Król Lew (1994) – kim był Skaza?

króllewskaza

Skaza to główny antagonista w animacji Król Lew z 1994 roku. Był synem Ahadiego i Uru, rywalizował ze swoim bratem Mufasą o panowanie nad krainą, jednak gdy na świat przyszedł jego bratanek Simba, całkowicie utracił szansę na tron.

Skaza to ciemny lew o pomarańczowobrązowym futrze i czarnej grzywie. Jego łapy mają jasne końcówki, z których zawsze wystają pazury. W porównaniu do swojego brata, Skaza jest mniejszy i mniej masywny. Pomimo pozornej słabości fizycznej, Skaza jest niezwykle silny – jednym ciosem łapy powalił Sarabi i początkowo Simbę na Lwiej Skale.

Jego oczy są zielone, a lewe oko zdobi blizna, pozostałość po starciu z bawołami w młodości. Pysk Skazy jest owalny z charakterystycznym podbródkiem. W przeciwieństwie do innych lwów, porusza się z gracją i lekkością. Andreas Deja, jeden z twórców postaci, przyznał, że Skaza był częściowo wzorowany na Jeremym Ironsie, który użyczył mu głosu w pierwszym filmie.

historiaskazykrollew

Skaza – historia

Już jako młody lew, Skaza przejawiał inteligencję oraz zazdrość wobec brata. Chciał zostać królem, lecz jako młodszy miał mniejsze szanse na tron niż Mufasa, który był pierworodnym synem swoich rodziców. Skaza jest samolubny i nie waha się przed zabiciem starszego brata, jeśli to pomoże mu osiągnąć cel. Jego relacje z rodziną są dobre, dopóki nie stoją na przeszkodzie jego ambicjom. Pomimo pragnienia władzy, Skaza jest leniwy i nie dba o dobro swoich poddanych. Po objęciu tronu łamie zasady Lwiej Ziemi, wprowadzając hieny i ignorując głód oraz nędzę swojego stada. Jego psychopatyczne zachowania, takie jak złośliwe uwagi do Zazu lub Sarabi, mają na celu wywołać niepokój wśród innych.

Skaza cierpi z powodu braku uznania – nigdy nie był doceniony ani chwalony. Nawet jako król, jest podatny na niepewność i niezdecydowanie. Nie toleruje krytyki i staje się uparty, gdy jest porównywany do Mufasy.

Mimo że jego motywacją jest zemsta i chęć zdobycia władzy, Skaza jest również charyzmatyczny i dyplomatyczny. Dzięki tym cechom zdołał przekonać hieny do swoich planów oraz zyskać fanatyczną lojalność Ziry. Potrafi manipulować innymi, jak wtedy, gdy wysłał bratanka na Cmentarzysko Słoni. W rzeczywistości jednak Skaza jest tchórzem – gdy przegrana jest nieunikniona, wpada w panikę i staje się uległy.

simbaskaza

Król Lew

Po narodzinach bratanka, Skaza zaczyna knuć plan zabicia brata i jego syna. Na początku próbuje sprawić, by Simba został pożarty przez hieny na Cmentarzysku Słoni. Ten plan jednak nie powiódł się, ponieważ Zazu zdołał poinformować Mufasę na czas. Wkrótce potem Skaza opracował nową intrygę, w której zamierzał zabić swojego bratanka przy pomocy stada gnu. Główna część planu polegała jednak na zwabieniu Mufasy na miejsce zdarzenia. Plan częściowo się powiódł – Skaza zrzucił swojego brata ze skalnej półki, powodując jego śmierć.

Kiedy Skaza zobaczył żywego Simbę opłakującego ojca, rozkazał hienom zabić bratanka. Później sprytny lew ogłosił stadu, że następca tronu nie żyje, i sam przejął władzę. Skaza panował, przekonany, że jego bratanek jest martwy. Jego rządy nie trwały jednak długo, ponieważ Simba powrócił, aby odzyskać królestwo. W ostatecznym starciu Skaza został zdradzony i zabity przez swoje własne sprzymierzeńców – hieny. Następnie jego ciało zostało strawione przez ogień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *