Oszukać przeznaczenie ciekawostki

„Oszukać przeznaczenie” – 25 ciekawostek z serii.

1. Reżyser filmu Jeffrey Reddick zainspirował się do napisania scenariusza po przeczytaniu w gazecie historii o kobiecie, która zmieniła lot po otrzymaniu telefonu od matki, w którym ta powiedziała, że ​​ma złe przeczucia co do samolotu. Samolot, którym miała lecieć kobieta, rozbił się.

2. Co ciekawe Reddick nie myślał pierwotnie o nakręceniu całego filmu. Swój pomysł przelał na papier a następnie postanowił użyć go w jednym z odcinków w serialu „Z Archiwum X”. Odcinek nosił tytuł „Lot 180” i podążał za Mulderem i Scully, gdy badali tajemniczy incydent, w którym grupa uczniów z McKinley High School podczas wycieczki klasowej do Paryża wysiadła z samolotu na krótko przed jego startem. Następnie samolot eksploduje z całą pozostałą załogą i pasażerami. Uczniowie i nauczyciele, którzy przeżyli, giną później w serii dziwacznych „wypadków”, w które angażuje się FBI.

3. Ciekawe doświadczenie przed kręceniem filmu przeżył jego główny bohater, Devon Sawa. Aktor otrzymał scenariusz do przeczytania i postanowił zrobić to w trakcie lotu. Podobno czytając go na pokładzie samolotu doznał ataku paniki i wyglądał ciągle przez okno żeby zobaczyć czy z silnikiem jest wszystko w porządku.

Oszukać przeznaczenie Lotnisko
Bójka na lotnisku chwilowo odwlekła w czasie śmierć bohaterów

4. Jeśli przerażająca postać koronera Williama Bludwortha wydawała się Wam znajoma, to dlatego, że wcielał się w niego Tony Todd, czyli aktor, który grał kultowego złoczyńce z horroru Candymana.

5. Aby wzbudzić w widzach poczucie niepokoju, scenografowie zamienili miejscami plany zdjęciowe, na których kręcono sceny rozgrywające się przed i po katastrofie lotniczej. W scenach nakręconych po katastrofie lotniczej, gdy Śmierć ściga rozbitków, obiekty i kolory zostały nieznacznie zmienione.

6. Dwa miesiące zajęło fachowcom zbudowanie fałszywego wnętrza samolotu na scenie dźwiękowej, która została wykorzystana do sfilmowania sceny, w której samolot eksploduje. Zewnętrzny widok eksplozji został sfilmowany za pomocą miniaturowego samolotu o długości czterech stóp.

7. Utwór „Rocky Mountain High” Johna Denvera zajmuje ważne miejsce w całym filmie, zwłaszcza w scenie śmierci Valerie Lewton. Jest również wykonywany przez ulicznego grajka po francusku w scenie, która ma się rozgrywać w Paryżu. Ojciec Johna Denvera był pilotem Sił Powietrznych, a John był hobbystą, który miał licencję pilota i często latał samolotami. Ponieważ przyznał się do prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu w 1993 roku i rozbił się swoim pojazdem o drzewo w 1994 roku, oraz ponieważ nie zachował trzeźwości po tych wydarzeniach, Federalna Administracja Lotnictwa orzekła w 1995 roku, że John Denver nie może pilotować żadnego samolotu. Mężczyzna dwa lata po stracie licencji zginął w katastrofie lotniczej. Leciał sam i był jedyną ofiarą, w jego organiźmie nie wykryto alkoholu.

8. W oryginalnym scenariuszu grupa ocalałych składała się z nieznajomych. Ponieważ jednak w tamtym czasie popularne były slashery dla nastolatków, postacie zostały zmienione na uczniów, którzy znali się z lekcji francuskiego w liceum.

9. Pomysł na „Oszukać przeznaczenie 2” wpadł do głowy Jeffreyowi Reddickowi podczas jazdy, co pasuje, ponieważ film rozpoczyna się od ogromnego zderzenia na autostradzie. Ta scena zawiera jeden z najbardziej kultowych momentów z serii — kłody ułożone w tylnej części ciężarówki, które w końcu się poluzowały i spowodowały falę makabrycznych wypadków dla jadących za nimi pojazdów.

OSZUKAĆ PRZEZNACZENIE BELKI
Też nie lubisz jeździć za takimi ciężarówkami?

10. W 2019 roku miał miejsce wypadek, w którym mężczyzna jadący za ciężarówką do przewozu drewna prawie otarł się o śmierć. Kierowca uderzył w tył ciężarówki do przewozu drewna, a kłody zostały wyrzucone przez przednią szybę do samochodu mężczyzny. Kierowca w tym czasie pochylał się, żeby coś odzyskać, inaczej zostałby zgnieciony. Ratownicy musieli przeciąć około 30-40 kłód, zanim dotarli do mężczyzny, ale odniósł on tylko niewielkie obrażenia.

11. Scena z tym właśnie wypadkiem z drugiej czesci „Oszukać przeznaczenie” zajmuje często wysokie miejsca na listach najlepszych filmowych scen z udziałem samochodów.

12. W „Oszukać przeznaczenie 2” ujawniono, że przeczucie Alexa dotyczące lotu 180 i fabuła „”Oszukać przeznaczenie” mają rozległy wpływ na świat poza grupą ocalałych. Postać Kat Jennings mówi, że była w drodze na spotkanie w pensjonacie, kiedy autobus, którym jechała, uderzył w Terry’ego Chaneya podczas wydarzeń z pierwszego filmu. Wypadek spowodował, że przegapiła spotkanie, ratując swoje życie, ponieważ w pensjonacie doszło do wycieku tlenku węgla, który zabił wszystkich w budynku. Postać Rory Peters ujawnia, że ​​wydarzenia z „Oszukać przeznaczenie” zmieniły także jego życie. Rory był w Paryżu, kiedy zobaczył nagłą śmierć Cartera Hortona przed kawiarnią, kiedy został zabity przez spadający neon. Zszokowany incydentem, Rory poszedł do domu, zamiast zaplanowane na ten wieczór na przedstawienie do teatru, który zakończył się zawaleniem i śmiercią wielu uczestników.

13. „Oszukać przeznaczenie” można umieścić w gatunku horroru obok filmów o podróżach w czasie ze względu na nacisk na przeczucia. Trzecia odsłona serii wprowadza nowy wątek fabularny głównej bohaterki, Wendy, która jest w stanie zidentyfikować listę Śmierci i jej uniknąć, dokładnie analizując zdjęcia siebie i innych ocalałych z katastrofy kolejki górskiej. Zostało to prawdopodobnie zainspirowane odcinkiem serialu „Strefa mroku”. Opowiadał on o mężu i żonie, którzy kradną aparat Polaroid i odkrywają, że robi on zdjęcia przedstawiające bardzo niedaleką przyszłość. Używają aparatu do przewidywania zwycięzcy wyścigu konnego i zarabiają dużo pieniędzy, ale uczą się też że „więcej pieniędzy oznacza więcej problemów”.

14. Jednym z powodów, dla których wszechświat stworzony przez Reddicka jest tak wyjątkowy, jest to, że historia wyróżnia się na tle innych horrorów, gatunku znanego ze swoich schematycznych fabuł. W „Oszukać przeznaczenie” nie ma Jasona ani Michaela. W ogóle nie ma złego faceta, tylko grupa ocalałych, którzy stoją w obliczu własnej śmiertelności.

15. Niektórzy krytycy filmowi opisali „mechanizm”, za pomocą którego bohaterowie w „Oszukać przeznaczenie” umierają, jako przykład maszyny Rube’a Goldberga. Jest to skomplikowane urządzenie, które działa na zasadzie reakcji łańcuchowej, takie jak domowej roboty pułapki w „Kevin sam w domu” lub te ustawione przez Jigsawa w filmach z serii „Piła”.

16. Sekwencja otwierająca „Oszukać przeznaczenie 3” zawiera śmiertelny wypadek na kolejce górskiej. Co roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku wypadków w parkach rozrywki ginie około czterech osób.

Kolejka górska oszukac przeznaczenie
Ruszajmy, co złego może się wydarzyć 🙂

17. Najbardziej znany śmiertelny wypadek na kolejce górskiej wszechczasów miał miejsce w 1972 roku, kiedy pięcioro dzieci zginęło na drewnianej kolejce górskiej „Wielki Wóz” w Anglii. Kolejka działała przez 20 lat, zanim zepsuła się podczas jazdy. Cały park został zamknięty dwa lata później.

18. „Oszukać przeznaczenie 4” to jedyny film z serii, w którym Tony Todd nie pojawia się jako William Bludworth. Miał wtedy konflikt w harmonogramie, ale wrócił w kolejnej cześci.

19. Przewrotne zakończenie „Oszukać przeznaczenie 5” ujawnia fanom, że cały film był w rzeczywistości prequelem oryginalnego filmu. W ostatnich minutach główni bohaterowie zasiadają w skazanym na zagładę locie 180, z którego uciekli główni bohaterowie pierwszej odsłony.

20. Początkowa scena przeczucia w „Oszukać przeznaczenie 5” została nakręcona na moście Lions Gate w Vancouver i przedstawia zawalenie się mostu spowodowane silnym wiatrem i ciężkim sprzętem budowlanym. W 2007 roku ciężar samochodów w godzinach szczytu i duża ilość sprzętu budowlanego spowodowały zawalenie się podobnego mostu w Minneapolis i śmierć 13 osób.

21. Każdy film z serii oparty jest na przerażającym przeczuciu, które w końcu się spełnia. Podczas gdy przeczucie i oszukiwanie Śmierci są fikcyjne, kilka makabrycznych wizji opiera się na rzeczywistych wydarzeniach. Chris Carter obalił teorię, że oryginalny film był oparty na eksplozji Lotu 800, ponieważ napisał swój scenariusz do „Archiwum X” w 1994 roku, podczas gdy prawdziwa tragedia miała miejsce dopiero w 1996 roku.

Uważa się, że wypadek na autostradzie w „Oszukać przeznaczenie 2” był oparty na zderzeniu 125 samochodów w Ringgold w stanie Georgia, podczas gdy masakra na torze wyścigowym była oparta na katastrofie Le Mans Motor Racing z lat 50.

Oszukać przeznaczenie
Uśmiech!

22. Początkowo informowano, że Devon Sawa nie wrócił do kontynuacji z powodu sporu o wynagrodzenie. Jednak producenci upierali się, że to nieprawda, a jego brak powrotu był spowodowany śmiercią jego postaci pod koniec filmu.

23. Tim Carpenter był jednym z ocalałych z kolizji na Drodze 23. Był 15-letnim chłopcem, który był w drodze do dentysty z matką, zanim Kimberly zatrzymała ruch. Tim w końcu dociera do dentysty, gdzie prawie dławi się plastikową rybką. Po wyjściu z gabinetu Kimberly próbuje ostrzec ich, aby uważali, ale Tim odbiega, by przestraszyć kilka gołębi, powodując, że odlatują i rozpraszają robotnika budowlanego. Ciężka szklana tafla spada na Tima, natychmiast go zabijając. Chociaż była to makabryczna scena śmierci, mogło być jeszcze gorzej, ponieważ Tim miał pierwotnie mieć tylko 9 lat. Kierownictwo New Line uznało, że byłoby to zbyt niepokojące, więc postanowili podnieść jego wiek.

24. Początkowo śmierć miała być bardziej namacalną i fizyczną obecnością, ale filmowcy uznali, że byłoby bardziej przerażające, gdyby śmierć była po prostu śmiercią. „Oszukać przeznaczenie” pozostaje pierwszym filmem typu „horror dla nastolatków”, w którym występuje taki złoczyńca.

25. W rzeczywistości istnieje fanowska teoria, że ​​postać grana przez Tony’ego Todda, Bludworth, jest ludzką personifikacją śmierci, biorąc pod uwagę jego ogromną wiedzę na ten temat i częste ekspozycje.

Więcej horroru na Strefa Grozy

Może Ci się spodobać:

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment