„Egzorcysta Papieża” – kim był Gabriele Amorth?

Egzorcysta papieżą russell Crowe

„Egzorcysta Papieża” to nadchodzący horror w reżyserii Juliusa Avery’ego w którym w głównej roli wystąpi Russel Crowe. Film opowie historię prawdziwego księdza, Gabriele Amortha, który poświęcił swoje życie na wypędzanie Diabła z ludzkich dusz.

Horror ma zadebiutować w kinach w Polsce 12 kwietnia. Zanim dojdzie do premiery zapraszam do zapoznania się z sylwetką egzorcysty którego będziemy śledzić na ekranie.

Rusell Crowe jako Gabriele Amorth
Rusell Crowe jako Gabriele Amorth w filmie „Egzorcysta Papieża”

Egzorcysta Papieża – fabuła filmu

Egzorcysta Papieża to fabularyzowane przedstawienie postaci z życia wziętej, Gabriele Amortha, księdza, który pełnił funkcję głównego egzorcysty Watykanu i wykonał w swoim życiu ponad 100 000 egzorcyzmów. Amorth jest również autorem książek. Duchowny napisał między innymi „Wyznania egzorcysty” i „Spotkałem Szatana” w których szczegółowo opisał swoje doświadczenia w walce z szatanem i demonami, które trzymały ludzi w swoim złu. Amorth zmarł w 2016 roku w wieku 91 lat.

Gabriele Amorth – kim był egzorcysta Watykanu

Gabriele Amorth przeprowadzał egzorcyzmy dla diecezji rzymskiej. Zachwycał się tą rolą i nigdy nie wstydził się mówić o jednym z najstarszych i bardziej kontrowersyjnych obrzędów religijnych Kościoła rzymskokatolickiego. Amorth pomógł wypromować rytuał wypędzania diabła z ludzi lub miejsc a jego działania popierał ówczesny papież Jan Paweł II, który ujawnił, że sam wykonał dwa lub trzy z nich.

Amorth twierdził, że wykonał dziesiątki egzorcyzmów, rytuału w dużej mierze niezmienionego od czasów średniowiecza, który obejmuje serię modlitw mających na celu potępienie i wypędzenie szatana. Cieszył się, gdy ludzie szukali religijnego wyjaśnienia zła, które widzieli na świecie.

Gabriele Am orth - Egzorcysta Watykanu
Ksiądz Gabriele Amorth

Towarzyski, urodzony we Włoszech ksiądz obwiniał diabła za wiele bolączek, w tym pornografię, narkomania i sekularyzm. Widział nawet szatana czającego się w opowieściach o czarodziejach, takich jak seria „Harry Potter”.

Kościół katolicki naucza, że ​​Szatan jest prawdziwy, ale gorliwe dążenie Amortha do egzorcyzmów – i jego popisy – sprawiły, że bardziej postępowe sektory kościoła stały się niespokojne. Niektórzy księża woleli bardziej naukowe podejście do tego, co wielu uważa za chorobę psychiczną, a nie opętanie przez demony.

Egzorcyści, których wyznaczają biskupi, mają za zadanie zadbać o to, aby osoba ubiegająca się o egzorcyzmy najpierw zasięgnęła porady lekarskiej. Kapłan może odprawić rytuał tylko wtedy, gdy wykluczona jest odpowiedź medyczna. Amorth powiedział w wywiadzie z 2004 roku, że przestrzegał tych zasad, ale dodał: „Wiem, że jest wielu sceptyków. Obecność diabła jest często ignorowana”.

Powiedział też, że uwielbia klasyczny horror „Egzorcysta” wyreżyserowany przez Williama Friedkina w 1973 roku i oparty na powieści Williama Petera Blatty’ego z 1971 roku. Amorth powiedział, że niektóre efekty specjalne mogły być odrobinę przesadzone, ale film rzucił światło na pracę egzorcysty i niebezpieczeństwa jakie stwarzają siły nieczyste.

Chociaż był na emeryturze, Amorth przez wiele lat utrzymywał się z kompleksu należącego do Kongregacji Towarzystwa św. Pawła na obrzeżach historycznego centrum Rzymu.

Gabriele Amorth mimo swojej profesji był człowiekime pogodnym
Gabriele Amorth mimo swojej profesji był człowiekiem pogodnym

Miał wysłużony gabinet ze ścianami pomalowanymi na morską zieleń i ozdobionymi krucyfiksami oraz obrazami Archanioła Michała i świętych. Tam również zdarzało mu się odprawiać egzorcyzmy. Żartował, że jego gabinet był daleko od ulicy, żeby przechodnie nie słyszeli krzyków. Twierdził, że czasami pacjenci „wymiotowali” dziwnymi przedmiotami, takimi jak baterie AA lub śruby. Twierdził, że tak naprawdę nie wymiotowali przedmiotami, ale że szatan sprawił, że pojawiły się one w ustach ofiar.

Egzorcysta Papieża – dzieciństwo

Gabriele Amorth urodził się 1 maja 1925 roku w Modenie we Włoszech i dorastał w pobożnej katolickiej rodzinie. W liście wysłanym do dziennikarza Paolo Rodariego, opublikowanym później w jego biografii wyznał, że jako dziecko chodził na mszę z rodzicami, ale zasypiał pod ławkami kościoła.

„Kiedy spałem i milczałem, nie biegając tam i z powrotem po nawach kościoła, mama dawała mi nagrodę, zwykle słodycze” – opowiadał w liście do włoskiego dziennikarza. W dzieciństwie również rodzice nauczyli go, jak ważny jest sakrament spowiedzi, do którego uczęszczał co tydzień.

W 1937 roku, mając zaledwie 12 lat, odkrył swoje powołanie kapłańskie dzięki czynnemu udziałowi w parafialnej Akcji Katolickiej oraz w Stowarzyszeniu San Vincenzo, dzięki któremu mógł wyjechać do Rzymu. Po odkryciu swojego powołania uczył się w Liceum Literackim Muratori w Modenie, osiągając doskonałe wyniki w sporcie, takim jak szermierka i jazda na rowerze.

Gabriele Amorth bohaterem filmu

Egzorcysta Papieżą premiera
W filmie „Egzorcysta Papieża” twórcy przedstawią przypadek opętanego chłopca.

Egzorcysta odszedł w 2016 roku w wyniku długoletniej choroby. Miał 91 lat i wiele, wiele odbytych egzorcyzmów za sobą. W tym roku Sony postanowiło wyprodukować film o jego pracy. Fabuła będzie dotyczyła jednego z cięższych przypadków jakie Amorth spotkał podczas swojej długoletniej posługi kapłańskiej.

Premiera filmu zaplanowana jest na 12 kwietnia.

Więcej horroru na Strefa Grozy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *