Martwe Zło Powstaje – nawiązania do serii! UWAGA SPOJLERY!

MARTWE ZŁO POWSTAJE - NAWIĄZANIA DO SERII

Martwe Zło powstaje jest pełne pisanek, odniesień i ukrytych szczegółów związanych z serią Evil Dead. Najnowszy film z serii nie kontynuuje bezpośrednio historii poprzedników, jednak jest mocno z nimi powiązany. Znajdziemy w nim odniesienia do postaci, klasyczne kwestie czy kultowe momenty.

Oprócz podobieństw do filmów z serii znajdziemy tutaj również nawiązania do innych klasyków grozy. Przejdźmy do tematu, ale najpierw zasubskrybuj kanał aby być na bieżąco ze wszystkimi filmami! Ostrzegam przed ogromnymi spojlerami. Artykuł ten jest przeznaczony dla osób, które już obejrzały najnowszą część Martwego Zła i znają postacie oraz wydarzenia w niej zawarte.

Martwe Zło Powstaje – Scena otwierająca

Martwe Zło Powstaje

Istnieje wiele odwołań do serii w pierwszych dziesięciu minutach Evil Dead Rise. Produkcja otwiera się nierownomiernym lotem kamery przez las, jak mieliśmy to w filmie z 1981 roku. W późniejszych fragmentach również możemy zauważyć różne odchylenia kamery, charakterystyczne dla filmu Sama Raimiego.

Następnie jest ukazanie domu w środku lasu, od którego zaczęła się cała seria. Dodanie jeziora jest jednak czymś nowym i bardziej przypomina hołd dla „Piątku 13-ego”, czyli kolejnej klasycznej serii horrorów.

Necronomicon

Martwe Zło Powstaje Necronomicon

Nadrzędnym szczegółem łączącym całą serię Evil Dead jest Necronomicon Ex-Mortis, zwany także Księgą Umarłych. Danny odkrywa Księgę Umarłych pod garażem rodzinnego apartamentowca w Los Angeles, który później zostaje otwarty przez krople jego krwi.

Rysunki w książce ujawniają demoniczne stworzenie, które zostaje uwolnione po wypowiedzeniu określonych zaklęć i opętuje matkę chłopca Ellie.

Zaklęcie uwolnienia demona z Księgi Kapłańskiej

W Martwe Zło II Demon został uwolniony po tym, jak Ash odtworzył nagranie wykonane przez profesora Knowby’ego recytującego zaklęcie na magnetofonie. Demon z Martwe Zło Powstaje jest podobnie uwalniany, gdy Dan odtwarza tę samą inkantację recytowaną przez kapłanów na gramofonie winylowym.

Co ciekawe podczas odtworzenia winyla, dostajemy kameo samego Asha Williamsa. Głos księdza wypowiadany jest prze Bruce’a Campbella, czyli odtwórcę roli Asha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *