Obcy (1979) – kim był Ash?

ashaliennostromo

Ash był modelem 120 A/2 Androida, który został stworzony dla Weyland−Yutani we wczesnej części XXII wieku. Nie wiadomo kiedy dokładnie został zbudowany, ale najprawdopodobniej został stworzony przez ludzi z korporacji Weyland-Yutani.

Ash – podróż na Nostromo

Ash został dodany do załogi statku Nostromo, aby nadzorować określoną misję jako oficer naukowy. Dwa dni przed odlotem Nostromo zastąpił poprzedniego oficera naukowego.

Gdy Nostromo odebrał sygnał S.O.S. z LV-426, Ash wpuścił Dallasa, Lambert oraz zainfekowanego Kane’a na pokład, mimo protestów Ripley, która uważała, że naraził załogę.

Ash studiował twarzołapa, który odpadł z twarzy Kane’a, będąc coraz bardziej zafascynowanym stworzeniem. Kane przebudził się, ale podczas posiłku przed hibernacją z jego klatki piersiowej wydostał się Obcy, zabijając go na miejscu. Parker próbował zabić stworzenie, lecz Ash zaprotestował, co pozwoliło Ksenomorfowi uciec.

ashobcyripley

Podczas poszukiwań Obcego, Brett zginął z rąk bardzo dużego stworzenia. Następną ofiarą padł kapitan Dallas.

Ripley dowiedziała się wtedy o tajnym Rozkazie 937, przeznaczonym wyłącznie dla oficera naukowego, który nakazywał dostarczenie obcej formy życia na Ziemię, z wyraźnym podkreśleniem drugorzędności załogi. Zszokowana Ripley spotkała Asha i była oburzona. Wówczas Ash ujawnił swoje mroczne oblicze, obezwładniając ją i próbując udusić gazetą. Jednak Parker i Lambert powstrzymali go, a wtedy okazało się, że Ash to android, gdyż miał białą krew. Zdradził im przerażającą prawdę – stwierdził, że jeśli chodzi o szanse przeżycia, należy im się współczucie. Ostatecznie został zniszczony miotaczem ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *