„Fight Club” – 30 ciekawostek z filmu

0
Fight Club ciekawostki

Fight Club – Młody yuppie, wbity w narzucony przez „wyścig szczurów” styl życia, cierpi na bezsenność. Za namową lekarza trafia na spotkania terapeutyczne ludzi ciężko i śmiertelnie chorych. Paradoksalnie odnajduje – w spotkaniach pełnych bólu i cierpienia – spokój. Wkrótce spotyka na swej drodze przewrotnego anarchistę Tylera Durdena, który imponuje mu swym nieskrępowaniem i wyzwoleniem. Obaj szybko stają się swoim wzajemnym dopełnieniem. Organizują zamknięte walki – Podziemny Krąg, który przeradza się w paramilitarną organizację anarchistyczną.

Fight Club – ciekawostki

1. Autor książki „Fight Club”, Chuck Palahniuk wpadł na pomysł powieści po tym, jak został pobity podczas wyprawy na kemping, kiedy upomniał pobliskich obozowiczów, żeby nie hałasowali. Kiedy wrócił do pracy, zauważył, że nikt nie wspomina o jego urazach ani nie pyta o nie, a zamiast tego zadają takie banalne pytania, jak na przykład „Jak minął ci weekend?”. Palahniuk doszedł do wniosku, że powodem, dla którego ludzie reagowali w ten sposób, było to, że gdyby zapytali go, co się stało, konieczny byłby pewien stopień osobistej interakcji, a jego współpracownikom po prostu nie zależało na nawiązaniu z nim kontaktu na poziomie osobistym. To właśnie jego fascynacja tym społecznym „blokowaniem” stała się podstawą powieści.

2. Chuck Palahniuk od samego początku powiedział producentom, że chociaż w pełni popiera adaptację, nie jest zainteresowany pisaniem scenariusza. Początkowo producentka Laura Ziskin rozważała zatrudnienie scenarzysty Bucka Henry’ego do adaptacji powieści ze względu na wiele podobieństw tematycznych między Fight Club i Absolwent (1967) (który został zaadaptowany z powieści Henry’ego pod tym samym tytułem). Jednak to Jim Uhls został ostatecznie wybrany na scenarzystę, wyprzedzając Henry’ego. Cameron Crowe, Andrew Kevin Walker, reżyser David Fincher oraz aktorzy Brad Pitt i Edward Norton dołożyli również niektóe fragmenty do scenariusza.

3. Palahniuk po seansie „Fight Club” stwierdził, że według niego film jest ulepszoną wersją powieści.

4. W scenie, w której Brad Pitt i Edward Norton są pijani i uderzają piłeczkami golfowymi, aktorzy naprawdę są pod wpływem alkoholu.

5. Brad Pitt i Helena Bonham Carter spędzili trzy dni, nagrywając odgłosy orgazmu do swoich niewidzianych scen seksu.

6. Kiedy Tyler przyłapuje Narratora na słuchaniu pod drzwiami, jak uprawia seks z Marlą, ma na sobie gumową rękawiczkę. To był pomysł Brada Pitta i wywołał wiele kontrowersji u prezes FOX 2000 Laury Ziskin. Była przerażona, gdy zobaczyła tę scenę i kazała ją usunąć. Jednak podczas kolejnego pokazu testowego pojawienie się rękawicy wywołało śmiech u wszystkich widzów, co skłoniło Ziskin do zmiany zdania.

Fight Club – Helena Bonham Carter

Fight Club Helena Bonham Carter jako Marla Singer
Helena Bonham Carter jako Marla Singer

7. Podczas kręcenia filmu Helena Bonham Carter nalegała, aby jej wizażystka nakładała cały makijaż jej oczu lewą ręką, ponieważ Bonham-Carter uważała, że jej postać Marla, nie jest osobą, która byłaby szczególnie utalentowana w sprawach makijażu.

8. Przez cały film Tyler Durden nosi Blue-Blockers, rodzaj okularów przeciwsłonecznych powszechnie używanych przez osoby cierpiące na bezsenność do filtrowania niebieskiego światła, które jest szkodliwe dla produkcji melatoniny, substancji chemicznej niezbędnej do snu.

9. Przez cały film Tyler Durden nosi Blue-Blockers, rodzaj okularów przeciwsłonecznych powszechnie używanych przez osoby cierpiące na bezsenność do filtrowania niebieskiego światła, które jest szkodliwe dla produkcji melatoniny, substancji chemicznej niezbędnej do snu.

10. Kiedy członek Fight Club spryskuje księdza wodą z węża, można zauważyć, że kamera na chwilę się trzęsie. Dzieje się tak, ponieważ kamerzysta nie mógł powstrzymać się od śmiechu.

Prawdziwe poświęcenie dla roli

11. Brad Pitt i Edward Norton naprawdę nauczyli się wyrabiać mydło na potrzeby filmu.

12. Tyler Durden pierwotnie zamierzał wyrecytować wykonalny przepis na domowe materiały wybuchowe (tak jak robi to w powieści). Jednak w trosce o bezpieczeństwo publiczne twórcy filmu postanowili zastąpić prawdziwy przepis fikcyjnym.

13. Scena seksu między Tylerem i Marlą została nakręcona przy użyciu tej samej techniki „bullet-time”, co w filmie „Matrix” (1999). Aparaty fotograficzne ustawiono w kręgu wokół łóżka, a każdy z nich wykonywał po kolei jedno ujęcie. Te pojedyncze klatki zostały następnie zmontowane razem i ulepszone za pomocą grafiki komputerowej, ponieważ zarówno Brad Pitt, jak i Helena Bonham Carter byli w pełni ubrani w kombinezony do przechwytywania ruchu podczas kręcenia.

14. Układ mieszkania Narratora był oparty na mieszkaniu, w którym mieszkał reżyser David Fincher, w Los Angeles. Fincher zdecydował się na wzorowanie lokalizacji na tym mieszkaniu, ponieważ twierdził, że mieszkając w nim zawsze chciał je wysadzić w powietrze.

15. Przed rozpoczęciem zdjęć Edward Norton i Helena Bonham Carter rozważali odwiedzenie prawdziwych grup wsparcia dla nieuleczalnie chorych, ale zrezygnowali z tego, ponieważ ze względu na satyryczny charakter filmu nie uznali tego za stosowne.

Fight Club - Edward Norton i Brad Pitt
Edward Norton i Brad Pitt

16. Przed rozpoczęciem zdjęć wizażystka Julie Pearce oglądała walki UFC, aby zobaczyć, jakie efekty makijażu są potrzebne do filmu, ponieważ nigdy wcześniej nie robiła „realistycznego makijażu obrażeń”.

17. Podczas kręcenia nocnych plenerów domu Tylera w San Pedro, balony z helem, które unosiły się nad domem spowodowały liczne doniesienia o obserwacji UFO. W wyniku zgłoszeń plan sotał odwiedzony przez funkcjonariuszy biura szeryfa.

Powstały prawdziwe Fight Cluby

18. Po premierze filmu w Stanach Zjednoczonych powstało kilka klubów walki. Jeden z nich – „Gentleman’s Fight Club” powstał w Menlo Park w Kalifornii w 2000 roku i składał się głównie z przedstawicieli branży zaawansowanych technologii.

19. Za rolę w filmie Brad Pitt otrzymał 17,5 miliona dolarów. Edwardowi Nortonowi zapłacono 2,5 miliona dolarów.

20. W praktycznie każdym ujęciu w filmie można dostrzec kubek z logo Starbucks.

21. Wizażysta Rob Bottin musiał stworzyć dwa różne grube kostiumy dla Meat Loafa – jeden z sutkami, drugi bez – ponieważ filmowcy nie byli pewni, czy 20th Century Fox zaakceptuje kostium z wydatnymi sutkami.

22. Helena Bonham Carter nosiła buty na platformie, aby zniwelować różnicę wzrostu między nią a Edwardem Nortonem i Bradem Pittem.

23. Filmowanie trwało 138 dni, z ponad 300 scenami nakręconymi w 200 lokalizacjach i 72 planami zbudowanymi przez scenografa Alexa McDowella.

24. Pierwszy szkic scenariusza autorstwa Jima Uhlsa nie zawierał narracji. David Fincher szybko to przywrócił, ponieważ czuł, że większość humoru pochodzi z tego, co mówi narrator.

Fight Club – Nawiązania

25. Kiedy Narrator dzwoni do Tylera Durdena z budki telefonicznej i obraca w dłoni wizytówkę Paper St., na jej odwrocie jest zapisany numer telefonu (555-0178). To był numer telefonu domowego Narratora, kiedy nadal mieszkał w mieszkaniu Pearson Towers.

26. Niektóre z fałszywych imion używanych przez narratora w grupach samopomocy pochodzą z „Planety małp” (1968) ([6:41] Cornelius), a także klasycznych ról odgrywanych przez Roberta De Niro ([14:35] jak Rupert z „Króla komedii” (1982) i Travisa z „Taksówkarza” (1976)).

Brad Pitt Fight Club
Brad Pitt Fight Club

27. Słynny wers „Pierwsza zasada Fight Clubu brzmi: nie rozmawiaj o Fight Clubie” jest funkcjonalny zarówno dla fabuły, jak i dla przypomnienia recenzentom, którzy już widzieli film, aby nie psuli zwrotów akcji.

28. Spalony samochód, który bada Narrator, to Lincoln Town Car z 1990 roku. To także ten sam samochód, w którym on i Tyler rozbijają się później w filmie. Dodatkowo Tyler mówi, że chciałby walczyć z Abrahamem Lincolnem, od którego pochodzi nazwa producenta samochodów.

29. Kiedy Tyler i Narrator spotykają się w barze, temat rozmowy pada na „konsumentów”. Wkład Brada Pitta w rozmowę bardzo przypomina jego monolog do Bruce’a Willisa o konsumentach w „12 małpach” (1995).

30. W miarę postępu zdjęć Edward Norton celowo schudł i mniej spał, podczas gdy Brad Pitt oddawał się sesjom w solarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *