The Last of Us odcinek pierwszy

„The Last of Us” – Jak serial różni się od gry w pierwszym odcinku?

Według krytyków arcydzieło Sony Computer Entertainment z 2013 roku, „The Last of Us”, może być jedną z najlepszych gier wideo, jakie kiedykolwiek stworzono. Wszystko, od fenomenalnej rozgrywki po jedyną w swoim rodzaju historię, było tak niesamowite, że gra zdobyła miliony fanów!

W bieżącym roku dostaliśmy doskonały prezent od stacji HBO, która postanowiła przerobić grę na serial telewizyjny. Jednak jak to zazwyczaj bywa, ekranizacja ma kilka odstępstw od samej gry, a każdy twórca stara się opowiedzieć historię na swój własny sposób. Chociaż adaptacja serialu telewizyjnego w ogromnym stopniu zależy od gry wideo jako materiału źródłowego, jest kilka rzeczy, które serial zrobił inaczej niż w grze.

Uwaga! Poniżej czekają na Ciebie spojlery zdradzające fabułę pierwszego odcinka „Last of Us”. Jeżeli jeszcze nie oglądałeś/aś to opuść tą stronę.

Przed Epidemią

The Last of Us pierwsza scena
The Last of Us zaczyna się od wywiadu z dwoma epidemiologami

„The Last of Us” zaczyna się od wywiadu przeprowadzonego w 1968 roku przez dwóch epidemiologów, a jeden z nich, dr Newman, przedstawia teorię, że gdyby temperatura na ziemi wzrosła, grzyb mógłby przystosować się do warunków i atakować ludzi. To złowrogie ostrzeżenie, oparte na obecnym problemie z globalnym ociepleniem, zostało dodane do serialu, aby zapewnić kontekst wybuchu epidemii, w przeciwieństwie do gry, w której choroba pojawia się nagle. 

HBO poświęca rozszerzoną scenę, aby pokazać poranną rutynę Sarah i jej taty Joela Millera, która obejmuje budzenie się, robienie sobie śniadania, nalewanie tacie soku pomarańczowego, a nawet delektowanie się śniadaniem z wujem Tommym. Podczas gdy cała historia w grze zaczyna się w nocy, seria „The Last of Us” zajmuje cały dzień, aby powoli budować napięcie, pokazując fragmenty życia Sary.

Oprócz dodania nowych scen, zmieniono również kilka drobnych szczegółów.  Sarah w serialu bierze pieniądze z szuflady taty, aby naprawić jego stary zegarek. W grze natomiast, kupuje mu nowy.

https://www.youtube.com/watch?v=dSw_x4sjepw
The Last of Us – Pierwszy odcinek vs gra

W serialu widzimy również po raz pierwszy rodzinę Adlerów, która nie pojawia się w materiale źródłowym. To dom Adlerów, do którego Sarah udaje się w serialu, jest pierwszym miejscem w którym widz ma styczność z działalnością infekcji.

Gra bardzo szybko przechodzi przez początkowe wydarzenia, a przypadkowa osoba, później opisana jako ich sąsiad, włamuje się do rezydencji Millerów, zanim zostaje zastrzelona przez Joela. Podczas gdy Joel poszedł odebrać swojego brata Tommy’ego z więzienia w serialu, Tommy właśnie przybywa do rezydencji Millerów w grze. 

Podczas ucieczki ciężarówką scenariusz i sytuacje, nawet rodzina z dzieckiem, która prosi o podwiezienie, jest taka sama. Twórcom udaje się zawrzeć kilka dialogów z gry. Kolejną z sytuacji pojawiających się tylko w serialu jest katastrofa samolotu.

Przeskok w czasie

Last of Us Boston 2023
Joel musi zaopiekować się Ellie

Wiele wysiłku poświęca się budowaniu świata, w którym bohater Joel i ocaleni są zmuszeni żyć. Po przeskoku w czasie zostajemy wprowadzeni do postapokaliptycznego świata, w którym Boston jest strefą wojny. W pierwszej scenie dziecko idzie w stronę miasta w podartych ubraniach i upada w pobliżu wejścia do miasta. Następnie zostaje zabity przez śmiertelny zastrzyk, gdy test pokazuje, że jest zarażony.

Kary śmierci obowiązujące w Bostonie, kartki na żywność za prace, Świetliki walczące z siłami zbrojnymi czy żołnierz handlujący narkotykami zostały wymyślone jedynie na potrzeby serialu. Stworzono je aby ukazać koszmarne warunki życia, do których ludzkość została zmuszona z powodu szalejąc infekcji. Serial przedstawia cały otaczający główne postacie świat. W grze skupiamy sie na głównej postaci – Joelu, natomiast świat w którym żyje nie jest nam dobrze przedstawiony.

W pierwszym odcinku serialu poznajemy również Tess, która jest przetrzymywana przez Roberta i jego ludzi. Robert jest o wiele bardziej przyjacielski w stosunku do Tess i Joela w serialu, a nawet błaga ją, by nie mówiła nic o pobiciu swojemu partnerowi. Tess w końcu ucieka, po czym zostaje aresztowana przez FEDRA. Ostatecznie udaje jej się dotrzeć do domu Joela i zasnąć obok niego. Rano Joel dowiaduje się, że zostali oszukani przez Roberta.

W grze natomiast jest to przedstawione o wiele krócej. Zamiast długiego ujęcia filmowego przedstawiającego świat, gra wybiera dialog ekspozycyjny. W nim pokazuje okrucieństwa FEDRY i ustalia, że świetliki są grupą rebeliantów. 

Last of Us pierwszy odcinek

 Tess
Tess jest partnerką Joela w serialu „The Last of Us”

Odcinek kończy się gdy Joel i Tess przejmują Ellie i zgadzają się bezpiecznie ją przetransportować. Podczas podróży spotykają żołnierza z którym Joel wcześniej handlował, jednak ten nie chce ich przepuścić. W tej scenie jedyną zachowaną rzeczą z gry jest moment w którym Ellie dźga żołnierza w nogę. Reszta tej sceny została stworzona jedynie dla serialu.

Twórcy produkcji dla HBO chcieli również przedstawić Joela jako osobę, której charakter zmienił się przez te wszystkie lata. Dlatego w obliczu zagrożenia, w sytuacji podobnej do tej sprzed 20 lat atakuje żołnierza i bije go na śmierć. W wersji gry dwóch żołnierzy chwyta grupę i rozpoczyna procedurę testową, kiedy Ellie dźga jednego w nogę. Tess strzela drugiemu w głowę, podczas gdy Joel wdaje się z drugim w bójkę i zabija go własną bronią. 

Last of Us podsumowanie

Joel i Sarah
Córka Joela, Sarah, ginie w pierwszym odcinku serialu „The Last of Us”

Gra zadbała o to, aby niektóre z najważniejszych linii i scen były prawie nienaruszone. Scenę, w której Sarah zostaje postrzelona, ​​przedstawiono z dokładnie taką samą intensywnością, znaczeniem i prawie podobnymi dialogami. Zachowano kwestie wspólne między Ellie i Joelem w mieszkaniu przed wyprowadzką. Na przykład sposób, w jaki opada na kanapę i zbliżenie na zepsuty zegarek. Podniecenie Ellie związane z wyjściem po raz pierwszy w życiu poza QZ i ekstaza bycia na zewnątrz odtworzono ze starannością.

Może Ci się spodobać:

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment