Gra o tron: 10 rzeczy, które o Dothrakach wiedzą tylko czytelnicy książek

1
Khal Drogo Gra o Tron

„Ród smoka” skupia się na rodach Targaryenów, Hightower i wewnętrznym funkcjonowaniu Królewskiej Przystani. Jej poprzednik, „Gra o tron”, obejmował znacznie większy obszar i zawierał wiele wątków fabularnych nie tylko w Westeros, ale także za Wąskim Morzem, w Essos.

Historia Daenerys Targaryen wprowadziła Dothraków, kulturę koczowniczych wojowników z Essos. Chociaż serial spędził dużo czasu z Dothrakami, nie zagłębiał się w nich ani w ich zwyczaje, sprowadzając ich do grania drugoplanowych postaci w tle. Rzeczywiście, „Gra o Tron” pominęła kilka kluczowych szczegółów dotyczących Dothraków, które znają tylko czytelnicy „Pieśni Lodu i Ognia”.

Zarejestruj się w HBO MAX i oglądaj najlepsze seriale i filmy!

Dothrakowie kąpią się w piasku

Gra o TRon Ród Smoka
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Dothrakowie mają bardzo charakterystyczny wygląd w książkach. Opisani jako istoty o miedzianej skórze i czarnych oczach, noszą skórzane szaty i medaliony z brązu na pasach. Mężczyźni zaplatają z włosów wymyślne warkocze, które oznaczają odniesione zwycięstwa w walkach.

Ze względu na koczowniczy tryb życia i suche otoczenie, Dothrakowie używają piasku do szorowania i czyszczenia swoich ciał. Daenerys wspomina o tym ciekawym szczególe w jednym ze swoich rozdziałów w „Starciu królów”, chociaż jest już przyzwyczajona do zwyczajów Dothraków i nie uważa ich za dziwaków, jak w „Grze o tron”.

Khalasar

Khalasar Gra o Tron Ród Smoka
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Chociaż Dothrakowie prowadzą nierówny tryb życia, mają wyraźną strukturę społeczną zbudowaną wokół khalasaru. Gra o Tron wyjaśnia niektóre z nich, w tym role khala i jego khaleesi. Serial wspomina również o braciach krwi, ale nie wyjaśnia ich znaczenia dla khalasar.

Jeźdźcy krwi są najbardziej zaufanymi i najważniejszymi sprzymierzeńcami khalów. Ich przysięga jest głębsza niż przysięga największej Gwardii Królewskiej wszechczasów , a khalów nazywają „krew z mojej krwi”. Co ciekawe, bracia krwi tradycyjnie nie wykonują rozkazów khaleesi, co sprawia, że ​​dowództwo Daenerys nad Dothrakami jest bardziej imponujące. Związek między khalami a jego braćmi krwi jest fascynujący i byłoby wspaniale, gdyby serial poświęcił więcej czasu na jego głębsze zbadanie.

Religia Dothraków

Religia Dothraków
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Religia odgrywa kluczową rolę w Westeros i Essos. Dothrakowie mają również system religijny, choć mniej złożony niż inne doktryny, takie jak Wiara Siedmiu. Dothrakowie wierzą w bezimiennego boga koni, który twierdzi, że zmarli Dothrakowie są „gwiaździstymi khalasarami” w nocnych krainach. W ich oczach gwiazdy to ogniste konie, tworzące masywny khalasar na nocnym niebie.

Dothrakowie uważają słońce za boga, a księżyc za jego żonę. Ponadto wierzą, że ziemia jest ich matką i uważają oranie lub „ranienie” jej za grzech. W ten sposób palą farmy, miasta i inne osady jako karę za zbezczeszczenie matki.

Vaes Dothrak

Gra o Tron Vaes Dothrak
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Vaes Dothrak może nie jest jednym z najpiękniejszych miejsc w „Grze o Tron”, ale jest kluczową częścią kultury Dothraków, działając jako ich jedyna osada. Dothrakowie nie budują budowli, nawiązując do swojego naturalistycznego i wolnego stylu życia. Są w ciągłym ruchu i uważają stałe osiedla w najlepszym razie za niepotrzebne, a w najgorszym za grzeszne.

Jednak Vaes Dothrak ma budynki, chociaż wszystkie zostały zbudowane przez niewolników sprowadzonych do miasta. Ponieważ niewolnicy pochodzą z wielu różnych miejsc, każdy budynek ma inny styl, materiał, wysokość i przeznaczenie. Vaes Dothrak jest zatem eklektycznym miastem, w którym różne kultury spotykają się pod jarzmem potężnych władców koni.

Matka Gór

Matka Gór Gra o Tron
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Matka Gór znajduje się w zasięgu wzroku Vaes Dothrak, a Dothrakowie uważają ją za święte miejsce, w którym mogą stanąć tylko mężczyźni. Na zachód od Vaes Dothrak i Matki Gór leży Łono Świata, duże jezioro poświęcone Dothrakom. Według ich legend pierwszy człowiek jadący na pierwszym koniu wyłonił się z Łona.

Matka Gór i Łono Świata mogą nie odgrywać zbyt dużej roli w tej historii, chociaż Daenerys widzi jezioro w swoich wizjach w Domu Nieśmiertelnych. Co ważniejsze, Matka Gór i Łono Świata dają dalszy wgląd w umysły Dothraków, potwierdzając ich jako zdecydowanych wyznawców z głębokim szacunkiem dla natury.

Język Dothraków

Khal Drogo Gra o Tron
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Świat „Gry o Tron” ma wiele złożonych i fascynujących języków. Valyriaśki stworzył wiele popularnych słów i zwrotów, ale język Dothraków odegrał niemal równie znaczącą rolę w serialu. Daenerys mówiła nim płynnie, a wiele postaci było zaskoczonych jej szybkim opanowaniem tego języka.

Język Dothraków używa terminów opisowych zamiast nazw. Na przykład nie mówią „Westeros”, zamiast tego odnoszą się do niego jako „Rhaesh Andahli”, co oznacza „kraj Andalów”. Dothracki to trudny język, pasujący do twardych ludzi, którzy go stworzyli, co wyjaśnia, dlaczego unika nadmiernie opisowych wzorców i opowiada się za prostym podejściem do języka.

Wierzenia Dothraków

Dothrak Gra o Tron
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Dothrakowie to głęboko przesądni ludzie. „Gra o Tron” wyjaśnia, że ​​nienawidzą morza i nie ważą się go dotknąć, ale nie ujawniają, dlaczego. W powieściach Dothrakowie nie ufają wodzie, której nie piją ich konie. Tak więc morze jest ich największym wrogiem i wierzą, że jest zatrute.

Dothrakowie również nie ufają magii. Wierzą, że ci, którzy to praktykują, są źli i bez duszy. Daenerys ujawnia również, że większość Dothraków uważa, że ​​kobiety praktykują magię, ponieważ spały z demonem, stając się w ten sposób nienaturalnymi istotami na świecie.

Stulecie krwi

Gra o Tron Dothrak
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Zagłada Valyrii pogrążyła Essos w chaosie, a wielu z nich próbowało przejąć władzę jako główna potęga kontynentu. Dothrakowie skorzystali z okazji i wyłonili się z dalekiego wschodu, plądrując i paląc miasta, pogrążając Essos w dalszym chaosie.

Dothrakowie doświadczyli szczytu swojej potęgi podczas Stulecia Krwi. W końcu zostali zatrzymani przez Trzy Tysiące Qohor, grupę Nieskalanych, która pokonała khala Temmo i jego khalasar. Dothrakowie zniszczyli całe królestwa podczas Stulecia Krwi. Ich ruiny leżą po drugiej stronie Morza Dothraków do czasu rozpoczęcia wydarzeń z pierwszej powieści.

Śmierć wśród Dothraków

Daenerys Targaryen Gra o Tron
Zrzut ekranu z serialu „Gra o Tron”

Być może najbardziej intrygującym aspektem kultury Dothraków są ich wierzenia dotyczące śmierci. Khalasar faktycznie kończy się śmiercią khala. Jego bracia krwi muszą żyć wystarczająco długo, aby wypełnić dwa zadania: pomścić poległego khala i eskortować jego khaleesi do Vaes Dothrak, gdzie dołączy do dosh khaleen.

Więź między khalasarami jest głęboka i o wiele bardziej znacząca, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dothrakowie mogą być zaciekłymi i brutalnymi wojownikami, ale mają też głębokie poczucie honoru, dumy i lojalności. Nie wierzą w reinkarnację, chyba że dziecko umrze, zanim nauczy się jeździć konno. W przeciwnym razie upadły Dothrak wzniesie się na nocne niebo i będzie jeździł wiecznie wśród rozgwieżdżonego khalasaru, co jest zaskakująco pięknym i głębokim uczuciem dla skądinąd dzikiej grupy.

1 thought on “Gra o tron: 10 rzeczy, które o Dothrakach wiedzą tylko czytelnicy książek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *