„Siedem” (1995) – ciekawostki z filmu

0
SE7EN SIEDEM

Siedem. To liczba ofiar, których dosięgnie gniew jego wybrańca. To liczba sposobów odebrania życia, które on wybierze. To również liczba dni tygodnia z życia deszczowej metropolii, które obejrzysz na ekranie, poznając zakamarki umysłu szaleńca. Ale czy na pewno jest on szalony, czy może szalone są tylko drogi, którymi prowadzi pozbawione empatii społeczeństwo do oświecenia?

Film „Siedem” w reżyserii Davida Finchera to jeden z najlepszych thrillerów kryminalnych z lat 90. Opiera się na fabule w której seryjny morderca, znany jako John Doe, wybiera swoje ofiary na podstawie siedmiu grzechów głównych.

Jeżeli chcecie poznać ciekawe fakty i szczegóły dotyczące tej produkcji, zostańcie ze mną, jednak najpierw upewnijcie się czy subskrybujecie już mój kanał, aby być na bieżąco.

„Siedem” – ciekawostki z filmu

1. „Siedem” odniósł ogromny sukces zarówno krytyczny jak i finansowy, zarabiając ponad 300 milionów dolarów, przy dziesięciokrotnie mniejszym budżecie. Spędził również cztery tygodnie na szczycie listy najchętniej oglądanych filmów w USA.

2. Scenarzysta filmu, Andrew Kevin Walker pracował w Tower Records w Nowym Jorku, kiedy przyszło mu do głowy, że wystarczy przejść się ulicami Manhattanu, aby zobaczyć popełniany przynajmniej jeden z siedmiu grzechów głównych, i zaczął wyobrazić sobie seryjnego mordercę ścigającego ludzi, którzy to robią. Walker wysłał swój scenariusz do znajomego scenarzysty Davida Koeppa, który przekazał go swojemu agentowi a ten sprzedał go New Line Cinema. Po przeczytaniu scenariusza, Koepp podobno przekazał Walkerowi, ze ten potrzebuje specjalistycznej pomocy.

3. Podczas kręcenia sceny ofiary „lenistwa” aktorzy grający funkcjonariuszy SWAT nie zostali poinformowani, że „ofiarą” jest żywy człowiek, a nie rekwizyt. Ich zaskoczona reakcja, gdy ofiara kaszle, jest autentyczna.

4. W scenie „chciwości” Gene Borkan, aktor grający ofiarę, był związany i przez większość kręcenia miał na sobie tylko bieliznę. Był zalany ponad dwoma galonami sztucznej krwi, która była tak gęsta i lepka, że podczas kręcenia jego kolana przykleiły się do podłogi.

5. Jedna ze scen filmu została nakręcona w hotelu Ambassador w Los Angeles, gdzie w 1968 roku został zamordowany Robert Kennedy.

Siedem Obżarstwo
Bob Mack wcielił się w ofiarę obżarstwa

6. Aktor Bob Mack, który grał ofiarę w scenie obżarstwa, nosił zatyczki w uszach i nozdrzach, aby siedem skrzynek żywych karaluchów, które zostały na niego wysypane w tej scenie, nie mogło wpełznąć do tych otworów – jednak według Macka, co najmniej jeden karaluch znalazł drogę do wpełznięcia mu pod bieliznę.

7. Prawie każda scena w filmie rozgrywa się podczas deszczu jednak to nie było zamierzone. Twórcy musieli jak najszybciej nagrać wszystkie sceny z Bradem Pittem, ponieważ ten miał zakontraktowaną w tym samym czasie rolę w „12 małpach”. Tak się złożyło, ze każdy dzień zdjęciowy odbywał się w deszczowej aurze.

8. Ofiarą przykutą do łóżka przez rok był bardzo chudy aktor, który w czasie kręcenia filmu ważył zaledwie 40 kilogramów i miał zamontowane sztuczne, wielkie żeby, aby jego głowa wyglądała na jeszcze mniejszą i bardziej niedożywioną.

W filmie nie ma za wiele przemocy

9. Praktycznie cała przemoc w filmie ma miejsce poza kamerami. Jedyne morderstwo pokazane na ekranie ma miejsce na końcu, kiedy Mills strzela do Johna Doe, gdy ten jest już zatrzymany. Wszystkie inne morderstwa mają miejsce poza ekranem; publiczność widzi tylko krwawe i przyprawiające o mdłości następstwa tych morderstw.

10. Maestro horroru Guillermo del Toro odrzucił propozycję wyreżyserowania „Siedem”, twierdząc, że światopogląd scenariusza jest dla niego zbyt negatywny. Natomiast Danzel Washington odrzucił propozycję roli Davida Millsa, ponieważ uważał, że scenariusz jest zbyt mroczny.

11. David Fincher, który wyreżyserował „Siedem”, wyreżyserował wcześniej tylko jeden film i byłto Obcy 3. Fincher podczas kręcenia „Obcego” przeszedł tak wiele batalii z producentami, że postanowił więcej nie brać się za tworzenie żadnego filmu. Jednak po przeczytaniu scenariusza stwierdził, że jest on bardzo ciekawy. Powiedział, że nie jest to zwykły kryminał a bardziej coś w rodzaju medytacji nad złem.

12. Scenarzysta Andrew Kevin Walker nazwał postać graną przez Morgana Freemana „Williamem Somersetem” na cześć swojego ulubionego pisarza, W. Somerseta Maughama. W jednej scenie Mills i Somerset omawiają powieść W. Somerseta Maughama pod tytułem „W niewoli uczuć”.

13. Oczywiście poza tytułem film ma wiele więcej powiązań z różnymi liczbami:

  • Każdy numer budynku w pierwszej scenie zaczyna się od 7.
  • Ofiarę lenistwa policjanci odnajdują w mieszkaniu na trzecim piętrze. Lenistwo jest trzecim grzechem głównym.
  • Liczba ciał to osiem – obejmuje to osoby zaatakowane za siedem grzechów głównych, a także zabójstwo, które prowadził Somerset, zanim połączył siły z Millsem.
  • i na koniec – „Siedem” był siódmym najbardziej dochodowym filmem w 1995 roku.

14. W jednym alternatywnym zakończeniu okazuje się, że John Doe nie zamordował żony Millsa, ale zamiast tego spędza resztę życia w więzieniu. Natomiast w innym Mills miał zginąc w strzelanienie w kościele. W jeszcze innym alternatywnym zakończeniu to Somerset zabił Johna Doe.

sE7EN sIEDEM jOHN dOE
Siedem – John Doe

Se7en – kontynuacja

15. Około siedem lat po wydaniu Se7en, mówiono o kontynuacji zatytułowanej Ei8ht, w której Somerset nabywa moce psychiczne, które umożliwiają mu telepatyczne połączenie z seryjnym mordercą, na którego poluje. Reżyser David Fincher powiedział, że wolałby raczej zgasić zapalonego papierosa na gałce ocznej niż splamić dziedzictwo „Siedem” tak banalną koncepcją.

16. Zamiast tego pomysł na Ei8ht stał się zupełnie innym filmem zatytułowanym „Ukojenie”, z udziałem Anthony’ego Hopkinsa jako medium.

17. Chociaż ostatecznie nie było kontynuacji filmu, to w 2006 roku ukazała się siedmioczęściowa seria komiksów autorstwa Zenescope Entertainment. Historie zostały oparte na fiksacji Johna Doe na temat siedmiu grzechów głównych.

18. Podczas napisów początkowych John Doe odcina sobie opuszki palców. To wyjaśnia, dlaczego nigdy nie zostawił odcisków palców na miejscu zbrodni.

19. Podczas sceny w deszczu, w której Mills (Brad Pitt) ściga seryjnego mordercę Johna Doe, Brad Pitt przewrócił się i przypadkowo rozbił ręką przednią szybę samochodu. Szkło przecięło ścięgna tak głęboko, że widoczne były kości. Pitt musiał nosić gips, a większość późniejszych zdjęć musiała zostać zmieniona, aby nie było widać zranionej ręki.

20. Brad Pitt osobiście zapewnił tandetne krawaty, które jego postać nosi w filmie. Chciał, aby Mills wyglądał na gościa bez gustu.

21. Jedna scena pokazuje pamiętniki, które prowadził John Doe. Praca nad zapisaniem tych zeszytów i stworzeniem grafik zajęła dwa miesiące.

22. W ramach przygotowań do swojej traumatycznej sceny w pokoju przesłuchań Leland Orser szybko wdychał i wydychał powietrze. Przez to jego ciało było nadmiernie nasycone tlenem, co dawało mu możliwość hiperwentylacji. Nie spał też przez kilka dni, aby uzyskać zdezorientowany i niespokojny wygląd swojej postaci.

Więcej horroru na Strefa Grozy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *