Blade – szczegóły, których mogłeś nie wiedzieć o Ericu Brooksie z komiksów

1
Blade 2023 mahershala ali

W 2023 roku dostaniemy od MCU zupełnie nową odsłonę Blade’a, wiecznego łowcy. W roli tytułowego bohatera zobaczymy zdobywcę Oscara Mahershala Aliego.

Zatem jest to doskonały czas aby trochę Wam o nim opowiedzieć. Postanowiłem zrobić małą serię o tym super bohaterze, ponieważ temat jest dosyć szeroki. Dziś przybliżę Wam sylwetkę Blade’a, ale tą komiksową. Zaczniemy więc od poznania ciekawych faktów o Ericu Brooksie z kart komiksów.

Eric Brooks, znany bardziej jako Blade, zadebiutował w komiksie w 1973 roku na kartach „The Tomb of Dracula” Marva Wolfmana i Gene’a Colana. Blade początkowo był postacią drugoplanową, ale później otrzymał swoją długą serię po przyciągnięciu zainteresowania czytelników.

Mimo świetnie odebranej trylogii, która na ekranach pierwszy raz pojawiła się w 1999 roku, pozostało wiele do opowiedzenia w historii Blade’a.

1. Po pierwsze i najważniejsze! Blade nie jest wampirem – jest „Dampirem”

Blade 2023
Blade na kartach komiksu

Tak, ma spiczaste zęby, regeneracyjny czynnik leczniczy i nadludzką zwinność. Ale to nie czyni Blade’a prawdziwym wampirem. I prawdopodobnie wściekłby się na ciebie za nazwanie go wampirem. Jest całkiem jasne, że ich nienawidzi… jest dosłownie łowcą wampirów.

Prawidłowym określeniem tego, czym faktycznie jest Blade, jest „Dampir”. Dampir to tylko wymyślne słowo dla ulepszonej hybrydy człowieka/wampira, która ma wszystkie mocne strony wampira i żadnej słabości.

2. Blade nie miał żadnych super mocy gdy przedstawiono go po raz pierwszy na kartach komiksu

Blade konta Dracula
Blade kontra Dracula

Kiedy Blade pojawił się po raz pierwszy w Tomb of Dracula z 1973 roku, był zwykłym człowiekiem z upodobaniem do polowania na wampiry z użyciem drewnianych noży. Miał tez całkiem niezłą stylówkę z wielkimi zielonymi okularami i jeszcze większym trenczem.

Eric Brooks którego dziś wszyscy znamy i podziwiamy, pojawił się dopiero w momencie w którym Wesley Snipes zamienił tę postać w prawdziwe złoto. Podobnie jak Tony Stark zmienił się po pojawieniu się Roberta Downeya Jr., tak cała postać Blade’a została zmieniona, aby pasowała do wizerunku filmowego.

Dziś Blade’a kojarzymy jako człowieka z wampirzymi zdolnościami, jednak pamiętajmy, że na początku swojej przygody był zwykłym gościem lubiącym zabijać wampiry.

3. Blade został wychowany w londyńskim burdelu w latach 20.

Blade Madame Vanity
Deacon Frost

Czy wiesz, że Blade urodził się w 1922 roku? Komiksy to jednak komiksy i jego postać będzie cieszyła się żywotnością dopóty, dopóki Marvel będzie zadowolony z przychodów. Jednak jego długie życie nie jest najciekawszą częścią tej historii.

Po tym, jak jego matka została zabita przez wampira podczas porodu, Blade został wychowany przez kobiety z domu Madame Vanity w Londynie. Nie jest to z pewnością najlepsze miejsce dla małego dziecka, jednak z pewnością gorzej skończyłby jako sierota na ulicy.

4. Blade ma zdolność regeneracyjną, którą prawie dorównuje Wolverinowi

Blade 2023 mahershala ali
Blade

Na pewno kojarzycie Wolverina czy Deadpoola, którzy posiadają umiejętność regeneracji swoich ciał. Blade również ma taką moc, choć nieco mniejszą od dwóch wcześniej wymienionych panów.

Rany po kulach? Nie ma problemu. Cięcia nożem? to również pestka. Kiedy jednak zaczniesz odcinać mu kończyny, uzdrawiająca moc Erica zaczyna być nieco niepewna. Nie wiemy jak będzie to wyglądało w filmie, ponieważ ekranizacje często odbiegają od komiksowych pierwowzorów. Jednak posiadanie takiej mocy to również ułatwienie dla twórców, ponieważ mogą posłać bohatera w naprawdę ostry bój, a potem po prostu sam się zregeneruje.

5. Ojciec Blade’a został przemieniony w Wampira w łotewskim więzieniu

Lucas Cross, ojciec Blade'a
Lucas Cross

Seria komiksów „Blade” z 2006 roku autorstwa Marca Guggenheima i Howarda Chaykina miała na celu odświeżenie postaci i dostosowanie jej do tego, co widzieliśmy na dużym ekranie.

Duża cześć tej 12 częściowej serii dotyczyła losów ojca Blade’a, czyli Lucasa Crossa. Podczas narodzin Erica, jego ojciec przebywał w łotewskim więzieniu, gdzie umierał na raka. Przebywając w zakładzie karnym Lucas został przemieniony w wampira przez innego osadzonego.

6. Doktor Strange pomógł Blade’owi stworzyć agencję detektywistyczną tropiącą i eliminującą wampiry

Marvel Nightstalkers
Nightstalkers

Doktor Stephen Strange ma naprawdę dużo na głowie. Musi zmagać się z wieloma magicznymi i mistycznymi zagrożeniami dotykającymi naszą planetę, a dodatkowo ciągle znajdują się nowe problemy. Gdy ludzkości zaczynają zagrażać wampiry postanawia stworzyć drużynę, która będzie się nimi zajmować.

W ten sposób powstała drużyna Nightstalkers w skład której wchodzili Blade, Hannibal King oraz Frank Drake.

7. Blade uczył się polowania na wampiry od Jamala Afariego, muzyka jazzowego uzależnionego od narkotyków.

Blade Jamal Afari Marvel
Jamal Afari nauczył Blade’a wszystkiego, co wie o sztuce zabijania nieumarłych krwiopijców

Do kogo się zwrócisz jeżeli szukasz mentora, który nauczył by Cię polować na Wampiry? Jeśli jesteś bohaterem Marvela to możesz zwrócić się do kogokolwiek, nawet do najmniej oczywistych osób. Tak było również z młodym Ericiem, którego do fachu przygotowywał Jamal Afari, muzyk grający na trąbce, zmagający się z uzależnieniem od narkotyków.

W końcu Jamal Afari nauczył Blade’a wszystkiego, co wie o sztuce zabijania nieumarłych krwiopijców, ale jak większość rzeczy w życiu Erica Brooksa, tak i ta konkretna historia przybrała gorszy obrót.

Po tym jak drogi Jamala i Blade’a się rozeszły, były mentor chodzącego za dnia został przemieniony w Wampira przez samego Draculę. Blade nie miał wyboru i musiał pozbyć się Jamala.

8. Blade był liderem drużyny super bohaterów o nazwie Strikeforce

Blade Strikeforce Marvel
Blade w drużynie Strikeforce

Drużyna Strikeforce, stworzona na potrzeby komiksów przez Tini Howarda nie istniała zbyt długo. Pojawiła się jedynie w 9 numerach komiksów, ale z pewnością jest warta uwagi.

W ekipie składającej się z Zimowego Żołnierza, Spider Woman czy siostry Thora, Angeli, Blade przez jakiś czas był przywódcą.

9. Blade był przez chwilę członkiem fikcyjnej brytyjskiej agencji Marvela, MI13

Blade MI13 Kapitan brytania
Blade w szeregach MI13

James Bond ma MI6, a Kapitan Brytania ma MI13. Agencja została stworzona, aby chronić Wielką Brytanię przed pozaziemskimi, nadludzkimi i mistycznymi zagrożeniami. A więc w zasadzie tym wszystkim, o czym zwykle opowiadają komiksy Marvela. Podczas gdy fani z pewnością kojarzą takich bohaterów Marvela jak Kapitan Brytania, Spitfire czy Czarny Rycerz, to w większości szeregi agencji uzupełniały postacie których większość fanów pewnie nawet by nie rozpoznała.

I wtedy dołączył do nich Blade. Nie zagościł tam na długo, ale wartym odnotowania faktem jest, że Eric Brooks był przez pewien czas agentem rządowym.

10. Blade nie czuł żądzy krwi dopóki nie został ugryziony przez Morbiusa

Blade ugryziony przez Morbiusa
Blade ugryziony przez Morbiusa

Jako Dampir, Blade nie ma naturalnej żądzy krwi. To jedna z większych zalet jego pochodzenia. Ma wiele wampirzych mocy, ale żadnych wad z tym związanych. Blade to bohater, który nie zabija ludzi dla pożywiania się ich krwią. Ale Marvelowi to nie wystarczyło, i postanowili trochę namieszać w jego historii.

Kiedy łączy siły ze Spider-Manem, aby powstrzymać swojego czasami kumpla a czasami wroga Morbiusa, Blade zostaje przez niego ugryziony. To zmieniło go bardzo mocno, ponieważ obudziło w nim żądzę krwi. Na szczęście twórcy pomyśleli tez o stworzeniu specjalnego serum, którym Blade może zaspokoić swoje potrzeby.

11. Zaklęcie Darkhold zamieniło Erica w łowcę demonów o nazwie „Switchblade”

Blade jako Switchblade
Blade jako Switchblade

Wanda Maximoff w serialu jak i w filmie pokazała nam wszystkim do czego prowadzi używanie księgi Darkhold. Ale nie wszyscy byli tak bardzo tego świadomi, dlatego zdarzały się w komiksowej historii bohaterów sytuacje, które wpędzały ich w tarapaty po zagłębieniu się w jej treść.

Zaklęcie zawarte w Darkhold zamieniło kiedyś Blade’a w przerażającego łowcę demonów o imieniu „Switchblade”. Zabijał istoty nadprzyrodzone i przejmował ich moc, zmieniając się w swojego rodzaju Super Blade’a. Zostało to w końcu odwrócone, ale na zawsze zostanie z nami komiksowy wizerunek Erica z językiem Venoma.

1 thought on “Blade – szczegóły, których mogłeś nie wiedzieć o Ericu Brooksie z komiksów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *