Shuri jako Czarna pantera

„Czarna Pantera”: 10 rzeczy z komiksów, których nie wiedziałeś o Shuri

Chociaż rola Shuri w MCU była do niedawna dość ograniczona, w komiksach Marvela widziała nieco więcej akcji. W trakcie serii komiksów „Czarna Pantera”, tytułów pokrewnych, a nawet własnej limitowanej serii napisanej przez Nnedi Okorafor, Shuri rozwinęła szeroki zakres umiejętności i miała wiele wspaniałych osiągnięć.

1. Shuri jest prawdziwym geniuszem

Shuri Czarna Pantera
Wakanda. Shuri jest genialnym naukowcem

T’Challa wnosi wiele do roli Czarnej Pantery dzięki swojej inteligencji, umiejętnościom przywódczym i bojowym. Shuri ma jednak wszystkie te cechy, a ponadto jest prawdziwym geniuszem. Podczas gdy jej brat uczestniczył w spotkaniach dyplomatycznych i walczył ze złoczyńcami, Shuri ulepszała technologię Wakandy.

W komiksach (i MCU) Shuri wynalazła technologię dla siebie, Czarnej Pantery i Wakandy. Dzięki swoim postępom Czarna Pantera ma przewagę technologiczną w każdej walce. Jest też w dużej mierze odpowiedzialna za ciągłą przewagę technologiczną Wakandy nad resztą świata.

2. Shuri chciała zostać Czarną Panterą w tym samym czasie co jej brat

Shuri Wakanda Forever
Shuri nieszczęsliwie nie zdążyła aby stawić czołą Czarnej Panterze

Od czasu do czasu mieszkańcy Wakandy mieli okazję rzucić wyzwanie obecnej Czarnej Panterze do walki, aby przejąć jego miejsce. Wujek T’Challi i Shuri, S’yen, był Czarną Panterą, kiedy oboje postanowili spróbować swoich sił przeciwko niemu.

Wbrew woli matki, Shuri pędziła przez miasto, aby dostać się na miejsce wyzwania. Tuż przed osiągnięciem celu została jednak uwięziona pod nieprzytomnym ciałem i mogła tylko bezradnie patrzeć, jak jej brat rzuca wyzwanie ich wujowi i wygrywa.

3. Shuri została Czarną Panterą w komiksach

Shuri jako Czarna pantera
Shuri przejęła panowanie nad Wakandą gdy jej brat został pokonany przez Namora i Dr. Doom’a

Fani, którzy oglądali „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, mogli się zastanawiać, czy Shuri stał się Czarną Panterą w komiksach. W serii komiksów T’challa został napadnięty przez Namora i Doktora Dooma i ciężko ranny. Kiedy był ubezwłasnowolniony, Shuri wystąpiła, by rządzić Wakandą.

Po ukończeniu prób Shuri przyjęła strój Czarnej Pantery i stała się jednym z najsilniejszych jej użytkowników. Jako władczyni Wakandy, Shuri nie bała się stawić czoła wrogom swojego narodu, sojusznikom, a nawet samemu T’challi. Posłuchała rady brata, ale ostatecznie zrobiła to, co uważała za słuszne, niezależnie od jego opinii.

4. Shuri dzieli mieszkanie w Chicago z Ironheart i Ms. Marvel

Shuri Riri Williams
Shuri spotykała się z Ironheart i Ms. Marvel co pół roku

W historii „Decompression” zawartej w „Marvel Voices: Legacy” #1 autorstwa Mohale Mashigo, Chrisa Allena i Rachelle Rosenberg Shuri ujawnia jedną ze swoich rezydencji w USA – eleganckie mieszkanie w Chicago. Mieszkanie należy do Shuri, ale dzieli dostęp do mieszkania z Ironheart i Ms. Marvel.

Co sześć miesięcy Shuri, Riri Williams i Kamala Kahn zbierają się razem w mieszkaniu, aby „odprężyć się”. Robią sobie maseczki, dzielą się swoimi najnowszymi odkryciami technologicznymi i współczują sobie wzajemnie z powodu stresu związanego z byciem młodą, kobiecą bohaterką. Od czasu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” fani mają nadzieję na romans między Shuri i Riri Williams, a ta historia pozwala w to wierzyć.

5. Shuri walczyła w komiksach z Namorem

Shuri walczy z Namorem
Dopiero Fantastyczna Czwórka rozdzieliła walczących Shuri i Namora

Po tym, jak T’Challa został obezwładniony przez Doktora Dooma, a Namor zniszczył Wakandę ogromną falą pływową, Shuri osobiście skonfrontowała się z Namorem. Shuri zmierzyła się z Namorem na małej skalistej wyspie pośrodku oceanu. Oprócz swoich nieodłącznych mocy Czarnej Pantery miała na sobie supermocny kostium.

Shuri prawie pokonała Namora, dmuchając mu w twarz odwadniającym proszkiem, ale ten dotarł do wody i rzucił się na nią z powrotem. Walka została ostatecznie przerwana przez Fantastyczną Czwórkę, zanim którykolwiek z walczących mógł wygrać.

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu ZWIASTUN

6. Shuri wypowiedziała wojnę Atlantydzie

Shuri zniszczyła Atlantydę
Shuri wzięła odwet na Atlantydzie za atak na swój kraj

Po tym, jak T’challa został ciężko ranny, Shuri została królową Wakandy i Czarną Panterą. Namor zaatakował Wakandę falą pływową, która zabiła niezliczoną liczbę jej mieszkańców. Shuri była gotowa odpowiedzieć wypowiedzeniem wojny Królestwu Atlantydy.

Po wyzdrowieniu T’Challi, on i Namor zostali członkami Illuminati – grupy bohaterów próbujących potajemnie chronić wszechświat. Namor poprosił T’challę, aby przemówił do Shuri w jego imieniu. Pomimo rad T’Challi, że wojna byłaby katastrofalna dla obu krajów, Shuri nie mogła zignorować zniszczeń, jakie Namor wyrządził jej domowi. Wypowiedziała wojnę i rozpoczęła atak, który zniszczył Atlantydę.

7. Killmonger nie doceniał potencjału Shuri

Shuri KIllmonger
Shuri z łatwością rozprawiła się z ludźmi KIllmongera

Killmonger był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci z oryginalnego filmu „Czarna Pantera” od MCU. Od wielu lat walczy również w komiksach z Czarną Panterą. Podczas jednego komiksu, Killmonger zaatakował Wakandę, gdy T’Challa był nieobecny, a krajem dowodziła Shuri.

Shuri wzięła drużynę wojowników z Wakandy i wkradła się na statki Killmongera. Niestety jej zespół został schwytany i zamknięty na jednym ze statków. Shuri zażądała walki z Killmongerem, ale ten odmówił. Zamiast tego wysłał kilku swoich sługusów, aby zabili ją i jej sojuszników. Killmonger nie docenił Shuri, która z łatwością rozprawiła się z agresorami.

8. Bóg Bast odrzucił starania Shuri o zostanie Czarną Panterą

Czarna Pantera Wakanda w moim sercu
Shuri musiała udowodnić, że jest godna zostania Czarną Panterą

Kiedy T’Challa został obezwładniony po ataku Doktora Dooma, Shuri wiedziała, że Wakanda będzie potrzebować obrońcy. Wiele lat wcześniej trenowała, aby podjąć próby zostania Czarną Panterą, ale nie miała ochoty wyzywać swojego brata do walki. Jednak gdy T’challa nie mógł sprawować władzy, uznała, ze musi przejąć kontrolę nad Wakandą.

Shuri z łatwością przeszła przez początkowe fazy prób Czarnej Pantery, odzyskując ziele w kształcie serca. Kiedy jednak dotarła do Boga Bast, ten odrzucił ją, mówiąc, że jest zbyt dumna, by służyć jako Czarna Pantera. Zaakceptowała jego decyzję, ale i tak walczyła, by chronić swój kraj, bez mocy, dopóki nie udowodniła, że ​​jest tego warta.

9. Shuri jest weganką

Shuri jest weganką
Shuri na kartach komiksu

Dieta Shuri nie jest głównym punktem fabuły ani w komiksach, ani w filmach MCU, jednak dzięki komentarzowi w ’War of the Realms’ czytelnicy wiedzą, że Shuri jest weganką w komiksach. Bycie weganką oznacza, że ​​nie je produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym jajek i nabiału.

10. Shuri poświęciła swoje życie dla T’Challi

Shuri Proxima Midnight
Proxima Midnight zabiła Shuri

Podczas przygotowań do Tajnych Wojen, Thanos szukał Kamieni Nieskończoności na Ziemi. Namor, w odwecie za atak Shuri na Atlantydę, powiedział sługom Thanosa, aby zajrzeli do Wakandy. Siły Thanosa zburzyły Złote Miasto i dokonały masakry wielu mieszkańców. Ostatecznie T’Challa i Shuri zostali uwięzieni w fortecy Thanosa wraz z jego sługą, Proximą Midnight.

Shuri zażądała, aby T’Challa szukał sojuszników, którzy ocalą ich kraj, teleportując się z fortecy. Odszedł, a ona zmierzyła się z Proximą Midnight w walce. Shuri została zabita, a jej duch udał się do krainy przodków, zwanej Djalia. Tam duch jej matki nauczył ją, jak po zmartwychwstaniu używać mocy, w tym umiejętności zmiany kształtu.

Może Ci się spodobać:

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment