Lista ponad 20 horrorów z motywem kanibalizmu

0
kobietypiranie

Kadr z filmu "kobiety piranie"

W latach 70. i z początku lat 80. wiele horrorów opierało się na motywie kanibalizmu. W tamtych czasach panował trend na filmy w tym stylu a niektóre z nich przetrwały próbę czasu i są chętnie oglądane do dziś.

Ten podgatunek horroru jest niezwykle brutalny i niepokojący. Zjadanie jednego człowieka przez drugiego to jeden z najgorszych, istniejących aktów przemocy, dodatkowo napawający obrzydzeniem. Nawet wśród zagorzałych fanów horrorów, ten temat nie jest chętnie omawiany.

Jeżeli jednak chciałbyś obejrzeć kilka pozycji, które traktują o ludziach lubiących mięso innych ludzi, to poniżej znajdziesz kilka propozycji.

„Święto krwi” (1963)

Święto Krwi 1963
Kadr z filmu „Święto Krwi”

W tym niezwykle makabrycznym filmie, fanatyczny znawca kultury starożytnego Egiptu, imieniem Fuad Ramses przygotowuje ucztę z ludzkiego mięsa, której celem jest wskrzeszenie egipskiej bogini Isthar. Zbiera składniki do swojego ludzkiego gulaszu pojedynczo – odcinając kończyny kobiecie podczas kąpieli, kolejnej wyrywając język, a jeszcze innej wyrywając mózg.

Mimo, że efekty specjalne w tym filmie są tak słabe, że połapałby się w tym dzieciak, to jednak jest on niezwykle trudny do obejrzenia ze względu na niektóre sceny przemocy. Reżyser, Herschell Gordon Lewis, nakręcił później kilka innych niskobudżetowych slasherów, zyskując przydomek „Ojca chrzestnego gore”.

„Spider Baby” (1968)

Spider Baby
Proszę państwa – młody Sid Haig | Kadr z filmu „Spider Baby”

W tej wyjątkowo dziwnej czarnej komedii występuje Lon Chaney Jr. w roli opiekuna trójki rodzeństwa w gnijącej rezydencji, który ma za zadanie tuszować ich „wybryki”. Rodzeństwo to bowiem ostatnia generacja cierpiącej na genetyczną chorobę rodziny. Syndrom „Merrye” dotyka członków klanu w późnym dzieciństwie, mimo rozwoju fizycznego następuje u nich psychiczny i społeczny regres.

Tytuł nawiązuje do jednego z trójki dzieci, nastolatki, która zjada robaki i porusza się z gracją pająka. Kiedy prawnik przychodzi zbadać warunki panujące w rezydencji, zostaje zamordowany i wrzucony do piwnicy, gdzie zostaje zjedzony przez zabójczych mieszkańców, ponieważ najwyraźniej na tę chorobę genetyczną cierpi znacznie więcej niż tylko trzech członków rodziny.

Zielona pożywka (1973)

zielonapozywka
Smacznego! | Kadr z filmu Zielona Pożywka

To chyba jedyny film na tej liście, w którym cały świat praktykuje kanibalizm, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W ciemnym, opanowanym przez choroby i przeludnionym świecie w roku 2022, żywności jest tak mało, że rząd wydaje ludziom krakersy zwane „Zieloną pożywką”.

Oficjalnie jest wytwarzana z nasion soi i jest bogata w białko. Jednak Nowojorski policjant, Robert Thorn zdaje sobie sprawę, że głównym składnikiem Zielonej pożywki nie jest soja, tylko ludzkie mięso.

Cannibal Girls (1973)

cannibalgirls1973
Kadr z filmu Cannibal Girls

Kanadyjski horror utrzymany w konwencji grindhouse’u, opowiadający historię pary udającej się w odległą podróż poślubną. Kanibalna część filmu dotyczy miejskiej legendy o trzech kuszących kobietach o imionach Anthea, Clarissa i Leona, które zwabiają mężczyzn i zjadają ich żywcem.

W stylu „czy to sen, czy to rzeczywistość”, młoda para próbuje ustalić, czy to wydarzenie wydarzyło się naprawdę.

Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974)

leatherface
Kadr z filmu „Teksańska masakra piłą mechaniczną”

Powszechnie uważany za jeden z najbardziej wpływowych horrorów wszechczasów, „Teksańska masakra piłą mechaniczną” przedstawia grupę przyjaciół podczas podróży natrafiających na rodzinę kanibali.

Głównym złoczyńcą w rodzinie jest duży, niemy mężczyzna o imieniu „Leatherface”, ponieważ nosi maskę wykonaną z ludzkiej skóry, co uważa się za inspirowane prawdziwą historią zabójcy z Wisconsin, Eda Geina.

Wzgórza mają oczy (1977)

Wzgórzamająoczy
Nie ma to jak rodzinna wycieczka | Kadr z filmu „Wzgórza mają oczy”

Rodzina Carterów podróżująca przez amerykańskie pustkowia, wybiera zły skrót i ląduje na pustyni w Nevadzie. Wkrótce odkrywają, że poluje na nich klan oszpeconych kanibali.

Nie mając jak uciec i do kogo zwrócić się o pomoc, rodzina nie ma innego wyjścia, jak tylko zrobić wszystko, co w jej mocy, aby walczyć z kanibalami i przetrwać.

Zapomniany świat kanibali (1977)

zapomnianyswiatkanibali
Kadr z filmu „Zapomniany świat kanibali”

Jest to pierwszy film z „Cannibal Trilogy” reżysera Ruggero Deodato, z których najsłynniejsza to „Cannibal Holocaust” z lat 80.

„Zapomniany świat kanibali” opowiada historię poszukiwacza ropy naftowej, którego samolot zostaje uszkodzony podczas lądowania na odległej wyspie. Kiedy w końcu odnajduje obóz poszukiwaczy ropy, zdaje sobie sprawę, że wszyscy robotnicy zostali zmasakrowani i zjedzeni przez kanibali.

Piekielny motel (1980)

piekielnymotel1980
Kadr z filmu „Piekielny motel”

Farmer Vincent prowadzi motel o nazwie Hello, a poza tym zajmuje się wyrobem różnego rodzaju kiełbas, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród miejscowych. Jak się pewnie domyślacie, kiełbasy pochodzą z podróżnych, którzy mają akurat na tyle pecha, że zagubią się w okolicy farmy Vincenta.

Pierwotnie film miał wyreżyserować Tobe Hooper, czyli twórca „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”, ale zrezygnował z powodu nieporozumień co do gotowego scenariusza.

Zjedzeni żywcem (1980)

zjedzenizywcem
Kadr z filmu „Zjedzeni żywcem”

Podobnie jak wiele innych filmów o kanibalach, tak i ten film opowiada o konflikcie pomiędzy rdzenną ludnością a turystami. „Zjedzeni żywcem” opowiada historię młodej kobiety szukającej zaginionej siostry w dżungli Nowej Gwinei.

Podczas poszukiwań, wraz z towarzyszącym jej łowcą przygód, napotykają na obłąkanego kaznodzieję – guru sekty głoszącej potrzebę powrotu do epoki kamienia łupanego i wyrzeczenia się cywilizacji.

Cannibal Holocaust (1980)

cannibalholocaust
Kadr z filmu „Cannibal Holocaust”

Drugi i bez wątpienia najbardziej popularny film z „Cannibal Trilogy” reżysera Ruggero Deodato, „Cannibal Holocaust”, składa się właściwie z dwóch części: w pierwszej akcja rozgrywa się w amazońskiej dżungli, gdzie ekipa żołnierzy poszukuje zaginionej ekspedycji filmowców, która udała się w celu zrealizowania dokumentu o życiu kanibali.

W drugiej części akcja przenosi się do Nowego Jorku, a dokładnie do studia filmowego, gdzie oglądane są szokujące taśmy odnalezione w dżungli przez ekipę ratowników. Taśmy przedstawiają wyprawę trójki filmowców badających obyczaje kanibali, do momentu aż zostają przez nich zaatakowani i żywcem zjedzeni. Z wyprawy już nikt nie powrócił.

Apokalipsa Kanibali (1980)

Apokalipsakanibali
Kadr z filmu „Apokalipsa Kanibali”

Norman Hooper – weteran z Wietnamu, jest mieszkańcem Atlanty. Pewnego dnia odzywa się do niego jego kompan z czasów wojny, Charlie, który jest świeżo po opuszczeniu szpitala psychiatrycznego. Charlie był zmuszany przez wroga w Wietnamie do kanibalizmu.

Norman, u którego odzywają się bolesne wspomnienia, odmawia spotkania z dawnym kolegą. Wtedy Charlie dokonuje ataku na kobietę w kinie. Po tym wydarzeniu zostaje ponownie zamknięty, ale nie jest to w stanie powstrzymać strasznego wirusa, przenoszonego przez krew- w Atlancie wybucha epidemia kanibalizmu.

Cannibal Ferox – Niech umierają powoli (1981)

cannibalferox
Kadr z filmu „Cannibal Ferox”

Do kolumbijskiej dżungli wyrusza trzech naukowców. Pragną oni udowodnić zanik skłonności kanibalistycznych wśród żyjącej tam ludności. Przypadkowo spotykają tam dwoje ludzi – jak się później okazuje są oni handlarzami narkotyków z Nowego Jorku, którzy w bestialski sposób zabili parę zamieszkujących w dżungli Indian.

Wkrótce wszyscy członkowie ekspedycji – wraz z handlarzami – zostają uwięzieni w wiosce przez kanibali, którzy od tej pory znęcają się nad nimi za śmierć swoich współplemieńców.

Oberża (1982)

oberża1982
Kadr z filmu „Oberża”

Czarna komedia o jedzeniu ludzkiego mięsa i podawaniu go w restauracji. Film ten od samego początku był hitem i zyskał sobie wielu fanów. Fabuła dotyczy Paula i Mary Bland – małżeństwa, które otacza hedonizm końca lat 70. Jedynym marzeniem pary jest ucieczka od miejskiej dekadencji i otwarcie restauracji na wsi.

Postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, umieszczając ogłoszenie dla swingersów w lokalnej gazecie. Kiedy ludzie odpowiadają na ich anons, są mordowani i przekazywani Raoulowi, meksykańskiemu przestępcy, którego plan utylizacji zwłok zakłada kanibalizm. Dzięki takiemu rozwiązaniu, małżeństwo ma możliwość otworzyć wymarzoną restaurację.

Kobiety piranie (1986)

kobietypiranie
Kadr z filmu „kobiety piranie”

Dr Margo Hunt jest antropologiem feministką. Rząd wysyła ją do niebezpiecznej dżungli Awokado, w celu nawiązania kontaktu z niebezpiecznym plemieniem Amazonek, które zjadają mężczyzn. Pani doktor ma je namówić do przeniesienia się do rezerwatu w Malibu, ponieważ armia jest zainteresowana dżunglą.

W niebezpiecznej misji dr Hunt, towarzyszy jej niezbyt rezolutna studentka Bunny, oraz przewodnik Jim, którego poglądy dotyczące kobiet, znacznie odbiegają od tych głoszonych przez panią antropolog.

Milczenie owiec (1991)

hanniballecter
Kadr z filmu „Milczenie owiec”

Ten psychologiczny horror jest bardziej brutalnym kryminałem/filmem detektywistycznym niż filmem o kanibalach, ale pojawia się w nim postać o imieniu Hannibal Lecter, grana przez Anthony’ego Hopkinsa.

Hannibal to seryjny morderca, który pomaga stażystce FBI, Clarice Starling w śledztwie w sprawie innego maniaka i zaginionej córki senatora. Historia staje się nieco mroczniejsza w prequelu „Hannibal. Po drugiej stronie maski” z 2007 roku, w którym dowiadujemy się, jak Hannibal stał się kanibalem.

Drapieżcy (1999)

drapiezcy1999
Kadr z filmu „Drapieżcy”

Kapitan John Boyd za zdobycie posterunku w wojnie amerykańsko-meksykańskiej został odznaczony i uznany za bohatera. W „nagrodę” zostaje odesłany do Kaliforni do fortu, gdzie zostaje przywitany prze grupkę szmatławych żołnierzy.

Pewnego dnia do fortu przybywa zagubiony i przemarznięty człowiek – Colqhoun, który opowiada im straszną historię o pionierach, którzy zagubieni w górach chronią się w jaskini i z braku żywności zaczynają zjadać siebie nawzajem.

Pozostał tylko dowódca (który jakoby mordował osadników, żeby zdobyć mięso) i pewna kobieta. Dowódca fortu postanawia wyruszyć na ratunek kobiecie, która jeszcze pozostała przy życiu.

The Green Inferno (2013)

greeninferno
Kadr z filmu „Green Inferno”

Film opowiada o grupie aktywistów, których samolot rozbija się podczas opuszczania lasu deszczowego Amazonii po proteście. Ocaleni z katastrofy zostają uprowadzeni przez plemię praktykujące kanibalizm, co prowadzi do scen jednocześnie śmiesznych i obrzydliwych.

Film reżyserowany był przez Eli Roth’a, więc możecie oczekiwać scen zarówno obrzydliwych jak i całkiem zabawnych.

Bone Tomahawk (2015)

bonetomahawk
Kadr z filmu „Bone Tomahawk”

Dziki Zachód, koniec XIX wieku. Purvis i Buddy napadają, zabijają i okradają śpiących podróżnych. Uciekając przed pościgiem, bezczeszczą groby niebezpiecznego plemienia. Tubylcy w odwecie docierają do pobliskiego miasteczka Bright Hope, gdzie został zatrzymany w areszcie Purvis, a następnie porywają jego i kilka innych osób.

Szeryf Franklin Hunt organizuje pościg, w skład którego wchodzą: jego podstarzały zastępca, lokalny dandys oraz mąż jednej z porwanych. Ich przeciwnika boją się nawet inni Indianie.

W filmie możemy zobaczyć Kurta Russel’a oraz Patricka Wilsona. Technicznie nie jest to horror, a raczej western, ale kilka mrożących krew w żyłach scen również się znajdzie.

Mięso (2016)

mieso2016
Kadr z filmu „Mięso”

Wszyscy w rodzinie Justine są lekarzami weterynarii i zdeklarowanymi wegetarianami. Justine w wieku 16 lat jest znakomitą, obiecującą uczennicą. Kiedy zaczyna studia, trafia w sam środek dekadenckiego, bezlitosnego i kuszącego niebezpieczeństwem świata.

W pierwszym tygodniu otrzęsin, próbując dostosować się do środowiska, w które trafiła, łamie rodzinną tradycję i po raz pierwszy próbuje surowego mięsa. Wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z nieoczekiwanymi konsekwencjami swego postępowania, co więcej, zacznie odkrywać swoje prawdziwe – demoniczne „ja”.

Do ostatniej kości (2022)

doostatniejkosci
Kadr z filmu „Do ostatniej kości”

„Do ostatniej kości” to opowieść o pierwszej miłości między Maren, młodą kobietą, uczącą się, jak przetrwać na marginesie społeczeństwa, a Lee, porywczym wyrzutkiem i włóczęgą. W czasie wspólnej odysei na dystansie tysiąca mil poznają boczne drogi, ukryte zaułki i rozmaite pułapki Ameryki epoki Ronalda Reagana.

Pomimo wysiłków, nie mogą jednak uciec od tragicznej przeszłości. Ostatecznie będą musieli zdecydować, czy ich uczucie jest w stanie pokonać ich odmienność.

Fresh (2022)

fresh2022
Kadr z filmu „Fresh”

Losy Noy, która podczas zakupów w sklepie spożywczym spotyka czarującego Steve’a. Zrezygnowana porażkami na aplikacjach do randkowania, postanawia zaryzykować i zostawia mu swój numer.

Noa jest zauroczona Steve’em już po pierwszej randce i kiedy chłopak proponuje romantyczny wypad poza miasto, chętnie się godzi. Wkrótce odkrywa, że nowo poznany wybranek gustuje w nietypowych smakach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *