„Władca Pierścieni: Drużyna pierścienia” – 44 ciekawostki z filmu

0
Hobbici Władca Pierścieni

Kiedyś, na pamiętnej wyprawie pod Samotną Górę Bilbo Baggins zdobył przez przypadek pierścień. Jeden z jego starych dobrych znajomych, który także uczestniczył w tamtej wyprawie – czarodziej Gandalf, zaczyna teraz podejrzewać, że jest to Jedyny Pierścień, który może dać władzę nad światem. Został on dawno temu stworzony przez Saurona we wnętrzu Góry Zagłady i teraz jego twórca chce go odzyskać, by zrealizować swoje niebezpieczne plany.

Frodo Baggins, który otrzymał ten pierścień od Bilba, musi uciekać. Na naradzie w Rivendell zostaje podjęta decyzja, że drużyna złożona z dziewięciu przedstawicieli różnych ras podejmie się razem z Frodem – Powiernikiem Pierścienia – wykonać misję zniszczenia potężnego pierścienia. W Śródziemiu zanosi się na wojnę. Robi się niebezpiecznie, pojawiają się tajemniczy Czarni Jeźdźcy. Losy tej wojny nie będą jednak zależeć tak naprawdę od rozkładu sił militarnych. Wszystkie wojska będą jedynie przykrywką, losy świata zależą od Drużyny Pierścienia i od tego, czy Powiernik Pierścienia ukończy szczęśliwie swoją misję. Jest to o tyle trudniejsze, że Pierścień Władzy budzi silne pożądanie w ludziach, którzy się z nim stykają i potrafi zawładnąć ich psychiką, jeśli nie będą wystarczająco odporni. W ślad za Drużyną rusza między innymi jedna z ofiar Pierścienia Władzy – Gollum, który posunie się do wszystkiego, by odzyskać Pierścień, który kiedyś zrujnował jego życie i zrobił z niego potwora.

44 ciekawostki z filmu „Władca Pierścieni: Drużyna pierścienia”

1. Sir Christopher Lee, który wcielał się w rolę Sarumana, czytał „Władcę Pierścieni” raz w roku, aż do swojej śmierci w 2015 roku i robił to od roku publikacji. Był także jedynym członkiem obsady i ekipy, który kiedykolwiek spotkał JRR Tolkiena.

2. Reżyser Sir Peter Jackson podarował po jednym z pierścieni użytych w filmach Elijahowi Woodowi i Andy’emu Serkisowi w prezencie po zakończeniu zdjęć.

3. Bolesne spotkanie Gandalfa z belką spod sufitem w domu Bilba nie było planowane. Sir Ian McKellen przypadkowo uderzył czołem w drewniany element. Reżyser uważał, że aktor wykonał świetną robotę i zostawił tą scenę w gotowym filmie.

4. Podczas kręcenia filmu większość członków „Drużyny Pierścienia” w wolnym czasie surfowała. Wśród nich był Viggo Mortensen, który pewnego dnia strasznie posiniaczył cały jeden bok twarzy. Następnego dnia wizażyści próbowali zamaskować siniaki i obrzęki, a jednak nie było łatwo. Z tego powodu, reżyser postanowił, że aktor będzie pokazywany tylko z jednej strony podczas scen w kopalniach Morii.

5. Obsada często musiała lecieć helikopterem do odległych miejsc zdjęciowych. Sean Bean, odtwórca roli Boromira, bał się latać i robił to tylko wtedy, gdy było to absolutnie konieczne. Kiedy ekipa kręciła sceny, w których Drużyna przemierza ośnieżone góry, każdego ranka spędzał dwie godziny wspinając się od podnóża góry do planu w pobliżu szczytu, już przebrany za Boromira.

6. Mimo tego, że John Rhys-Davies wcielał się w postać krasnoluda Gimliego, to w rzeczywistości był najwyższym z aktorów, którzy należeli do Drużyny Pierścienia.

7. Teksty w języku elfickim użyte w filmie „Władca pierścieni” to nie tylko cytaty z książki. Pochodzą one również ze stworzonego przez Tolkiena jego własnego słownika tego języka.

8. Pierwotnie narracja w prologu miała być wypowiedziana przez Elijah Wooda, ale uważano, że przekazane informacje miały niewielki wpływ na postać Froda. Sir Ian McKellen również nagrał narrację, ale tu również uznano, że Gandalf nie jest odpowiednią postacią, aby ją wypowiedzieć; ani on, ani Frodo nie byli obecni na wydarzeniach opisanych w prologu. Ostatecznie twórcy zdecydowali się na Cate Blanchett jako Galadrielę, co podkreśla ponadczasowość elfów.

9. Scenę w której Aragorn rzuca jabłkiem w głowę Pippina kręcono aż 16 razy zanim udała się ona tak jak powinna. Aktor wcielający się w rolę Hobbita przyznał, że widział w wyrazie twarzy Vigo Mortensena, że ten doskonale się bawił często powtarzając to właśnie ujęcie.

10. Viggo Mortensen sam wykonywał własne akrobacje. Nalegał również, aby używać tylko prawdziwego stalowego miecza, zamiast znacznie lżejszego aluminiowego lub bezpieczniejszego gumowego, które były produkowane do scen bitewnych i akrobacji kaskaderskich.

11. Orlando Bloom dostał rolę Legolasa na dwa dni przed ukończeniem szkoły teatralnej.

Władca Pierścieni Legolas
Zrzut ekranu z filmu „Władca Pierścieni: Drużyna pierścienia”

12. Viggo Mortensen dołączył do filmu, gdy był już kręcony. Aktor nigdy wcześniej nie spotkał reżysera Petera Jacksona, ani też nie przeczytał książki JRR Tolkiena. To jedenastoletni syn Mortensena, Henry, był głównym inicjatorem, który przekonał Mortensena do wzięcia udziału w tej produkcji.

13. Oprócz bycia jedynym członkiem obsady i ekipy, który spotkał JRR Tolkiena twarzą w twarz, sir Christopher Lee był także pierwszą osobą, która została obsadzona w trylogii, ze względu na jego rozległą wiedzę na temat książek. Często odwiedzał dział charakteryzacji i często udzielał wskazówek dotyczących wyglądu twarzy potworów.

14. Trener, który instruował obsadę w walce na miecze, Bob Anderson, nazwał Viggo Mortensena „najlepszym szermierzem, jakiego kiedykolwiek trenowałem”.

15. Szacuje się, że nakręcenie trylogii wpompowało w gospodarkę Nowej Zelandii około 200 milionów dolarów. Rząd Nowej Zelandii powołał nawet ministra ds. Władcy Pierścieni, którego zadaniem było wykorzystanie wszystkich możliwości ekonomicznych, jakie reprezentowały filmy.

16. Kowale Orkowie pokazani pod Isengardem to pracownicy Warsztatu WETA, którzy wyprodukowali broń używaną w tym filmie.

17. Różne kolory niebieskich oczu elfów zdradzały, jakiej rasy są. Elfy z Lothlorien miały jasnoniebieskie oczy, a oczy elfów z Rivendell były ciemnoniebieskie.

18. Jednym z niewyraźnych słów, które Gandalf szepcze do ćmy, gdy zostaje uwięziony przez Sarumana, jest „Gwaihir”, imię orła, który później ratuje go z wieży.

19. Stuart Townsend został pierwotnie obsadzony jako Aragorn, ale po czterech dniach zdjęć został zastąpiony przez Viggo Mortensena, ponieważ Peter Jackson uznał, że potrzebny jest starszy aktor.

20. Liv Tyler tak bardzo pogłębiła swój głos, by zagrać Arwenę, że jej ojciec Steven Tyler zapytał ją, czy jej głos był dubbingowany przez kogoś innego.

21. Tam, gdzie było to możliwe, projektantka kostiumów Ngila Dickson co do joty podążała za opisem strojów bohaterów autorstwa JRR Tolkiena. Jednym z takich przykładów jest kamizelka Bilbo Bagginsa z mosiężnymi guzikami, o której mowa w „Hobbicie”.

Władca Pierścieni: Drużyna pierścienia
Zrzut ekranu z filmu „Władca Pierścieni: Drużyna pierścienia”

22. Podczas gdy reszta Drużyny przedzierała się przez zaspy śnieżne, Legolas szedł po śniegu. Jest to zgodne z informacją podaną w powieści, gdzie elfy poruszają się tak lekko, że potrafią chodzić po śniegu.

23. W całej trylogii kolor oczu Legolasa zmienia się z niebieskiego na brązowy. To dlatego, że soczewki kontaktowe, które nosił Orlando Bloom , porysowały mu rogówki i nie można było ich nosić na co dzień. Na niektórych zdjęciach ekipa post produkcyjna cyfrowo zmieniła kolor jego oczu.

24. Sean Connery mógł otrzymać 10 milionów dolarów za rolę Gandalfa, ale odrzucił ją, podobno z powodu „niezrozumienia historii”.

25. Każdy aktor i aktorka w tym filmie nosił perukę, z wyjątkiem Billy’ego Jacksona, syna Petera Jacksona, widzianego z szeroko otwartymi oczami słuchającego opowieści Bilbo Bagginsa na jego przyjęciu urodzinowym. Miał idealne włosy Hobbita.

26. Orlando Bloom spędził dwa miesiące na nauce strzelania z łuku.

27. Kompozytorzy zwykle zajmują się filmami przez około sześć do ośmiu tygodni. Zanim ten film został wydany, zaangażowanie Howarda Shore’a trwało już dwa lata.

28. Duże drzewo, które stoi nad Bag Endem, zostało zbudowane specjalnie przez dział produkcji. Każdy liść musiał być ręcznie przymocowany.

29. Jubiler, który wykonał pierścienie o różnych rozmiarach, które pojawiły się w filmach, znajduje się w Nelson w Nowej Zelandii. Dwa pierścienie (największy i najmniejszy) są dostępne do publicznego oglądania.

30. Dzieci Jacksona, Billy Jackson i Katie Jackson, są wymienione w napisach końcowych jako „Słodkie dzieci Hobbitów”.

31. Niektórzy klienci w rozbrykanym kucyku chodzą na szczudłach, aby podkreślić różnicę wysokości z Hobbitami.

32. Stolica Nowej Zelandii, Wellington, na otwarcie filmu zmieniła nazwę na „Śródziemie”.

33. Każdego dnia zdjęć obsadzie i załodze na śniadanie podawano 1460 jaj.

Hobbici Władca Pierścieni
Zrzut ekranu z filmu „Władca Pierścieni: Drużyna pierścienia”

34. Dopracowanie projektu stóp Hobbitów zajęło ponad rok. Wyprodukowano ponad osiemnaście stóp tylko dla czterech głównych Hobbitów, a założenie każdej pary na prawdziwe stopy aktorów zajmowało około półtorej godziny.

35. Wielkie drzewa w lesie Lothlorien są wykonane z gumy.

36. Dom Galadrieli w Lothlorien był największym miniaturowym zestawem zbudowanym na potrzeby trylogii.

37. John Howe zaprojektował Bag End tak, aby przypominał idealny angielski dom, mimo że nigdy nie był w Anglii.

38. Na przyjęciu Bilba Bagginsa miało być stu czterdziestu czterech Hobbitów. Z powodu ograniczeń budżetowych było ich tylko stu.

39. W filmach odłamki Narsila są trzymane w Rivendell i nie są przekuwane i przekazywane Aragornowi aż do połowy trzeciego filmu. Jest to znacząca różnica w stosunku do książki, w której Aragorn jest już w posiadaniu złamanego miecza, gdy Hobbici po raz pierwszy spotkali się z nim w Bree. Według komentarza Sir Petera Jacksona do DVD, jednym z powodów tej zmiany jest to, że czuł, że Aragorn wyglądałby głupio dzierżąc złamany miecz.

40. Arwena używa tego samego miecza, Hadhafanga, którego Elrond używał 3000 lat wcześniej przeciwko Sauronowi.

41. Historia o trollach, którą Bilbo Baggins opowiada na przyjęciu urodzinowym, miała miejsce w „Hobbicie”.

42. Merry i Pippin powalają Boromira na ziemię, gdy ten uczy ich walki. Później, gdy Boromir broni ich przed Uruk-hai, pokonują wroga w bardzo podobny sposób.

43. Peter Jackson użył specjalnego urządzenia oświetleniowego dla Galadrieli, aby jej oczy wydawały się odbijać światło gwiazd. To dlatego, że jest ostatnim elfem w Śródziemiu, który ujrzał światło Drzew Valinoru.

44. Efekt dźwiękowy używany do wykuwania mieczy orków w Isengardzie to ten sam dźwięk, który jest używany podczas aktywowania miecza świetlnego w filmach i programach telewizyjnych o Gwiezdnych Wojnach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *