Najbardziej przerażąjące kobiece duchy w horrorach

0
kobieta z pokoju 237

No weź, nie bądź taki nieśmiały

Duchy i zjawy ogólnie budzą grozę w osobach, które w nie wierzą. Niedowiarków tez potrafią wystraszyć gdy pojawiają się na ekranie w połączeniu z mroczną muzyka i napiętą atmosferą. Filmy zawierające motyw pojawiających się duchów cieszą się dużą popularnością wśród fanów grozy, więc chciałem Wam przybliżyć kilka sylwetek kobiecych duchów, które możemy oglądać w horrorach.

Niejedna z wymienionych poniżej zjaw ma mroczną i złożoną przeszłość, oraz historię, która sprawiła, że stały się mściwe i żądne krwi. O niektórych z nich nagrałem osobne filmy na moim kanale Strefa Grozy, a tutaj podrzucam Wam zestawienie najbardziej przerażających kobiecych duchów. Oczywiście w komentarzu możecie napisać swoje propozycje.

Jennet Humfrye | Kobieta w czerni (2012)

kobieta w czerni
Kobieta w czerni nie dawała spokoju Harremu Potterowi na bagnach przy Eel Marsh House

W „Kobiecie w czerni” Jennet Humfrye wiesza się po tym, jak jej syn utonął na bagnach ich rodzinnej posiadłości. Po swojej śmierci kobieta pojawia się jako duch w czarnym stroju pogrzebowym i zmusza dzieci z pobliskiej wioski do odebrania sobie życia. Ponad dziesięć lat po śmierci Humfrye, młody adwokat Arthur Kipps przybywa do zrujnowanego Eel Marsh House, aby przygotować go na sprzedaż, ale szybko zostaje wciągnięty w szał morderstw ducha byłej właścicielki, który, jak obawia się Kipps, ostatecznie zakończy się śmiercią jego młodego syna.

„Kobieta w czerni” to przerażający film, w którym dzieci-duchy wyłaniają się z bagien, ale to Humfrye, której widmowa zjawa pojawia się w najmniej spodziewanym momencie, okazuje się najbardziej przerażająca.

Kayako Saeki | Klątwa JU-ON (2002)

kayako saeki
Już same ruchy Kayako przyprawiają o gęsią skórkę

W pewnym domu, który teraz stoi pusty wydarzyła się tragedia. Ojciec przed popełnieniem samobójstwa zamordował swoją żonę. Ich sześcioletniego synka nigdy nie odnaleziono. Od tego czasu zły i brutalny duch matki nawiedza tą posiadłość zarażając nienawiścią i zarazą każdą żywą istotę, która przekroczy próg domostwa.

Choć w tym domu pojawia się więcej niż jeden duch, to akurat zjawa Kayako Saeki jest szczególnie przerażająca poprzez zwierzęcy sposób w jaki się porusza, oraz jak wpływa na psychikę głównej bohaterki.

Mary Shaw | Martwa Cisza (2007)

Mary Shaw Martwa Cisza
Mary Shaw kochała tylko swoje lalki

W filmie „Martwa cisza” Jamie Ashen musi rozwiązać sprawę morderstwa swojej żony Lisy, którą znaleziono z obciętym językiem wkrótce po tym, jak marionetka o imieniu Billy pojawiła się w ich domu. Ashen odkrywa, że w jego rodzinnym mieście Raven’s Fair żyła kobieta, która trudniła się tworzeniem marionetek, oraz przedstawieniami, w których występowała w roli brzuchomówcy, podkładając głos swoim lalkom. Mary Shaw została zabita przez mieszkańców, którzy oskarżali ją o zaginięcie dziecka jednej z rodzin. Od tamtej pory duch kobiety mści się na mieszkańcach.

Przed śmiercią Shaw poprosiła, aby zamieniono ją w lalkę i pochowano razem z jej własnymi marionetkami. Cały ten wątek z lalkami jest bardzo przerażający, zwłaszcza gdy okazuje się, że wiele z nich było kiedyś żywymi ludźmi.

Samara Morgan | Krąg (2002)

samara morgan
siedem dni…

Urodzona z intensywnymi mocami psychicznymi Samara jako niemowlę zostaje prawie utopiona przez swoją biologiczną matkę. Później zostaje adoptowana przez Annę i Richarda Morganów i zamieszkuje z nimi na ich stadninie koni na wyspie Moesko. Jednak mieszkańcy obwiniają Samarę za różne dziwne zdarzenia, a przybrani rodzice zamykają dziewczynkę w stodole. Później Anna wpycha Samarę do studni, gdzie siedem dni później umiera. Następnie duch Samary wykorzystuje swoje zdolności psychiczne, aby stworzyć przeklętą taśmę, która powoduje śmierć widza siedem dni po jej obejrzeniu, co staje się centralnym punktem fabuły filmu.

Postrzępione czarne włosy Samary i jej wygląd przypominający zombie stanowią niepokojącą odmianę w porównaniu z żywą Samarą, a jej zdolność do zabijania zza grobu czyni ją bardzo niebezpiecznym, mściwym duchem.

Edith Brennan | Mama (2013)

edith brennan
Edith tylko pragnęła nadal być matką,,,

Po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego w XIX wieku Edith Brennan porywa swoją córeczkę i skacze z urwiska. Kobieta ginie w odmętach wody a jej dziecko przeżywa zahaczając o półkę skalna podczas spadania. W 2008 roku młode siostry Lily i Victoria zostają pozostawione same sobie w domku i przez pięć lat wychowywane przez ducha Brennan (znanej również jako Mama). Kiedy dziewczynki zostają uratowane i zamieszkają z ciotką i wujkiem, mama podąża tuż za nimi. Podczas gdy Victoria chce opuścić mamę, Lily nadal jest przywiązana, co ostatecznie okazuje się zabójcze dla młodej dziewczyny.

Mama pojawia się w filmie, powodując zwarcie prądu i pojawiając się jako rój czarnych ciem. Kiedy w końcu ją widzimy, jest humanoidalną istotą z długimi, skręconymi kończynami. Mama robi mocno przerażające wrażenie.

Lady Beatrice Sharp | Crimson Peak. Wzgórze krwi (2015)

Lady Beatrice Sharp
Możecie mi to wyjąć?

W „Crimson Peak. Wzgórze krwi” Edith Cushing poślubia Thomasa Sharpe’a i przenosi się do jego rodzinnej posiadłości, gdzie wkrótce zaczyna poważnie chorować. Pewnej nocy budzi się, kaszląc krwią, a kiedy przewraca się, by obudzić Thomasa, łóżko jest puste. Cushing następnie słyszy krzyki i pluskanie dochodzące z łazienki. Wchodząc, widzi czerwoną kobietę siedzącą w wannie z tasakiem do mięsa wystającym z jej głowy. Następnie zjawa przekazuje jej ostrzeżenie, które nie do końca rozumie.

Czerwona kobieta okazuje się być matką Sharpe’a, Lady Beatrice, która próbuje ostrzec Edith przed spiskiem mającym na celu jej zabicie. Później ujawniono, że Lady Beatrice została znaleziona martwa w wannie wiele lat wcześniej, po tym, jak dowiedziała się o kazirodczym związku między Sharpe’em i jego siostrą Lucille. Chociaż Lady Beatrice wybrała najstraszniejszy możliwy sposób przekazania tego ostrzeżenia, okazuje się on skuteczny.

Zębowa wróżka | Gdy zapada zmrok (2003)

zębowa wróżka
Dajcie mi te zęby!

W „Gdy zapada zmrok” Matilda Dixon jest słodką starszą kobietą, która zostawia dzieciom z wioski złote monety w zamian za ich mleczne zęby, dzięki czemu zyskała przydomek „Zębowej Wróżki”. Jednak gdy pewnego dnia w wiosce ginie dwójka dzieci, mieszkańcy obwiniają Matildę i postanawiają ją osądzić. Miejscowi wyciągają ją z domu i zabijają, a ta w ostatnich słowach rzuca klątwę, w któej mówi, że to co kiedyś dostawała po dobroci, teraz będzie odbierała siłą w zemście.

W dzisiejszych czasach Zębowa Wróżka morduje małe dzieci i terroryzuje głównego bohatera Kyle’a Walsha, o którym błędnie sądzono, że zabił swoją matkę. W kulminacyjnym momencie filmu Walsh zrywa porcelanową maskę Matildy, odsłaniając jej mocno poparzoną twarz, próbując ją pokonać raz na zawsze. Film powstał ponad dwadzieścia lat temu, a ona nadal mnie przeraża.

Panna młoda w czerni | Naznaczony (2011)

Parker Crane Naznaczony
Wszystkiego dobrego na nowej drodze żcyia

W tym przypadku nie do końca mamy do czynienia z kobietą, jednak jak najbardziej zjawa pasuje do tej listy. Panna młoda w czerni drwi z Josha Lamberta przez cały film „Naznaczony” z 2011 roku. Ten duch jest manifestacją seryjnego mordercy Parkera Crane’a i pojawia się w wiktoriańskiej sukni ślubnej. Pannę młodą często można zobaczyć stojącą za oknami domu Lambertów, trzymającą czerwoną świecę i uśmiechającą się w niezbyt przyjazny sposób.

Po tym, jak Lambert i jego syn Dalton wchodzą do zaświaty, panna młoda próbuje opętać Lamberta, ale udaje mu się z nią walczyć. Jednak po powrocie do prawdziwego świata postać Elise ujawnia, że jednak duch dopadł swoją ofiarę. Po zrobieniu zdjęcia Lamberta, które zmienia się w zdjęcie Panny Młodej w czerni, opętany Lambert dusi Elise.

Kobieta z pokoju 237 | Lśnienie (1980)

kobieta z pokoju 237
No weź, nie bądź taki nieśmiały

W filmowej adaptacji „Lśnienia” Stephena Kinga z 1980 roku w reżyserii Stanleya Kubricka kobieta w pokoju 237 dręczy Jacka Torrance’a, gdy jego stan psychiczny powoli się pogarsza. Torrance znajduje piękną kobietę siedząca w wannie pokoju 237, mimo że hotel jest zamknięty dla gości na zimę. Kobieta wychodzi z wanny i obejmuje Jacka, całując go w usta.

Gdy Torrance wpatruje się w ich odbicie w lustrze, widzi siebie trzymającego gnijące zwłoki, a nie żywą kobietę. Spogląda na kobietę i widzi rozkładającą się twarz, która chichocze, gdy ten ucieka w przerażeniu. Chociaż jej występ w filmie jest znacznie krótszy i mniej rozwinięty niż w książce, kobieta w Pokoju 237 i tak pozostawia trwały ślad.

Natre | Shutter – widmo (2004)

Natre Duch Shutter Widmo
Trzeba było nie zaczepiać…

Tun i Jane, kiedy wracają w nocy z przyjęcia potrącają kobietę. Bohaterowie uciekają z miejsca wypadku i powracają do normalnego życia w Bangkoku. Ich życie przestało być takie jak dawniej, ponieważ Jane prześladują koszmary a Tun dostrzega na swoich fotografiach widma dziwnych postaci.

Okazuje się, że parę prześladuje duch byłej dziewczyny Tuna, Natre, która była źle traktowana przez innych studentów fotografii na uczelni w której studiowała. Nawet Tun, będąc z nią w zwiążku przy znajomych nie przyznawał się do ich relacji i upokarzał dziewczynę.

Duch Natre nie przypomina w niczym nieśmiałej dziewczyny którą była za życia. Krwawo odbiera sprawiedliwość za swoje cierpienia. Nawet gdy wydaje się, że została już pokonana, okazuje się, że nigdy nie planuje opuścić swojego byłego chłopaka.

La Llorona | Topielisko. Klątwa LlaLorony (2019)

lallorona
Aaaaaaaaaaaaa!

W „Klątwie La Llorony” stara legenda miejska okazuje się być prawdziwą historią. Film rozpoczyna się w XVII wieku, kiedy La Llorona topi swoich dwóch synów w rzece. W dzisiejszych czasach śledzimy losy Patrici, której dzieci zostały odebrane przez Anne, pracownice socjalną.

Chłopcy zostają utopieni przez ducha LlaLorony, a jej kolejnym celem stały się dzieci Anny.

La Llorona jest zazwyczaj opisywana jako płacząca kobieta w białej sukni. W filmie nosi brudną białą sukienkę i wygląda jak zombie. Jej niszczejąca biała twarz jest poplamiona czarnymi łzami, a jej zęby są zepsute. Nie można też oderwać wzroku od jej przenikliwych żółtych oczu.

Wściekła księżniczka | 13 duchów (2001)

gniewna księżniczka
Musze być piękna, każdym kosztem.

Dana Newman – kobieta o bardzo niskiej samoocenie. Nie wierząc w swoje naturalne piękno, dokonywała kolejnych operacji plastycznych na swoim ciele. Była tak zdeterminowana do poprawienia własnej urody, że zatrudniła się jako asystentka chirurga plastycznego, żądając, aby za pracę płacił jej kolejnymi zabiegami, a nie pieniędzmi. Pewnej nocy, gdy była sama w laboratorium, chciała wykonać sobie zabieg, przez który oszpeciła swoją twarz i straciła wzrok w jednym oku. Nie mogąc wytrzymać, popełniła samobójstwo, okaleczając swoje ciało w wannie nożem rzeźnickim, który nadal trzyma w dłoni i nie waha się go używać.

Wygląd Wściekłej Księżniczki jest szokujący ze względu na zestawienie jej urody z ranami, które sama sobie zadała, pokrywającymi jej ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *