„Człowiek Demolka” – ciekawostki, których mogłeś nie znać

0
człowiek demolka film

„Człowiek Demolka” to film, który w dzisiejszych czasach nie miałby możliwości ujrzenia światła dziennego. Dziwaczny i zarazem fantastyczny film akcji science-fiction z elementami komediowymi dostarcza nam dużo emocji, zwłaszcza, że na ekranie naprzeciwko siebie stają Sylvester Stallone i Weasley Snipes.

Jeżeli nie oglądałeś/aś filmu „Człowiek Demolka” to nie wiem co Ci powiedzieć. Natychmiast nadrabiaj. A dla tych, którzy znaja i lubią, przygotowałem kilkanaście ciekawostek o których mogliście nie wiedzieć.

Ciekawostki z Twoich ulubionych filmów i seriali znajdziesz również w wersji filmów na kanale STREFA GROZY

Węgierski pisarz oskarżał film o kradzież fabuły jego powieści z 1986 roku

Nemere IStvan holtak Harca
Nemere Istvan, węgierski powieściopisarz, który oskarżał twórców „Człowieka Demolki” o kradzież fabuły jego powieści

Częstym procederem jest, że mało znani pisarze z całego świata zgłaszaja swoje zarzuty do Hollywood o plagiat ich twórczości. Zazwyczaj nie mają z tego nic więcej poza chwilowym rozgłosem, ale czasami zdarza się, że dostają jakąś pokaźną sumę w ramach ugody.

Tak jednak nie było w tym przypadku. Nemere Istvan, węgierski autor powieści science-fiction oskarżył twórców filmu o kradzież części fabuły jego książki pod tytułem „Holtak Harca” co możemy przetłumaczyć jako ’walka umarłych’.

Opublikowana w 1986 roku „Walka umarłych” ma niemal identyczne założenia jak „Człowiek demolka”: terrorysta i jego największy wróg, policjant, zostają zamrożeni, by obudzić się w przyszłości, w której świat wyzbył się całej brutalności. Istvan nie złożył jednak oficjalnie pozwu, ponieważ nie było go stać na zatrudnienie prawnika i nie chciał próbować walczyć z „głównymi siłami Hollywoodu w Stanach Zjednoczonych”.

Sylvester Stallone nie był pierwszym wyborem do roli Johna Spartana

cZŁOWIEK DEMOlka john spartan
Sylvester Stallone w roli Johna Spartana na planie filmu „Człowiek Demolka”

Sylvester Stallone, zresztą dokładnie jak Weasley Snipes w swojej roli, nie był priorytetowym wyborem twórców. Pierwszymi aktorami do których zwrócono się z propozycją zagrania w filmie byli Jean-Claud Van Damme oraz Steven Seagal, ale oboje odrzucili tę propozycję.

Później zwrócono się do gwiazdora znanego z roli Rocky’ego czy Rambo, ale ten również odmówił. Na szczęście udało się go przekonać ponownymi rozmowami i w ten sposób dołączył do obsady jako John Spartan.

Stallone chciał, aby Jackie Chan zagrał Simona Phoenixa

Stallone Chan
Jackie Chan i Sylvester Stallone na planie filmu „Człowiek Demolka”

Kiedy Stallone przyjął rolę Johna Spartana, wyobrażał sobie tylko jedną osobę, która mogłaby wystąpić u jego boku jako Simon Phoenix. Stallone zaproponował tę rolę Jackie Chanowi, swojemu dobremu przyjacielowi, który był wówczas największą gwiazdą kina akcji w Azji.

Chan w tamtym okresie pojawił się już w wielu amerykańskich filmach, ale jeszcze tak naprawdę nie podbił Zachodu. Ostatecznie aktor odrzucił te propozycję, ze względu na obawy, że azjatycka publiczność źle zareaguje, gdy zagra złoczyńcę.

Dopiero gdy Jackie Chan wystąpił u boku Chrisa Tuckera w „Godzinach szczytu” w 1998 roku, naprawdę stał się wielką gwiazdą Hollywood. Jednak w „Człowiek Demolka” możemy znaleźć ukłon w stronę legendy sztuk walki, ponieważ grana przez Sandrę Bullock porucznik Huxley wspomina, że nauczyła się walczyć, oglądając filmy z Jackie Chanem.

Lori Petty została obsadzona w roli Leniny Huxley, ale po rozpoczęciu zdjęć zastąpiła ją Sandra Bullock

Sandra Bullock Człowiek Demolka
Sandra Bullock grając rolę porucznik Haxley nie była jeszcze wielką gwiazdą światowego kina

Od czasu do czasu zdjęcia do filmów rozpoczynają się z obsadą inną niż ta, którą widzimy w finale, ponieważ czasami aktorzy w trakcie trwania zdjęć rezygnują z różnych powodów, lub zostają zwolnieni. Tak było w przypadku kluczowej drugoplanowej roli porucznik SAPD Leniny Huxley. Pierwotnie tę rolę otrzymała Lori Petty, znana z takich filmów jak „Na fali” czy „Odlotowa dziewczyna”.

Jednak Petty została zastąpiona po dwóch dniach zdjęć z powodu „różnic twórczych”, jak to określił producent Joel Silver. Sama aktorka twierdzi, że problemem była jej zła relacja z Sylvestrem Stallonem, z którym miała dużo współpracować na planie. Ostatecznie w rolę Pani porucznik z przyszłości doskonale wpasowała się Sandra Bullock.

Na niektórych terytoriach Taco Bell zostało zmienione na Pizza Hut

człowiek demolka taco bell
Ten sam kadr w dwóch różnych wydaniach filmu

W świecie przyszłości ukazanym w filmie „Człowiek Demolka” istnieje tylko jedna sieć restauracji na całym świecie i jest to Taco Bell. Postać grana przez Bullock wyjaśnia, że ten meksykański fast food jako jedyny przetrwał „wojnę franczyzową”.

Pojawiły się jednak obawy, że ten element produkcji może nie zostać zrozumiany przez wszystkich, ponieważ Taco Bell w tamtym okresie nie był marką globalną. Z tego powodu w niektórych terytoriach Taco Bell zostało w filmie zmienione na Pizza Hut, aby uniknąć nieporozumień.

Sandra Bullock opisała Stallone’a jako swojego starszego brata na planie filmowym

Sandra bullock i Sylvester Stallone człowiek Demolka
Porucznik Huxley i John Spartan

Sandra Bullock była wciąż całkiem nową twarzą w Hollywood, kiedy dostała rolę Leniny Huxley. Była to jedna z pierwszych głównych ról aktorki, a dodatkowo zdecydowała się na nią w ostatniej chwili, zastępując bardziej wtedy znaną Lori Petty. Biorąc to wszystko pod uwagę, sytuacja mogła być nieco stresująca dla Bullock na planie „Człowieka Demolki”.

Jak się jednak okazało, aktorka wypowiadała się o pracy nad filmem w samych superlatywach, a Stallone’a określiła nawet swoim starszym bratem na planie filmowym.

Film przewidział wejście Arnolda Schwarzeneggera do polityki

arnold prezydent
Arnold na prezydenta!

Przez większą część swojej kariery główny bohater „Człowieka Demolki”, Sylvester Stallone, toczył długą i (w większości) przyjazną rywalizację z inną ikoną kina akcji, Arnoldem Schwarzeneggerem. W filmie dostaliśmy również mały ukłon w stronę aspiracji politycznych Schwarzenneger’a.

Podczas gdy John Spartan został zamrożony, Schwarzenegger został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Na początku lat 90. popularny Arnie nie ukrywał swoich ambicji politycznych i mniej więcej dziesięć lat później rzeczywiście objął urząd gubernatora Kalifornii.

W rzeczywistości jednak Schwarzenegger nie może kandydować na prezydenta, ponieważ urodził się poza USA. W „Człowiek Demolka” porucznik Huxley wyjaśniła Spartanowi, że popularność Schwarzeneggera spowodowała wprowadzenie poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych, umożliwiającej start w wyborach obywatelom urodzonym poza granicami kraju.

W oryginalnym finale w kriowięzieniu Stallone walczył z Jesse Venturą

jesse ventura predator
Jesse Ventura na planie filmu „Predator”

Jeśli jest coś w „Człowieku Demolce”, co na pewno sprawi, że fani akcji z lat 80. poczują się zawiedzeni, to jest to sposób, w jaki film marnuje potencjał Jessego Ventury. Zapaśnik, który został aktorem (a później politykiem), miał kilka niezapomnianych występów na dużym ekranie u boku Arnolda Schwarzeneggera w filmach „Predator” i „Uciekinier” z 1987 roku. Można by więc pomyśleć, że dostanie nieco więcej czasu ekranowego w „Człowiek Demolka”. Niestety sceny z nim w większości trafiły do śmietnika podczas produkcji.

W pierwotnie nakręconych scenach, w finale John Spartan przebija się przez grupę niedawno odmrożonych złoczyńców, zanim dotrze do Simona Phoenixa. Obejmowało to bójkę pomiędzy Stallone a anonimową postacią Ventury – ale niestety walka z Venturą została skrócona na żądanie studia. Stało się tak, ponieważ pierwsza wersja filmu trwała ponad dwie i pół godziny, co wówczas uważano za zdecydowanie za długie jak na film akcji.

Usunięto wątek poboczny dotyczący córki Spartana

Człowiek Demolka John Spartan

Kolejnym elementem filmu, który odpadł na etapie montażu była córka Johna Spartana. Chociaż nadal pojawiają się odniesienia do tej postaci, pierwotnie w filmie Spartan ponownie spotkał się ze swoim już dorosłym dzieckiem.

Zdecydowano jednak, że lepiej będzie, jeśli wątek poboczny zostanie całkowicie wycięty, gdy widzowie testowi byli zdezorientowani wczesną wersją filmu. Niektórzy widzowie mieli wrażenie, że tożsamość córki nie została wyjaśniona – i podejrzewali, że Huxley grana przez Sandrę Bullock była w rzeczywistości dzieckiem Spartana. Biorąc pod uwagę, że w filmie Spartan i Huxley uprawiają także (wirtualny) seks, nietrudno zrozumieć, dlaczego widzowie testowi byli tym nieco zaniepokojeni.

Stallone był „przerażony” podczas kręcenia sekwencji zamrażania

John Spartan Zamrożenie

Sekwencja prologu „Człowieka Demolki” pokazuje, jak John Spartan został wrobiony w szereg zabójstw i skazany na kriowięzienie. W ramach tego widzimy nagiego aktora opuszczonego w kapsule, która następnie zostaje zalana płynem i zamrożonym ciałem stałym. Jeśli Stallone radzi sobie świetnie w tej konkretnej scenie, wyglądając na przerażonego, to nie przypadek.

Stallone opisał tę scenę jako „prawdopodobnie najgorsze pięć godzin, jakie kiedykolwiek spędziłem na planie filmowym… Byłem przerażony”. Trudno go winić, biorąc pod uwagę mieszankę klaustrofobii i ryzyka utonięcia. Cztery lata później sekwencja ta została sparodiowana przez Mike’a Myersa w szpiegowskiej parodii Austin Powers: Agenst specjalnej troski.

Snipes tak bardzo nienawidził wyglądu swojej postaci, że ogolił głowę zaraz po zakończeniu zdjęć

Simon Phoenix Człowiek Demolka

Simon Phoenix z pewnością ma dość charakterystyczny, a niektórzy mogą nawet powiedzieć kultowy wygląd. Film i jego postać wywarły ogromny wpływ na jedno z największych nazwisk dekady: gwiazdę NBA Dennisa Rodmana. Koszykarz zasłynął w latach 90. zarówno ze swojego szalonego wyczucia mody, jak i ze swoich sportowych umiejętności. Mówi się, że Rodman czerpał wiele inspiracji z rozjaśnionych włosów Snipesa i kolorowych kostiumów z filmu „Człowiek Demolka”.

Jednak osobą, której ani trochę nie podobał się wygląd Simona Phoenixa, był sam Weasley Snipes. W rzeczywistości aktor tak bardzo nienawidził swoich blond włosów, że ogolił głowę zaraz po zakończeniu zdjęć.

Eksplozję otwierającą film wywoływał zwycięzca specjalnego konkursu

Człowiek demolka konkurs mtv

W wybuchowym otwarciu „Człowieka Demolki” duży budynek w spektakularny sposób staje w płomieniach. Ponieważ był rok 1993, takie sceny nadal kręcono zwykle z efektami praktycznymi, a nie z CGI. W tym przypadku wysadzono w powietrze prawdziwy budynek – opuszczoną firmę Belknap Hardware and Manufacturing Company w Louisville w stanie Kentucky.

W ramach promocji filmu, MTV zorganizowało konkurs, w którym zwycięzca odwiedził plan zdjęciowy, gdzie miał za zadanie nacisnąć przycisk, który odpalił materiały wybuchowe w ognistej scenie otwierającej.

Kuwejcki tytuł filmu brzmiał „Rambo Niszczyciel”

rambo the destroyer

Wiele kinowych supergwiazd jest znanych z ciągłego grania tej samej postaci. A ponieważ w „Człowiek Demolka” występował Sylvester Stallone i do tego był brutalny i uzbrojony, to podobieństwa do Rambo nasuwały się same.

Mimo to udawanie, że satyryczna komedia akcji science-fiction jest w jakikolwiek sposób powiązana z mroczniejszą i ostrzejszą serią Rambo, jest nieco naciągane. Nie przeszkodziło to jednak w oficjalnym wydaniu „Człowieka Demolki” w Kuwejcie pod tytułem „Rambo the Destroyer”.

Zmiana nazwy była wyraźną i rażącą próbą zarobienia większych pieniędzy na nawiązaniu do popularnej już serii Rambo. Stallone niejednokrotnie powtarzał, że pomimo długowieczności serii Rocky, Rambo jest postacią, z której jest najbardziej rozpoznawalny na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *