Facehugger (Twarzołap) – kim jest ta wersja Obcego?

Facehugger

Twarzołap, z angielskiego Facehugger, którego pierwszy raz poznajemy w filmie „Obcy – 8. pasażer Nostromo” to drugie stadium rozwoju obcego. Wylęga się z jaja złożonego przez królową. Zarodnik rozwija się wewnątrz jaja. Dokładny czas rozwoju nie jest znany.

Jego zadaniem jest zapłodnienie żywiciela, przy czym nie każde stworzenie może nim zostać. Przyszły nosiciel embrionu musi mieć odpowiedni rozmiar i budowę głowy nieutrudniającą jego schwytanie przez Twarzołapa. Facehugger znajdując potencjalnego nosiciela, wyskakuje z ogromną siłą w kierunku głowy ofiary, aby chwycić ją odnóżami za głowę i owinąć ogon wokół szyi, w sposób uniemożliwiający wyswobodzenie się i samodzielne oddychanie.

Twarzołap
Zrzut ekranu z filmu „Obcy: Przymierze”

Ofiara pozostaje nieprzytomna przez 12−24 godziny. Przy próbie usunięcia pasożyta, jego ogon zaciska się coraz mocniej, lecz zaatakowany organizm nie umiera na wskutek uduszenia. Tlen wciąż jest mu dostarczany przez rurę w którą wyposażony jest Twarzołap. Druga, nieco większa, służy do wprowadzenia embrionu przez gardło, który później składany jest w klatce piersiowej żywiciela. Przez cały okres trwania tego procesu, ofiara jest nieprzytomna. Po jego zakończeniu, Twarzołap odpada i umiera. Następnie embrion w szybkim tempie dojrzewa do kolejnego stadium, a następnie wydostaje się rozrywając ofiarę od środka. W taki sposób przebiega cykl rozrodczy Ksenomorfów.

To, czy twarzołap jest nosicielem zwykłego embrionu, czy też królewskiego możemy odróżnić dzięki widocznym różnicom w jego budowie zewnętrznej. Podobnie jak jego forma dorosła, Facehugger uzbrojony jest w naturalny mechanizm obronny. Jego krew posiada silne właściwości żrące, przez co nie można go oddzielić od ofiary bez uśmiercania obojga.

Więcej podobnych materiałów znajdziesz na kanale Strefa Grozy w serwisie Youtube!

One thought on “Facehugger (Twarzołap) – kim jest ta wersja Obcego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *