Najlepsze nordyckie horrory, które musisz obejrzeć

0
Gdy nadchodzi ciemność 2014

Gdy nadchodzi ciemność (2014)

Kraje nordyckie (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja, Grenlandia itp.) są znane szczególnie z programów i literatury kryminalnej. Jednak twórcy z tych stron potrafią również całkiem nieźle w horrory. Może można to przypisać surowemu, zimnemu klimatowi, może dłuższym nocom, może rozległym lasom, ale jest coś w nordycko-skandynawskiej atmosferze, co naprawdę działa na korzyść gatunku horroru.

Na poniższej liście znajdziecie 10 nordyckich horrorów, których żaden fan gatunku nie może przegapić.

Martwa Chata / Vittra – Szwecja (2012)

Martwa Chata 2012
Martwa Chata (2012)

Vittra (po angielsku wither) to istota ze szwedzkiego folkloru o przedchrześcijańskich korzeniach – złowrogi duch żyjący pod ziemią. We współczesnej Szwecji myśliwy Gunnar poszukuje w lesie swojej córki. Odnajduje ją – pożeraną żywcem przez jej matkę. Nie wahając się, mężczyzna zabija żonę strzałem w głowę.

Tymczasem młoda para ze Sztokholmu, Albin i Idam, wyjeżdża z bratem Idy Simonen i kilkorgiem przyjaciół do chaty w lesie na odludziu. Gdy tam docierają, Gunnar krzyczy coś do nich z sąsiedniego wzgórza, ale agresywny Simon odgania go. Ojciec Albina mówił im, że chata będzie otwarta, ale ku ich zdziwieniu tak nie jest. Po nieudanych próbach otwarcia zamka jedna z dziewczyn, Marie, wchodzi do środka przez okno. Gdy reszcie udaje dostać się do środka, odnajdują Marie, która nie czuje się zbyt dobrze. Niezrażeni tym, rozpoczynają imprezę…

Skjult / Skjult – Norwegia (2009)

Skjult 2009
Skjult (2009)

Kai Koss wraca do swojej rodzinnej miejscowości – małego, odległego miejsca z wielkim wodospadem, otoczonego gęstym i ciemnym lasem. 19 lat temu uciekł stąd od swojej demonicznej matki, która zmieniła jego dzieciństwo w piekło. Matka nie żyje, a jego własnością staje się ponury dom w środku lasu, w którym go wychowywała i z którym wiążą się tak złe wspomnienia. Wszystko powraca z każdą rzeczą pozostawioną w tym domu, każdy przedmiot niesie ze sobą skrywane od dawna krwawe i czarne tajemnice tej posiadłości. Koszmary, od których uciekał przez te lata zdołały go dogonić, by teraz znowu atakować z diaboliczną siłą…

Nocny strażnik / Nattevagten – Dania (1994)

Nocny strażnik 1994
Nocny strażnik (1994)

Student prawa, Martin, znajduje pracę na stanowisku nocnego strażnika w instytucie medycznym. Noce ma zamiar spędzić na nauce, ale jedno miejsce nie daje mu spokoju podczas dyżurów: kostnica. W tym czasie w mieście grasuje morderca kobiet, któremu po piętach depcze częsty gość kostnicy (przywożący nowe ofiary) inspektor Wörmer. Wkrótce w kostnicy zaczynają się dziać dziwne rzeczy…

Mroczny las / Villmark – Norwegia (2003)

Mroczny Las 2003
Mroczny las (2003)

Ekipa telewizyjnego show „Real TV”, którego uczestnicy będą musieli przetrwać w polowych warunkach, wraz ze swoim szefem Gunnarem ma zamiar zacząć jego produkcję. Mężczyzna zabiera ze sobą przyjaciół – Lasse i Pera, Szwedkę Elin oraz Sarę do domku w lesie, gdzie spędzał wakacje jeszcze jako chłopiec, który jest zlokalizowany daleko od cywilizacji. Ekipa ma spędzić weekend szukając jedzenia, które zaoferuje natura. Surowe warunki zabraniają posiadania papierosów i telefonów komórkowych. Kiedy Lasse i Per znajdują zwłoki w jeziorze, grupa zostaje poddana ciężkiemu testowi. Gunnar jednak nie ma zamiaru przerywać weekendu.

Sauna / Sauna – Finlandia (2008)

Sauna 2008
Sauna (2008)

Rok 1595. Wojna tocząca kraj właśnie dobiegła końca. Bracia Knut i Erik należący do komisji wyznaczającej powojenną granicę między Finlandią i Rosją dźwigają na swych barkach olbrzymie brzemię. W przeszłości pozostawili bez ratunku dziewczynkę skazując ją tym samym na pewną śmierć. Gdy grupa trafia na wyludnione bagienne tereny duch dziewczynki powraca by zemścić się na mężczyznach. Uciekając przed zjawą trafiają do bezimiennej wsi. W znajdującej się tam saunie, zgodnie z fińskimi wierzeniami, mają nadzieję obmyć się z grzechu i uwolnić od przekleństwa przeszłości..

The House / Húsið – Islandia (1983)

The House 1983
The House (1983)

Stary dom nabyty przez Bjorg i jej męża Petura zaczyna być przerażający, gdy Petur musi wyjechać w interesach a jego żona zostaje sama. Będąc w domu, doświadcza strasznych wizji krzyczących twarzy – czy to duchy, czy niejasne wspomnienia z jej własnej przeszłości? Sytuacja z każdą chwilą się pogarsza, a Petur wciąż nie wraca…

Gdy nadchodzi ciemność / Unnuap Taarnerpaaffiani – Grenlandia (2014)

Gdy nadchodzi ciemność 2014
Gdy nadchodzi ciemność (2014)

Minik i Hans przyjaźnią się od dzieciństwa. Pewnego dnia Hans sugeruje, że powinni spędzić noc w nawiedzonym domu. Hans chce się dowiedzieć, czy duchy są prawdziwe, i je sfilmować. Minik zgadza się na wyzwanie i zanim się zorientują, znajdują się w nawiedzonym domu. Zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które podważają ich sceptycyzm z każda sekunda spędzoną w budynku.

Bodom / Bodom – Finlandia (2016)

Bodom (2016)
Bodom (2016)

Latem 1960 roku czworo obozujących nad jeziorem nastolatków zostaje brutalnie zaatakowanych nożem podczas snu. Masakrę przeżywa tylko jedno z nich, jednakże nic nie pamięta z koszmarnej nocy, a sam morderca nie zostaje zidentyfikowany ani ujęty. Legendy głoszą, że do dziś ukrywa się w pobliskich lasach. Pół wieku później obozowisko nad jeziorem Bodom odwiedza grupa młodych śmiałków z nadzieją na dobrą zabawę i rozwiązanie tajemniczej sprawy poprzez szczegółowe odtworzenie okrutnego morderstwa. Gdy zapada noc, okazuje się jednak, że nie wszyscy przybyli tu z czystymi intencjami. Stawką w pełnej zaskakujących zwrotów akcji śmiertelnej grze będzie ich życie.

Godzina wilka / Vargtimmen – Szwecja (1968)

Godzina wilka (1968)
Godzina wilka (1968)

Chcąc uciec od przeszłości, malarz Johan wraz z żoną, osiedlają się na odludnej wysepce u wybrzeży Bałtyku. Ma to być miejsce odpoczynku i równowagi, wokół cisza i przyroda, wymarzone miejsce spokojnej pracy dla artysty. Jednak i w tak bardzo odciętym od świata zakątku, koszmary odnajdują Johana, powracają do niego już nie tylko we śnie. Tym razem zły sen zaczyna się, gdy na piasku, niedaleko okna kuchennego ich domu, Johan wraz z żoną Almą odkrywają ślady stóp.

Pozwól mi wejść / Låt Den Rätte Komma In – Szwecja (2008)

Pozwól mi wejść (2008)
Pozwól mi wejść (2008)

Dwunastoletni Oskar jest wrażliwym, nieco bojaźliwym chłopcem, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka – blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na blokowym podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z pojawieniem się dziewczynki, w okolicy zaczynają się dziać przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest krew. Zamkniętego w sobie chłopca, wydaje się to fascynować. Potrwa to dopóki Oskar nie odkryje, że Eli jest… wampirem.

Więcej horroru na Strefa Grozy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *