Freddy Krueger

„Koszmar z ulicy Wiązów” – ciekawostki zza kulis serii filmów.

W 1984 roku mistrz horroru Wes Craven przedstawił widzom nie tylko jeden z najbardziej kultowych horrorów dekady, ale jedną z najbardziej kultowych postaci horroru w ogóle. Nazywał się Fred Krueger i odbierał życie nastolatkom we śnie. Nawet jeśli ludzie nie znają historii Freddy’ego, większość rozpozna jego wygląd. Freddy ma okropnie spaloną twarz, brudną brązową fedorę, zielono-czerwony sweter i rękawiczkę z nożami zamiast palców.

Robert Englund był aktorem pod makijażem, który grał tę postać przez prawie dwadzieścia lat w ośmiu filmach i programie telewizyjnym. Seria została ostatecznie uruchomiona ponownie w 2010 roku z Jackiem Earle Haleyem; jednak większość fanów gardziła ponownym uruchomieniem i nie była zainteresowana filmem Freddy’ego bez Englunda.

Za stworzeniem całej serii filmów o tym złoczyńcy stoi wiele ciekawych historii. Poniżej kilkanaście z nich.

„Koszmar z ulicy Wiązów” był inspirowany kilkoma prawdziwymi wydarzeniami

Mimo, że film o Freddym Kruegerze to oczywiście fikcja powstała w głowie reżysera, to jednak była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Jeśli chodzi o samą historię to Craven zainspirował się przeczytanym artykułem o chłopcu, który zmarł we śnie na skutek koszmarnych snów.

Jeżeli chodzi o postać głównego złoczyńcy to reżyser nazwał go Freddy po chłopcu z którym chodził do szkoły. Prawdziwy Freddy był typowym szkolnym chuliganem i prześladował swoich rówieśników.

Córka Wesa Cravena załatwiła Johnny’emu Deppowi pierwszy występ aktorski

Niektórzy mogą nie wiedzieć, ale oryginalny „Koszmar z ulicy Wiązów” był tak naprawdę aktorskim debiutem Johnny’ego Deppa. Aktor dostał rolę Glena Lantza, który był chłopakiem Nancy Thompson i jej sąsiadem z drugiej strony ulicy. Nie każdy również wiedział, że rolę w tym filmie załatwiła aktorowi córka reżysera.

Wes Craven wyjaśnił w filmie dokumentalnym Never Sleep Again, że jego zdaniem Depp wyglądał „chorowicie i blado”, ale jego córka uważała, że ​​Johnny Depp jest bardzo przystojny, i nalegała aby dostał rolę w filmie.

Koszmar z ulicy Wiązów II: Zemsta Freddy’ego miał być nakręcony bez udziału Roberta Englunda

Strefa Grozy Youtube

Każdy, kto jest fanem serii „Koszmar z ulicy Wiązów”, wie, że bez Roberta Englunda filmy nie byłyby tym, czym były. Wes Craven stworzył coś niezwykłego w 1984 roku, ale później filmowcy znacznie odeszli od jego pierwotnej wizji. Kiedy kręcono drugi film, „Koszmar z ulicy Wiązów II: Zemsta Freddy’ego”, filmowcy nie wiedzieli jeszcze, że Englund jest kluczowy dla tej historii.

To spowodowało, że zaczęli kręcić sceny ze statystą w gumowej masce, ale szybko stało się jasne, że muszą sprowadzić Englund z powrotem. Według obsady i ekipy filmu statysta był zbyt sztywny, by zagrać tę rolę i chodził jak Frankenstein.

Jennifer Rubin przypadkowo dźgnęła Roberta Englunda

Jeśli chodzi o „Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów”, do roli nastolatków ze szpitala psychiatrycznego, którzy nazywali siebie Wojownikami snów, została sprowadzona zupełnie nowa obsada. Otrzymali nazwę po tym, jak Nancy Thompson przekonała ich, że są wystarczająco silni, by walczyć z Freddym w ich snach.

Jedna z tych nastolatków miała na imię Taryn i była grana przez Jennifer Rubin. Ona i Freddy mają skomplikowaną sekwencję snów, w której Taryn atakuje Freddy’ego sprężynowymi ostrzami. Rubin wyznała w filmie dokumentalnym Never Sleep Again, że raz przypadkowo naprawdę dźgnęła Roberta Englunda w jednej z ich walk.

Patricia Arquette najprawdopodobniej nie wróciła do produkcji z powodów finansowych

Jedną z osób, które zrobiły największą karierę aktorską po „Koszmar z ulicy Wiązów III: Wojownicy snów” była młoda Patricia Arquette. Aktorka zagrała postać Kristen Parker w trzeciej odsłonie serii, ale w kolejnej została już zastąpiona przez Tuesday Knight.

Reżyser Renny Harlin, producent Robert Shaye i aktor Ken Sagoes przyznają, że nie wiedzą, dlaczego Arquette nie wróciła, ale Englund uważą, że odpuściła z powodów finansowych. Jego słowa potwierdzał Rodney Eastman, który grał Joeya. Powiedział on w Never Sleep Again, że Arquette nie wróciła, ponieważ nie chcieli jej zapłacić kwoty, o którą prosiła, mimo że kwota była niewielka i na nią zasłużyła.

MPAA wycięła wiele scen z filmu „Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów”

Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów
Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów

Jeśli chodzi o horrory, twórcy filmowi i montażyści muszą uważać na to, ile krwi pokazują na ekranie. Nawet jeśli dział efektów specjalnych stworzy oszałamiającą scenę do filmu, może zostać ona wycięta, aby uniknąć oceny X.

Jeśli chodzi o „Koszmar z ulicy Wiązów V: Dziecko snów”, duża część filmu musiała zostać wycięta po sprawdzeniu przez MPAA. Reżyser filmu, Stephen Hopkins , przyznał w Never Sleep Again, że film musiał być ponownie wysyłany do MPAA około 20 razy, ponieważ ciągle wycinali różne sceny.

Odbył się prawdziwy pogrzeb Freddy’ego Kruegera

Kiedy filmowcy pracowali nad „Freddy nie żyje: Koniec koszmaru”, naprawdę myśleli, że to będzie ostatni występ Freddy’ego. Reklamowali film z założeniem, że Freddy odejdzie na dobre, i stąd właśnie taki tytuł. Oczywiście tak nie było, ale zrobili wszystko, co w ich mocy, jeśli chodzi o marketing filmu.

Aby wypromować film i fakt, że tak naprawdę był to „ Ostatni koszmar”, filmowcy zorganizowali pogrzeb Freddy’ego Kruegera, w którym uczestniczyło kilku członków obsady i ekipy.

Englund oczywiście powrócił do roli Freddy’ego w filmie „Freddy vs. Jason”, ale chwyt marketingowy był mimo wszystko genialny.

W pierwszych szkicach scenariusza do Freddy vs Jason, na końcu miał pojawić się Pinhead

Freddy kontra Jason nigdy nie miał szansy zostać filmem nominowanym do Oscara, ale osiągnął to, czego oczekiwali fani. Od lat ludzie chcieli zobaczyć dwie ikony horroru w epickiej walce i w końcu w 2003 roku udało się to zrealizować.

Koniec filmu nie daje prawdziwego zwycięzcy tego starcia, ale ciekawsze jest to co pierwotnie miało się zawierać w końcowej walce. W ostatnich minutach filmu do walcząćych Jasona i Kruegera miał dołączyć Pinhead i zapytać o co walczą. To byłoby niesamowite zakończenie, ale niestety New Line Cinema nie posiadało praw do postaci.

Freddy nagrał teledysk z zespołem Dokken

Dwie rzeczy były niezwykle popularne w latach 80.: horrory i muzyka. Jeden z zespołów rockowych, który był dobrze znany, gdy popularność Freddy’ego rosła, nazywał się Dokken. Ze względu na atrakcyjność Dokkena i Freddy’ego, w 1987 roku nakręcili razem teledysk do utworu „Dream Warriors”.

Piosenka znalazła się nie tylko na albumie Dokkena, ale była także piosenką przewodnią w Koszmar z ulicy Wiązów III: Wojownicy snów. Teledysk łączył sceny z filmu i zespołu grającego na swoich instrumentach. Robert Englund dograł kilka dodatkowych scen na potrzeby teledysku.

Proteza Freddy’ego wpadła do ust Toy Newkirk

Toy Newkirk Koszmar z ulicy wiązów
Freddy wysysa życie z Toy Newkirk

Freddy Krueger znany jest z tego, że w dość wyjątkowy sposób kończy życie nastolatków. Jeden z najdziwniejszych momentów „Władcy snów” miał miejsce, gdy nadszedł czas, aby Toy Newkirk sfilmowała ostatnie chwile swojej postaci Sheili Kopecky.

W jej ostatniej scenie robotyczna ręka wychodzi z jej biurka w szkole, zanim pojawia się Freddy i dosłownie wysysa z niej życie całując ją.

W filmie dokumentalnym „Never Sleep Again” Newkirk ujawniła, że ​​tuż przed pocałunkiem Roberta Englunda proteza Freddy’ego przypadkowo wysunęła się z ust Englunda i trafiła prosto w jej usta.

Johnny Depp i Alice Cooper wystąpili w filmie „Freddy nie żyje: Koniec koszmaru”

Chociaż pierwszy „Koszmar z ulicy Wiązów” zapoczątkował karierę Johnny’ego Deppa, nie wrócił on do serii aż do „Freddy nie żyje: Koniec koszmaru”. Nawet wtedy nie pojawił się w bardzo dużej roli, ale po prostu wystąpił jako rzecznik w telewizji.

Legenda rocka Alice Cooper również odegrał rolę w filmie i zagrał znęcającego się nad synem ojca Freddy’ego Kruegera w sekwencjach retrospekcji. Chociaż „Koniec koszmaru” był daleki od najlepszych kontynuacji Koszmaru z ulicy Wiązów, to miał kilka niesamowitych epizodów.

Monica Keena jako dziecko bała się Freddy’ego Kruegera

Kiedy w 1984 roku ukazał się Koszmar z ulicy Wiązów, przeraził on naprawde wiele osób. Aktorka z filmu „Freddy vs Jason”, Monica Keena przyznała, że gdy w młodości pierwszy raz obejrzała „Koszmar” była bardzo przerażona.

Wyjaśniła, że ​​widok Freddy’ego w oryginalnym filmie wywołał u niej traumę i przez lata przed pójściem spać musiała patrzeć na zdjęcie Roberta Englunda obok zdjęcia Freddy’ego Kruegera, żeby pamiętać, że Freddy nie jest prawdziwy.

Prawdopodobnie jej trauma zakończyła się gdy w końcu odrąbała głowę Freddy’emu w Freddy kontra Jason.

Broń i sweter Freddy’ego zostały skrupulatnie przemyślane

Podczas gdy niektórzy maniacy filmowi dzierżą gigantyczną maczetę lub nóż kuchenny, Freddy naprawdę ma na ich tle wyjątkową broń. Wes Craven intensywnie zastanawiał się, jaką bronią Krueger mógłby się wyróżnić, i w końcu zdecydował się na rękawiczkę z ostrzem. W wywiadzie dla Amerykańskiego Instytutu Filmowego Craven wyjaśnił, że zastanawiał się nad pierwszymi niebezpieczeństwami, jakie spotykały ludzi i były to zęby oraz szpony dzikich zwierząt.

Jeśli chodzi o sweter, Craven dowiedział się, że te specyficzne odcienie czerwieni i zieleni są dwoma najtrudniejszymi kolorami dla ludzkiego oka, dlatego Freddy ma własnie taki ubiór.

Robert Englund był bardzo rozmowny podczas nakładania makijażu

Robert Englund makijaż Freddy Krueger
Robert Englund nie pomagał fachowcom w zrobieniu idealnego makijażu.

Dla każdego, kto przeprowadza wywiady lub spotyka Roberta Englunda, jest jasne, że w niczym nie przypomina on swojej ekranowej postaci, Freddy’ego Kruegera. Englund jest znany jako świetny gawędziarz ze względu na swoją rozległą wiedzę o filmach, co często czyni go bardzo rozmownym za kulisami.

Englund często musiał spędzać wiele godzin na malowaniu twarzy, co było dla niego idealnym momentem na podzielenie się historiami z działem makijażu. W filmie dokumentalnym Never Sleep Again wizażysta Howard Berger potwierdził, że były chwile, w których musiał fizycznie przytrzymywać głowę Englunda, aby mógł nałożyć makijaż, ponieważ ten za dużo mówił.

Reżyser Robert Shaye użył rękawicy Nintendo Power Glove, mimo że Nintendo nie wydało na to pozwolenia

Zanim Nintendo wypuściło Wii, mieli Power Glove. Power Glove firmy Nintendo zadebiutowało w 1989 roku, zaledwie kilka lat przed premierą szóstej odsłony Koszmaru. Każdy, kto widział ten film, przypomni sobie scenę, w której Freddy używa podrobionej Power Glove.

Według dokumentu Never Sleep Again, Nintendo odmówiło New Line Cinema używania Power Glove w „Koniec koszmaru”, ale Robert Shaye i tak umieścił to w filmie, ponieważ uważał, że to dobra scena. Według reżyserki Rachel Talalay, Nintendo nigdy nie pozwało New Line, a film faktycznie pomógł sprzedać więcej urządzeń Power Gloves.

Wes Craven nigdy nie chciał kontynuacji, ale pracował nad dwoma z nich

Kiedy doszło do zakończenia Koszmaru z ulicy Wiązów , reżyser Wes Craven i producent Robert Shaye chcieli dwóch bardzo różnych rzeczy . Shaye chciał utrzymać Freddy’ego przy życiu, aby New Line Cinema mogło nakręcić kontynuację, jeśli film wypadnie dobrze, podczas gdy Craven chciał, aby film się zakończył bez możliwości kontynuacji.

Craven ostatecznie nie postawił na swoim, a Freddy pojawił się w siedmiu sequelach i remake’u.

Craven przeważnie trzymał się z dala od sequeli, ale zgodził się pracować nad dwoma z nich. Craven został sprowadzony z powrotem do „Wojownicy snów”, aby napisać pierwszy szkic, który ostatecznie został odrzucony. Następnie reżyser wrócił, aby napisać i wyreżyserować „Nowy koszmar Wesa Cravena” w 1994 roku.

Może Ci się spodobać:

+ There are no comments

Add yours