Miasteczko Salem 2023

„Miasteczko Salem” (1979) – Ciekawostki i fakty z filmu

„Miasteczko Salem” to druga powieść opublikowana przez Stephena Kinga, po fenomenalnej „Carrie”. W latach 80. King utrzymywał, że to jego ulubiona historia, jaką kiedykolwiek napisał. Fabuła opowiada o pisarzu o imieniu Ben Mears, który dorastał w małym miasteczku w stanie Maine, zwanym Jerusalem’s Lot lub w skrócie „Salem’s Lot”. Mears wraca do Salem’s Lot po 25 latach nieobecności, aby napisać kolejną książkę o złowrogim Domie Marstenów, tylko po to, by odkryć, że dom został zakupiony przez wampira, który szybko przejmuje kontrolę nad miastem.

Podobnie jak wiele jego książek, „Salem’s Lot” wydaje się być autobiograficzną opowieścią o samym Kingu, nasyconą nadprzyrodzonym horrorem. Zarówno postać Bena Mearsa (pisarza z Maine), jak i Marka Petriego (chłopca mającego obsesję na punkcie makabry) przypominają samego autora, który opisuje swoje wychowanie w autobiograficznej książce „O pisaniu”. Jerusalem’s Lot to fikcyjne miasto, ale oparte na obszarze „Methodist Corners” w Durham w stanie Maine. Podobnie jak Dom Marstenów, miasto to również ma przerażający stary dom, który King i jego przyjaciele zwiedzali jako nastolatkowie.

Tobe Hooper wyreżyserował kultową telewizyjną adaptację powieści w 1979 roku. Został wyemitowany jako miniserial, ale jego trzygodzinny czas wyświetlania spokojnie pozwala go również oglądać jako zwykły film. „Miasteczko Salem” była pierwszą powieścią Kinga, która została zaadaptowana do miniserialu.

Na ten moment z niecierpliwością wyczekujemy na nową odsłonę „Miasteczka Salem”, którego producentem jest James Wan. Film pojawi się już w kwietniu przyszłego roku.

Jeżeli chcecie poznać zakulisowe fakty oraz ciekawostki z tego filmu to zostańcie ze mną do końca odcinka. Zanim jednak przejdziemy do głównego punktu, zachęcam do subskrypcji kanału, aby być na bieżąco ze wszystkimi materiałami, które się tu pojawiają.

Miasteczko Salem – ciekawostki

Miasteczko Salem Wampiry
Reggie Nalder jako Kurt Barlow, główny Wampir z filmu „Miasteczko Salem”

1. King zainspirował się do napisania „Salem’s Lot” po rozmowie ze swoją żoną Tabithą na temat tego, co by się stało, gdyby akcja Drakuli została osadzona w XX wieku. Historia miała nosić tytuł „Second Coming”, jednak pod sugestią żony, King zmienił go na Jerusalem’s Lot. Już podczas wydawania książki zmieniono go na prościej brzmiące „Salem’s Lot”.

2. Niektóre obrazy zawarte w książce pochodzą z koszmaru, który King miał jako ośmioletnie dziecko, o którym pisał w „Danse Macabre” „Zwłoki nosiły znak z imieniem: ROBERT BURNS. Ale kiedy wiatr sprawił, że zwłoki obróciły się w powietrzu, zobaczyłem, że mają moją twarz – zgniłą i oskubaną przez ptaki, ale wyraźnie moją. A potem zwłoki otworzyły oczy i spojrzały na mnie. Obudziłam się z krzykiem, pewien, że ​​martwa twarz pochyli się zaraz nade mną w ciemności. Szesnaście lat później mogłem wykorzystać ten sen jako jeden z centralnych obrazów w mojej powieści „Miasteczko Salem”.

3. Przypadkowi fani nie będą świadomi, że miasteczko Salem ma mroczną historię. Kanon Kinga opisuje, że zostało założone w 1710 roku przez przywódcę kultu purytańskiego. Mieszczanie zajmowali się czarami i praktykowali chów wsobny. W 1789 r. mieszkańcy miasta masowo znikali.

4. Tobe Hooper uważał, że zawsze można dostrzec druty używane do podwieszania aktorów podczas „latających” scen w filmach, i bardzo chciał tego uniknąc. Więc zamiast tego aktorzy stali na dźwigu. Niektóre sceny zostały również sfilmowane w odwrotnej kolejności, aby jeszcze bardziej zaniepokoić widzów.

5. Trzy lata po opublikowaniu „Miasteczka Salem” King powrócił do tej historii w swoim zbiorze opowiadań pod tytułem „Nocna zmiana”. Historie „Miasteczka Salem” i „Ktoś na drodze” rozszerzają uniwersum oryginalnej historii.

6. W czerwcu 1983, King powiedział, że zabiera się za pisanie kontynuacji „Salem’s Lot”, ale później stwierdził, że czuje, że historia jest kompletna. Jednak fani nie muszą się całkowicie załamywać, ponieważ „Lśnienie” doczekało się kontynuacji dopiero w 2013 roku.

7. Stephen King twierdził, że oparł miasteczko Salem na małym miasteczku w Vermont. Miasteczko to zamieszkiwane było przez małą liczbę osób i nie wyróżniało by się zapewne niczym ciekawym, gdyby nie sytuacja znana jako „Trójkąt Benningtona”. W latach pomiędzy 45 a 50 rokiem zaginęło tam pięć osób w bardzo dziwnych i niewyjaśnionych okolicznościach.

8. Gdy kręcono mini serial, równocześnie dogrywane były sceny, które mogłyby pozwolić produkcji zadebiutować w kinach. Zamiast trzech godzin, kinowa wersja miała mieć jedynie 112 minut, jednak nigdy nie doszło do jej ukończenia. Stephen King w jednym z wywiadów twierdził, że zdecydowanie bardziej podobała mu się idea z krótszą wersją.

Miasteczko Salem ciekawostki
Krzyże to stary i dobry sposób na wszelkiego rodzaju wampiry. Zdj. „Miasteczko Salem” 1979

9. Jak w przypadku wielu innych adaptacji powieści na filmy, tak i w tej zmieniono kilka postaci, czy to pod względem zachowań czy wyglądu. Największa zmiana charakteru dotyczy postaci Kurta Barlowa, przywódcy wampirów, który w powieści jest znacznie bardziej ludzki, ale w filmie w ogóle nie mówi. Producent Richard Kobritz uważał, że jest zbyt wiele „uprzejmych i dobrze wyglądających” wampirów i chciał, by wampirzy przywódca miał niewymowną, podobną do Nosferatu, złą istotę.

10. Produkcja wydała 100 000 $ na zbudowanie trzypiętrowej skorupy wokół istniejącego domu, aby stworzyć upiorny „Dom Marstena”.

11. Jack Young sam skonstruował „świecące” soczewki kontaktowe użyte w filmie. Postacie wampirów również nosiły sztuczne zęby i paznokcie. Wszystkie te akcesoria często odpadały, a aktorzy musieli odpoczywać przez pół godziny po noszeniu soczewek przez zaledwie 15 minut.

12. Jak zapewne wiecie, praktycznie wszystkie dzieła Stephena Kinga są w jakiś sposób połączone. Fikcyjne miasto Jerusalem’s Lot jest wspomniane w „Doktor Sen”. Podobnie miasto Chamberlain w stanie Maine jest wymienione w książce „Salem’s Lot”. Chamberlain to miasto, które Carrie White spaliła dzięki swoim telekinetycznym mocom w Carrie.

13. Salem’s Lot był nominowany do trzech nagród Primetime Emmy w 1980, w tym za wybitne osiągnięcia w projektowaniu graficznym i sekwencjach tytułów, za wybitne osiągnięcia w makijażu i za wybitne osiągnięcia w komponowaniu muzyki do serialu limitowanego lub programu specjalnego. Film jest obecnie uważany za kultowy klasyk i jeden z najlepszych horrorów lat 70.

14. Punktem kulminacyjnym książki jest ostateczna bitwa rozgrywająca się w pensjonacie, w którym przebywa Ben Mears. Film mądrze zmienia lokalizację na przerażającą piwnicę złego Domu Marstenów. Dom jest przedmiotem obsesji Mearsa i powodem jego powrotu do miasta Salem’s Lot.

15. Reggie Nalder jako główny wampir Kurt Barlow jest na ekranie przez mniej niż 90 sekund w całym trzygodzinnym miniserialu.

Miasteczko Salem doczeka się remake’u w 2023

Pisarz Gary Dauberman powiedział Den of Geek w czerwcu 2019 roku, że jego celem w nowej wersji „Salem’s Lot” jest sprawienie, by wampiry ponownie stały się przerażające. Chce uciec od bardziej seksownych, bardziej romantycznych nieumarłych, którzy opanowali popkulturę przez większą część ostatniego ćwierćwiecza, dzięki wszystkim tym filmom, od „Wywiadu z wampirem” przez „Zmierzch” po „Pamiętniki wampirów”.

16. Niemal całą dekadę po wyemitowaniu miniserialu, w 1987 roku ukazała się kinowa kontynuacja zatytułowana „Powrót do miasteczka Salem”. Współautorem i reżyserem kontynuacji był Larry Cohen, mimo że jego scenariusz do oryginalnego miniserialu został odrzucony na korzyść scenariusza napisanego przez Paula Monasha. O projekcie Cohen powiedział:

„Nieszczególnie lubię filmy o wampirach. W rzeczywistości uważam je za bardzo nudne. W „Powrocie do miasteczka Salem” próbowałem odnowić legendę o wampirach, czyniąc wampiry najbardziej prześladowaną rasą w Europie”.

Warto dodać, że kontynuacja zebrała same negatywne oceny i nijak się ma do pierwszej części historii.

17. W 2004 roku powstał Remake „Miasteczka Salem”. Jednak jego oś czasu została zaktualizowana tak, aby miała miejsce na początku XXI wieku.

18. Zabawna plotka z remake’u z 2004 roku głosi, że Rutger Hauer, wybrany najlepszym holenderskim aktorem stulecia , nie nauczył się swoich kwestii przed pojawieniem się w filmie i musiał używać kart podpowiedzi.

Salem's Lot remake 2023
Miasteczko Salem doczeka się nowej odsłony już w 2023 roku. Producentem filmu jest James Wan a reżyserem i scenarzystą Gary Dauberman

19. New Line Cinema kręci nowy remake, napisany i wyreżyserowany przez Gary’ego Daubermana, który wcześniej napisał scenariusz do „To”, „To: Rozdział 2” i kilku filmów z uniwersum Conjuring. Producentem jest James Wan, a premiera filmu zaplanowana jest na kwiecień 2023 roku.

20. Postać księdza Donalda Callahana pojawia się w kolejnych powieściach Kinga.

21. „Salem’s Lot” było także inspiracją dla miniserialu „Nocna msza” z 2021 roku, napisanego i wyreżyserowanego przez Mike’a Flanagana. Flanagan jest fanem Stephena Kinga i nazwał scenerię Crockett Island, na cześć postaci Larry’ego Crocketta. Również w pierwszym odcinku kopię „Salem’s Lot można zobaczyć w sypialni Riley Flynn.

To już wszystkie ciekawostki jakie dla Was przygotowałem! Dzięki serdeczne za obejrzenie i do usłyszenia wkrótce!

Może Ci się spodobać:

+ There are no comments

Add yours