dlaczego załoga Nostromo nie mogła go po prostu zastrzelić?

11. Członkowie obsady otrzymali tylko niejasne wskazówki na temat tego, co miało się wydarzyć w niesławnej scenie z klatką piersiową i Obcym. Nie zdawali sobie sprawy, że zostanie użyta prawdziwa zwierzęca krew i wnętrzności, co doprowadziło do prawdziwego szoku na twarzy Veroniki Cartwright, gdy została ochlapana krwią.

12. Pisk nowonarodzonego kosmity został nagrany przez naśladowcę zwierząt, Percy’ego Edwardsa, któremu udało się wydobyć z siebie idealny dźwięk już za pierwszym podejściem.

13. Przy zbliżeniu na wnętrzności Asha zespół od efektów specjalnych wykorzystał mleko, makaron i szklane kulki.

14. Substancja w formie śluzu, która pokrywa obcego to nic innego jak lubrykant dostępny w każdym sex shopie.

15. Para wydobywająca się z wnętrza hełmów aktorów była aerozolem rozpylanym z hełmów. W pewnym momencie mechanizm uległ awarii i zaczął rozpylać wewnątrz hełmu.

16. Jak zauważyliście, w filmie wykorzystywano produkty spożywcze jako wnętrzności, nie informowano aktorów co się wydarzy w danym momencie, oraz kreatywnie wykorzystywano różne przedmioty.

Obcy - 8. pasażer Nostromo Ripley i Parker
Zrzut ekranu z filmu „Obcy – 8. pasażer Nostromo”.

17. Jak już wspomniałem na początku, film pierwotnie mógł nie powstać. Studio FOX-a nie było zainteresowane produkcją, jednak wszystko zmieniło się po sukcesie Gwiezdnych Wojen.

18. Zamiast naukowców i inżynierów, producenci “Obcego” chcieli, aby załoga Nostromo przypominała kierowców ciężarówek w kosmosie, aby szersza publiczność ludzi z klasy robotniczej mogła się z nimi utożsamiać.

19. Jednym z filmów, które miały wpływ na Obcego jest hit „Teksańska masakra piłą mechaniczną”, która została wyprodukowana dwa lata wcześniej. Niekiedy „Obcego” opisywano w recenzjach jako “Teksańską Masakrę piłą mechaniczną w kosmosie”.

20. Przez pierwsze sześć minut filmu nie usłyszymy żadnych dialogów, co sprawia, że widz może odczuwać niepokój.

21. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2037, który można przez chwilę zobaczyć na ekranie komputera w scenie, w której Ripley i Dallas uzyskują dostęp do Matki.

22. Scenarzysta Dan O’Bannon pierwotnie zatytułował swój scenariusz 'Memory’ a później zmienił go na 'Star Beast’. Potem, zdając sobie sprawę, jak często w scenariuszu pojawia się słowo „Alien”, zmienił tytuł na „Alien”.

23. W jednej scenie Ash wypowiada się o Obcym jako o „doskonałej maszynie do zabijania”. Przypomina to scenę w  „Szczękach”, w której Matt Hooper opisuje rekina z którym muszą się zmierzyć.

24. Pierwotnie film miał być o wiele bardziej krwawy niż w ostatecznej wersji. Twórcy obawiali się słabej oceny krytyków, więc postanowili trochę zmniejszyć rozlew juchy na ekranie.

25. Namówienie kotów do współpracy jest trudne, więc nakłonienie Kota Jonesa do zareagowania strachem i sykiem na Obcego było wyzwaniem. Tak więc ekipa filmowa ukryła owczarka niemieckiego za ekranem i podniosła go nagle, by zaskoczyć Jonesa. W rolę kota Ripley wcieliło się czterech różnych kocich aktorów.

26. Scenarzysta Dan O’Bannon i artysta HR Giger byli głęboko zainspirowani historiami Lovecrafta, zwłaszcza jego opisami potwora Cthulhu, gdy wymyślali, jak będzie wyglądał Obcy.

27. Skafandry kosmiczne, które nosiło wielu głównych bohaterów, nie zapewniały zewnętrznej wentylacji, co często powodowało, że członkowie obsady mdleli w gorących temperaturach w studiu, które często przekraczały 100 stopni. Producenci trzymali na planie pielęgniarkę, która dostarczała aktorom tlen. Trwało to do czasu, gdy dzieci reżysera Ridleya Scotta zemdlały podczas noszenia skafandrów, kiedy to dokonano zmian, które pozwoliły aktorom wygodniej oddychać.

Obcy - 8. pasażer Nostromo Xenomorph
Zrzut ekranu z filmu „Obcy – 8. pasażer Nostromo”.

28. A jak do tego doszło, że synowie reżysera znaleźli się w skafandrach? Czując, że elementy planu na zewnątrz Nostromo, Komnaty Kosmicznej i Komnaty Jaj nie były wystarczająco duże, aby oddać pożądaną skalę, Scott użył swoich dwóch młodych synów w kombinezonach kosmicznych na zdjęciach zewnętrznych, aby wszystko wyglądało znacznie większy w porównaniu.

29. Statek kosmiczny pierwotnie nosił nazwę  Snark. Następnie zmieniono ją na  Lewiatan, aż producenci ostatecznie zdecydowali się na  Nostromo.

30. Sceny, które zostały zaplanowane, ale nie zostały sfilmowane, obejmowały jedną, w której Dallas zostaje zabity w gigantycznym odwróconym „tunelu aerodynamicznym” oraz scenę seksu pomiędzy Dallasem i Ripley.

31. Do roli Dallasa pierwotnie wybrano Harrisona Forda, który wcielił się w Hana Solo w Gwiezdnych Wojnach. Jednak aktor odrzucił ją, nie chcąc robić kolejnego filmu science fiction tak szybko po Star Wars.

32. Potwory pojawiają się w filmie tylko przez cztery minuty. Ridley Scott zrobił to celowo, aby zintensyfikować momenty, w których faktycznie się pojawiają.

33. Aktora do roli Obcego wypatrzono w barze. Nigeryjski student Bolaji Badejo siedział w pubie, gdy zauważył go jeden z reżyserów castingu. Szczupły, wysoki mężczyzna miał idealną sylwetkę, by wypełnić kostium Obcego i został obsadzony w tej roli, pokonując Petera Mayhewa, który grał Chewbaccę w Gwiezdnych wojnach. Alien była jedyną filmową rolą Badejo.

34. Yaphet Kotto powiedział, że Ridley Scott potajemnie poprosił go, aby zdenerwował Sigourney Weaver na planie między ujęciami podczas kręcenia, aby wywołać napięcie między dwoma aktorami, które odzwierciedlało to, czego doświadczają ich bohaterowie. 

Aby spotęgować poczucie zbliżającej się zagłady dla aktorów, Ridley Scott nakazał członkom ekipy przesuwać ściany w studiu nieco bardziej każdego dnia, aby pomieszczenie w którym nagrywali było ciaśniejsze. Oczywiście aktorzy nie byli o tym poinformowani.

35. Pierwszym wyborem producentów na reżyserię “Obcego”  był Robert Altman. Ridley Scott, który ostatecznie kierował produkcją, był ich piątym wyborem.

36. Pierwotnie film zakończył się, gdy Ripley wsiadł do wahadłowca ewakuacyjnego i Nostromo eksplodował. Scott wpadł na lepszy pomysł i przekonał studio do przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na nakręcenie dodatkowych scen do nowego zakończenia podczas postprodukcji.

37. Obcy nigdy nie jest nazywany „Obcym” ani „Ksenomorfem”, ani nawet „potworem” w filmie. Zamiast tego jest po prostu określany jako „to”.

38. Ridley Scott pierwotnie chciał, aby postać Sigourney Weaver była naga w scenie wahadłowca, aby przedstawić ją jako bardziej bezbronną.

39. Sigourney Weaver wygrała z innymi aktorkami, takimi jak Meryl Streep i Kay Lenz, w castingu do roli Ripley.

40. Słynny slogan filmu „W kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku” napisała aktorka i copywriter Barbara Gips. Osobiście uważam, że sam plakat jak i slogan są jednymi z najlepszych w horrorach.

41. W parodii science-fiction Mela Brooksa pod tytułem „Kosmiczne jaja” John Hurt z filmu “Obcy” występuje w scenie, w której kolejny potwór wyskakuje z jego klatki piersiowej, co prowadzi go do powiedzenia: „O nie, nie znowu!”

42. Obcy i jego sequel były inspiracją dla gry wideo Metroid, w  której występuje kobieca postać o imieniu Samus Aran, która jest oparta na postaci Ripley. Obcy złoczyńca nazywa się natomiast Ridley co jest hołdem dla reżysera Ridleya Scotta.

2 thoughts on “„Obcy – 8. pasażer Nostromo” – 42 Ciekawostki z filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *