„Omen” (1976) – 21 ciekawostek z filmu

0
Pani Baylock Omen

Film “Omen” z 1976 roku to jeden z najbardziej znanych i wpływowych horrorów w historii kina. Opowiada o amerykańskim dyplomacie, który adoptuje w tajemnicy przed żoną chłopca, który okazuje się być Antychrystem. Film zyskał uznanie zarówno krytyków, jak i widzów, zdobywając Oscara za najlepszą muzykę i kilka innych nagród i nominacji. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawostek związanych z produkcją i fabułą tego kultowego dzieła.

„Omen” (1976) Ciekawostki

1. Harvey Stephens do roli Damiena został wybrany w dużej mierze dzięki temu jak zaprezentował się na przesłuchaniu. Gdy reżyser Richard Donner poprosił chłopca o to aby go zaatakował, młody aktor rzucił się na niego, drapiąc jego twarz, krzycząc i na koniec kopiąc go w pachwinę. Donner uspokoił dzieciaka, zlecił przefarbowanie jego blond włosów na ciemniejszy kolor i obsadził w tytułowej roli.

2. Syn Gregory’ego Pecka, odtwórcy roli Roberta Thorna, ojca Damiena, popełnił samobójstwo na rok przed wydaniem filmu „Omen”. Aktor odczuwał ogromne poczucie winy z tego powodu, ponieważ nie zdołał pomóc swojemu dziecku.

3. Gregory Peck zgodził się na ogromne obniżenie swojej pensji przed przyjęciem roli w filmie „Omen”. Z perspektywy aktora z pewnością nie była to łatwa decyzja, jednak udało mu się wynegocjować 10% dochodu brutto ze sprzedaży filmu. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę, ponieważ film zdołał zarobić na tyle dużo pieniędzy, że rola Roberta Thorna okazała się być najlepiej opłaconym występem w karierze Pecka.

4. Postać Pani Baylock została pierwotnie napisana jako ciepła, wylewna irlandzka niania. Na potrzeby przesłuchania, aktorka Billie Whitelaw znacząco zmieniła dialogi, tworząc zimną, nieco złowrogą postać, która później pojawiła się w filmie.

5. W jednej scenie, podczas gdy Thorn wraz z Jenningsem jadą taksówką w Rzymie, można wyraźnie zobaczyć zabandażowany palec kierowcy – stało się tak, ponieważ Gregory Peck podczas jednego z ujęć przypadkowo zatrzasnął jego dłoń drzwiami samochodu, prawie odcinając mu palec.

Omen 1976 Gregory Peck
Gregory Peck prawie pozbawił palca mężczyznę wcielającego się w rolę taksówkarza. | Kadr z filmu „Omen” (1976)

6. Największym problemem podczas kręcenia scen z psem pani Baylock było to, że zwierzę w niczym nie przypominało stworzenia, które miało przedstawiać. Pies wolał bawić się na planie z aktorami i członkami zespołu zamiast szczekać czy warczeć.

7. Jedną z pierwszych próśb Richarda Donnera skierowanych do scenarzysty Davida Seltzera było usunięcie wszelkich sugestii dotyczących zjawisk nadprzyrodzonych, takich jak pojawianie się demonów, diabelskich istot czy sabatów czarownic. Złota zasada była taka, że ​​w scenariuszu nie było dozwolone nic, co nie mogłoby się wydarzyć w prawdziwym życiu. Pomysł był taki, że powinny istnieć pewne wątpliwości co do tego, czy śmierć była przypadkowa, czy spowodowana przez złą siłę.

8. Reżyser skupiał mocno uwagę na tym, aby nie starać się stworzyć idealnie przerażającego filmu z wieloma efektami i straszakami, ale raczej pokazać rodzinę, która przeżywa na tyle mocny kryzys, że szaleństwo bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.

9. Miejsce wykopalisk archeologicznych w Megiddo to prawdziwe wykopalisko, tyle że nie w Megiddo. Znajduje się na Starym Mieście w Jerozolimie, na południowym krańcu Wzgórza Świątynnego.

10. Pierwotnie Damien miał mieć na imię Domlin, ponieważ scenarzysta David Seltzer miał znajomego, który miał syna o takim imieniu. A że prawdziwy Damlin był okropnym dzieckiem, to Seltzerowi przyszedł jako pierwszy do głowy gdy zaczął pracę nad filmem. Żona scenarzysty jednak przekonała go do zmiany imienia.

11. Pierwotnie film miał nosić tytuł „Znamię”, ale znaczną jego część nakręcono we włoskich oddziałach położniczych (na początku filmu, kiedy Kathy rodzi w Rzymie). Załoga wywieszała plakaty z napisem „Filmowanie – Znamię”, a tamtejsze pacjentki skarżyły się, że nie chcą na oddziale położniczym wzmianki o znamionach w obawie, że przyniosą pecha. Z tego powodu twórcy wywieszali kartki z napisem „Filmowanie – Omen”, a nazwa pozostała już do końca.

12. Harvey Stephens, który odegrał rolę Damiena Thorna pojawił się w seqeuelu „Omen” z 2006 roku. Mogliśmy go zobaczyć wcielającego się w rolę dziennikarza.

Harvey Stephens Omen
Harvey Stephens dostał swoje cameo w filmie „Omen” z 2006 roku. | Kadr z filmu „omen” 2006

13. Richard Donner często musiał powtarzać sceny ze zbliżeniem na Gregory’ego Pecka, ponieważ aktor nie zgadzał się, aby pokazywano jego podwójny podbródek.

14. Po zakończeniu pracy nad filmem „Omen” specjalista od efektów specjalnych John Richardson i jego asystent pracowali w Holandii nad „O jeden most za daleko” (1977). Pewnej nocy, gdy wracali do hotelu, w ich samochód uderzyła ciężarówka, w wyniku czego asystent zginął na miejscu. To jeden z wielu przypadków określanych jako klątwa filmu „Omen”, o której więcej możesz przeczytać w tym artykule.

15. David Seltzer przyznał, że napisał scenariusz tylko dlatego, że potrzebował pieniędzy. Zapewnił również, że umieścił akcję w Londynie, marząc o wycieczce do Anglii. Powiedział o filmie: „Zrobiłem to wyłącznie dla pieniędzy. Byłem spłukany. Naprawdę przerażające jest to, jak wielu ludzi wierzy w te wszystkie głupoty”.

16. Wersety, które cytuje ojciec Brennan na temat „wiecznego morza”, nie pochodzą z Biblii i zostały napisane na potrzeby filmu. Jednak szczegóły dotyczące Antychrysta powstającego z morza pochodzą z księgi Objawienia.

17. Po ukazaniu się filmu „Omen”, w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrosła popularność rottweilerów.

18. Watykan wystosował oficjalne pismo do twórców filmu. Władze kościelne były bardzo przeciwne realizacji filmu, twierdząc, że kręcono go wyłącznie „w celach absolutnie konsumpcyjnych i ekonomicznych”.

19. Curtis Harrington miał pierwotnie wyreżyserować film, ale ze względu na politykę studia film został mu odebrany. Harrington opisał to później jako największą porażkę w swojej karierze.

20. Każda śmierć w filmie jest pokazana bez rozlewu krwi, ale ujawniona w wyraźny sposób, aby stworzyć i zwiększyć grozę i złą atmosferę w miarę rozwoju scenariusza. Do zgonów tych należą: powieszenie, przebicie, upadek z wysokiego piętra budynku, pchnięcie nożem i ścięcie głowy. Co ciekawe, jedyny zabity od strzału z broni palnej nie jest wyraźnie pokazany i jest jedynie zasugerowany.

21. Winda osobowa, którą widzimy w szpitalu katolickim w Rzymie, nazywa się Paternoster. „Paternoster” oznacza „Ojcze nasz”, dwa pierwsze słowa Modlitwy Pańskiej po łacinie.

źródło: imdb.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *