10 filmów, które zainspirowały prawdziwe morderstwa. Część 2

0
American Psycho

Dzisiaj kolejne 10 filmów, które zainspirowały prawdziwe zbrodnie. Jeżeli nie widzieliście poprzedniego odcinka to serdecznie do niego zapraszam, karta wyświetli Wam się w prawym górnym rogu ekranu.

Kto widział wcześniejszy odcinek, ten wie, że przyglądam się filmom, które skłoniły ludzi do popełnienia przestępstwa. Jest to odwrotna sytuacja od filmów, które są inspirowane prawdziwym życiem. Przypominam tylko, że nie wszystkie produkcje z mojej listy to horrory, jednak dostarczają odpowiedniej dawki grozy.

Robocop 2 (1990)

Robocop
Zrzut ekranu z filmu „RoboCop”

Seryjny morderca Nataniel White na początku lat 90. zabił ciężarną kobietę o imieniu Julia Frank. Mężczyzna rozciął ciało Julii i zostawił je leżące w charakterystycznej pozycji. Podczas przesłuchania wyjawił śledczym, że jest wielkim fanem ultra przemocy, którą widział w filmie RoboCop 2. Jego pierwsza ofiara została zabita dokładnie tak, jak Nataniel White widział w filmie.

Urodzeni mordercy (1994)

Urodzeni mordercy
Zrzut ekranu z filmu „Urodzeni mordercy”

Film napisany przez Quentina Tarantino i wyreżyserowany przez Olivera Stone’a został posądzony o inspirowanie wielu przestępstw na przestrzeni kilku lat od jego premiery.

  • W 1995 roku, dwoje nastolatków, Sarah Edmonson i Benjamin Darras po obejrzeniu filmu „Urodzeni mordercy” i zażyciu LSD postanowiło spełnić swoje mordercze fantazje. Nastolatkowie wyszli na ulicę z bronią polując na ludzi. Na szczęście postrzelili tylko dwie osoby, z czego jednej udało się przeżyć. W ich obronie wiele mówiło się o złym wpływie filmu „Urodzeni mordercy”, choć osobiście myślę, że większe działanie wywarło LSD.
  • Produkcja ta była również inspiracją dla szkolnej strzelaniny w Columbine High School w 1999 roku. Dwaj sprawcy tej masakry, czyli Eric Harris i Dylan Klebold prowadzili pamiętniki w których opisywali swoje plany oraz odnosili się do filmu „Urodzeni mordercy”.
  • Inny przykład pochodzi z Teksasu, gdzie niespełna 14-letni chłopiec odciął głowę swojej o rok młodszej koleżanki, ponieważ chciał być sławny jak postaci z filmu. Miesiąc później 17-letni mieszkanie stanu Utah, Nathan Martinez, zamordował swoją matkę i siostrę po tym, jak obejrzał kilkukrotnie „Urodzonych morderców”.

Istnieje jeszcze kilka spraw związanych z tym filmem. W rzeczywistości jest ich tak wiele, że mają własną stronę w Wikipedii. Link do niej znajdziecie w opisie mojego filmu.

Pociąg z forsą (1995)

Pociąg z forsą
Zrzut ekranu z filmu „Pociąg z forsą”

Jedna szczególnie przerażająca scena w tym Thrillerze z 1995 roku dotyczy podpalenia budki poboru opłat w nowojorskim metrze. Oczywiście w środku znajdował się pracownik, któremu nie udało się uciec przed płomieniami. Wkrótce po premierze filmu trójka mężczyzn postanowiła powtórzyć tę scenę w realnym świecie. Wybrali podobny punkt poboru opłat w brooklyńskim metrze i podpalili go. Wszyscy troje zostali skazani za morderstwo.

Przetrwać w Nowym Jorku (1995)

Przetrwać w Nowym Jorku
Zrzut ekranu z filmu „Przetrwać w Nowym Jorku”

Film oparty na podstawie powieści Jima Carrolla jest łączony z inną tragiczną szkolną strzelaniną w Stanach Zjednoczonych, gdzie takowe zdarzają się bardzo często. W jednej ze scen filmu, bohater grany przez Leonardo DiCaprio wchodzi do szkoły ubrany w czarny płaszcz i uzbrojony w strzelbę, gdzie przechadzając się po klasach dokonuje masakry.

W 1996 roku Barry Loukaitis ubrany bardzo podobnie do filmowej postaci, wszedł do klasy w Moses Lake i zastrzelił troje uczniów. Po zabójstwie z uśmiechem na twarzy twierdził, że to z pewnością przebiło to co można ujrzeć w filmie.

Po schwytaniu i postawieniu Barry’ego przed sądem w mediach w całej Ameryce doszło do debaty na temat wpływu filmów na przestępczość i agresję wśród młodych ludzi.

Krzyk (1996)

Ghostface
Zrzut ekranu z filmu „Krzyk”

Pierwsze zabójstwo powiązane z Krzykiem miało miejsce w 1998 roku, kiedy nastoletni chłopak z Kalifornii zamordował swoją matkę, Ginę Castillo , dźgając ją dziesiątki razy nożem i śrubokrętem. Chłopak był wielkim fanem filmu.

W 2001 roku belgijski kierowca ciężarówki Thierry Jaradin dźgnął swoją sąsiadkę Alisson Cambier dwoma nożami kuchennymi 30 razy, zabijając ją na miejscu. Podczas dokonywania zbrodni miał na sobie strój Ghostface’a znany z filmu, a po wszystkim ułożył różę w dłoniach swojej ofiary.

Matrix (1999)

Matrix
Zrzut ekranu z filmu „Matrix”

Ta futurystyczna i cyberpunkowa seria filmów, oparta na założeniu, że to, co uchodzi za „rzeczywistość”, jest jedynie konstruktem narzuconym nam przez naszych władców, została również połączona z kilkoma zabójstwami.

  • W 2000 roku szwedzki student Vadim Mieseges, podczas studenckiej wymiany poćwiartował swoją gospodynię u której aktualnie przebywał. Po schwytaniu przez policję twierdził, że „został wciągnięty do „Matrixa”.
  • W niesławnym ataku snajperskim w Waszyngtonie w 2002 roku w którym zginęło 17 osób, udało sie schwytać odpowiedzialnego za atak, Lee Boyda Malvo. Mężczyzna podczas przesłuchań i w rozmowach z psychiatrą twierdził, że obejrzał film „Matrix” ponad 100 razy co doprowadziło w jego głowie do paranoi. Na szczęście nikt nie dał się nabrać na jego rzekomą niepoczytalność i uznano go winnym za popełnioną zbrodnię.

American Psycho (2000)

American Psycho
Zrzut ekranu z filmu „American Psycho”

Ten film o psychopatycznym seryjnym mordercy został oparty na powieści Breta Eastona Ellisa o tym samym tytule i został powiązany z kilkoma morderstwami.

  • Podobno kanadyjski seryjny morderca Paul Bernardo trzymał przy łóżku kopię książki Ellisa i nazywał ją swoją „biblią”.
  • W 2004 roku uczeń z Południowej Florydy, Michael Hernandez, zabił kolegę z klasy i powiedział policji, że postać Patricka Batemana, protagonisty „American Psycho”, była główną inspiracją dla jego zbrodni.
  • W 2012 roku kanadyjski psychopata Luka Magnotta sfilmował, jak morduje swojego kochanka szpikulcem do lodu, podczas gdy w tle leciała piosenka ze ścieżki dźwiękowej American Psycho.
  • W końcu w 2014 roku mieszkający w Hongkongu mężczyzna o nazwisku Rurik Jutting sfilmował siebie, jak morduje dwie indonezyjskie kobiety w swoim mieszkaniu. Jutting przyznał się do bycia wielkim fanem zarówno powieści, jak i filmowej wersji „American Psycho”.

Królowa Potępionych (2002)

Akasha Królowa Potępionych
Zrzut ekranu z filmu „Królowa Potępionych”

Ten film w którym Aaliyah wystepuje jako królowa Wampirów Akasha, zainspirował anglika, Allana Menziesa, który zamordował swojego najlepszego przyjaciela Thomasa McKendricka, wypił jego krew i zjadł części jego głowy.

Menzies powiedział policji, że we śnie odwiedziła go Akasha i że obiecała zrobić z niego wampira, jeśli zamorduje swojego przyjaciela.

Seria filmów „Piła”

John Kramer Jigsaw 2
Zrzut ekranu z filmu „Piła”

Brytyjczyk Matthew Tinling zamordował swojego 45-letniego przyjaciela Richarda Hamiltona po tym jak ten odmówił podania kodu PIN do swojej karty bankomatowej.

Tinling został skazany na 30 lat więzienia a sędzia prowadzący sprawę podczas ogłaszania wyroku zwrócił uwagę, że zbrodnia była popełniona dokładnie tak jak w jednym z filmów z serii Piła.

Seria filmów „Noc oczyszczenia”

Noc Oczyszczenia
Zrzut ekranu z filmu „Noc Oczyszczenia”

Seria filmów opiera się na dystopijnym świecie, w którym władze ograniczają przestępczość, pozwalając wszystkim na szaleństwo i robienie wszystkiego, co chcą podczas corocznej „czystki”.

W 2014 roku doprowadziło to do paniki na wielką skalę w mieście Louisville, gdzie około 80.000 mieszkańców zamknęło się w swoich domach oczekując na zamieszki.

W maju 2016 roku, 19-letni członek gangu z Indiany, Jonathan Cruz, zabił trzy osoby w ciągu czterech dni morderczego szaleństwa. Policja znalazła nagrania z jego telefonu komórkowego, na których Cruz przechwalał się, że prowadzi czystki i zachęcał do oglądania jego profilu na Facebooku.

Sprawdź więcej ciekawych materiałów na moim kanale YT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *