„Ocean strachu” (2003) – 12 ciekawostek z filmu

0
Ocean Strachu 2003 ciekawostki

Opowieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Susan i Daniel są szczęśliwym małżeństwem, pragnącym przeżyć niezapomniane wakacje na Bahamach. Ich relaksujący urlop dobiega końca, kiedy podczas nurkowania zostają porzuceni po środku oceanu przez niedbałą ekipę łodzi. Rozpoczyna się ich walka o przetrwanie. Sami i bezbronni, wystawieni na niebezpieczeństwa czyhające pod powierzchnią oceanu mogą liczyć tylko na siebie.

12 ciekawostek z filmu „Ocean strachu” (2003)

1. Ten film jest inspirowany prawdziwą historią o amerykańskiej parze, Tomie i Eileenie Lonerganach, którzy w 1998 roku wybrali się z grupą płetwonurków do obszaru u wybrzeży Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Zostali przypadkowo pozostawieni w wodzie z powodu błędnego liczenia uczestników przez załogę łodzi. Dopiero po dwóch dniach zorientowano się, że para nie wróciła na łódź. W ciągu następnych trzech dni przeprowadzono masowe poszukiwania z powietrza i morza, ale nie udało się ich znaleźć. Para nigdy nie została odnaleziona.

2. Rekiny użyte w tym filmie to karaibskie rekiny rafowe. Obsada nosiła siatkę łańcuchową pod kombinezonami do nurkowania dla ochrony i chociaż żaden z nich nie został ugryziony przez rekiny, to Blanchard Ryan, wcielająca się w rolę Susan, została ugryziona przez barakudę pierwszego dnia zdjęć.

Ocean strachu 2003 ciekawostki
Zrzut ekranu z filmu „Ocean strachu” (2003)

3. Podczas produkcji Blanchard Ryan i Daniel Travis spędzili w wodzie ponad 120 godzin.

4. Film „Ocean strachu” został sfinansowany w całości przez reżysera Chrisa Kentisa oraz jego żonę, producentkę Laurę Lau. Oboje są zapalonymi nurkami. Film kosztował 130 000 dolarów, a później został zakupiony za 2 500 000 dolarów przez wytwórnię Lion’s Gate.

5. Blanchard Ryan w rzeczywistości bardzo boi się rekinów, w wyniku czego Daniel Travis każdego dnia musiał najpierw wchodzić do akwenów, w których występują rekiny, aby zapewnić ją, że nie grozi im niebezpieczeństwo.

6. Aktorzy cały czas byli przyczepieni do łodzi, aby nie porywały ich prądy morskie.

7. Filmowcy wykorzystali hollywoodzkiego poskramiacza rekinów Stuart Cove’a, dzikie rekiny i krwawą przynętę w odpowiednim czasie, aby stworzyć realistyczny materiał filmowy. W filmie nie zastosowano żadnych efektów cyfrowych ani specjalnych.

8. Nazwiska Susan i Daniela są ujawnione na ich kartach identyfikacyjnych; jej to Watkins, a jego Kintner. W Szczękach z 1975 roku, chuda dziewczyna, która była pierwszą ofiarą rekina, nazywała się Chrissie Watkins, a druga ofiara, młody chłopak, który ginie na nadmuchiwanej tratwie, nazywa się Alex Kintner.

Ocean Strachu 2003 ciekawostki
Blanchard Ryan i Daniel Travis w filmie „Ocean strachu” (2003) | Zrzut ekranu z filmu

9. W 2013 roku aktorka Blanchard Ryan opowiedziała w podcaście o tym jak obejrzała film ze swoimi rodzicami. Szczególnie skupiła się na ich reakcji na scenę w której widać ją zupełnie nagą. Czuła, że scena to niepotrzebny ruch, ale zgodziła się, że jest to konieczne, ponieważ początek filmu był nudny i potrzebowali czegoś, co mogłoby obudzić ludzi. Kiedy zobaczyła to z rodzicami na pokazie, podobno oboje zareagowali inaczej. Jej ojciec to były sportowiec, jest obyty z szatniami i z nagością, nie stanowiło to dla niego wielkiego problemu. Ale jej mama była przerażona widokiem jej „małej dziewczynki” nago na ekranie. Ryan powiedziała, że ona i jej ojciec śmiali się z tego, ponieważ jej mama bardziej martwiła się tym, że Ryan zdejmuje ubrania przed światem, niż że może jej grozić pływanie z prawdziwymi rekinami.

10. Według wywiadu z odtwórczynią roli Susan, producenci Chris Kentis i Laura Lau wydali prawie połowę budżetu, aby zdobyć poskramiacza rekinów Stuarta Cove’a i upewnić się, że dwójka aktorów będzie całkowicie bezpieczna w pobliżu rekinów.

11. Chris Kentis napisał oryginalny szkic scenariusza w niecałe sześć dni.

12. Gwiazda Broken Lizard (zespół komediowy stojący za filmem Super Troopers) Steve Lemme odegrał niewielką rolę płetwonurka na łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *