„Supernatural” – legendy miejskie pojawiające się w serialu

0
Supernatural mężczyzna z hakiem

Mężczyzna z hakiem często dopadał zakochanych, którzy parkowali samochody w odległych miejscach i oddawali się w nim uciechom :).

Supernatural na przestrzeni wszystkich sezonów daje widzom mnóstwo atrakcji oraz potrafi wciągnąć na długie godziny. Oprócz tego, że śledzimy braci i zagłębiamy się w ich wzajemną relację oraz dopingujemy w rozwiązywaniu spraw, z każdym odcinkiem czekamy na nowe zagrożenia którym stawią czoło.

Winchesterowie spotykali się z ogromem potworów, duchów czy demonów. A wiele z nich pochodziło z dobrze znanych legend miejskich, które w zależności od regionu różnią się nieznacznie szczegółami.

W tym artykule chciałbym przedstawić Wam kilka takich postaci, które Winchesterowie pokonali, a Wy możecie je kojarzyć z innych filmów, książek czy choćby opowiadań.

Uwaga na spojlery, ponieważ zamieszczam w artykule fakty, które mogą zepsuć seans komuś, kto jeszcze nie oglądał serialu.

Jeśli nie chce Ci się czytać to możesz posłuchać i obejrzeć

Kobieta w bieli

Supernatural Kobieta w Bieli
Constance Welch pojawiła się w pierwszym odcinku fserialu Supernatural. | Zrzut ekranu z serialu

W pierwszym, pilotażowym odcinku bracia Winchester odwiedzili kalifornijską miejscowość w której w tajemniczy sposób ginęli młodzi mężczyźni. Okazało się, że za sprawą stoi Kobieta w bieli.

Kobieta w bieli to zazwyczaj mściwy duch kobiety, która w gniewie spowodowanym przez zdradę męża zabiła swoje dzieci oraz sama odebrała sobie życie. Pojawia się zazwyczaj na drodze i szuka podwózki. Poluje na mężczyzn, którzy dopuścili się zdrady, jeżeli jednak nie natrafią na takiego to starają się go uwieść. Gdy już im się to udaje, zabijają swoją ofiarę i znikają.

Bracia postępują zgodnie z instrukcjami wyczytanymi w dzienniku ojca i unieszkodliwiają zjawę, uwalniając tym samym okolicę od ducha kobiety. Skonfrontowali ducha kobiety z duchami jej dzieci, które przekonały ją by przeszła na drugą stronę.

Ta legenda miejska ma swoje korzenie prawdopodobnie w Meksyku i jest luźną interpretacją mitu o La Lloronie.

Wendigo

Supernatural Wendigo
Wendigo było kiedyś człowiekiem, który dopuścił się zbrodni kanibalizmu i za karę do końca świata musi przemierzać ziemię jako potworna istota obdarzona nadludzką siłą.

Tym razem bracia zawędrowali do lasów Kolorado, gdzie odnotowano kilka zaginięć turystów. Sam i Dean po krótkim śledztwie odkryli, że mają do czynienia z Wendigo.

Wendigo to stworzenie z mitologii Indian Ameryki Północnej, które żywi się ludzkim mięsem i ma nadludzkie zdolności, takie jak siła, szybkość, nieśmiertelność i niewidzialność. Według legendy Wendigo powstaje, gdy człowiek zjada ludzkie mięso w sytuacji skrajnego głodu lub z chciwości. Ten potwór często kojarzony jest z lasami oraz zimową porą.

W serialu Sam i Dean znaleźli się w lesie w Blackwater Ridge, gdzie Wendigo polował na turystów. Udało im się go pokonać za pomocą srebrnej amunicji.

Krwawa Mary

Krwawa Mary Supernatural
Sam i Dean decydują, że aby zniszczyć Mary, muszą ją wezwać. Podejmuje się tego Sam, który jednak skrywa pewną tajemnicę i również staje się celem potwora. | ZKadr z serialu Supernatural

Robiąc sobie przerwę w poszukiwaniach ojca, Sam i Dean prowadzą dochodzenie w sprawie kilku utonięć w tym samym mieście w stanie Wisconsin, które lokalne władze określiły jako samobójstwa. Ale nie trzeba długo czekać, aby zdać sobie sprawę, że niektórzy miejscowi ukrywają więcej, niż mówią.

Okazało się, że za utonięciami stoi Krwawa Mary. Jest to duch kobiety, która zabija ludzi, którzy wypowiadają jej imię trzy razy przed lustrem. Jej ofiary umierają, a na lustrze pojawia się napis „Krwawa Mary”. Ta legenda ma wiele źródeł, takich jak historia Marii I Tudor, znanej jako „Krwawa Mary”, która prześladowała protestantów, czy opowieść o Mary Worth, która była oskarżona o czary i spalona na stosie.

W serialu Sam i Dean musieli zniszczyć lustro, w którym była uwięziona Krwawa Mary, aby ją pokonać. Okazało się, że była to kobieta o imieniu Mary Worthington, która została zamordowana przez włamywacza i próbowała zemścić się na ludziach, którzy są w jakiś sposób odpowiedzialni za śmierć innych. Jak choćby Sam Winchester, który na kilka dni przed śmiercią swojej partnerki śnił o tym, ale nikogo nie ostrzegł i w żaden sposób nie pomógł ocalić jej życia.

Mężczyzna z hakiem

Supernatural mężczyzna z hakiem
Mężczyzna z hakiem często dopadał zakochanych, którzy parkowali samochody w odległych miejscach i oddawali się w nim uciechom :).

Mężczyzna z hakiem to duch pastora z XIX wieku, który miał hak zamiast ręki i zabijał ludzi, którzy łamali zasady moralne. Ta legenda jest często opowiadana jako ostrzeżenie dla zakochanych par, które parkują w samochodzie w odosobnionym miejscu.

Według legendy, historia zaczyna się od młodej pary, która słucha radia w zaparkowanym samochodzie. Nagle słyszą wiadomość o uciekinierze z zakładu dla psychicznie chorych, który ma hak zamiast jednej z rąk. Zakochani decydują się szybko opuścić miejsce. W końcu, kiedy wracają do domu kobiety, na klamce drzwi samochodu znajdują hak.

W serialu Sam i Dean odkryli, że hak był przeklęty i należał do ojca dziewczyny, którą chcieli ochronić. Musieli zwrócić hak do grobu pastora, aby go zatrzymać.

Skinwalker

Skinwalker supernatural
Skinwalkerzy to ludzie, którzy potrafią zmienić swoją postać w dowolne zwierzę.

Ta legenda pochodzi z kultury Indian Nawaho i jest uważana za tabu. Według historii, Skinwalker to człowiek, który posiada zdolność zmieniania swojej formy w dowolne zwierzę. Najczęściej spotykane formy to wilki, niedźwiedzie, kojoty i ptaki. Skinwalkerzy są uważani za istoty czystego zła, zdolne do szerzenia chorób, katastrof i śmierci.

Rytuał stania się Skinwalkerem obejmuje szereg ceremonialnych tańców, kończących się na tym, że uczestnik zabija członka swojej własnej rodziny. Po tym, Skinwalker otrzymuje moc rzucania potężnych klątw i zdolność zmiany w dowolne zwierzę, które sobie wybierze.

W kulturze Navajo, Skinwalkerzy są rzadko wspominani z imienia, a ich istnienie jest traktowane jako tabu. Wiele z tych legend jest strzeżonych i rzadko dzieli się nimi z osobami spoza społeczności Navajo.

W serialu “Supernatural”, Winchesterowie spotykają grupę Skinwalkerów w odcinku “Wszystkie psy idą do nieba”, który jest ósmym odcinkiem szóstego sezonu. W tym odcinku, Skinwalkerzy planują infiltrować ludzkie domy, przemienieni w domowe psy, a następnie ugryźć i przemienić swoich właścicieli, tworząc armię.

Winchesterowie używają srebrnych pocisków, ponieważ są one skuteczne przeciwko wielu rodzajom nadnaturalnych istot, w tym Skinwalkerom.

Poltergeist

poltergeistnieztegoświata
Poltergeist to najpopularnisjszy rodzaj ducha o którym mówi wiele legend, oraz jest przedstawiany w wielu filmach, serialach czy książkach.

Poltergeist, znany również jako “hałaśliwy duch” lub “duch, który hałasuje”, to termin pochodzący z języka niemieckiego, gdzie “poltern” oznacza “hałasować” lub “huczeć”, a “Geist” to „duch”.

Według legendy, poltergeist to typ ducha lub duchowego bytu, który jest odpowiedzialny za fizyczne zakłócenia, takie jak głośne hałasy i przemieszczanie lub niszczenie przedmiotów. Większość twierdzeń lub fikcyjnych opisów poltergeistów pokazuje je jako zdolne do szczypania, gryzienia czy uderzania ludzi. Są również przedstawiane jako zdolne do poruszania lub unoszenia przedmiotów, takich jak meble i sztućce, lub wydawania hałasów, takich jak pukanie w drzwi.

Manifestacje poltergeistów zostały zarejestrowane w wielu kulturach i krajach, w tym w Brazylii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Japonii i większości krajów europejskich. Pierwsze zarejestrowane przypadki datują się na pierwszy wiek.

W serialu Sam i Dean pomogli rodzinie, która była nękana przez Poltergeista w ich domu. Odkryli, że duch był związany z lalką, którą należało spalić, aby go zniszczyć.

Zmiennokształtny

zmiennokształtny supernatural
Zmiennokształtni mogą przybrać wygląd żywej lub martwej osoby, zrzucając skórę. Kiedy się zmieniają, dosłownie stają się osobą, którą naśladują, zyskując wszystko, łącznie z odciskami palców i DNA.

Zmiennokształtny, znany również jako “Shapeshifter”, to postać , która ma zdolność do zmiany swojej formy. W wielu kulturach na całym świecie istnieją legendy o istotach, które mogą zmieniać swój kształt. Te istoty często przybierają formę zwierząt, ale mogą również przyjmować formę innych ludzi.

Współczesne opowieści o shapeshifterach często pojawiają się w literaturze i filmach, gdzie są przedstawiane jako istoty o nadnaturalnych zdolnościach, które mogą używać swoich mocy do różnych celów, zarówno dobrych, jak i złych

W szóstym odcinku pierwszego sezonu „Supernatural” Dean i Sam Winchester zostają wezwani do St. Louis przez dawnego kolegę z college’u, który jest oskarżony o brutalne morderstwo, którego nie pamięta. Winchesterowie szybko odkrywają, że prawdziwym sprawcą jest shapeshifter, który potrafi zmienić swoją formę, aby wyglądać jak każdy człowiek. Shapeshifter wykorzystuje tę zdolność, aby przyjąć formę Deana i kontynuować serię morderstw, co prowadzi do tego, że Dean staje się celem śledztwa FBI.

W konfrontacji ze zmiennokształtnym Winchesterowie używają broni naładowanej srebrnymi pociskami, które są jednym z niewielu sposobów na jego zabicie. Po krótkiej walce, braciom udaje się go zabić, ratując tym samym swojego przyjaciela i oczyszczając imię Deana.

Strach na wróble

strach na wróble
Strachy na wróble pojawiają się w wielu legendach na całym świecie.

Żywy strach na wróble, znany również jako “Scarecrow”, to postać, która pochodzi z różnych kultur i mitów. W niektórych kulturach, strachy na wróble były używane nie tylko do odstraszania ptaków od upraw, ale również do odstraszania małych dzieci, które mogłyby zrywać jedzenie, nawet zanim było dojrzałe, z powodu głodu.

Jednakże, legenda miejska o żywym strachu na wróble jest bardziej współczesnym tworem. Na przykład, w Japonii powstała legenda miejska o Kunekune, fikcyjnym stworzeniu, które jest zwykle opisywane jako mające smukłą, białą, papierową lub tkaninową postać ludzką, i które zwykle pojawia się na polach w gorące letnie dni.

W jedenastym odcinku pierwszego sezonu Dean i Sam Winchester udają się do Burkitsville w Indianie, aby zbadać tajemnicze zaginięcia par, które odwiedzają to małe miasteczko. Kiedy tam przybywają, odkrywają, że miasto skrywa mroczny sekret. Strach na Wróble jest pogańskim bogiem, który jest czczony przez mieszkańców Burkitsville. Co roku, mieszkańcy ofiarowują mu parę młodych ludzi w zamian za dobrobyt i urodzaj. Strach na Wróble zabija ofiary, a ich ciała są potem znalezione na drzewie w sadzie.

Aby pokonać Stracha na Wróble, Winchesterowie muszą najpierw zidentyfikować jego prawdziwą formę. Odkrywają, że Strach na Wróble jest silnie związany ze swoim drzewem w sadzie. W końcu, Winchesterowie zmuszają Emily, siostrzenicę miejscowego rolnika, do zniszczenia drzewa, z którego go stworzono. Kiedy drzewo jest niszczone, Strach na Wróble traci swoją moc i staje się bezbronny.

Faith Healer

faithhealer supernatural
Zanim zaczął uzdrawiać ludzi, Roy Le Grange był wielebnym w kościele, który pewnego dnia obudził się niewidomy. Okazało się, że cierpi na raka i zapadł w śpiączkę. Powiedział swojej żonie, Sue Ann, aby się modliła. Dzięki nieświadomym działaniom żony wybudził się ze śpiączki, wciąż niewidomy, ale teraz posiadający zdolność 'uzdrawiania’ ludzi.

Faith Healer to człowiek, który ma dar uzdrawiania ludzi za pomocą dotyku. Ta legenda jest często związana z religią i cudami, ale także z oszustwem i manipulacją. Niektórzy ludzie wierzą, że Faith Healerzy mają kontakt z Bogiem lub inną siłą wyższą, inni uważają, że są to szarlatani lub ludzie opętani przez demony.

W serialu Dean został uzdrowiony przez Faith Healera, Roya Le Grange’a po tym, jak został poważnie ranny. Jednak okazało się, że Faith Healer był kontrolowany przez starożytnego demona, który zabierał życie jednym ludziom, aby dać je innym. Sam i Dean musieli zabić demona, aby anulować jego zaklęcie.

Piekielne Psy

piekielne psy crowleya
Crowley jako władca piekła sprawował władzę nad piekielnymi psami

Hellhound, znany również jako “piekielny pies”, to postać z miejskiej legendy, która jest często przedstawiana jako strażnik piekła, diabła lub świata podziemnego. Według legendy, Hellhound to mitologiczny pies, który ma ogromną siłę, jest nadnaturalnie duży, zwykle czarny i często ma czerwone oczy lub jest otoczony płomieniami. W niektórych mitologiach są zwiastunami śmierci.

Ta legenda ma swoje źródło w mitologii greckiej, gdzie Cerber był trójgłowym psem strzegącym wejścia do Hadesu. Piekielne psy są niewidzialne dla ludzkiego oka, ale mogą być widziane przez osoby, które mają umrzeć

W serialu Sam i Dean pomogli Johnowi Winchesterowi, który był ścigany przez Hellhounda za zabicie Azazela. Musieli użyć soli i święconej wody, aby odpędzić bestię i uratować Johna. Piekielne psy pojawiały się w serialu bardzo często, a władzę na nimi sprawował Crowley.

JAkie jeszcze postacie znane z miejskich legend pojawiały się w serialu „Supernatural”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *