Obcy (1979) – kim była Ellen Ripley?

ellenripleyhistoria

Porucznik Ellen Ripley urodziła się 7 stycznia 2092 roku w kolonii Olympia. Była matką Amandy, swojej jedynej córki. Przed 2122 rokiem rozpoczęła pracę jako oficer chorąży na frachtowcu USCSS Nostromo, zatrudniona przez korporację Weyland-Yutani. Jest główną bohaterką oryginalnej sagi o obcym, astronautką, która większość swojego życia poświęciła walce z ksenomorfem. Ripley pojawia się w czterech częściach serii, w każdej z nich grana przez Sigourney Weaver. Poznajemy ją jako trzydziestoletnią pracownicę Weyland-Yutani, a następnie jako osobę walczącą zarówno z korporacją, jak i z ksenomorfem.

Obcy Ripley i Parker

Nostromo

W 2122 roku USCSS Nostromo wracał na Ziemię z rutynowego rejsu, przewożąc ładunek rud metali z kolonii na Thedusie. Podczas przelotu przez system gwiezdny Zeta Riticuli, komputer pokładowy odebrał tajemniczy sygnał przypominający S.O.S., pochodzący z księżyca oznaczonego jako LV-426. Sztuczna inteligencja na pokładzie przebudziła załogę z hibernacji. Zgodnie z międzynarodowym prawem, załoga miała obowiązek zbadać źródło sygnału i udzielić pomocy ewentualnym poszkodowanym.

Nostromo wylądował na księżycu w pobliżu źródła sygnału, a trzyosobowa ekipa ratunkowa wyruszyła w jego kierunku przez gęstą mgłę. Szybko okazało się, że sygnał nie był wezwaniem ratunkowym, lecz ostrzeżeniem. Astronauci odkryli wrak obcego statku, gdzie podczas oględzin pierwszy oficer został zainfekowany przez obcą formę życia. Pozostali członkowie załogi przyciągnęli go nieprzytomnego, z dziwnym pasożytem przyczepionym do twarzy. Ripley, jako najwyższa stopniem podczas nieobecności kapitana i pierwszego oficera, początkowo odmówiła otwarcia śluzy, obawiając się infekcji reszty załogi, za co później została spoliczkowana przez nawigatorkę.

W wyniku dalszych wydarzeń pierwszy oficer zginął podczas narodzin Ksenomorfa, którego zarodek rozwijał się w jego klatce piersiowej, zmuszając załogę do walki o przetrwanie.

OBCY Ripley

Pierwszą ofiarą był mechanik Brett, a następnie zginął kapitan Dallas. Ripley, przeszukując pokładowy komputer, odkryła poufny rozkaz zarządu Weyland-Yutani dla oficera medycznego. Rozkaz ten nakazywał zdobycie obcej formy życia, nawet kosztem życia załogi frachtowca. Po tej odkryciu, oficer medyczny próbował zabić Ripley, ale reszta załogi interweniowała, ujawniając prawdziwą tożsamość Asha jako androida.

Ripley, wraz z dwoma pozostałymi przy życiu astronautami, zdecydowała o zdetonowaniu statku i ucieczce na promie ratunkowym. Lambert i Parker poszli po zapasy tlenu, podczas gdy Ripley udała się do kokpitu, aby zainicjować system autodestrukcji. W tym czasie Ksenomorf zaatakował i zabił jej towarzyszy w ładowni. Ripley odnalazła transportówkę z kotem Jonesem, maskotką załogi, i po gonitwie po klaustrofobicznych korytarzach dotarła do promu. Przed ucieczką napotkała w jednej z ładowni prowizoryczne gniazdo obcego, gdzie znalazła martwego mechanika i półprzytomnego kapitana. Na jego prośbę skróciła mu cierpienia miotaczem ognia (scena ta występuje w wersji reżyserskiej filmu).

Porucznik zdołała odlecieć na pokładzie „Narcyza”, podczas gdy USCSS Nostromo wraz z cennym ładunkiem zniknął w ogromnej eksplozji. Ripley przygotowywała się już do wejścia w stan hibernacji, gdy nagle dostrzegła Obcego wciśniętego między rurami zaledwie kilka metrów od niej. Szybko przesunęła się do sąsiedniego pomieszczenia, gdzie założyła skafander kosmiczny, a następnie, uzbrojona w miotacz harpunów, wypłoszyła ksenomorfa strumieniem pary. Gdy stanęła twarzą w twarz ze stworem, otworzyła śluzę i wystrzeliła harpunem, który ostatecznie wypchnął potwora z promu, by ten zniknął w czeluściach kosmosu.

Ripley przekazała komunikat o losie załogi i statku, a następnie wraz z kotem Jonesem poddała się hibernacji.

Powrót na LV−426

Los ciężko doświadczył porucznika Ripley. Po przebudzeniu okazało się, że jej hibernacja trwała aż 57 lat. Prom Narcissus przemierzał przestrzeń niezauważony przez nasz system słoneczny, aż w końcu został przechwycony przez statek zbierający kosmiczny złom.

Ripley wraz z kotem Jonesem została przetransportowana na orbitę Ziemi, na Stację Wrota, gdzie powoli dochodziła do siebie po rekordowo długim okresie snu. Dowiedziała się o śmierci swojej córki, która zmarła w wieku sześćdziesięciu sześciu lat, nie przestając jej szukać. Oprócz koszmarów sennych, Ripley dręczyły również paragrafy – pomimo upływu ponad półwiecza musiała stawić się przed jednym z zarządów Weyland-Yutani, by odpowiedzieć za zniszczenie nowoczesnego statku wraz z kosztownym ładunkiem. Rozkazy Asha z 2122 roku były ściśle tajne, a ich wydawcy od dawna już nie żyli, więc nikt nie znał losu załogi Nostromo. Ripley, zgodnie z prawdą, poinformowała urzędników o istnieniu wraku pełnego jaj oraz o stworze, który zabił jej załogę. Jednak niewielu uwierzyło w te wyjaśnienia, zwłaszcza że na LV-426 od dwudziestu lat istniała kolonia, której mieszkańcy nigdy nie zaobserwowali niczego niepokojącego. Sprawę Ripley zamknięto, uznając za niewyjaśnioną. Ellen Ripley została zwolniona z odpowiedzialności za zniszczenie Nostromo i zwolniona z czynnej służby. Została też przymusowo skierowana na kilkumiesięczny dozór psychiatryczny.

Jedynie Carter Burke uwierzył w słowa Ripleya i widząc ogromne zyski ze zdobycia obcej formy życia, nakazał kilku kolonistom poszukiwanie wraku.

Po kilku miesiącach ex-porucznik Ripley znalazła pracę przy obsłudze ładownika w porcie kosmicznym, próbując wrócić do normalnego życia.

ellenripleyobcy

Nagle łączność z kolonią Hadley’s Hope została zerwana, co skłoniło zarząd do wysłania oddziału Piechoty Kolonialnej w misji ratunkowej. Ripley została poproszona o udział jako konsultant, obiecując przywrócenie jej do służby. Początkowo nie chciała się zgodzić, ale w ostatniej chwili zmieniła zdanie.

Ellen Ripley wyruszyła na pokładzie lotniskowca USS Sulaco wraz z plutonem porucznika Gormana w kierunku układu Zeta Reticuli. Razem z elitarną jednostką Marines miała zbadac, co stało się na kolonii. Tam poznała Newt – małą dziewczynkę, ocalałą ze zdarzeń na Hadley’s Hope. Ripley szybko nawiązała z nią kontakt. Kobieta zaprzyjaźniła się również z kapralem Dwaynem Hicksem, rozsądnym i opanowanym. Między nimi zaczęło kiełkować uczucie.

Podczas misji na kolonii dochodziło do dramatycznych zdarzeń, gdzie oddział Marines musiał walczyć o przetrwanie z obcą formą życia. W trakcie snu Ripleya, Burke – pracownik firmy Weylan Yutani Corp. – wpuszcza do pomieszczenia dwa twarzołapy, aby złożyły w nich zarodek ksenomorfa, który miał być przeniesiony do bazy Wayland Yutani.

Pod koniec misji Ripleya starała się rozstrzygnąć losy obcego gatunku. Wraz z Newt była pierwszą, która na własne oczy zobaczyła królową obcych i gniazdo. W walce pokonała królową, wyrzucając ją w przestrzeń kosmiczną. Po wydarzeniach Ripleya, Newt oraz trzy inne osoby oraz syntetyk wpadły w proces hibernacji.

One thought on “Obcy (1979) – kim była Ellen Ripley?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *